Córka Magdy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Magda’s Daughter
978-83-7648-767-0
Liliowa

Wojna, prawdziwa miłość i sekret z przeszłości... Tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej Magda Janek przybywa niemal bez środków do życia do walijskiego miasteczka Pontypridd, mając nadzieję na lepszą przyszłość dla siebie i swojej córki, Heleny. Wojna przekreśliła wszystkie jej zamierzenia, pragnie więc za wszelką cenę, by Helena osiągnęła to, o czym marzyła kiedyś ona sama....

Wojna, prawdziwa miłość i sekret z przeszłości...

Pontypridd lat sześćdziesiątych jest miejscem dużych możliwości. Przed atrakcyjną, pewną siebie córką Magdy otwierają się szanse, o których jej matce nawet się nie śniło. Ma dwadzieścia jeden lat i szykuje się właśnie do ślubu z przystojnym Nedem, gdy dochodzi do największej tragedii w jej szczęśliwym dotąd życiu. Niespodziewanie odkrywa mroczną tajemnicę – sekret tak szokujący, że jej matka zdecydowała się zabrać go ze sobą do grobu…

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: www.proszynski.pl

Joanna | 2014-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2014

Przez mieszkańców małego walijskiego miasteczka Pontypridd, do którego przybyła po zakończeniu wojny Magda Janek i jej córka Helena obie kobiety cieszą się szacunkiem i obdarzone są przyjaźnią. Magda, która przybyła po wojnie do Walii bez środków do życia znalazła pracę w sklepie, ma mnóstwo znajomych i przyjaciół, angażuje się w pomoc charytatywną w lokalnym kościele, a przede wszystkim cieszy z osiągnięć córki. Przed dorosłą już Heleną rysuje się świetlana przyszłość - ukończyła studia, niebawem rozpocznie nową pracę , ale przede wszystkim trwają zaplanowane ze szczegółami przygotowania do ślubu z młodym lekarzem Nedem.
Nagła śmierć matki oraz decyzja o złożeniu jej prochów w Polsce prowadzi nie tylko do podróży do nieznanego Helenie kraju, ale również podróży w przeszłość matki, jej mrocznych tajemnic , sekretów nigdy nie wypowiedzianych.
Nie jest to romans historyczny, jak mogłaby sugerować okładka książki lecz wciągająca powieść osadzona w latach 60. XX wieku z...

Malwi | 2019-05-01
Przeczytana: 01 maja 2019

"Córka Magdy" to historia młodej kobiety żyjącej w Walii i noszącej polskie imię i nazwisko Helena Janek. Po śmierci matki dowiaduje się rzeczy które w dramatyczny sposób zmieniają jej życie.
Większa część wydarzeń ma miejsce na polskiej wsi pod Zamościem, a czas akcji to lata sześćdziesiąte. Szkoda, że autorka nie zadała sobie trudu aby poznać realia tych czasów.
W książce pojawią się wspomnienia z okresu drugiej wojny światowej. Wydarzenia z tego okresu wpłynęły na obecne życie i losy głównej bohaterki.

Fabuła ciekawa, zagadka intrygująca a język jakim posługuje się pisarka jest prosty i zrozumiały. Największą wadą tej powieści jest, niestety, błąd historyczny dla mnie trudny do wybaczenia.

Madi | 2016-05-17
Na półkach: Przeczytane, 2016, Obyczajówka
Przeczytana: 17 maja 2016

Powieść bardzo mi się podobała -tajemnice związane z II wojną światową,to jest to co lubię najbardziej i nic mi do szczęścia nie trzeba.
Powieść zaczęła się bardzo niewinnie ,a w miarę czytania i odkrywania kolejnych tajemnic nabierała barw i wciągała coraz bardziej.
Choć polskie realia lat 60 nie zostały oddane tak jak powinny,to mimo to podobała mi się fikcja przedstawiona przez autorkę ,a przede wszystkim piękna historia Heleny,która poszukiwała prawdy o swoim pochodzeniu.

teri | 2012-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Jestem zawiedziona...Powojenne lata 60te w Polsce,przedstawione przez pania Collier sa przesadzone,widac ze autorka nie zna realiow tych lat.Co bardzo razi i psuje przyjemnosc czytania tej ksiazki.Sama historia jest nawet ciekawa,niestety nieznajomosc faktow razi.Przedstawila Polske jako kraj zacofany a zarazem w malej wiosce "zabitej dechami" co druga osoba zna jezyk angielski i to bardzo dobrze....Przychylam sie do opini blogowiczki-Kasiek.La deluzjone,la Polonia offesa....

neta | 2014-08-02
Na półkach: Przeczytane, 2014, On my Kindle
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Ta książka miała być moim lekarstwem na nieczytanie ;)
Kto mnie zna wie że tajemnice, szczególnie te rodzinne, to mój ulubiony temat przewodni, i książki z takowym w większości przypadków skutecznie przeganiają czytelniczego niechcieja ;)

