Zapach rozmarynu

Wydawnictwo: Klucze
978-83-615-9444-4
wojna, Polska, przeznaczenie
Ag2S

Czy drobiazgi mogą decydować o naszych losach? Czy mogą zmienić całe nasze życie? Aniela spóźnia się na pociąg i nigdy nie wyjedzie do Polski. Anna nie zapytała o imię narzeczonego, zostając żoną innego mężczyzny niż pragnęła. Kolejne pokolenia mogą akceptować pisane im losy lub zmierzyć się z siłą przeznaczenia. „Zapach rozmarynu“ to historia tej części polskiej rodziny z „Lawendowego...

Czy drobiazgi mogą decydować o naszych losach? Czy mogą zmienić
całe nasze życie? Aniela spóźnia się na pociąg i nigdy nie wyjedzie do
Polski. Anna nie zapytała o imię narzeczonego, zostając żoną innego
mężczyzny niż pragnęła. Kolejne pokolenia mogą akceptować pisane im losy lub zmierzyć się z siłą przeznaczenia. „Zapach rozmarynu“ to historia tej części polskiej rodziny z „Lawendowego pyłu“, która po wojnie została „po tamtej stronie“, czekając na powrót Polski albo próbując się do niej przedostać. Tylko czy ktoś tu na nich czekał?

Marta | 2012-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Powiem krótko. Wspaniała. I choć akcja pędzi jak szalona, to i tak jestem pod wrażeniem klimatu, jaki udało się autorkom stworzyć. Pięknie wydana, lekko napisana sprawiła, że na chwilę zapomniałam, gdzie jestem. Nie było pokoju, mojej kanapy, szafy i książek. W jakiś niewyjaśniony sposób z każdą kolejną stroną przenosiłam się dalej od rodzinnego miasta, by dotrzeć do miejsc, w których żyli bohaterowie "Zapachu". Bardzo wyraźnie widziałam ich twarze, domy, ulice, innych ludzi. Czułam zapach jedzenia, atmosferę Polski zmagającej się z wojna i Polski próbującej stanąć na nogi, gdy walki już się skończyły. Razem z bohaterami przeżywałam dni, miesiące i lata, by dotrwać do współczesności. By zamknąć historię kilku pokoleniowej rodziny.

Książka jest wzruszająca, piękna i skłaniająca do refleksji. Przyznaję, tempo jest zbyt szybkie, ale z drugiej strony, może to właśnie o to chodziło. By czytanie było tylko chwilą, intensywną w doznania, myśli, smaki i zapachy. By było momentem w naszym...

wirydiana | 2012-05-18
Przeczytana: 02 maja 2012

W końcu z zaprzyjaźnionej bibliotece udało mi się upolować kontynuację "Lawendowego pyłu". Muszę szczerze przyznać, że podchodziłam do tej książki z pewnymi oporami. Pamiętając jak bardzo starałam się nadążyć za powikłanymi losami bohaterów pierwszej części i ile mnie to kosztowało wysiłku, odkładałam lekturę drugiej części. Aż w końcu terminy biblioteczne zmusiły mnie do przeczytania i bardzo mile się rozczarowałam. Ten sam klimat, ten sam styl, ale zupełnie inna konstrukcja opowieści. Zwarta, zwięzła, pozwalająca nadążyć za biegiem wydarzeń.
"Zapach rozmarynu" to opowieść o losach tej części rodziny, która pozostała za wschodnią granicą. Czasy były niełatwe, przypadające na na ostry okres stalinizmu. Zsyłki, więzienia, nieustanne upokarzanie Polaków to codzienność, z którą musieli zmierzyć się bohaterowie książki. A właściwie bohaterki, bo to kobiety stanowią główne postaci opowieści. To one w tej części rodziny są silne i nieustannie walczą z przeciwnościami losu. Pracują,...

Nika | 2015-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Dalsze dzieje rodziny ale napisane od strony dziadków Jancewiczów, którzy byli wierni aż do końca miejscu, w którym się urodzili. Nie uciekli do nowej Polski tylko wierzyli w swoje i udało im się. Los rożnie się układał, ale tak jak i wszędzie. Zainspirowała mnie babka Jancewiczowa - stanowcza ale bardzo kochająca kobieta czuwająca nad każdym jak tylko umiała mimo, że los wcale łagodnie się z nią nie obszedł.
Każdemu komu podobała się pierwsza część "Lawendowy Pył" ta książka będzie idealnym uzupełnieniem.

Natalia | 2015-06-01
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Z początku myślałam, że to zwykła książka. Okazało się, że jest przekrojem przez losy członków pewnej rodziny, różnych pokoleń żyjących w różnych czasach. Pomaga poznać historyczne realia codziennego życia i trudności z jakimi musieli się borykać mieszkańcy kresów.

Gulka | 2016-03-10
Przeczytana: luty 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Drugi tom sagi. Może trochę lepszy od pierwszego, ale wciąż ma się wrażenie chaosu wydarzeń.
Słaba chronologia, skaczemy z losów jednej rodziny do drugiej, żeby potem wrócić do tej uprzedniej.

Zakończenie sugeruje trzeci tom. Czyżby?

miedzystronami | 2011-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2011

Kontynuacja Lawendowego Pyłu mnie nie rozczarowała, wręcz przeciwnie chyba bardziej zachwyciła niż część pierwsza.
Autorki po raz kolejny przemawiają w imieniu kobiet, portretując kilka ich pokoleń. To te z nich, które podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu pozostały na kresach, po przesunięciu granic starały się zachować polskość, stawić czoła nowym porządkom, nowej władzy, a zarazem życiu i srogiemu losowi. A ten ich nie oszczędzał.

Wydarzenia historyczne przeplatają się z życiem codziennym dwóch rodzin, w których to kobiety po raz kolejny obdarzone są siłą, uporem, kobiety ponownie dźwigają na swoich barkach ciężar utrzymania rodziny, dbania o dzieci.

Bohaterki tej powieści są jeszcze bardziej nieszczęśliwe niż w części poprzedniej. Żadna nie stworzyła udanego i szczęśliwego małżeństwa, żadna nie osiągnęła tego, o czym marzyła. Doświadczały śmierci mężów, śmierci dzieci, rozstań z bliskimi, którzy uciekali do nowej Polski. Musiały same brać odpowiedzialność za...

Agmonika | 2013-05-01
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

"Zapach rozmarynu" dość długo leżał obok mojej kanapy, bo trochę rozczarowana "Lawendowym Pyłem" zwlekałam z zabraniem się za czytanie kontynuacji. Tymczasem, w mojej opinii, kontynuacja jest o wiele lepsza niż pierwsza część - a rzadko przecież tak się zdarza :)Nie ma powtórzeń, których w I-szej części było bardzo dużo (no, może w 1 miejscu...). Myślę, że to jedna z książek, które zapadają w pamięć i do której pewnie jeszcze kiedyś wrócę. Polecam!

Azetka | 2012-05-26
Przeczytana: 25 maja 2012

Niby babskie czytadlo o ludziach, ktorzy po wojnie zostali na kresach wierzac, ze Sowieci i tak sie wyniosa.
Rozdzieraja i niewarygodnie smutna ksiazka o losie Kresowiakow.
Polecam i uprzedzam: chusteczka do nosa powinna byc w zasiegu reki.

MoMo | 2014-12-07
Przeczytana: 28 listopada 2014

Lekko napisana książka, o trudnych czasach, ciężkich przeżyciach, o bólu istnienia, cierpienia, bycia...

Pucka69 | 2013-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Też dobra ale "Lawendowym pyle" jakaś taka szkicowa mi się wydała.