Night Film

Wydawnictwo: Random House
angielski
Alexa_Marie

On a damp October night, beautiful young Ashley Cordova is found dead in an abandoned warehouse in lower Manhattan. Though her death is ruled a suicide, veteran investigative journalist Scott McGrath suspects otherwise. As he probes the strange circumstances surrounding Ashley’s life and death, McGrath comes face-to-face with the legacy of her father: the legendary, reclusive cult-horror-film director Stanislas Cordova—a man who hasn’t been seen in public for more than thirty years.

For McGrath, another death connected to this seemingly cursed family dynasty seems more than just a coincidence. Though much has been written about Cordova’s dark and unsettling films, very little is known about the man himself.

Driven by revenge, curiosity, and a need for the truth, McGrath, with the aid of two strangers, is drawn deeper and deeper into Cordova’s eerie, hypnotic world.

The last time he got close to exposing the director, McGrath lost his marriage and his career. This time he might lose even more.

Night Film, the gorgeously written, spellbinding new novel by the dazzlingly inventive Marisha Pessl, will hold you in suspense until you turn the final page.

źródło opisu: http://www.randomhouse.com/book/129972/night-film-...(?)

źródło okładki: http://www.randomhouse.com/book/129972/night-film-...»

Wioleta Sadowska | 2017-09-03
Przeczytana: 03 września 2017

"Ale na tym polega gra. Dzięki temu życie jest świetne. Właśnie dlatego, że kończy się, kiedy tego nie chcemy. Zakończenie nadaje mu sens".

Jeśli Marisha Pessl chciała swoją książką wyzwolić we mnie poczucie nakładania się na siebie fantazji z rzeczywistością to muszę przyznać, że jej się to niewątpliwie udało. Jeśli autorka chciała, by przerażała mnie postać zagadkowego reżysera, oraz bym zaczęła zastanawiać się nad inspiracją do stworzenia tej postaci, to również się jej udało. Ta książka okazała się dla mnie istną jazdą bez trzymanki.

Marisha Pessl to amerykańska pisarka, która zadebiutowała powieścią pt. "Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof", znajdującą się na liście dziesięciu najlepszych książek dziennika New York Times. Autorka po skończeniu studiów pracowała jako doradca finansowy, pisząc w wolnym czasie. "Nocny film" jest jej drugą książką.

Policja znajduje zwłoki córki znanego, otoczonego aurą tajemnicy, reżysera Stanislava Cordovy. Dwudziestoczterolatka według...

boookster | 2018-01-17

Ocena pozytywna. Thriller z elementami horroru. W powieści odnajdziemy odrobinę mistycyzmu. Odnoszę wrażenie, że Remigiusz Mróz pisząc "Czarną Madonnę" chciał osiągnąć efekt jaki jest w tej powieści. W przeciwieństwie do powieści naszego rodzimego autora tutaj wszystko ze sobą współgrało.
Książka wciąga od pierwszej strony, akcja trzyma w napięciu. Ciężko się oderwać. Fabuła spójna, wiele wątków nie powoduje że czytelnik się gubi. Wszystko ze sobą w sposób wręcz idealny współgra.
W powieści nic nie jest do końca tym czym się wydaje. Każda tajemnica zasłonięta jest przez inną.
Czytając tą książkę pierwsze skojarzenie jakie przyszło mi na myśl to serial z lat mojej młodości - "Miasteczko Twin Peaks" . Każdy kto oglądał tamten serial poczuje się usatysfakcjonowany tą książką.
To plusy powieści. Minusem jest sposób pisania. Tutaj czułem się jakbym czytał kogoś kto zaliczył kilka kursów pisania lub ściśle stosował się do jakiegoś poradnika typu "Jak pisać?".
Porównanie autorki...

Heisenberg | 2017-09-05

Można by rzec, że o książce „Nocny film” dowiedziałem się przypadkiem; przeglądając pewien ‘nieksiążkowy’ portal internetowy, natrafiłem na recenzję właśnie tej powieści. Recenzję, która zaciekawiła mnie do tego stopnia, że postanowiłem po nią sięgnąć. Teraz po lekturze mogę śmiało powiedzieć, że niech takie przypadki zdarzają mi się jak najczęściej! Choć prawdę powiedziawszy owa recenzja była nieco myląca, bo opisywała tą powieść raczej jako horror – i takiego też się spodziewałem przed lekturą – a jest to bardziej rasowy thriller, to nie zmienia to faktu że wciąga z pełną mocą od pierwszej do ostatniej strony. A że tych stron jest w książce naprawdę sporo, to tylko bardzo dobrze świadczy o Autorce – potrafi utrzymać Czytelnika w napięciu przez cały czas lektury. Razem z głównym bohaterem i dwójką jego pomocników staramy się dowiedzieć prawdy o samobójstwie młodej kobiety, córki kultowego reżysera, którego postać owiana jest nimbem tajemnicy, a z którym to ów główny bohater miał w...

