Diament odnaleziony w popiele

historia
Kominek

W książce 'Diament odnaleziony w popiele' Krzysztof Kąkolewski ujawnia perfidną, jadowitą propagandę antypolską oraz losy pokoleń, które padły jej ofiarą. Bezlitośnie obnaża kulisy powstania Popiołu i diamentu, książki Jerzego Andrzejewskiego, który został poddany manipulacji UB, a także filmu Andrzeja Wajdy będącego ekranizacją powieści. "Nagromadzenie, spiętrzenie bohaterstwa, nieszczęść i szlachetności po stronie komunistów, podłości, tchórzostwa i zbrodni po stronie niekomunistów dochodzi w książce Andrzejewskiego do swoistej kumulacji".

Główny bohater powieści, Maciek Chełmicki, grany w filmie przez Zbigniewa Cybulskiego, to w rzeczywistości Stanisław Kosicki, harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Kedywu AK. Aresztowany przez komunistyczne władze, został osądzony i skazany na karę śmierci za zabicie w przypadkowej potyczce funkcjonariusza "bezpieki", Jana Foremniaka, wojewody kieleckiego. W tym czasie na Kielecczyźnie działał mjr Antoni Heda "Szary", który wraz ze swoim oddziałem przeprowadził atak na więzienie w Kielcach i uwolnił kilkuset partyzantów, wśród nich Kosickiego.

Kiedy „Bohun” opuścił celę, nasilające się represje miały go zabić. Dalsze losy Kosickiego to "agonia na śmietniku. Śmietnik to PRL, agonia rozłożona na 50 lat".

źródło opisu: http://zysk.com.pl

źródło okładki: http://zysk.com.pl

Stokrotka | 2017-03-29
Przeczytana: 28 marca 2017

„Diament odnaleziony w popiele” Krzysztofa Kąkolewskiego składa się z dwóch części. W pierwszej autor poddaje bezlitosnej analizie książkę Jerzego Andrzejewskiego oraz film Andrzeja Wajdy. Wyłapuje nieścisłości i przekłamania. Dociera do prawdy, sypie nazwiskami, faktami. Druga część to ciekawa opowieść o Stanisławie Kosickim ps. „Bohun” (powieściowym i filmowym Maćku Chełmickim) aresztowanym przez UB, skazanym przez władze komunistyczne na karę śmierci.
Część drugą czytało mi się zdecydowanie lepiej. Zainteresowały mnie losy „Bohuna”, jego wędrówka-ucieczka, wielka miłość, aresztowanie w wyniku zdrady, więzienie, przesłuchania. Na uwagę zasługują też ciekawe zdjęcia, dopełniające opowiedzianą historię.

Edyta Zawiła | 2016-09-01
Przeczytana: 01 września 2016

Krzysztof Kąkolewski (1930 - 2015), publicysta, reporter, autor powieści, opowiadać, literatury faktu i reportażu, dziennikarz śledczy, autor kilku scenariuszy, powieści i kryminałów.
Całe życie zajmował się podejmowaniem tematów trudnych, kontrowersyjnych, bulwersujących. Ponad piętnaście lat pracował nad badaniem, analizą pogromu Żydów w województwie kieleckim. Sprawy niewyjaśnionych morderstw ( banda Mansona i morderstwo w willi Polańskiego), tuszowanych spraw czy słynne wywiady ; Melchior Wańkowicz czy zbrodniarze hitlerowcy.
W latach 90 - tych XX wieku podjął się dziennikarz wyjaśnienia realiów powieści "Popiół i diament" Jerzego Andrzejewskiego.
Kąkolewski rozpoczął ślad od Ostrowca Świętokrzyskiego, który był miejscem akcji powieści, przekopał archiwa miejskie, ubeckie, dotarł do wielu ludzi, część niechętnie opowiadała o tamtych wydarzeniach, świadkowie pomogli dotrzeć do prawdziwych pierwowzorów bohaterów książki, komunisty Szczuki i AK Maćka Chełmickiego.
Szczuka to nie...

baggio1 | 2014-03-02
Przeczytana: 26 lutego 2014

Nie czytałem książki "Popiół i diament" ani nie widziałem filmu. Muszę te braki jednak nadrobić a książka Diament w popiele znakomicie mnie do tego motywuje. Po lekturze wiem że Popiół i diament to wielka ściema która miała tylko kształtować umysły Homo sovieticus niestety w III RP książka dalej jest lekturą. Diament odnaleziony w popiele to pozycja genialna ponieważ opowiada historią o niebanalnym człowieku i jego tragicznych losach, do tego jest mądrze napisana.

rej | 2018-10-21
PanWielkaBrew | 2018-01-19