O kotach

Okładka książki O kotach Stefan Chwin, Olga Drenda, Gosia Herba, Piotr Paziński, Małgorzata Rejmer, Piotr Siemion, Paweł Sołtys
Okładka książki O kotach
Stefan ChwinOlga Drenda Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
Poza serią
Czarne
2018-10-03
2018-10-03
koty zwierzęta opowiadania

Okładka książki Miłość ratująca myślenie Maciej Bała, Maria Boużyk, Ernest Bryll, Stefan Chwin, Janusz Drzewucki, Agnieszka Gralewicz, Jacek Grzybowski, John T. Hamilton, Jarosław Jakubowski, Piotr Jaroszyński, Bartosz Jastrzębski, Monika Jurkowska, Wojciech Kaliszewski, Henryk Kiereś, Janusz Kotański, Beata Łukarska, Piotr Mazurkiewicz, Anna Mikołejko, Zbigniew Mikołejko, Stefan Morawski, Piotr Moskal, Piotr Nowak, Stefan Radziszewski, Ewa Rogalewska, Piotr Roszak, Izabela Rutkowska, Witold Sadowski, Jacek Soliński, Marek Szulakiewicz, Jerzy Szymik, Danuta Ulicka, Andrzej Wierciński, Marek Wittbrot, Holger Zaborowski, Marek Zagańczyk
Miłość ratując... Maciej Bała, Maria ...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 (48) / grudzień 2021 Joanna Bator, Stefan Chwin, Kate Crawford, Ronan Farrow, Karol Grygoruk, Sławomir Hornik, Robert Jurszo, Jakub Kornhauser, Zuzanna Kowalczyk, Dagny Kurdwanowska, Karolina Lewestam, Ania Morawiec, Mateusz Roesler, Joanna Rudniańska, Jia Tolentino, Marcin Wicha, Marta Zabłocka, Oksana Zabużko
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Stefa...
Okładka książki Znak nr 798 / 2021 Wojciech Bonowicz, Stefan Chwin, Olga Gitkiewicz, John N. Gray, Joanna Guszta, Joanna Jędrusik, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Edward Pasewicz, Janusz Poniewierski, Dariusz Rosiak, Magdalena Śmieja, Filip Springer, Olga Szmidt, Maciej Topolski, Marta Alicja Trzeciak, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Filip Zawada
Znak nr 798 / ... Wojciech Bonowicz, ...

Bardzo ładnie wydana książka. Warto do niej zajrzeć dla opowiadania Małgorzaty Rejmer, Olgi Drendy i Pawła Sołtysa. Nie poleciłabym jednak tego zbioru jako całości. Pierwsze opowiadanie może bardzo zniechęcić do dalszego czytania, najlepiej od razu przeskoczyć do dalszych, a potem wrócić na początek już siłą rozpędu.

Zbiór kilku opowiadań. Pierwsze Stefana Chwina „Fiona” jest świetne, wielopłaszczyznowe, opowiada o kociej republice w świecie bez ludzi. Opowiadanie na 9/10. Reszta opowiadań raczej słaba, zupełnie mnie nie wciągnęły ani nie zauroczyły. Reszta 5/10.

Oceniam jako całość: miałkie, pretensjonalne, bełkotliwe, o niczym. Może tylko dwa opowiadania nadawały się do publikacji, reszta do spalenia. Bardzo ładnie wydane, podobały mi się ilustracje. Nie polecam, chyba że w charakterze ozdoby półki.

Jak to często bywa w przypadku zbiorów opowiqdań różnych autorów, książka jest dość nierówna. Z pewnością jest miłą lekturą na wieczór i wszyscy wielbiciele kotów się przy niej uśmiechną. Duży plus za wydanie z ciekawymi ilustracjami Gosi Herby.

1,2 i ostatni rozdział spoko, reszta nudaaaaaaaaaaaa

1,2 i ostatni rozdział spoko, reszta nudaaaaaaaaaaaa

Zbiór opowiadań o kotach. Na uwagę zasługuje fakt, że w książce znalazły się dodatkowo ilustracje w lekko kubistycznym stylu.

