Lit-6

Tłumaczenie: Bożena Kojro
Wydawnictwo: Kojro
Litium 6
powieść skandynawska

"Lit-6" to thriller ekologiczny z elementami fantastyczno-naukowymi, opowiadający o kradzieży izotopu litu i plutonu, potrzebnych do skonstruowania bomby atomowej. Akcja powieści dzieje się w Stanach Zjednoczonych i Japonii, a główny bohater Lauri Nurmi, agent rządowy pochodzenia fińskiego, próbuje zapobiec atakowi terrorystycznemu, którego skutki trudno sobie nawet wyobrazić.

źródło opisu: Wydawnictwo Kojro, 2008

Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

Isadora | 2011-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2011

Szukając odmiany od utartych schematów moich upodobań sięgnęłam po książkę, która znajduje się daleko poza kręgiem moich zainteresowań.
"Lit - 6" fińskiego pisarza Risto Isomakiego to powieść wpisująca się w konwencję mało znanego mi nurtu thrillera ekologicznego. Właściwie do książki przyciągnęło mnie to właśnie sformułowanie, dodatkowo dookreślone wyrażeniem "z elementami fantastyczno - naukowymi". Nie powiem, zaintrygowało mnie to do tego stopnia, że postanowiłam zagłębić się w jej treść.

Problem wykorzystywania energii jądrowej od swego zarania budzi ogromne kontrowersje na całym świecie. Obawy przed katastrofą ekologiczną, skażeniem radioaktywnym czy napromieniowaniem wywołanymi czy to awarią reaktora jak w Czarnobylu, czy to atakiem z użyciem bomby atomowej, jak miało to miejsce w Hiroszimie i Nagasaki, rozbudzają masową wyobraźnię przywołując apokaliptyczne obrazy z miejsc atomowych katastrof generując pytania, czy można było uniknąć tragedii i jaki będzie rozmiar...

malineczka74 | 2011-01-29
Na półkach: Zrecenzowane, Przeczytane
Przeczytana: 28 stycznia 2011

Ludzkości codziennie grozi na skalę masową wiele zagrożeń. Czasem nie możemy się uchronić przed destrukcyjnymi siłami przyrody, ale część kłopotów grozi nam od .... samych siebie. Energia atomowa powinna być wykorzystywana dla dobra ogółu, ale skutki jej wymknięcia się spod kontroli mogą być bardzo tragiczne, czego dowodem była awaria reaktora w Czernobylu. Jeszcze większe niebezpieczeństwo niesie terroryzm atomowy. Broń masowej zagłady w rękach szaleńca na miarę Hitlera może doprowadzić do zagłady życia na ziemi.

Temat terroryzmu atomowego wykorzystał w swoim thrillerze fiński pisarz i dziennikarz Risto Isomaki.
W centrali firmy Yoshikawa w japońskiej Osace dochodzi do brutalnej kradzieży modułów LR. Z paryskiego koncernu Argeva ginie 180 gramów plutonu . Jeśli obie kradzieży dokonano na to samo zlecenie to wystarczą one do wytworzenia niebezpiecznego ładunku , który jest w stanie zabić nawet pół miliarda osób w Ameryce Północnej i Europie.
Sprawą zajmują się agenci...

LadyBoleyn | 2011-04-30
Przeczytana: 23 kwietnia 2011

Katastrofa w Czarnobylu czy też wybuch bomby atomowej w Hiroszimie wywołały ogromne komplikacje w przyrodzie oraz w życiu mieszkańców Ziemi. Zawsze po tego typu tragediach pojawia się pytanie, czy można było uniknąć tego typu wydarzeń, lecz rzadko znajduje się na nie odpowiedź. Niekiedy wręcz można zauważyć, że z winy ludzi dochodzi do przypadkowej śmierci bliźnich, którzy tak naprawdę niczym nie zawinili. „Lit-6” to opowieść fińskiego pisarza i dziennikarza – Risto Isomakiego, w której autor porusza tematy powiązane z energią jądrową, wplatając je we wspaniale utworzony thriller.

Na świecie dochodzi do kradzieży izotopu litu i plutonu, niezbędnych do skonstruowania bomby atomowej, która jest w stanie zabić ponad pół miliarda osób zamieszkujących Amerykę Północną i Europę. Dokładnie nie wiadomo, kto planuje zamach, dlatego też do odkrycia prawdy na temat zbliżającej się katastrofy, powołano agentów z amerykańskiej organizacji, mającą na celu walkę z terroryzmem atomowym....

eR_ | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Energia jądrowa może przynieść ludzkości wiele pożytecznych możliwości, ale też niewyobrażalne zagrożenia.
O tym właśnie opowiada ta książka.
Zostaje wykradziony izotop litu, następuje cała masa wydarzeń zmierzających do całkowitej zagłady Ziemi.
Grupka ludzi usiłuje zapobiec atakowi terrorystycznemu, który może całkowicie zmienić, a nawet zmieść życie na planecie.
Risto Isomaki to znany dziennikarz, zajmujący się zagadnieniami związanymi z energią jądrową, a także ociepleniem klimatu.

