Do Amsterdamu

Wydawnictwo: Znak
83-240-0355-X
Raptozaur

Co tak naprawdę dyktuje wybór między życiem w Warszawie i w Krótkim Mieście? Co oznacza „ucieczka do Amsterdamu” z wstrząsającego tytułowego opowiadania? Kto przywiózł heroinę na prowincję? Bohaterowie są nam bliscy, bo mówią naszym głosem o ważnych w życiu wyborach: miłości, karierze, wierności sobie.
I nagroda w konkursie "Znak-Proza" 2003!

książkowelove | 2015-12-21

Jak na debiut prozatorski - rewelacja!
Muszę przyznać, że w pierwszym momencie myślałam, że książka napisana jest piórem psychologa bądz terapeuty! Niesamowity zmysł obserwacji i ciekawe ujęcie problemów, rozterek i krętych dróg młodych ludzi. Wykształcenie nie zawsze idzie w parze ze spełnieniem i szczęściem, a ucieczka z rodzinnych stron jest dobrym rozwiązaniem. Obszerny jest także motyw nałogów, które w XXI dotykają naszych znajomych, a może i nas samych.
"Dobra autentyczna proza współczesna" !

Katherina87 | 2012-11-22

Co tak naprawdę dyktuje wybór między życiem w Warszawie i w Krótkim Mieście? Co oznacza "ucieczka do Amsterdamu" z wstrząsającego tytułowego opowiadania? Kto przywiózł heroinę na prowincję?

Zoś | 2014-09-12

średnie. Ciężko się połapać na początku czy jest to zbiór opowiadań czy jedna powieść

malineczka74 | 2010-12-10
Przeczytana: 08 grudnia 2010

Książka Michała Olszewskiego "Do Amsterdamu " otrzymała I nagrodę w III edycji konkursu "Znak-Proza" .Ta nagroda jest według mnie w pełni zasłużona , bo obraz młodego pokolenia ukazany w 9-ciu opowiadaniach jest wielce oryginalny , ale i prawdziwy.Wszystkich bohaterów opowiadań łaczy pochodzenie z prowincji , a konkretnie z Krótkiego Miasta - jak możemy się domyśleć z Ełku.To pokolenie ludzi u progu życia z jednej strony ma pozornie duże możliwości wyboru drogi życiowej w wolnorynkowej ojczyźnie ,lecz w praktyce mimo włożonego wysiłku w staranne wykształcenie rzeczywistość okazuje się wielce beznadziejna .Tak właśnie toczą się losy dilera -dziennikarza - zdobyty fach przynosi rozczarowanie układami ,wysokością gaży i traktowaniem w redakcji.W ostateczności wraca ze stolicy na prowincję i wybiera łatwy zarobek związany z rozprowadzaniem narkotyków .Pracujący w audycie zdolny ekonomista wprawdzie nieźle zarabia ,ale jest dosłownie " wyciskany " przez korporację ,a szef z niesmakiem...

ewwa | 2010-11-10

Nie przeczę - mam do tej książki stosunek osobisty - Krótkie Miasto - to moje miasto, sporo osób, które pojawiły się w tej książce potrafię rozpoznać... Ale nie o tym chciałam.

Ten zbiór opowiadań połączony pochodzeniem bohaterów i ich wspólnym pokoleniowym doświadczeniem - sporo i trafnie mówi o kondycji pewnego pokolenia. Niby ludzie sukcesu ( przynajmniej niektórzy), niby udało im się z tego Krótkiego Miasta uciec, ale... Czy są szczęśliwi? Szczęśliwsi? W mitycznym Amsterdamie, wielkim mieście, korporacji? Czy są dziećmi sukcesu? Załapali się do tego pociągu sukcesu i nowego życia po '89? Jacy sa ci dzisiejsi 30- latkowie? Czy da się uciec od swoich korzeni i co chyba ważniejsze - czy warto się trudzić tą ucieczką? DObra książka. Pewnie, że ma coś z Schulza, Huelle czy Chwina, ale czy to zarzut? Moim zdaniem walor. Polecam. Warto!

setore | 2014-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 lutego 2014

Sięgnęłam po tę książkę po lekturze doskonałych "Zapisków na biletach" tego samego Autora. Niestety nie podeszła mi narkomańska tematyka, ale muszę przyznać, że dobre pióro czuć.

Jeśli jednak komuś się "Do Amsterdamu" nie spodobało, to nie radzę się zniechęcać do Autora - moim zdaniem w jego dorobku można znaleźć ciekawsze pozycje.

idziepoziemi | 2013-12-03
Przeczytana: 2013 rok

Mocna rzecz o pewnym mieście na trzy litery gdzieś w północno-wschodniej Polsce...

Kamila Wójcik | 2014-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2014

choć zdecydowanie czegoś mi w tej książce zabrakło, to zmusiła mnie ona do kilku głębszych refleksji nad tym, ilu z nas nosi w sobie piętno rodzinnych miast, jak często kusi nas myśl, by uciec daleko, porzucić sentymenty i na ile ten wybór bywa słuszny; autor pozostawia miejsce na naszą subiektywną ocenę bohaterów, nie krytykuje ich, ani nie chwali, stawia nas w obliczu stereotypów, obnażając przykre myślenie społeczeństwa...

Izabel | 2015-05-21
Przeczytana: 23 maja 2015

Książka moim zdaniem "nierówna".

Hiram | 2012-05-31

Najlepsza w dorobku pisarza

Zamek Reporterów – kolejne dwa spotkania

W ramach cyklu Zamek Reporterów czekają nas w tym tygodniu dwa spotkania w poznańskim CK Zamek: pierwsze, w środę 18 listopada z Michałem Olszewskim, drugie, w czwartek 19 listopada – z Dionisiosem Sturisem.