Conan Barbarzyńca

Tłumaczenie: Agata Bąk
Wydawnictwo: Rea
Conan
Jimu

Drugie, poprawione wydanie zawierające szesnaście opowiadań, jedną powieść i obszerny esej, opisujące przygody Conana z Cymmerii, uzupełnione o obszerne posłowie poświęcone autorowi, bohaterowi, historii powstawania dzieła i dyskusjom jakie wokół niego się toczą. Teksty, z pewnymi wyjątkami, zostały umieszczone w takiej kolejności, w jakiej ukazywały się w czasopiśmie ?Weird Tales?....

Teksty, z pewnymi wyjątkami, zostały umieszczone w takiej kolejności, w jakiej ukazywały się w czasopiśmie ?Weird Tales?. Tłumaczenie i opracowanie literackie zostało oparte na oryginalnych, pierwszych opublikowanych wersjach Conana, nad którymi Howard miał pieczę i ukazywały się one z jego błogosławieństwem.

Opowiadania:
„Feniks na mieczu” („The Phoenix on the Sword”, grudzień 1932)
„Szkarłatna cytadela” („The Scarlet Citadel”, styczeń 1933
„Wieża słonia” („The Tower of Elephant”, marzec 1933)
„Czarny kolos” („Black Colossus”, czerwiec 1933)
„Pełzający cień” („The Slithering Shadow, aka Xuthal of the Dusk”, wrzesień 1933)
„Szmaragdowa toń” („The Pool of the Black One”, październik 1933)
„Dom pełen łotrów” („Rogues in the House”, styczeń 1934)
„Cienie w blasku księżyca” („Shadows in the Moonlight”, kwiecień 1934)
„Królowa Czarnego Wybrzeża” („Queen of the Black Coast”, maj 1934)
„Stalowy demon” (aka „Demon z Żelaza”) („The Devil in Iron”, sierpień 1934)
„Ludzie Czarnego Kręgu” („The People of the Black Circle”, wrzesień-listopad 1934)
„Narodzi się wiedźma” („A Witch Shall be Born”, grudzień 1934)
„Skarby Gwahlura” („Jewels of Gwahlur”, marzec 1935)
„Za Czarną Rzeką” („Beyond the Black River”, maj-czerwiec 1935)
„Cienie w Zambouli” („Shadows in Zamboula”, listopad 1935)
„Czerwone ćwieki” („Red Nails”, lipiec-październik 1936)

Powieść:
„Godzina smoka” („The Hour of the Dragon”, grudzień 1935 – kwiecień 1936)

Esej:
„Era hyboryjska” („The Hyborian Age”, luty-listopad 1936)

źródło opisu: http://www.rea-sj.pl/conan-barbarzynca/999/

źródło okładki: http://www.rea-sj.pl/conan-barbarzynca/999/

Wkp | 2017-04-15
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

KLASYKA HEROIC FANTASY

Conan z Cymerii to nie tylko jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci literatury fantastycznej oraz twarz całego gatunku heroic fantasy, ale przede wszystkim jeden z tych bohaterów, którzy na stałe zadomowili się w kulturze nie tylko popularnej. I już choćby dlatego warto jest sięgnąć po jego przygody, na szczęście powodów by to zrobić jest dużo więcej. Przygody Conana bowiem to znakomicie napisane, dobrze poprowadzone historie, dostarczające dużej ilości przygód i rozrywki. Teraz, z okazji 85-lecia powstania postaci, dobrze jest więc odświeżyć je sobie (bądź też poznać, jeśli jeszcze się tego nie zrobiło), a to wydanie zbierające wszystkie teksty z serii opublikowane za życia jej autora nadaje się do tego wprost doskonale.

Przed dziesięcioma tysiącami lat w erze hyboryjskiej, którą osnuły mgły tajemnic, żyli Cymeryjczycy, będący potomkami Atlantydów. Dawna świetność ludu przeminęła, cywilizacja upadła, został tylko barbarzyński naród. To wśród jego...

