Dech zimy

Cykl: Koło Czasu (tom 9)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Winter's Heart
Koło czasu, fantasy, cykl fantasy
LubimyCzytać

Koło Czasu obraca się, a wieki nadchodzą i przemijają. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wciąż jeszcze mogą stać się łupem Cienia. Rand al'Thor przemierza świat razem z Min, jednak cel jego wędrówki pozostaje tajemnicą nawet dla Cadsuane. Mazrim Taim, pan Czarnej Wieży okazuje się kłamcą, niemniej jego intencje wciąż skrywa zasłona sekretu. Perrin desperacko ściga swą Faile, porwaną...

Koło Czasu obraca się, a wieki nadchodzą i przemijają.
Rand al'Thor przemierza świat razem z Min, jednak cel jego wędrówki pozostaje tajemnicą nawet dla Cadsuane. Mazrim Taim, pan Czarnej Wieży okazuje się kłamcą, niemniej jego intencje wciąż skrywa zasłona sekretu. Perrin desperacko ściga swą Faile, porwaną przez szczep Sevanny. Wraz z Elyasem Macherą, Berelain i Prorokiem, na czele osobliwej armii złożonej z różnorakich sił, przemierza ziemie, po których grasują bandyci i Seanchanie... A człowiek zwany Zabójcą wciąż nawiedza Wilczy Sen i Tel'aran'rhiod. Trzęsąca się od knowań Biała Wieża pod rządami Elaidy zamiera z osłupienia, gdy pod murami Tar Valon pojawia się armia rebeliantek Egwene. Do Ebou Dar przybywa seanchańska księżniczka znana jako Córka Dziewięciu Księżyców, tam też poznaje ją dochodzący do zdrowia Mat. Czy przepowiedziane mu małżeństwo dojdzie do skutku?

Dech Zimy jest prawdziwym apogeum epickiej narracji, wspaniałym dziełem zasługującym na poczesne miejsce wśród najbardziej znaczących dokonań w gatunku fantasy.

źródło opisu: zysk.com.pl

źródło okładki: zysk.com.pl

Edyta | 2019-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2019

„Dech zimy” jest dziewiątym tomem sagi „Koła Czasu” Roberta Jordana. Rand al'Thor przemierza świat razem z Min, jednak cel jego wędrówki pozostaje tajemnicą nawet dla Cadsuane. Mazrim Taim, pan Czarnej Wieży okazuje się kłamcą, niemniej jego intencje wciąż skrywa zasłona sekretu. Perrin desperacko ściga swą Faile, porwaną przez szczep Sevanny. Wraz z Elyasem Macherą, Berelain i Prorokiem, na czele osobliwej armii złożonej z różnorakich sił, przemierza ziemie, po których grasują bandyci i Seanchanie... Do Ebou Dar przybywa seanchańska księżniczka znana jako Córka Dziewięciu Księżyców, tam też poznaje ją dochodzący do zdrowia Mat. Czy przepowiedziane mu małżeństwo dojdzie do skutku?

Mam wrażenie, że w tym tomie akcja zaczyna nieco przyspieszać. Mat poznaje kobietę, która według przepowiedni jest mu przeznaczona. Ale ciężko jest nazwać to co ich łączy. Chłopak jak zwykle pakuje się w niezłą kabałę, oferując pomoc zbyt wielu osobom.

Elayne, Aviendha i Min w końcu dopinają swojego...

PanPapryk | 2017-05-09
Na półkach: Przeczytane, Własne, 2017
Przeczytana: 07 maja 2017

Po ponad dwóch latach wegetacji postanowiłem wrócić do świata Koła Czasu. Zmusiła mnie głównie myśl, że nie będę rozpoczynał nowego cyklu mając nieskończony taki klasyk.

Cały dzień przypominałem sobie poprzednie części, bohaterów, świat i sytuację, w której go zostawiłem i… wróciłem! Czy było warto?

