Sędzia Di i morderstwo w Kantonie

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Oto historia z późnego okresu życia sędziego Di, kiedy to pełni wysoką funkcję przewodniczącego Sądu Stołecznego. Udaje się do Kantonu, miasta portowego, w którym przenikają się światy chiński i arabski, aby zbadać sprawę zniknięcia cesarskiego cenzora. Dzięki pomocy swych niezawodnych przybocznych Di powoli układa puzzle politycznej intrygi. Zanim jednak rozwikła zagadkę, będzie musiał odpowiedzieć na kilka pytań. Jaki jest sekret ponętnej tancerki Zummurud? Kim jest tajemnicza niewidoma dziewczyna sprzedająca świerszcze? Jakie plany ma przywódca arabskiej społeczności Mansur? Pytania te poprowadzą sędziego przez luksusowe korytarze rezydencji wysokich urzędników, ale i niebezpieczne zaułki miasta, gdzie roi się od złoczyńców i Tanków dusicieli..

Abee | 2013-12-19
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 12 grudnia 2013

W wielkim mieście Di zostaje uwikłany w rozgrywki polityczne. Na karku ma też mniejszość Arabską i tajemnicze plemię Tanków. Szeroko omawiane w Cesarstwie przypadki sędziego Di powodują, że jest on przewidywalny dla przeciwników. Di późno orientuje się, że stanowi pionek w czyjejś grze, odnajduje gracza i postanawia zerwać ze śledztwami. Dla dobra Cesarstwa oddaje się polityce. Bardzo współczesny wydźwięk tej historii.

COMPOSmentis | 2013-08-09

Nie przepadam za kryminałami, ale te mnie urzekły. Seria o sędzim Di zaczęła się ukazywać, gdy zatrudniono mnie w księgarni. To były jedyne książki (poza literaturą dziecięcą), które mnie nie nudziły a jednocześnie można było pochłonąć je w jeden dzień, nie tracąc wątku. Przyjemność czytania raz większa raz mniejsza. Nie wszystkie zagadki są równie ciekawe. Z pewnością jednak warto poznać choć kilka z nich. Nie odmóżdżają a momentami naprawdę uczą histori starożytnych Chin, szczególnie tej codziennej, która do tej pory nie była moja najmocniejszą stroną. Zresztą dalej nie jest, ale już przynajmniej wiem co nieco... Polecam na jesienne wieczory!

dorotka105 | 2012-10-08
Przeczytana: sierpień 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dałam się oczarowac całą serią o Sędzim Di. Pokazuje chiński system sprawiedliwości, gdzie w jednej osobie połączono prokuratora, obrońcę, śledczego i sędziego. Ciekawe jak by wyglądał nasz sytem gdyby wprowadzić niektóre z opisanych rozwiązań ;-)

saaariii | 2011-11-22
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo dobry kryminał, jak każde dzieło Roberta van Gulika. Jestem jego wielką fanką.

Bogusia | 2016-09-02
Lulein | 2016-04-15