Zagór | 2015-03-16
Przeczytana: marzec 2015

Przyjemna rozrywka, szczególnie, że od paru tygodni dawkowałem sobie po jednym opowiadaniu, tak żeby mnie Conan szybko nie znużył.
Nie wiem dlaczego, ale przez lata zakodował mi się wizerunek Conana jako tępego osiłka, który po prostu dobrze sieka mieczem i cieszę się, że to była pomyłka. Podejrzewam, że wpływ może mieć na film z ciągle milczącym Schwarzeneggerem w roli głównej . Conan nie tylko jest niegłupim i sprytnym facetem, ale również dobrym obserwatorem, który ma czasami trochę do powiedzenia o otaczającym go świecie. I już u Howarda pojawił się temat, do dzisiaj w fantastyce często poruszany, czyli motyw postrzegania barbarzyństwa i cywilizacji, które nie tak rzadko zależą jedynie od punktu widzenia oraz siedzenia. Sama postać głównego bohatera jest też uosobieniem prostoty, działań, które mają skutecznie i bez udziwnień prowadzić do celu.

Spora część opowiadań jest mocno schematyczna, pełna opisów lwiej siły i stalowych mięśni naszego bohatera, jego kociej zwinności,...

PonuryDziadyga | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

Zaczynając z grubej rury: to prawdopodobnie najbardziej sztampowy, monotonny i kiczowaty zbiór opowiadań, jaki miałem okazję w życiu przeczytać.

Poszczególne opowiadania mają w sobie dużo uroku, a jeśli ktoś szuka nieskomplikowanej fabuły, to raz na jakiś czas może sobie jedno przeczytać. Więcej nie: są tak bardzo pisane na jedno kopyto, że czytanie ciągiem kilku historyjek, to ciężka mordęga wpychająca czytelnikowi do głowy przytłaczające poczucie deja vu.
W trakcie czytania tego kloca (w bibliotecznej półce się nie mieścił - to tak, jakby próbować wcisnąć labradora do klatki dla chomika) zrobiłem sobie dwie przerwy na inne książki i po powrocie od razu lepiej mi się czytało - polecam tak robić.
Schemat jest niezmienny: jest olbrzymi Conan, są kanibale, magowie i potwory/ demony, są opisy conanowej muskulatury, są olśniewająco piękne kobitki, ubrane maksymalnie w przepaski biodrowe, dużo przepołowionych głów, parujących bebechów i fruwających kończyn. I to jest... dobre!...

aniah | 2014-06-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Zacznę od tego, że książka jest bardzo nieporęczna. Z powodu jej wymiarów często kończyłam lekturę, gdyż po prostu było mi niewygodnie. Uważam też, że przeczytanie jej "na raz" jest ciężkie. Musiałam robić sobie przerwy między opowiadaniami (a do powieści zbierałam się bardzo długo), ponieważ miałam przesyt Conana.
Mimo tego uważam, że książka jest świetna. Howard przedstawia nam bohatera, który jest nieustraszony, a mimo tego nie jest idealny, jak mogłoby się z początku wydawać. Trafia w wiele przeróżnych miejsc, jest wieloma różnymi osobowościami. Od króla Akwilonii, poprzez złodzieja, aż do samotnego wędrowca bez grosza przy duszy. Wiele razy wpada w kłopoty. Mimo, iż zawsze wychodzi cało z opresji, to nie zawsze bez problemów. Robert pokazał także wiele słabości głównego bohatera. W każdym opowiadaniu poznajemy kolejne, ale największą z nich, jak u wielu mężczyzn, są kobiety. Conan zrobi dla nich wszystko.
Pomimo długiego czasu, jaki spędziłam na czytaniu książki, polecam ją...

Skończyłem w końcu czytany na raty zbiór opowiadań o Conanie. Nic lepszego, niż ten artykuł nie napiszę, więc po prostu do niego odsyłam. Od siebie mogę dodać krótko, że nie warto czytać wszystkich tekstów Howarda na raz, bo jednak są dość schematyczne i można się znudzić. Porcjowanie zaś, czyni te opowiadania niezwykle smakowitymi.

