Krytyka zbrodniczego rozumu

Okładka książki Krytyka zbrodniczego rozumu Michael Gregorio
Okładka książki Krytyka zbrodniczego rozumu
Michael Gregorio Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie kryminał, sensacja, thriller
Critique of Criminal Reason
Wydawnictwo Literackie
2007-01-01
2007-01-01
Ewa Rudolf
zbrodnia morderstwo Królewiec Prusy Immanuel Kant

Zdecydowanie warto zanurzyć się w jej otchłani...

Zdecydowanie warto zanurzyć się w jej otchłani...

Bardzo przyjemny styl i ciekawa fabuła, książkę czyta się szybko - to fajna pozycja na plażę czy jakiś wypad, kiedy chcemy mieć pod ręką coś lekkiego, ale wciągającego. Waham się w ocenie między "przeciętną" a "dobrą", bo jednak główny bohater czasem był boleśnie niedomyślny, a naprawdę dość prędko można się zorientować, kto jest sprawcą :) Nie mniej jednak nasuwające się podejrzenia nie odbierają frajdy z dalszego czytania.

Czteroczęściowy cykl dwóch autorów wydany pod pseudonimem Michael Gregorio. Hanno Stiffeniis i Immanuel Kant prowadzący śledztwo w Królewcu z początkiem 19 wieku. Bardzo polecam, bo czyta się to świetnie! Szkoda, że nie zostały wydane następne części tego cyklu.

Kręcąc się między regałami w bibliotece skusiła mnie książeczka zatytułowana „-Krytyka zbrodniczego rozumu”, której autorem jest Michael Gregorio. Co prawda kryminały to nie jest moja bajka, ale tzw. retro kryminały oparte o konkretne realia historyczne, to już troszkę inna historia. Tu mamy Królewiec na przełomie wieków XVIII/XIX, autora zaintrygowała postać filozofa Immanuel’a Kanta, która postanowił umieścić w książce jako jednego ze swych bohaterów i osnuć wokół Kanta całą swoją opowieść.

Głównym bohaterem jest nowo mianowany prokurator Królewca Hannu Stiffeniis. Uznano, że potrzebny jest prawdziwy fachowiec ponieważ w Królewcu straszy morderca, krąży po mieście i zabija ludzi. Na ulicy można się dowiedzieć, że to sprawka diabła. Narzędziem zbrodni był przyrząd przypominający szpon diabła co miało uwiarygodnić tą zabawną historyjkę. Sprawa nabrała rozpędu jak za tą niełatwą sprawę wziął się nowy prokurator, no i oczywiście najbardziej znany racjonalista z Królewca prof. Immanuel Kant. Sprawa się toczy, giną kolejni ludzie, są również pewne tropy. No i na koniec pytania, czy sprawca zostanie ujęty?

Książka jest interesująca, znacznie bardzie byłoby ciekawe gdybyśmy mieli więcej refleksji o filozofii Kanta, a jednak troszkę mniej o sprawach codziennych. Można zrozumieć intencje autora. Jednak jeżeli czytelnik sięga po daną książkę, w której mowa o filozofach, to chciałby jednak się czegoś ciekawego dowiedzieć, przy okazji rozwiązywania tutaj np. motywów kryminalnych. Książka i tak jest wystarczająco gruba, więc dodatkowe 50, czy 100 stron na ten temat by jej nie zaszkodziło. Na pewno dużym pozytywem jest, że czytelnik poznaje mentalność mieszkańców Królewca. No i realia epoki, niemal w przeddzień kiedy wojska francuskie cesarza Napoleona Bonapartego będą szły na wschód, jak wiemy z historii dotrą aż do samej Moskwy włącznie. Wszyscy się głowią jak będzie wyglądało wejście w życie idei oświeceniowych, które wszyscy zapewne znają.
Na razie w Królewcu wszyscy mają na głowie tajemniczego mordercę, mamy spekulacje czy nie jest mordercą jakiś francuz, ewentualnie szpieg. Motywy polityczne są brane przez organa ścigania na na poważnie. Książka jest dobra polecam.

