Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię + Uderzenie

Seria: Klub Srebrnego Klucza
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
milicja, morderstwo, napad

Inne wydania

Dwie z pozoru niepowiązane ze sobą sprawy - śmierć Ewy Salm, która zginęła, wypadając z okna pijackiej meliny, i rabunek w biały dzień czterystu tysięcy złotych - pozostają wciąż nierozwiązane. Fakt ten nie daje spokoju kapitanowi Siwemu, funkcjonariuszowi Komendy Głównej Milicji. Kiedy powody zdrowotne zmuszają go do przejścia na emeryturę, podejmuje on prywatne śledztwo, które przyniesie rozwiązanie przestępstwa sprzed lat i odnalezienie skradzionych pieniędzy. Czas jest wrogiem Siwego, widmo kolejnego zawału zbliża się nieubłaganie, a kluczem do rozwiązania i splecenia tych dwóch spraw jest zbrodniarz, który ukradł nie tylko zbrodnię.

"Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię" jest odpowiedzią autora na konkurs ogłoszony przez Komendę Główną MO w Warszawie. Na poły reportażowa historia kapitana Siwego opowiedziana została w formie raportów i sprawozdań, jako całość zamykając się w ramach intrygującego klasycznego kryminału, z rabunkiem i morderstwem w tle.

Niniejsze wydanie zawiera dodatkowe informacje autora o Siwym oraz powiązane z bohaterem "Zbrodniarza, który ukradł zbrodnię" opowiadanie "Uderzenie".

Do książki dołączony został film na DVD pt. "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię" (1969) w reżyserii Janusza Majewskiego.

źródło opisu: [Zysk i S-ka, 2008]

gwiazdka | 2014-03-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 22 marca 2014

Ta niewielka książeczka to w zasadzie dwa opowiadanka kryminalno- przestępcze. Jej zaletą na pewno jest lekkość, z jaką została napisana. Całość zrobiła na mnie wrażenie dość przeciętne. „Zbrodniarz…" troszkę męczył mnie swoją formą, powiedziałabym nawet, że nastąpił tutaj pewien przerost tej formy nad treścią, poza tym pewną śmiesznością wydawało się, że Siwy- czyli prowadzący śledztwo- poprawiał niedoróbki samego siebie, jakby we właściwym czasie sfuszerował pracę, a potem ruszyły go wyrzuty sumienia czy inne ukryte motywy. Pomysł za to był dość ciekawy, szkoda że wykonanie wyszło słabo. Ponadto nie kupuję motywów Lechosława, zbyt nieprawdziwe i niemądre.

„Uderzenie" zaś to opowiadanie o grupce młodzieży próbującej wyjaśnić kradzieże w szkole. Króciutkie, naiwnie typowe dla PRL-owskich opowiadanek, ale przeczytałam szybciutko z malutkim potknięciem na irytację w przekręcaniu imion dziewcząt: ciągle tylko Krysiula i Ewula- aż próbowałam omijać je wzrokiem. Oceniam na...

Beti | 2013-10-10
Przeczytana: 08 lutego 2014

Ciekawy kryminał.

Jacek Lipski | 2011-10-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 06 października 2011

Powieść kryminalna starej daty. Czarna seria spod znaku opowieści milicyjnych. Jej autor Krzysztof Kąkolewski to kolejny, po Andrzeju Wydrzyńskim i Helenie Sekuła, autor reprezentujący starą dobrą szkołę pisania. Warto wiedzieć, że Kąkolewski jest zaliczany to tzw. „złotej trójki” polskiego reportażu.

Dlaczego warto przeczytać „Zbrodniarza…”? Z 3 podstawowych powodów:

Po pierwsze, dlatego że Kąkolewski stworzył świetną, niebanalną historię, o co wbrew pozorom wcale nie jest łatwo.

Po drugie, Kąkolewski wykreował wyrazistą postać głównego bohatera czyli śmiertelnie chorego milicjanta w stanie spoczynku – „Siwego”.

