Co to za czasy

Cykl: Bez pożegnania (tom 7)
Wydawnictwo: Axis Mundi
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Ciąg dalszy losów Zofii i Kasi

Przemiany ustrojowe to tło burzliwych wydarzeń w rodzinie Kasi i Zofii. Lata 90. przynoszą zmiany w Poslce, tymczasem Zofia staje przed wielką stratą i świadomością, że nic nie cofnie mijającego czasu...

źródło opisu: http://www.axismundi.pl/

źródło okładki: http://www.axismundi.pl/

Danuta | 2019-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2019

Siódma część sagi toczy się w XXI wieku.
Na świecie żyją już cztery pokolenia rodziny, wywodzącej się od Zofii, nestorki rodu.
To czasy mi bardzo znajome.

Ania Kazior | 2019-07-25
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 25 lipca 2019

Dotarłam do kolejnego, siódmego tomu sagi Barbary Rybałtowskiej „Bez pożegnania”, w której możemy śledzić losy Zofii i jej ukochanej córki Kasi. Wróciłam do lektury po dość długiej przerwie, poprzednio miałam okazję towarzyszyć bohaterkom i ich rodzinom poprzez tomy od trzeciego do szóstego i szczerze mówiąc, musiałam odpocząć. Losy kobiet dosyć mnie interesowały, a z drugiej strony proza Rybałtowskiej męczyła pewną suchością i brakiem emocji. Ciekawość zwyciężyła i ulegając jej sięgnęłam po „Co to za czasy”. Wiem, już, że nie dowiem się, jakie będą dalsze losy bohaterów, bo umęczyłam się tą lekturą nieznośnie.
Myślę, że to będzie dobry moment na podsumowanie moich wrażeń z całości sagi. Jak już wspomniałam, nie zaczęłam od początku, jednak powrót Zofii i Kasi do Polski po zakończeniu II wojny światowej i proza życia w odbudowującym się, nadal ciemiężonym kraju to również całkiem dobry moment przełomu, od którego można zacząć przygodę z bohaterkami. Początkowo saga bardzo mnie...

Nika | 2019-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2019

Z tomu na tom coraz słabiej.
Nic ciekawego w tej książce się nie dzieje poza tym, że Kasia jest najlepsza. Nudy, nudy, nudy.

ksancja | 2019-02-06
Przeczytana: 03 lutego 2019

Uwielbiam...pióro p. Barbary Rybałtowskiej ma to do siebie, że słowa otulają z każdej strony, można wszystko, o czym pisze i opisuje chłonąć całym sobą.
Lubię
i polecam! :)

Alicja | 2018-09-05
Przeczytana: 05 września 2018

"Ludzie są jak drzewa rosnące przy drodze. Udzielają ci cienia, chronią przed wichrem, zachwycają, budzą podziw...Co z tego, że je pokochasz, skoro musisz dalej podążać swoją drogą? Mijasz je, spotykasz inne i tak to się wszystko toczy...świat nie stoi w miejscu. Jak się na co dzień w to nie wgłębisz, nie masz pojęcia, ile musisz stracić, żeby coś zyskać" (str.306)

Kolejna słabsza część sagi, trochę szkoda,że Autorka po tak świetnym starcie tak obniżyła loty. Nowe zmiany ustrojowe po podpisaniu porozumienia okrągłego stołu. Znikają kartki żywnościowe, półki sklepowe się zapełniają, lecz zasobność portfela nie każdemu pozwala na zakup towarów. Życie bohaterów dzielone między stolicą, a mazurską wsią. Upływ czasu znacząco odbija się na nich,a kolejne rocznice czy jubileusze są tego namacalnym dowodem. Jedni odchodzą, drudzy przychodzą. Młode pokolenie poczuło wiatr we włosach i opuszcza opiekuńcze skrzydła rodziców, zakładając swoje rodziny i układając sobie nowe życie.Bohaterowie...

martolina | 2017-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2017

Wolna Polska.
Właściwie to nic nie zapamiętałam z tej części, cieszę się że ją zmęczyłam. Nic godnego uwagi.

magia78 | 2017-04-05
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2017
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

93/2017 (A)

Wojciech Gołębiewski | 2016-10-05

Barbara RYBAŁTOWSKA - „Co to za czasy”

To juz siódma część cyklu, z którego recenzowałem tylko część II pt „Szkoła pod baobabem”, której dałem 10 gwiazdek oraz część III pt „Koło graniaste”, obdarzone przeze mnie 9 gwiazdkami. Barbara Rybałtowska (ur. 1936) snuje sagę rodzinną na kanwie własnych przeżyć.
Nie wiem, w którym tomie zaczął się zjazd po równi pochyłej, bo szczęśliwie nie czytałem części III – VI. I to dobrze, że nie czytałem, bo obserwacja tak drastycznego obniżenia lotów nie należy do przyjemności. Faktem jest, że część siódma to czytadło, żywe czytadło, lecz pozbawione nawet humoru, a 3 gwiazdki daję tylko ze względu na sentyment do wcześniejszych części. Srogi zawód!!

Ania | 2016-09-17
Przeczytana: 22 lipca 2016

Nie mogłam przeoczyć najnowszej części sagi o losach Zosi i Kasi.
Książka pełna emocji ponieważ bohaterki znam już od tylu lat...śledzimy ich całe życie.Robi się smutno...gdyż Zosia jest już w sędziwym wieku, wiele osób odchodzi,Kasi najpiękniejsze lata także minęły.Czasy są teraźniejsze co nie czyni książki aż tak fascynującą jak pierwsze tomy ale warto było przeczytać.Czekam oczywiście na następną część bo oczywiste jest, że to jeszcze nie koniec życia bohaterów i opowieści o naszych czasach.

Wera2604 | 2016-08-26
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Pomijając kilka tematów mało interesujących, pojawiają się także wspaniałe wieści o kupnie ziemi, budowa domu, dalsze wyjazdy KAsi, która na rzecz chorej matki Zosi miała odpuścić, ale Kasia jest łatwo wierna,, daje się okraść i oszukać, co później skutkuje ciągłymi wyjazdami. Faktycznie jest coś w tym, że wiele osób narzeka na ciężkie przebrniecie przez książkę. Moimi między wierszami można wiele przeczytać i omijając choroby psa saga i tak mi się podoba.