"Mówiły jaskółki, że niedobre są spółki". Michael G. Jacob (ur.1948 w Liverpool) i Daniela de Gregorio (ur.1948 w Spoleto, Włochy) pobrali się około 40 lat temu i zamieszkali w małym miasteczku w środkowych Włoszech - Spoleto, gdzie ona uczy filozofii, a on - angielskiego i historii fotografii. Stworzyli serię kryminałów, których centralna postacią jest pruski urzędnik – Hanno Stiffeniis. Ta książka rozpoczyna serię i szczęśliwie jest jedyną przetłumaczona na język polski. N "goodreads" ma 3,31 w skali do 5 , a na LC 6,06 (186 ocen i 22 opinie)

Wzrok przyciąga tytuł nawiązujący do dzieła Kanta oraz estetyka wydania (plus dla Wydawnictwa Literackiego). Niestety, na tym moje pochwały się kończą, a podstawowe moje pytanie brzmi:

"Co to jest ?" czy też w zamierzeniu małżeństwa - "Czym to miało być?"
Ni to kryminał, ni to przybliżenie postaci wielkiego filozofa, a w dodatku Stiffeniis nudny, a opis ówczesnego Królewca mnie nie interesuje.

A sformułowaniu opinii wyręczył mnie na LC "chiave" (kopiuję całość) :

"....Chcąc zaistnieć, autorzy powieści kryminalnych szukają rozmaitych sposobów na to, by wprowadzić w swoje książki coś, co wyróżni je na tle innych. Historyczne tło, sztafaż retro, elementy psychologii albo zagadnienia społeczne. Niestety, nagromadzenie nawet najbardziej egzotycznych rekwizytów nie pomoże, gdy książka jest kiepska. A ta jest po prostu fatalna: pretensjonalna i źle napisana, a do tego marna jako kryminał. Budowanie nastroju przy pomocy opisów mrocznego Królewca nie ratuje wydumanej i głupawej intrygi. A pomysł, by jednym z kluczowych bohaterów tej kretyńskiej historii uczynić Immanuela Kanta jest co najmniej niesmaczny i każe domniemywać, że całą swoją wiedzę na temat filozofa autor czerpie z kilku obiegowych anegdotek - bo gdyby było inaczej, podobny koncept nie byłby możliwy..."

Strata czasu. PAŁA

Bardzo lubię tajemnice z historią w tle. Książka ciekawa, mroczna i bardzo wciągająca. Szkoda,że przetłumaczona została tylko jedna z serii. Czytałam kilkakrotnie i będę wracać.

Zapadłam się w mrocznej atmosferze zamglonego Królewca. Na szczęście mój zmysł węchu nie wyczuwał wszechobecnego fetoru ulic i zmurszałych wnętrz. Nie kąsały mnie pchły i nie przystawiano mi pijawek. Strach się bać, co by było gdyby urodzić się dwa wieki wcześniej. I do tego diaboliczne modus operandi morderczego Golema.
Na koniec mogę powtórzyć za Immanuelem: "Es ist gut".

Na koniec mogę powtórzyć za Immanuelem: "Es ist...

Klimat fajny, ale bardzo powoli się toczy akcja - momentami nawet wlecze. Część faktów podana łopatologiczne dla nierozgarniętego czytelnika. Ogólnie fajna zagadka w dość słabej formie.

Książka przyciągnęła moją uwagę tytułem i obietnicą rozwiązywania zagadek w towarzystwie Kanta. Jakież było moje rozczarowanie jej lekturą! Zwyczajny kryminał. Intryga przeciętna, bohaterowie nieskomplikowani nawet opisy Królewca, które miały być zniewalające, mnie nie powaliły. Lekturę czyta się sprawnie, ale to chyba jej jedyny atut. 5/10 - przeciętnie i bez wyrafinowania.

Przeczytałem ze względu na zamieszanie w intrygę samego Immanuela Kanta - co prawda w wieku mocno zaawansowanym. Atmosfera czasu i miasta sugestywna. Trochę błąkającego się satanizmu i grozy nadrzecznej. Mordercze narzędzie. Żeby zmrozić Wam krew - cytat: "Na stole leżały ułożone według wielkości noże, jakby przygotowane do chirurgicznego eksperymentu. Na wąskiej półce nad stołem stał rząd brudnych garnków i rondli. Niby kuchnia, ale nie taka, jaka należy do przyzwoitej gospodyni." Brrr...Nigdy nie byłem w Królewcu, szkoda... Powieść obszerna, czyta się dobrze.

• Kryminały
  • 2011
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Krytyka zbrodniczego rozumu