Radosław | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Świetna pozycja. Zbiór wszystkich opowiadań o Conanie napisanych przez Roberta E. Howarda. Klasyka fantasy. Robert Howard potrafił stworzyć bardzo sugestywny klimat w swoich opowieściach. Mroczne miejsca, zapomniane miasta, zaginione świątynie, czarna magia - wszystko tu jest. No i oczywiście postać głównego bohatera. Conan to prawdziwy twardziel, wie czego chce, potrafi wyjść z każdej opresji. I wbrew pozorom nie jest zwykłym tępym osiłkiem.
Bardzo przyjemnie się czytało.

Nitager | 2016-03-15

Niewiele jest postaci literackich, którym popularność zaszkodziłaby tak, jak stało się to z Conanem z Cimmerii. O tym bohaterze napisano dziesiątki książek, komiksów, nakręcono kilka filmów, kreskówek i seriali. Co one mają wspólnego z ponurym Cimmeryjczykiem, stworzonym przez Howarda? Nic.
Trudno dziwić się, że wymagający czytelnik nie sięga po pozycje z serii o Conanie. Kontynuacja serii przez innych, poza Howardem, autorów, z których każdy próbował się wyróżnić spośród pozostałych, zaowocowała nieuchronnym w takich wypadkach spłyceniem poziomu i rozerwaniem spójności i pewnej specyficznej logiki, jaką kierował się Howard. Dlatego, chcąc w pełni docenić jego dzieło, dobrze jest sięgnąć po tę pozycję, która zawiera jedynie oryginalne opowiadania, autorstwa samego Howarda. Warto przekonać się, że w sadze o Conanie chodzi o coś więcej niż napinanie mięśni i machanie mieczem o kształtach tak fantazyjnych i przesadzonych, że w zasadzie jego użycie stałoby się niemożliwym. Warto...

Panio | 2014-10-18
Przeczytana: 18 października 2014

Do dziś pamiętam jak chodziłem z kolegą do biblioteki miejskiej wypożyczyć coś nowego i natknąłem się na gigantyczny regał wypełniony prawie w całości małymi tomikami pt. „Conan …” . Sama lektura tytułów dostarczała mi niebywałej radości (np. Conan : niszczyciel ; pirat; władca siedmiu mórz; łowca przygód itd. , brakowało tylko „Conan w kosmosie” ). Zdarzyło mi się też przeczytać parę tomików, za każdym razem były to fajne, odmóżdżające i odprężające opowiadania na zasadzie „Conan idzie – spotyka piękną kobietę – walka z wrogami i rzeź – pojawienie się potwora/ silnego przeciwnika aka Bossa – kłopoty Conana – pokaz szybkości pantery i nadludzkiej lwiej siły Cymmeryjczyka – zwycięstwo – seks ze wspomnianą pięknością - kurtyna”. Zaiste było to nieskomplikowane i przyjemne w swojej prostocie, zwłaszcza gdy dla czytelnika przychodzi czas na coś lżejszego do czytania. Jednak nigdy nie udało mi się upolować żadnego tomiku twórcy i ojca Conana, przedwcześnie zmarłego Roberta E. Howarda,...

golteria | 2018-10-19

No jasne, że dobra książka. To taka baśń dla trochę starszych dzieci. Zło ukarana, dobrzy pomszczeni.. i tylko Conan nie "żyje długo i szczęśliwie" tylko "błąka się po całym świecie, żeby dojść do" ... no nie wiem dokąd - przeczytałam może ze dwie pozycje z tego cyklu ;-)

Kati | 2019-01-07
Przeczytana: listopad 2018

Wielkością tomiszcze może skutecznie odstraszyć, na szczęście składa się z kilkunastu opowiadań i dwóch powieści więc przyjemność bez poczucia straty można sobie dawkować. Conana nie trzeba nikomu przedstawiać, barbarzyński, prymitywny mężczyzna (i tu są to komplementy), który potrafi wyjść cało z każdej opresji w dodatku wynosząc swoją wybrankę pod pachą niczym dziecko. Któraż kobieta nie chciałaby ulec takiemu facetowi? Lektura przyjemna, bohater niezapomniany, czasami przedstawione sceny wydają się trochę... naiwne, ale czyta się je przyjemnie. Z resztą autor używa barwnego języka przez co opisy przyrody nie są nużące, a opisane "obrazy" same pojawiają się w głowie.