Kuszenie losu

Wydawnictwo: Axis Mundi
9788361432029

Kuszenie Losu to współczesna powieść obyczajowa, w której tytułowe kuszenie karierą, sławą, uznaniem towarzyszy wątkowi dwuznacznych emocji i miłości do książek. Akcja powieści rozgrywa się w świecie wydawców i pisarzy. świetne pióro autorki kreśli galerię barwnych postaci. Jak każdą książkę Barbary Rybałtowskiej, Kuszenie Losu również czyta się jednym tchem to wspaniała lektura ze świetnymi dialogami i żywą akcją.Książka ukazała się po raz pierwszy w 1998 roku. Barbara Rybałtowska pisarka, autorka tekstów piosenek, aktorka, malarka. Ma w swoim dorobku powieści (m.in. Sagę, Kuszenie Losu, Romans w Paryżu), a także liczne biografie znanych postaci polskiej sceny, m.in. Barbary Brylskiej, Barbary Wrzesińskiej, Igi Cembrzyńskiej i Stefana Rachonia.

Wojciech Gołębiewski | 2015-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Barbara RYBAŁTOWSKA - "Kuszenie losu"

Oceniałem dwa tomy jej sagi wojennej: II część na 10 gwiazdek, a III - na 8. Zrozumiałe więc jest, że przystąpiłem z wielkim entuzjazmem do lektury następnej książki jej autorstwa. A tu totalna wpadka. Historia słabego mężczyzny, nazywając rzecz po imieniu - pętaka, a sprawę pogarsza forma, którą jest opowieść w pierwszej osobie. Od pierwszych stron czułem zażenowanie, że pętak wybrał mnie poniekąd na swojego spowiednika.
No cóż, nawet największym zdarzają się wpadki. Może kiedyś będę miał okazję zatrzeć nieprzyjemny smak po tej lekturze.

książek: 2095
niebieska | 2010-12-19
Na półkach: Biblioteka, Przeczytane, 2010
Przeczytana: 12 grudnia 2010

Nazbyt powierzchowna .Napisana lekko i sprawnie, ale nie wywołuje emocji choć porusza ważkie tematy.
Minęło zaledwie kilka dni a ja już niemal zapomniałam o bujającym w obłokach Henryku.
Nie jest to lektura konieczna.

angel | 2010-11-17
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 17 listopada 2010

Przyciągnęła mnie okładka- książki szybujące wśród chmur jak ptaki- śliczna. I nie rozczarowałam się. Książkę faktycznie czytało się jednym tchem.

Główny bohater i zarazem narrator powieści to artysta, który w swoim życiu buja w obłokach, nie może odnaleźć prawdziwego szczęścia i spokoju. Rozdarty między dwiema całkiem różnymi kobietami, borykający się z niemocą twórczą zmaga się w swoim życiu z ,,kuszeniem". Czy uda się mu nie zdradzić samego siebie i nie zawieść najbliższych?

Olga | 2013-09-26

Cały czas chodzi za mną proza Barbary Rybałtowskiej. Dziwne to uczucie, ale postanowiłam moje doświadczenia, związane z lekturą przeczytanej jakiś czas temu książki, skonfrontować z inną jej powieścią. Ciągle myślę o tym, że ta autorka czaruje słowem, jego użyciem, subtelnymi połączeniami wątków, brakiem wulgaryzmów i dokładnością rzemiosła. Podziwiam jej talent i lekkość z jaką posługuje się piórem, więc postanowiłam sięgnąć po "Kuszenie losu", by jeszcze raz spotkać się z jej narracją i budowaniem fabuły. Chciałam się przekonać czy ostatnie wrażenia, które nie odpuszczają, są uzasadnione..

I znów mam podobne odczucia. Książkę przeczytałam jednym tchem, niemalże na bezdechu. To ciekawe, tym bardziej, że nie doświadczyłam w niej ani wartkiej akcji, ani scen mrożących krew w żyłach. Nie jest to też powieść o kobiecie sukcesu, która radzi sobie ze wszystkimi przeciwnościami losu.
Ciągle zastanawiam się dlaczego tak bardzo podoba mi się jej proza?