Izabela Pycio | 2017-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

"Suwerenny. Zabójczy. Perfekcyjny."

Jestem pod ogromnym wrażeniem powieści, rewelacyjnie mi się ją czytało, intensywnie dałam się wciągnąć w pierwszorzędnie poprowadzoną wielowarstwową i wielobarwną intrygę. Mnogość kierunków, w których fabuła eskortuje czytelnika po tajemnicach, zagadkach i sekretach, naprawdę imponująca. Podziw wzbudza doskonale przemyślany scenariusz zdarzeń, odmalowane obrazy przemawiają do wyobraźni, absorbują uwagę na wiele godzin, nakłaniają do kreślenia własnych wyobrażeń i przypuszczeń, sprytnie wabią w nietuzinkowy klimat, zabarwiony mistycyzmem i okultyzmem, trzymają w napięciu i niepokoju.

Pomysł z uwzględnieniem w treści fabuły wycinków z artykułów, zapisków, karteczek z notatkami, zdjęć, zrzutów stron internetowych, okazał się strzałem w dziesiątkę, nadał powieści frapującej odsłony, znacznie urozmaicał ją, przybliżył do realności, a jednocześnie zawierał mnóstwo użytecznych źródeł do podejmowania prób właściwej interpretacji opowiadanej historii....

Wkp | 2016-05-31

MOCNA KSIĄŻKA Z FILMEM W TLE

Jeżeli jest się miłośnikiem horrorów i thrillerów, już sam opis tej powieści wystarczy by poczuć przyjemny dreszcz podniecenia na samą myśl o lekturze. I wcale nie chodzi o to, że pada tam porównanie do dzieł Stephena Kinga i Davida Lyncha, bo jest ono jednak porównaniem na wyrost, ale o samą treść łączącą zbrodnię, miejskie legendy i rzut oka za kulisy branży filmowej. W skrócie: przygotujcie się na niezły seans!

Całość recenzji znajdziecie na portalu Kostnica: http://www.kostnica.com.pl/nocnyfilm.htm
i moim blogu

Hana | 2017-12-26
Na półkach: Przeczytane, Pozostałe
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Suwerenny. Zabójczy. Perfekcyjny. Tak opisał ulubione zdjęcie, zbliżenie własnego oka i zdefiniował życie jako takie, genialny i ekscentryczny reżyser, Stanislas Cordova. Skojarzenie. Oko. Salvadore Dali. Pies andaluzyjski. Luis Bunuel.
W książce mało się dzieje. Natomiast DUŻO opowiada się tym co się działo. Siada Trójka z kolejnym człowiekiem i słucha niesamowitej opowieści. To okrada tekst z napięcia jakie byłoby, gdyby Trójka sama uczestniczyła w wydarzeniach. A tak poznajemy kolejne osoby, z którymi detektyw śledczy Scott McGrath wraz z młodymi asystentami, przeprowadza wywiad od czasu do czasu włamując się tu i tam. Pierwsze 400 stron w pędzie, kolejne sto truchtem a potem to już tylko wolniej i wolniej z częstym sprawdzaniem „daleko jeszcze”? Całość pozostaje dobra, ale film może być bardzo dobry, o ile nie będą to pogawędki na kanapie o tym co było. Polecam mimo wszystko pozostając z wrażeniem gnicia, rozpadu i rozkładu zatopionego w głębokim cieniu.

