Bez pożegnania

Cykl: Bez pożegnania (tom 1)
Wydawnictwo: Axis Mundi

Część I sagi napisanej ujmującym, ciepłym językiem opowiadającej historię matki i córki wobec burzliwych dziejów Polski XX w. Uwikłane w historię tworzą wbrew okrucieństwom losu ciepłą i kochającą rodzinę. Pomimo tragicznych zdarzeń, które są ich udziałem patrzą na świat z radością życia, ciepłą życzliwością i humorem. Od pierwszych stron książki wciągają nas w swój świat.

Piotr | 2018-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Są książki napisane duszą, poparte własnymi doświadczeniami, nie zawsze pozytywnymi. Już na początku rodzi się we mnie pytanie - dlaczego takie sagi nie są widoczne w witrynach sklepowych? Rybałtowska napisała sagę, która w dużej mierze została oparta na jej własnych doświadczeniach. A nie były to łatwe lata, które doprowadziły ją na samo dno.

Tom pierwszy zaczyna się od wybuchu II wojny światowej i wywozu na Syberię. Autorka niespiesznie kreśli obraz zmian na świecie, których jest światkiem. Widzimy daleką podróż i czytamy o tym, co się dzieje w drodze. Nieludzkie traktowanie ludzi ubiera w słowa delikatne. Całą ta historia jest jakby zawoalowana. Mam wrażenie, że autorka czuła wielki ból w trakcie lektury, ale zdecydowała się na to za namową Jana Brzechwy. i słusznie.

"Bez pożegnania" opowiada historię Zofii i jej córki Kasi. Bez wątpienia Zofia przeżyła dzięki silnej miłości matki do dziecka. Na kolejnych stronach czytamy o gehennie, która innych doprowadza do...

allison | 2015-03-24
Przeczytana: 23 marca 2015

Ciekawa powieść, którą czyta się jednym tchem.
Mimo iż jest to utwór fikcyjny, losy bohaterów były udziałem wielu tysięcy Polaków. Radziecka okupacja, prześladowania, deportacje, nieludzkie warunki podczas transportu i w syberyjskich posiołkach - to dramaty, które znamy doskonale z literatury faktu.

"Bez pożegnania" to nie tylko opowieść o gehennie młodej kobiety i jej córeczki. To także zbiorowy portret Polaków i innych Europejczyków, często bezimiennych ofiar stalinowskiej polityki.

Dużo jest w tej książce wzruszających i wstrząsających fragmentów. Wiele wydarzeń zaskakuje, losy postaci nie są przewidywalne, a to na pewno sprzyja lekturze.

Całość napisana jest prostym stylem, czasem może nawet zbyt prostym - jak na mój gust - jednak opowieść na pewno chwyta ze serce i zachęca do sięgnięcia po kolejne tomy sagi.

Alicja | 2018-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2018

"Z powodu wybujałych i niezaspokojonych ambicji takich szaleńców, jak Hitler czy Stalin, szafuje się losami milionów Bogu ducha winnych ludzi.Kładzie się na szalę ich życie, szczęście, wszystko." (str 294)
Jest to pierwsza część sagi rodzinnej rozpoczynająca się od beztroskich, słonecznych ostatnich dni sierpniowych bohaterów na Kresach Wschodnich. Przeczucie, że zbliża się coś złego spełnia się, wybuch II Wojny Światowej, wkroczenie Sowietów, zsyłki na Sybir. Główna bohaterka z maleńką córeczką opowiada o swoim losie począwszy o koszmarnych warunkach podróży do miejsca docelowego, całodziennej pracy ponad siły, by zarobić na kawałek chleba, różnych sposobach zdobywania pożywienia, niejednokrotnie z narażeniem życia.Zwątpienie, bezsilność zmaga się z nadzieją.Żyje się teraźniejszością, która jest okrutna, bezwzględna, a jedynym celem jest przeżycie i troska o najbliższych.Aż w końcu na mocy amnestii rozpoczyna się długa droga powrotna do domu wypełniona oczekiwaniem na środki...

eduko7 | 2014-05-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012

Moje odkrycie 2012 r. Już gdy czytałam ten tom wiedziałem, że nie tylko przeczytam całą sagę, ale też będę miała ją na własność. Wszakże jest to jedna z "owych perełek", obok których nie można przejść obojętnie. Wzrusza, szokuje, czasem wywoła uśmiech na twarzy, bez "nadętego dydaktyzmu" przekonuje, iż o pewnym faktach trzeba pamiętać i nie dopuszczać, aby dochodziło dzisiaj/ w przyszłości do podobnych tragedii jednostek, rodzin i całych narodów.

Anna | 2015-09-10
Przeczytana: 10 września 2015

To pierwsza z sześciu części sagi, opowiadająca o losach Polaków zesłanych przez władze sowieckie na Sybir w rejony Irkucka, Nowosybirska, Semipałatyńska.