Książka ta jak i poprzednia tego autora którą przeczytałem czyli Piasek Saraswati jest thrillerem ekologicznym, która pokazuje zagrożenia wynikające z nieprawidłowego użytkowania dóbr naszej planety, ale i pokazuje co zrobić aby to zmienić.
Rewelacyjna książka od samego początku trzymająca w napięciu.
Nieduża objętościowo, ale za to pełna akcji.
Polecam.
Dziękuję Wydawnictwu Kojro za udostępnienie mi tej pozycji.

UczulonaNaCzekoladę | 2011-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

Od niedawna próbuję co raz to innych gatunków literackich. Ja, zagorzała fanka szeroko pojętej fantastyki i niektórych paranormalnych romansów, gdzie wątek miłości schodzi na dalszy plan, zaczęłam czytać powieści historyczne, obyczajowe i kryminały. Nie ma to jak poszerzenie horyzontów, ale od czegoś trzeba zacząć. Kolejką pozycją, która miała za zadanie urozmaicić mój świat był "Lit-6".

Autorem powieści jest fiński pisarz i dziennikarz, Risto Isomaki. Dużo czasu poświęca zagadnieniom związanym z energią jądrową i globalnym ociepleniem. Pisarz znany jest z takich powieści jak "Przebudzenie", "Piasek Sarasvati", "Klęska Gilgameusza" czy "Rycerze Ciemnej Chmury". W jego dorobku literackim znajdziemy także zbiór opowiadań pt. "Kryształowa róża". "Lit-6" to szóste dzieło autora. Nigdy wcześniej nie miałam styczności z jego dziełem, a to będzie decydujące spotkanie.

Pewnego pięknego dnia w Japonii dochodzi do kradzieży izotopu litu. Na świecie ginie także nieco izotopu plutonu. Dzięki...

DM1994 | 2011-04-09
Przeczytana: 03 kwietnia 2011

Lit-6 to thriller ekologiczny z elementami fantastyczno-naukowymi, opowiadający o kradzieży izotopu litu i plutonu, potrzebnych do skonstruowania bomby atomowej. Akcja powieści dzieje się w Stanach Zjednoczonych i Japonii, a główny bohater Lauri Nurmi, agent rządowy pochodzenia fińskiego, próbuje zapobiec atakowi terrorystycznemu, którego skutki trudno sobie nawet wyobrazić.

Co tu dużo pisać kolejna niesamowita skandynawska powieść ,która powala i nie pozwala czytelnikowi się nudzić aż do ostatniej strony .

Tym razem znowu miałam do czynienia z gatunkiem ,z którym nigdy wcześniej się nie spotkałam ,a mianowicie z thrillerem ekologicznym i powiem szczerze ,że spodobało mi się . Książka podzielona została na cztery rozdziały, co w połączeniu z fajnym i estetycznym rozplanowaniem układu tekstu pozwoliło na miłą i wręcz błyskawiczną lekturę . Co do okładki mam pewne zastrzeżenia ,ale najprawdopodobniej wynikają one tylko z mojego gustu ,bo bardzo źle też nie jest .

Autor ,który jak...

Klaudyna | 2011-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2011

Risto Isomäki – fiński pisarz i dziennikarz, od lat zajmuje się zagadnieniami związanymi z energią jądrową i globalnym ociepleniem klimatu. Pracował także przy wielu projektach na rzecz krajów rozwijających się, między innymi Azji Południowo-wschodniej oraz Afryce.*

Biorę do ręki czerwoną książkę i przyglądam się jej dokładnie. Trzęsą mi się przy tym ręce. Nigdy wcześniej nie czytałam lektury o tematyce ekologicznej. Czego mogę się po tym thrillerze spodziewać? Nie dowiem się dopóki go nie przeczytam. Sama okładka jest intrygująca. Czerwień kojarzy mi się z krwią, a także z jakimś zagrożeniem. A przynajmniej takie skojarzenia przychodzą mi najpierw do głowy.

W Osace zamordowano strażników, którzy mieli pilnować litu-6. Ukradziono także moduły układu chłodzenia do prototypu Rapidu-L. Natomiast z francuskiego koncernu Argeva zniknęło sto osiemdziesiąt gram plutonu. Tyle plutonu wystarczy, aby zbudować małą bombę atomową. Kto jednak jest zdolny do tak potwornego czynu i jaki...

Marta Zagrajek | 2014-09-01
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

Energia jądrowa. Zastosowana dobrze może przynieść wiele korzyści, użyta w niewłaściwy sposób sprawi w najbardziej optymistycznej wersji małe zniszczenia. Wykorzystana przez osoby z niewłaściwą moralnością będzie katastrofalną w skutkach bronią przeciwko ludzkości. Jak znaleźć idealne rozwiązanie, które zapewni nam bezpieczeństwo? Czy w ogóle się da? Czy będziemy w stanie zapanować nad tym, by nie stało się nic złego? Jeśli nie, to jak możemy się ochronić przed atakami terrorystycznymi?
„Lit-6” napisany przez Risto Isomakiego, jest thrillerem ekologicznym z energią jądrową w roli głównej. Thrillery ekologiczne nie kojarzą mi się dobrze. Są przesycone paranoją i potrafią nie być tak bardzo zgodne z prawdą, jak powinny. Dobrze napisany thriller powinien być oparty na szerokim researchu i solidnym zapoznaniu się z opisywanym tematem. Nie lubię książek, które wzbudzają negatywne emocje bez przedstawienia tematu z różnych perspektyw. W tej książce Czytelnik ma wrażenie, że autor...