Tak było i tym razem, mimo że „Córka Magdy” nie jest żadnym arcydziełem i od zachwytów jestem daleka. Ale, co istotne, jest zgrabnie napisana i czyta się lekko, a ciekawa fabuła i kilka zaskakujących zwrotów akcji sprawiają, że przyjemnie spędza się przy niej czas.
Zaskoczyło mnie, że większa część wydarzeń ma miejsce w Polsce – i tu niestety minus, gdyż autorka zdecydowanie pojechała z fantazją opisując naszą stolicę lat sześćdziesiątych XX wieku – dla polskiej wsi była już nieco łagodniejsza ;) Bardziej mnie to jednak śmieszyło niż żenowało, bo oswoiłam się z dokładnie takim zafałszowanym obrazem Polski wśród „ludzi zachodu”.
Ostatecznie, co by nie mówić, lektura całkiem w porządku, a najważniejsze że spełniła swoje zadanie i przywróciła mnie...

książek: 2019
Ulka | 2014-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Ciekawa historia młodej dziewczyny,która po śmierci matki dowiaduje się rzeczy diametralnie zmieniające jej życie.
Powieść zainteresowała mnie od pierwszych stron. W tle powieści dominuje II wojna światowa,która napiętnowała cierpienie wielu niewinnych ludzi.
Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Catrin Collier, mam nadzieje nie ostatnie.

Nie wiem jak pani Collier to zrobiła, że powieść obyczajowa w której jest mało akcji i mało się dzieje tak bardzo wciąga i tyle w niej emocji.
A tak właśnie jest w powieści "Córka Magdy".
Na pewno sprawiła to tajemnica sprzed lat, która jest tak szokująca, że matka Heleny woli zabrać ją do grobu, niż powiedzieć o niej córce.
Gdyby Helena wiedziała, że jej dotychczasowy świat wywróci się do góry nogami, na pewno nie zdecydowała by się zawieść prochów matki do Polski, skąd pochodziła Magda. I nie jest to wina ustroju jaki panuje w Polsce lat 60-siątych, ani chłodne a nawet wrogie przyjęcie jej przez rodzinę matki i mieszkańców wioski, ale napis, który zobaczyła na grobie ojca.
Bardzo mnie ta książka poruszyła, wzbudziła emocje i długo o niej myślałam, bo takie sytuacje w jakich znalazła się Helena, było w Polsce po wojnie bardzo dużo.
Trochę denerwowała mnie Helena, jej postawa, jej emocje, jej brak zdecydowania ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło.
Warto przeczytać tą...

Grażyna | 2015-06-15
Przeczytana: czerwiec 2015

Dla mnie bardzo wciągająca,poruszająca.Posiada to wszystko co w książkach kocham- tajemnice z przeszłości,w tle wojna,miłość....
Jak tragiczne wydarzenia z czasu wojny potrafią zmienić zupełnie życie człowieka.Helena dowiaduje się ..już po śmierci matki-Magdy ,że jej matka biologiczna to inna kobieta,niż Magda. Trudno jest poradzić sobie z własnymi emocjami,myślami-gdy okazuje się ,że to co do tej pory było oczywiste....okazuje się kłamstwem.Żyjąc w nim coraz dłużej trudno jest "przejść" naturalnie do prawdy....
Jak zawsze po przeczytaniu historii o życiu w czasach ekstremalnych bardzo cieszę się ,że żyję w kraju gdzie jest pokój.
Sytuacja nie jest "krzepiąca" ale cieszę się z tego co mam teraz i tu...Dobrze jest "przenieść się" choćby na chwilę w ten "czarny scenariusz" aby być szczęśliwą....że nie było to moim udziałem....brrrr nawet strach się bać...

allison | 2011-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2011

Bardzo dobrze napisana i trzymająca w napięciu powieść obyczajowo-historyczna.
Najciekawsze jest dochodzenie do prawdy i stopniowe odsłanianie jej przez autorkę.

Wyraziste postacie to kolejny atut książki, w której bohaterowie muszą zmierzyć się z bolesną przeszłością. Rozrachunek ten jest dramatyczny, ale i oczyszczający.

talia44 | 2013-06-04
Na półkach: Przeczytane, Z wojną w tle
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Niedawno czytałam ksiazke Catrin Collier "Ostatnie lato".Bylam zachwycona ta przepiękną powieścią i gdy w bibliotece natknęłam się na inną książkę tej autorki pt."Córka Magdy" natychmiast ją wypożyczyłam.
I tu porażka powieść jest naiwna i bardzo irytujaca ze wzgledu na calkowita nieznajomość realiow Polski lat 60-tych.Oceniam ją nisko