Jej narratorką jest Zofia Markowska, dwudziestokilkuletnia kobieta, która wraz z dwuletnią córką Kasią przeżyła gehennę zesłania, walcząc o przetrwanie i życie dziecka w trudnych syberyjskich warunkach. To opowieść o głodzie, poniewierce, ogromnym harcie ducha i woli przetrwania, odwadze, wierze i nadziei, o trudnej drodze do Ojczyzny, wiodącej przez Kirgizję, Taszkient, Iran, Indie aż do Afryki.

Dalsze losy Zofii, jej córki i współtowarzyszy niedoli poznamy w kolejnej książce pt. "Szkoła pod baobabem".

Brawo Rybałtowska! Oto co mi przychodzi do głowy po przeczytaniu pierwszego tytułu z cyklu. Rzadko to piszę, rzadko stwierdzam, ale na prawdę jestem cudownie zaskoczona: stylizacją języka, prowadzoną narracją, prawdopopodbieństwem fabuły, postaci. O czym jest" Bez pożegnaia"? Jest o pięknie rodziny, dobrych uczuć, o emocjach rodzinnych, tych pozytywnych - ogromna miłość, ciepło, szacunek i negatywnych, bo czas powieści osadzony jest w wydarzeniach wojennych, a więc towarzyszą temu emocje: żalu, tęsknoty, oczekiwania, lęku. To takze studium kindersztuby , pięknego jezyka, dobrych obyczajów, a dodatkowo kawałek historii.

Książka, w którą bezsprzecznie się wtopiłam, tym bardziej jestem zaskoczona , bo to rodzinna saga, a za tym gatunkiem powieściowym nie przepadam, a raczej nie przepadałam, bo "Bez pożegnania" odmieniło moje spojżenie i z nie kłamanym zachwytem stwierdzam, że sięgnę po kolejne części. Brawo Rybałtowska!

Iwona | 2014-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Uwielbiam sagi rodzinne, a jeszcze taka, której akcja zaczyna się tuż przed II wojną światową i prowadzi czytelnika aż do 1989 roku (w tym roku chyba kończy się szósty tom cyklu), nie mogła mnie pozostawić obojętnej. Musiałam spróbować.

Książka od pierwszej strony niesamowicie wciąga. Prawie sielski obrazek, z lekka skażony pogłoskami o nadciągającej wojnie to początek tej powieści. Główna bohaterka Zosia wraz ze swoją niespełna trzyletnią córeczką Kasią spędza ostatnie dni lata 39 roku u rodziny męża na wsi, we wschodniej Polsce. Za trzy dni, 1 września, mąż ma ją zabrać z powrotem do Warszawy.

Piotr, wezwany na ćwiczenia przez swój pułk ułański, nie przyjeżdża do Hajewiszcz. Pierwsze dni wojny, poza masowym zaciąganiem się mężczyzn do wojska, nie przynoszą wielkich zmian. Mimo klęski w Warszawie ludzie wciąż mają nadzieję, że wojna nie potrwa długo. Jednak już za chwilę, kiedy wkraczają Rosjanie, mogą się naocznie przekonać, że ich nadzieje są płonne.

Piotr wraca, przez...

monika | 2015-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Pierwszy tom sagi rodziny polskiej zesłanej na Syberię. Poruszająca opowieść o zesłaniu, walce o życie, śmierci bliskich i ciężkiej drodze powrotnej do ojczyzny. Główne bohaterki to Zofia i Kasia Markowskie, które jako jedyne z całej rodziny Markowskich, przeżyły pogrom stalinowskich zsyłek.

Jola_St | 2012-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2012

Kolejna książka w mojej bibliotece poruszająca temat zesłania.
Tym razem poznajemy losy Zofii Markowskiej i jej córki, Kasi.
Dały radę, przetrwały, chociaż czasem były na granicy śmierci.
Z niecierpliwością czekam na II część, która już jest przygotowana w kolejce do czytania.

książek: 2095
Marta | 2012-11-20
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 19 listopada 2012

„Bez pożegnania” stanowi pierwszy tom sagi autorstwa polskiej pisarki Barbary Rybałtowskiej, która na kanwie swoich własnych przeżyć napisała wspaniałą, ciepłą i optymistyczną powieść o nieludzkich czasach II wojny światowej.
Opowieść zaczyna się szybko i bez zbędnych słów. Mówiąc szczerze byłam zaskoczona tym, jak łatwo wpadłam w świat powieści i zaczęłam żyć życiem jej bohaterów. Zosia spędza lato ze swoją dwuletnią córeczką u rodziny męża. Czas mija im przyjemnie na wspólnych pracach i rozrywkach. Zofia tęskni za mężem, którego sprawy zawodowe zatrzymały w Warszawie. Czas sielanki co jakiś czas zmącony zostaje przez informacje o zbliżającej się wojnie. Jednak nikt nie przywiązuje to tego większej uwagi, bo trudno uwierzyć w faktyczny wybuch konfliktu zbrojnego. Życie płynie własnym, spokojnym rytmem i pozwala na beztroskie snucie planów na najbliższą przyszłość. Wszystko ulega zmianie 1 września 1939 r. Wybuch wojny zmusza rodzinę do zmierzenia się z nową rzeczywistością. Piotr...