Widzę śmierć

Okładka książki Widzę śmierć Krzysztof Kąkolewski
Okładka książki Widzę śmierć
Krzysztof Kąkolewski Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Klub Srebrnego Klucza kryminał, sensacja, thriller
Klub Srebrnego Klucza
Zysk i S-ka
2012-02-01
2012-02-01
kryminał Warszawa

Niby krótka książka to można by powiedzieć, że szybko pójdzie. A z każdą kolejną stroną zastanawiałam się "po co brałam do ręki tą książkę"... fabuła do bani, bohaterowie jeszcze gorsi, sposób pisania - chaotyczny, bez jakiegokolwiek punktu zaczepienia żeby czytać dalej. Zdecydowanie nie polecam. Dobrze, że to książka z biblioteki inaczej bardzo bym żałowała straconych pieniążków. Życzę autorowi powodzenia przy kolejnych pozycjach. Proszę się nie zrażać a rozwijać kunszt i doskonalić się.

Kolejny polski przeciętny kryminał. Niby przeczytałem, ale po latach nie pamiętam niczego, a to dla mnie chyba najlepszy wskaźnik jakości książki.

Najgorsza książka, po jaką ostatnio zdarzyło mi się sięgnąć. Dialogi były bardzo nienaturalne i sztuczne. Język, jakimi posługiwały się młode bohaterki wskazywał na to, że żyją nadal w innej epoce, a na dodatek ich dyskusje w ogóle do niczego nie prowadzą; jako przykład podam cytat:
"- A czy na pewno lokujesz właściwie swoje uczucia?
- Ziuta, i ty zaczynasz mówić tym ględzeniem ogólnym?! Lokata jest w banku, o czym wiedziałaś przede mną.
- Przebacz. Ale tak bardzo zostałam zraniona...
- Oj, Ziuta, znów ta gadka kawiarniana... Przecież nie zdążył pchnąć się nożem."
Nic nie trzyma się kupy, wyjaśnienia jakie padają, są nielogiczne i niespójne, a postaci zachowują się w irracjonalny sposób (kto pamięta przesłuchanie głównej bohaterki z Karczem ten na pewno wie, o czym piszę w tym momencie).
Trudno mi aż uwierzyć, że Zysk wydał coś tak beznadziejnego. Może ten autor jest faktycznie fantastyczny w estetyce faktu (cokolwiek by to nie było) i reportażach, ale tej książki nawet kryminałem nie można nazwać, bo nie spełnia w zasadzie jego podstawowych założeń.
Ukoronowaniem tej literackiej porażki było zagranie rodem zaczerpnięte od równie zachwalanej zewsząd Katarzyny Michalak, bo autor upchnął tytuł swojego innego dzieła do "Widzę śmierć", co tylko spowodowało u mnie większy niesmak.
Duże rozczarowanie.

"- A czy na pewno lokujesz właściwie swoje uczucia?
- Ziuta, i ty zaczynasz mówić tym...

Dlaczego tak niska ocena? Uważam, że kryminał trochę nieudany. Cenię twórczość pana Krzysztofa, ucznia Wańkowicza, ale to mu trochę nie wyszło. Początek intrygi wciągający ale potem brak konsekwencji i fabuła za bardzo wydumana. Dlatego tylko 4. Natomiast polecam "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię" książkę i film.

Ani mnie nie wciągnęła, ani zachwyciła. Język nie był zły... ale nie porwało mnie. Raczej po raz kolejny nie sięgnę.

Pokój.
Trzy spotkania.
Ziuta i Mariola.
Ziuta i Karcz vel Vassilin.
Ziuta i Pan.
Skojarzenie jednoznaczne - spektakl czwartkowej Kobry sprzed lat. Gdyby tak pani Irena Kwiatkowska zechciała kreować Ziutę. Nikt inny nie potrafiłby oddać abstrakcyjności sytuacji. Ziuta twardo trzymająca się swojej wersji wydarzeń, nawet przez łzy,że świadomością podstępu i oszustwa. Jak krowa idąca na rzeź,bez wahania kroczyła wyznaczonym jej torem.
Jako mroczny kryminał,nie wyszło. Natomiast jako komedia z wątkiem kryminalnym,jak najbardziej.

Pokój.
Trzy spotkania.
Ziuta i Mariola.
Ziuta i Karcz vel Vassilin.
Ziuta i Pan.

Kłamstwo ma krótkie nogi, na bandziora znajdzie się jeszcze większy bandzior, człowiek uczciwy to relikt ... tylko tyle refleksji zostało mi po tej książce. Irytował mnie drętwy język dialogów zwłaszcza między Ziutą i Mariolką. Oczekiwałam dużo więcej...

Mistrz reportażu mistrzem kryminału zdecydowanie nie jest. Książka mocno ciężkostrawna, ale na szczęście krótka. Można szybko zająć się czytaniem czegoś lepszego.

Tak kiepskiej ksiązki dawno nie czytałam, nie wiadomo o co chodzi, kto jest kto i ogólnie totalnie bez sensu. Szkoda na to czasu.

NIE POLECAM !

NIE POLECAM !

Słaba jak rowerzysta jadący pod górę ze słoniem na bagażniku.

Słaba jak rowerzysta jadący pod górę ze słoniem na bagażniku.

• Sensacja/Kryminał
  • CZyTolanDia 2012

Dodaj cytat z książki Widzę śmierć