fulmir | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

Co mogę powiedzieć po lekturze „Nocnego filmu”? Podobało mi się i to bardzo! Jest to oczywiście mroczny thriller, ale taki z pozytywnym przesłaniem. Opowiada historię demonicznego reżysera i jego córki, która popełniła samobójstwo. Czy za jej śmiercią stoją jakieś tajemne moce? I kim jest reżyser o którym wszyscy mówią a nikt nie widział na oczy? Pytania i zagadki piętrzą się podczas lektury by znaleźć wyjaśnienie w ostatnich rozdziałach. Nie ukrywam, że po drodze było trochę topornych fragmentów, ale były też ciekawe w których na przykład dowiadujemy się więcej o rodzinie reżysera. Moim zdaniem rewelacja. Na uwagę zasługuje sposób wykreowania postaci reżysera i jego córki. Pisarka dopracowała ją w najdrobniejszych detalach, niektóre pytania jednak zostawiając bez odpowiedzi. Wiadomo, że dosłowność zabija tajemnicę a tajemnica to coś co przyciąga. Nie mam większych zarzutów może poza tym, że książka jest na wskroś amerykańska, ale to właściwie żaden zarzut. Napisałem, że...

geena | 2016-09-20
Przeczytana: 20 września 2016

"Nocny film" to mroczny kryminał i horror psychologiczny w jednym. Opisywane tutaj wydarzenia głęboko zapadają w umysł i prowokują do niekończących się refleksji na temat nas samych i funkcjonowania całego świata, a nieokiełznana wyobraźnia Marishy Pessl gwarantuje jazdę bez trzymanki. Mamy tu bowiem nie tylko opowieść o szaleństwie, obsesji, czy pogoni za marzeniami, ale również o sztuczności, ludzkiej głupocie i niewyobrażalnym okrucieństwie. A jeżeli dodam, że Pessl dodała do wewnątrz jeszcze wątki okultyzmu, mistycyzmu i co barwniejsze cechy charakterystyczne horrorów, powieść okazuje się mieszanką wybuchową i w efekcie może okazać się zbyt przytłaczająca dla wrażliwego czytelnika. Koneserzy sięgną po nią pewnie bez zastanowienia ;)

Niemniej, biorąc pod uwagę jak ciekawa i wciągająca jest fabuła, niejednoznaczne zakończenie okazało się niezaspokajające, jestem jednak w stanie przymknąć na to oko, ponieważ uwielbiana przeze mnie czytelnicza ekscytacja i niedająca o sobie...

Kasia Sobańska | 2017-10-09
Przeczytana: 08 października 2017

768 stron i ani jednego zbędnego słowa! Robi wrażenie. Brak reklamy i promocji na każdym kroku, a mimo wszystko świetnie się broni i bez tego. W treści wplecione scany wszystkiego co w danym momencie czyta główny bohater uważam za nieco innowacyjny, ale bardzo dobry pomysł. Objętość pozwala na zżycie się z bohaterami niczym z członkami rodziny, że aż żal się z nimi rozstawać. Fabuła dobrze skrojona, niejednokrotnie zaskakująca czytelnika, wchłaniająca go niczym gąbka w coraz to mroczniejsze klimaty. Rozwiązanie zdecydowanie do przyjęcia, a właściwie to każde inne mogłoby zepsuć całokształt. Wydawałoby się, iż autor od początku zbyt mocno naprowadza czytelnika w określonym kierunku, jednak tym samy umiejętne wyprowadza w pole nawet najbardziej zmyślnego odbiorcę. Zdecydowanie polecam, osobiście lubię "grube", ale i jednocześnie nie przegadane książki , a ta zdecydowanie do takich należy. Oby więcej takich perełek wpadało w moje ręce.

Sargento_Garcia | 2018-11-01
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 01 listopada 2018

Właśnie skończyłem czytać tę książkę. Nie będę się zbytnio nad nią rozpisywał, bo w mojej ocenie nie bardzo jest o czym pisać. Marisha Pessl miała bardzo fajny pomysł, który zwyczajnie ją przerósł. Wyszła historia kształtem zbliżona do kryminału z elementami brukowego horroru i domieszką elementów paranormalnych.
Uczciwie należy jednak przyznać, że za sam pomysł autorce należą się wyrazy uznania. Początek historii jest nawet bardzo obiecujący: młoda dziewczyna która w dziwnych okolicznościach popełnia samobójstwo, tajemniczy reżyser kasowych horrorów, dziennikarz który przez swoje bezmyślne gadulstwo traci wiarygodność i w wyjaśnieniu przyczyn tego tajemniczego samobójstwa widzi swoją szansę na odbudowę pozycji zawodowej. Niestety, Pessli mniej więcej od połowy książki chyba zabrakło pomysłów lub weny twórczej. Zaczęła „ubarwiać” swoje dzieło coraz większą ilością opisów i dygresji, pojawia się też czarna magia, moce nadprzyrodzone, amulety, czary. To wszystko razem niewiele...