Meneliki, limeryki, epitafia - sponsoruje ruska mafia

Wydawnictwo: Bellona
anegdoty, polskie
literatura faktu
okruszek

"Meneliki" to zbiór historyjek o znawcach wszystkich alkoholi świata. Prezentowane przez autora będą niewątpliwie atrakcyjną pozycją dla wszystkich odbiorców, także dla tych, którzy z twórczością Krzysztofa Daukszewicza stykają się po raz pierwszy i jeszcze nie mogą jej cytować na wyrywki z pamięci. Teksty gromadzone przez lata, niepozbawione soczystych wyrażeń i aktualnych odniesień społecznych, warte są nie tylko pogodnego, szczerego uśmiechu, ale także chwili refleksji. Czyż zachowanie i spostrzeżenia ludzi, którzy nigdy nie trzeźwieją, nie obnażają czasem w bezlitosny sposób także naszych wad i przyzwyczajeń, do których nawet przed sobą nie chcemy się przyznać?

źródło opisu: Bellona, 2004

źródło okładki: www.empik.com

Wojciech Gołębiewski | 2015-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Daukszewicz (ur.1947), zięć Kreczmarów, ojciec czworga dzieci, w tym Grzegorza (ur.1985) – aktora, lubiany artysta estradowy, przedstawiający specyficznym głosem, dykcją i wdziękiem swoje zabawne teksty, popełnił w 2004 roku ten omawiany, całkowicie nieudany zbiorek, który mnie przyszło skrytykować. Szkoda, że przed publikacją nie przeczytał swoich wypocin, jak i, że nie miał nikogo kto by go odwiódł od tego zamysłu.
Ja naprawdę go lubię na estradzie, a jeszcze bardziej moja żona, więc zaczynając lekturę byłem nastawiony przychylnie. Niestety, czytając 150 stron historyjek, które miały być zabawne, nie uśmiechnąłem się ani razu, a uatrakcyjnianie tekstu znanymi nazwiskami jest żenujące. Szczególnie odgrzewane stare anegdoty o moim koledze, Janku Himilsbachu, robiącym za dyżurnego menela nie są śmieszne, a za to są kłamliwe. Nie mam o to pretensji bo to przywilej...

liaguszka | 2016-11-03
Na półkach: Niestrawne, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 02 listopada 2016

Dobrze, że je wysłuchałam na audiobooku, bo inaczej byłyby niestrawne.Zyskały jedynie dlatego, ze czytał je Autor. Jego specyficzna interpretacja spowodowała, że nie były zupełnie płaskie. Gdyby nie ten fakt, byłyby raczej mało strawne.

Abee | 2015-02-20
Przeczytana: 26 grudnia 2004

Dość urokliwie historyjki z gatunku mądrości ludowych, które powstają w głowach panów rzadko trzeźwych. Z perspektywy życia w ciągłym nakładaniu się rzeczywistości powstają przemyślenia niedostępne ludziom nienadużywającym. Pan Daukszewicz ma w sobie wrażliwość poety i przekazuje te treści w sposób, który pobudza do refleksji, trochę bawi, a trochę wzrusza. Audiobook w wykonaniu autora - bardzo dobry.

żabot | 2013-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2013

Mam problem z książkami zawierającymi teksty satyryków. Nie ważne, czy to Daukszewicz, Jaroszyński, Waligórski czy ktokolwiek inny. Bardzo cenię Daukszewicza, ale jego siła talentu tkwi nie tylko w samych tekstach ale i w interpretacji, czyli głosie. To trochę tak, jakby czytać nawet najlepszą sztukę razem z nudnymi didaskaliami zamiast obejrzeć jej przedstawienie na deskach sceny w wykonaniu najlepszych aktorów. Cóż…tu jednak oceniamy tylko książkę i nic więcej. W przypadku audiobooka zapewne dałbym gwiazdkę więcej.

Damian | 2015-11-03

Może nie jest to moje największe rozczarowanie ale z całą pewnością literackie nieporozumienie... Pijackie anegdoty zawsze mnie bawiły, śmieszyły, a tu może przy dwóch czy trzech na twarzy pojawił się grymas uśmiechu...

wositelec | 2016-07-02
Zdzislaw Jaskiewicz | 2015-08-24