Trzecia granica

Seria: Na Szlaku Wielkiej Przygody
Wydawnictwo: Zielona Sowa
wojna, wędrówka, partyzantka, walka

Przygody młodego polskiego żołnierza na tle wydarzeń II wojny światowej.

Istotne miejsce w dorobku literackim Bahdaja zajmuje proza o tematyce wojenno-okupacyjnej. Autor przedstawia w nich zazwyczaj współdziałanie polskich i słowackich partyzantów podczas II wojny światowej, konspiracyjny trud łączników i niebezpieczną pracę kurierów tatrzańskich.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Tomaszek Janowski | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

Umiejscowiona w dziale dla młodzieży, ale powinna zainteresować każdego(w każdym wieku). Opowiada o polskich kurierach, którzy przerzucali ludzi za granicę przez góry(Tatry) na Węgry. Musieli pokonać aż dwie granice, zaś trzecią granicą była ich nadludzka-momentami-wytrzymałość, o której opowiada książka. Jędrek Bukowy to główny bohater i to z jego perspektywy poznajemy losy ludzi, dla których każde przejście przez granicę, było bardzo niebezpieczne. Nigdy nie było pewne czy wrócą, a tym bardziej czy dotrą do wyznaczonego celu. Śmierć czyhała na nich, praktycznie na każdym zakręcie. Na podstawie książki powstał serial, który również warto zobaczyć!

Mateusz | 2014-07-25
Przeczytana: 2008 rok

Po tę książkę sięgnąłem jeszcze jako dzieciak w szkole podstawowej. Zafascynowany II wojną światową sięgałem po każde publikacje dotyczące tego okresu. Muszę przyznać, że nie zawiodłem się na tej książce. Nie dość, że przedstawiła mi kolejny, nieznany dla mnie, dział okupacyjnej rzeczywistości, to rozbudziła we mnie zainteresowanie Tatrami, które przejawiam do dziś. Harmonijnie połączona fabuła wraz z bajecznymi opisami przyrody dało mi szansę oświetlania mroków historycznej wiedzy.

DoTTi91 | 2013-11-27

Andrzej Bukowy - główna postać książki. W zgiełku II Wojny Światowej, jego punktem wyjściowym są Węgry. Otrzymując pomoc w obcym państwie zbiega do kraju by... tutaj już musicie sami się dowiedzieć:)
Dalsze perypetie Bukowego oraz jego kompanów zachęcają do pozostania z tą książką. Utrzymana w górskim charakterze.
Bardzo pozytywne zaskoczenie. Natkniemy się na budujące napięcie i ciekawe zwroty akcji od których ciężko oderwać się od czytania oraz doszukamy się lekkiego wątku miłosnego.

"- Mamy przed sobą dwie zielone granice i trzecią... najtrudniejszą.
(...)
- O jakiej trzeciej granicy pan myśli?
- O granicy wytrzymałości."

kriswirtuoz | 2016-03-17
jaskowskip | 2016-03-08