Mantra czaszki

Tłumaczenie: Norbert Radomski
Cykl: Inspektor Shan (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
The Skull Mantra
aredhela

Strażnicy w obozie pracy w Tybecie odkrywają bezgłowe zwłoki mężczyzny. Kim był? Prawdopodobnie obcokrajowcem. Wojskowy zarządca okręgu za wszelką cenę chce zamknąć spraw przed przybyciem amerykańskich turystów, nie ufa jednak miejscowej prokuraturze. Zdesperowany, powierza dochodzenie... więźniowi, byłemu inspektorowi, Shanowi. Musi się on uporać z tym zadaniem szybko i dyplomatycznie, w przeciwnym razie mnisi z jego brygady zostaną surowo ukarani. Pierwsze poszlaki wskazują jednak, że zabójcą był... buddyjski demon.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2004

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Grzegorz | 2015-01-08

O ile nie przepadam za tego typu literaturą, to ksiązki Pattisona doskonale się czyta. Egzotyka tematu, możliwość poznania realiów współczesnych Chin i Tybetu, zaskakujący klimat tybetańskiego buddyzmu (lamaizmu). Już nawet dla samej możliwości poznania Tybetu, to lektura wręcz obowiązkowa.

koemata | 2015-09-16
Na półkach: Przeczytane, Rylce, Audio, Az w 2015
Przeczytana: 16 września 2015

opowieść o zagarnięciu i okupacji Tybetu przez Chiny--------Przy każdej pestce lub paznokciu, węźle czy guziku mnich recytował prastarą mantrę, OM MANI PADME HUM, “Cześć klejnotowi w kwiecie lotosu”, inwokację do Bodhisattwy Współczucia. Żaden z nich nie spocząłby na pryczy, nie odmówiwszy przynajmniej przepisowych stu różańców dziennie. ---Choje Rinpocze był niegdyś kenpo, opatem, gompy Nambe, jednego z tysięcy klasztorów unicestwionych przez chińskie władze. Teraz był kenpo 404. Ludowej Brygady Budowlanej. --- Wy, ludzie z północy, jesteście dla niego jak mucha na ramieniu. - Po policzku stoczyła mu się łza. - To wielki człowiek. Żyjący budda. Umrze łatwo, nie martwcie się. Odrzuci twarz i będzie śmiał się z nas wszystkich wnastępnym życiu. --- Nazywało się to podniebnym lub powietrznym pochówkiem. Najszybsza metoda likwidacji fizycznych pozostałości ludzkiej egzystencji. W niektórych częściach Tybetu ciała puszczano z prądem rzek, z którego to powodu jedzenie ryb stanowiło tabu....

Pucka69 | 2013-07-25
Przeczytana: 20 lipca 2013

Ciężko mi się czytało tę książkę. Nie wiem czy to wina książki czy mojego nastroju. Tybet, Chiny, obozy pracy. I wszystko to nie w czasie Rewolucji Kulturalnej tylko - teraz. Teraz, kiedy piszemy nasze maile i dzwonimy z naszych komórek.

Karambola | 2012-10-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 26 listopada 2012

"Nie odnajdziesz Tamdina, jeśli on sam tego nie zapragnie. Nie skłonisz go do posłuszeństwa, chyba że ci na to pozwoli."

"Okrucieństwa nie da się zrozumieć. Można je tylko przetrzymać."

"Każdy człowiek ma dzienną duszę i nocną duszę,a najważniejsze zadanie życia polega na zapoznaniu ich ze sobą."

"Wiedzieć, że się nie wie, jest oznaką zdrowia."

"Buddyści mają osiem piekieł gorących i osiem piekieł zimnych. Ale w Ameryce istnieje zupełnie inny rodzaj piekła. Najgorszy ze wszystkich. Taki, w którym podstępem skłania się ludzi, by zapominali o własnych duszach, wmawiając im, że już są w raju."

killersteward | 2016-06-16

Miło jest czasami oderwać się od wszystkowiedzących, doskonałych detektywów i policjantów ze Stanów i przeczytać kryminał z "innego" świata. A ten kryminał jest naprawdę bardzo dobry. Do tego ta wszechobecna duchowość i mistycyzm Tybetu. Miłe zaskoczenie i idę po więcej.

Agnieszka | 2012-05-13
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo dobra powieść. Bardzo wiarygodnie przedstawione prześladowanie tybetańskich mnichów. Naprawdę warto tę powieść przeczytać.

Adelais | 2012-07-16

Dobrze napisany, inteligentny kryminał. Polecam. Dalsze części też są w porządku.

andrzej0791 | 2011-11-29

Rewelacja! Odkrylem dla siebie wybitnego tworce kryminalu!

Iwona | 2017-08-13
Przeczytana: 2002 rok