Sądzę że tak. Mimo że wiem, iż jestem w najgorszym momencie sagi. Na palcach jednej ręki można wymienić ważne momenty albo kluczowe sytuacje. Coś jednak sprawia, że do koła czasu chce się wracać. Jest jak ulubiony obiad. Trzeba spróbować raz na jakiś czas, nie można tłuc tego samego pod rząd, bo ostatecznie człowiekowi zbrzydnie i go nie dokończy.

Nie będę pisał jakie to były sytuacje, każdy sam musi je odkryć, ale sadzę że pomocne w opinii o sadze będzie to, że po przeczytaniu IX tomu od razu zabrałem się za X. I nawet już teraz wiem, że po nim będzie czas na przerwę, oby już nie tak długą jak wcześniej. W końcu od 11 tomu saga zbiera bardzo wysokie noty, a dalszy los bohaterów...

Majkel | 2012-10-18

Akcja zamarzła....

Cherry | 2011-06-18

Kolejny gigantyczny zapychacz czasu zafundowany nam przez Jordana. Jak na 700 stron dzieje się naprawdę niewiele. Naiwny i nierozgarnięty pantoflarz Perrin miota się szukając żony, a Mat wałęsa się próbując wymyślić plan ucieczki przed lubieżną królową. Wszystko pięknie ładnie, ale doprawdy, nie trzeba było tego przeciągać na przeszło 700 stron. Książka ma swoje przebłyski, są chwile, w których czyta się z zapartym tchem, ale więcej jest takich, gdzie tłumy nieistotnych postaci robią mnóstwo nieistotnych rzeczy. Na pocieszenie dodam, że w następnym tomie akcja ma się już trochę lepiej.

Apfelbaum | 2014-09-06
Przeczytana: 05 września 2014

Książka utrzymuje poziom poprzednich tomów. Zwroty akcji nadal są piękne i nadal jest pełno scen które powalają na kolana przy jednoczesnej słabości wielu elementów świata przedstawionego. Jest to książka lepsza w zwrotach akcji i punktach kulminacyjnych niż w jakimkolwiek innym momencie. Jednak po tak długim śledzeniu bohaterów nie znudzili się oni, a wręcz nadal odczuwa się potrzebę śledzenia kolejnych wydarzeń.

Roxi | 2017-03-27
Przeczytana: 26 marca 2017

Trudno mi pisać taką opinię, ale... dopiero pod koniec książki akcja zaczęła przyśpieszać. Mam wrażenie, że każdy kolejny tom jest trochę gorszy od poprzedniego. Ale na pewno nie zrezygnuję z Koła Czasu i kolejne części przede mną.

Mariusz B | 2016-06-22
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Największym problemem tego tomu jest powtarzalność schematów z poprzednich. Znowu ktoś musi ucikać, zostaję złapany i rusza za nim na ratunek. Główny wątek stoi, Rand próbuję rozwiązać kwestię zdrady i ugania się za Ashamanami, jednak gdy przychodzi końcówka autor stwierdził, że trzeba jakoś to zakończyć, żeby zachęcić czytelnika do sięgnięcia po następny tom. No i fakt ma miejsce istotne wydarzenie ale po co mu poświęcić więcej miejsca jak można to szybko ogarnąć i dalej pisać o tym samym. Rozciąganie historii na siłę.

magdam | 2013-07-08
Przeczytana: 06 lipca 2013

Nie jest to najlepszy tom serii, akcja bardzo powoli posuwa się do przodu, może za wyjątkiem kilkudziesięciu ostatnich stron. Zbyt wielu nieistotnych bohaterów, których imion nie sposób zapamiętać, zbyt wiele pobocznych wątków nie mających wpływu na całość akcji powoduje, że dość ciężko się tę książkę czyta.

Jacek | 2016-01-06
Przeczytana: 06 listopada 2015

Coraz słabiej. Może już mnie nie porywa jak na początku? A może saga zwolniła i niezbyt dużo się dzieje? Mam wrażenie, że ten tom i dwa poprzednie niewiele wniosły do opowieści.

Grzegorz_Jankowski | 2019-03-12