Po trzecie, Kąkolewski napisał swoją powieść w niezwykłej formie. Książka jest skomponowana z ciągu milicyjnych raportów zapisywanych przez głównego bohatera. W ten sposób przypomina nieco staromodny dziennik lub dzisiejszy blog.

Po czwarte, bo Kąkolewski (lub wydawca) przygotował bonus dla czytelnika. Poza powieścią „Zbrodniarz…” książka zawiera również opowiadanie...

Secrus | 2014-03-12
Przeczytana: 21 lutego 2014

"...Książka Kąkolewskiego to standardowy kryminał w rzadko spotykanej formie. Potrafi zaintrygować, ale jednocześnie miewa momenty zastoju, w których intryga spowalnia i nie angażuje już tak mocno i intensywnie. W kanonie powieści milicyjnej to jednak dziełko godne uwagi, wyróżniające się znikomą tendencyjnością i świeżym podejściem do śledztwa. Jeśli dodać do tego dobrą, niepozbawioną zasad moralnych sylwetkę śledczego oraz solidnie sugestywny klimat – dostajemy dobrą szkołę polskiego kryminału. Klub Srebrnego Klucza po raz kolejny zaserwował czytelnikom porządnie wysmażony kawałek powieści milicyjnej..."

Pełna opinia pod tym adresem: http://www.tramwajnr4.pl/2014/03/z-zakurzonej-poki-zagadka-ukryta-w.html

ZapomnianaBiblioteka | 2013-11-23
Przeczytana: 28 października 2013

Bohaterem powieści kryminalnej „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” jest schorowany kapitan „Siwy.” Funkcjonariusz Komendy Głównej Milicji, mający za sobą dwa zawały, w związku z bardzo złym stanem zdrowia przechodzi na emeryturę. Nie dany jest mu jednak wyjazd do uzdrowiska w Ciechocinku celem podreperowania nadwątlonego serca. Milicjant za punkt honoru stawia sobie wyjaśnienie do końca sprawy rabunku 400 tysięcy złotych, którą zajmował się przed odejściem z pracy.

Więcej na:

Michael Shootbook | 2014-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Jedną gwiazdką piętnuję wyłącznie te książki, przez które nie udało mi się przebrnąć. Tak też było z tym wyjątkowo nieudanym "dziełem" redaktora Kąkolewskiego, który powinien być bolesnym dowodem na to, że reporter powinien pisać reportaże, a nie zabierać się za kryminały. Z tym, że czy to jest kryminał? Można by polemizować. Dla mnie to zbeletryzowany reportaż, który okazał się mieszanką nie do przełknięcia. Połknięcie tego w całości groziłoby torsjami i dlatego - chcąc tego uniknąć - przerwałem lekturę. Język toporny (szczególnie gdy się czyta rzekome pisma urzędowe), drętwa narracja, a główny bohater drewniany niczym aktorstwo w "Klanie".

Krótko mówiąc: OMIJAĆ SZEROKIM ŁUKIEM.

Książka nienajgorsza, ale bez szału. Nudnawa, nie czyta się z zapartym tchem. Lekka książka (choć momentami bywa bardzo męcząca), którą można, ale nie trzeba przeczytać. Czyli po prostu z której strony by nie patrzeć: przeciętna. Raczej nie sięgnę po inne książki tego Autora.

Bartosz | 2016-06-14
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Ta powieść ma to, co najważniejsze dla większości czytelników - świetnie się ją czyta, intryguje i trzyma w napięciu od początku do końca. Film o tym samym tytule również wart uwagi.

mirabelka | 2012-05-15
Przeczytana: maj 2012

flaki z olejem...

schutte | 2014-08-01

hmm.....takie reporterskie, hjak ktos lubi tego typu literaturę miech przeczyta...nie daje maxa, bo ja nie do końca lubiętego typu opracowania, ale ksiązka jesli chodzi o akcję jak najbardziej ciekawa...