“Fiona. Kot, który myślał”
Wygląda jakby autor wziął encyklopedię kotów i za wszelką cenę chciał przelać wiedzę na temat ras i ciekawostek, więc wymyślił jakąś tam historię. Wplótł w to temat uchodźców (tych bardziej z Syrii niż z Ukrainy). Ogólnie całość wyszła wg mnie dość nieudolnie.

“Epoki”
Autorka opisuje (chyba) swoje dwa koty, dzieląc czas ich posiadania na epoki. Już w pierwszym zdaniu pisze, że “pisarzom z kotami do twarzy”. Bez szału.

“Kociczka, alef i biały kot (bajka domowa)”
Totalny bełkot. Nawet nie chce mi się rozpisywać. 1/10.

“Stworzenie”
Jeden wieczór z życia Olgi i Ervina. Historyjka taka, bym powiedziała, życiowa. Zaczyna się od tego, że ervin wracając do domu natknął się na martwego kota, największego jakiego widział w życiu. Na tle poprzednich nawet spoko, na tle następnych - słabe.

“Kotek robotek”
Przedszkolak opowiada o tacie naukowcu oraz o kocie, który nieoczekiwanie został jego przyjacielem. Z pozoru miłe sielskie opowiadanko, kończy się tragicznie.

“Kot Rysio”
I znów dzieciak (tym razem 8-latek) jest narratorem. Opowiada o dziadku kociarzu, o którego spędza wakacje i wieczory, gdy rodzice mają wychodne. Bardzo fajnie napisane. Czytałam z przyjemnością. Najlepsze z całej tej książki.

"Mruczek mył sobie tylną łapkę, unosząc ją jak dziewczyny w kankanie na tym filmie, który oglądałem z dziadkiem, choć rodzice dawno już kazaliby mi iść spać, a dziadek Rysio nic nie kazał, tylko śmiał się bezgłośnie, pewnie, by nie zbudzić babci."

“Fiona. Kot, który myślał”

Brak motywu przewodniego sprawia, że ciężko się tu odnaleźć. Bardzo nierówna pozycja, nie mam pojęcia, czy historie są prawdziwe, czy to tylko fantazja autorów. Nie dla mnie.

Układ opowiadań wybranych do tej książki jest analogiczny do przebiegu spożywania proszonej kolacji: najpierw rozgrzebuje się to co na talerzu, odsuwa na boki niechciane fragmenty, wyjada z niesmakiem pozostałości potraw tak, aby najlepszy kąsek zostawić na koniec, żeby móc się nim delektować i wynagrodzić sobie niesmak pozostawiony przez poprzednie dania.
Na deser zawsze czeka się najdłużej. Opowiadanie Pawła Sołtysa jest wisienką na torcie i nie pasuje do pozostałych dań.
Ps. Można skonsumować tylko deser...

Na deser zawsze...

Zbiór bardzo zróżnicowanych form literackich - opowiadań (czasem zupełnie fantastycznych),esejów, kocich "biografii," czy podobnej literatury wspominkowej. Poziom całości jest dosyć wysoki, ale ogromne zróżnicowanie stylu sprawi, że raczej mało komu spodoba się ta pozycja jako całość. Mnie samemu już krótko po lekturze wypadły niektóre teksty z pamięci.
Czytałem to razem z tomem "O psach" i można stwierdzić, że i ta pozycja jest podobna w założeniach i stylu (z powodu licznych autorów) do tej książki. Zwłaszcza niepowtarzalny styl ilustracji Małgorzaty Herby (wydający się jakimś dalekim echem malarstwa Henriego Rousseau) łączy te dwie pozycje w specyficzny dyptyk poruszający odwieczne pytanie ludzkości: psy, czy koty?
W tym przypadku można ogłosić remis.

Czytałem to razem...

Olga Drenda, Małgorzata Rejmer, Paweł Sołtys <3