Fabuła opisuje życie twórcy -...

Anna | 2011-09-06
Przeczytana: 06 września 2011

Opowieść o dwoistości męskiej natury napisana przez kobietę.
Może dlatego bohater jest tak mało wyrazisty, pełen wątpliwości i niezdecydowania.Ciekawe spojrzenie - warto przeczytać i pomyśleć.

Marta | 2011-04-04

Przyciągnęła mnie okładka - kolorowa z szeroko otwartymi książkami.. Aż chce się zajrzeć do środka. To opowieść o mężczyźnie rozdartym pomiędzy dwoma kobietami. Czyta się bardzo szybko. Polecam.

Czarny Kruk | 2013-05-11

Sama okładka jest wprowadzeniem do książki opowiadającej o Henryku Nowaku, który jest pisarzem stąd też okładka przedstawiająca latające książki. Pan Nowak zmaga się z kapryśną weną. Mówi o sobie, że jest człowiekiem słabego ducha, który co dziennie zmaga się sam ze sobą. Jego największym problemem jest zdradzanie wszystkiego na czym mu zależy. Żyje między rzeczywistością a światem fikcyjnym, w ten sposób niejednokrotnie ucieka od ludzkich problemów, ale czy w obliczu tragedii będzie w stanie przestać marzyć?

Z twórczością Barbary Rybałtowskiej nie miałam jeszcze do czynienia. Rzadko doszukuje się nowych nazwisk w polskiej literaturze, ale cieszę sie, że 'Kuszenie losu' wpadło w moje ręce. Z tyłu okładki napisano, że każdą książkę tej autorki czyta się jednym tchem po lekturze tej pozycji musze sie z tym zgodzić. Na rynku mamy ogromny wybór książek obyczajowych i żeby zaskoczyć tych najbardziej wymagających odbiorców pisarz musi mieć, albo dobry pomysł na samą książkę, albo...

alexa | 2012-02-03

"Kuszenie losu" to nie wybitne dzieło literackie ale książka przy której miło można spędzić czas i gorąco polecić na zimowy wieczór.
Od początku główny bohater wydał mi się sympatyczny a z biegiem akcji coraz bardziej go lubiłam. Miałam wrażenie, że przewija się w rzeczywistym życiu,że jest obecny w gronie przyjaciół, sąsiadów czy w kręgu rodzinnym.Zastanawia się, waha, podejmuje decyzje czasem trafne czasem mniej ( najgorsza, najtragiczniejsza to oczywiście oczekiwanie z kwiatami na ławeczce by odwiedzić Annę).Jest postacią naturalną ,jak wszyscy ulega pokusom ale jednocześnie jest lojalny wobec bliskich.
Zupełnie inaczej odbierałam poukładaną, pedantyczną, zawsze wiedzącą czego chce żonę Henryka Ewę.Wiedziała dokładnie za kogo chce wyjść za mąż i nawet po porzuceniu jej przez Henryka utrzymywała znajomość z jego matką ! Ewa zawsze była doskonała. Kierowała życiem rodzinnym i zawodowym. Nic dziwnego, że Henryk zamykał się w swoich marzeniach i pragnął być opiekunem i autorytetem...

Bilbo | 2011-09-14
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 14 września 2011

Przyznaję,że wzięłam tę książkę głównie po to, by się przekonać, jaki typ literatury proponuje pani Rybałtowska. Miałam bowiem wrażenie, że co i rusz widzę jakąś jej nową powieść. "Kuszenie losu" to dziwna książka. Na pewno nie jest to pierwsze lepsze czytadło. Książka dobrze napisana i dobrze się ją czyta. Zaskoczeniem dla mnie było, że bohaterem jest mężczyzna. I może to jest przekleństwo tej książki, bo pod koniec Henryk Nowak naprawdę mnie irytował swoim zachowaniem.
Niemniej - chyba jest to książka, z której coś w człowieku zostaje. Mimo wszystko :)

gonia | 2012-11-26

Czyta się lekko, ale nie trzyma w napięciu. dość przewidywalna. Ogólnie może być.