Okładka książki Co się wydarzyło w Madison County Robert James Waller
Okładka książki Co się wydarzyło w Madison County
Robert James Waller Wydawnictwo: Albatros Ekranizacje: Co się wydarzyło w Madison County (1996) literatura piękna
Albatros
2004-01-01
2004-01-01
Ekranizacje:
Co się wydarzyło w Madison County (1996)

Co się wydarzyło w Madison County
To książka, którą powinien przeczytać każdy dojrzały człowiek – ja czytałąm ją dawno temu, potem oglądałąm równie cudowny film z M.Streep i Estwoodem - a dzisiaj skończyłam czytać po raz kolejny. Książka króciutka bo 160 stron i
historia krótka, bo kilkudniowa o prawdziwej miłości Franceski i Roberta. Każdy człowiek potrzebuje takiej miłości, takiego zakochania.
Na taką miłość czeka się całe życie ! Taką miłość pamięta się do końca życia... Może na dzisiejsze czasy trochę naiwna, ale brawo dla Franceski za odwagę w okazywaniu uczuć :)
Piękna książka.

Co się wydarzyło w Madison County

Zanurzyłam się w tę powieść cała. Usiadłam i przeczytałam. Oniemiałam. Zamieszkałam na farmie w Iowa i stałam się Franceską. Stałam się też Robertem Kincaidem. Fotografowałam, spacerowałam, rozmawiałam, kochałam.

Wiem, jest banalna. Przewidywalna.

Ale zagrała na moich emocjach, a to czasami ważniejsze niż kunszt literacki autora.

Zapadła w pamięć. Po prostu...

Wiem, jest banalna. Przewidywalna.

Zapadła w pamięć. Po prostu...

"Każdy, kto jest zdolny do takiego uczucia, sam jest warty miłości."

"Każdy, kto jest zdolny do takiego uczucia, sam jest warty miłości."

Opowieść o dojrzałej miłości. Dwójka osób zakochuje się w sobie bez pamięci. Cóż to była za opowieść miłosna, gdyby nie szczypta goryczy. Ona – dojrzała kobieta z temperamentem, posiadająca swoją rodzinę męża i dzieci i On – wolny ptak, niezwykle przystojny artysta. Jak myślicie, jak zakończy się ta historia? Na podstawie tej książki powstał film z Meryl Streep praz Clintem Eastwoodem. POLECAM

Nie jestem zwolennikiem ckliwych historii miłosnych. Ta opowieść jest przede wszystkim interesująco napisana. Jest tu wiele elementów, które wprowadzają magiczny klimat, np. kryte mosty czy butelka brandy i to właśnie te detale mnie urzekły. Sama historia miłości mnie jakoś szczególnie nie wzruszyła. Zawsze chciałam przeczytać tę książkę, więc przeczytałam i tyle.

Ostatni poryw serca

Nie lubię historii miłosnych i szansa na to, że przeczytam powieść, której główny wątek stanowi romans, sięga zera. Nie mam pojęcia, co skłoniło mnie do sięgnięcia po "Co wydarzyło się w Madison County" – zdaje się, że chwilowa niepoczytalność albo Meryl Streep i Clint Eastwood na okładce.

Właściwie nie wiem czego oczekiwałam wybierając powieść Roberta Jamesa Wallera. O samej fabule nie da się napisać nic więcej ponad to, co zastało zamieszczone w opisie na okładce. Z jakiegoś nawet mi nieznanego powodu spodziewałam się czegoś więcej.

Faktem jest, że historia Roberta i Franceski jest prosta i szczera. Główni bohaterowie nie są już podlotkami skłonnymi do romansowania, a mimo to romans im się przytrafia. Romans z dużą dawką realizmu i rozsądku. Największą zaletą powieści Wallera jest brak idealizowania całej sytuacji oraz podejmowania pochopnych decyzji przez bohaterów bez względu na konsekwencje, co sprawia, że cała historia daleka jest od kiczowatych romansideł, od których uginają się półki w księgarniach.

Jeżeli lubicie niebanalne historie miłosne, jest ogromna szansa, że "Co wydarzyło się w Madison County" przypadnie Wam do gustu. Dla mnie była to powieść całkowicie neutralna, co zważywszy na moje preferencje książkowe można uznać za sukces.

Ostatni poryw serca

Właściwie nie wiem czego oczekiwałam wybierając powieść Roberta...

Piękna historia. Aż chce się wierzyć, że takie uczucie jest możliwe.

Piękna historia. Aż chce się wierzyć, że takie uczucie jest możliwe.

Zacna klasyka filmu.

Zacna klasyka filmu.

Niby przewidywalny romans. A ja poczułam tę powieść całą sobą 💔 Ta powieść jest jak kolorowanka z grubymi konturami - wyrazista historia o miłości, którą musisz samodzielnie wypełnić własną paletą barw-emocji.

'Analiza wszystko niszczy. Są sprawy magiczne z natury, które muszą pozostać nienaruszone. Jeśli podzieli się je na części, znikną".

"...w świecie dwuznaczności taka pewność uczuć przychodzi tylko raz. Nie powtórzy się, choćbyś żyła nie wiem jak długo".

Absolutnie polecam.

"...w świecie dwuznaczności...

[...]
w świecie dwuznaczności taka pewność uczuć przychodzi tylko raz. Nie powtórzy się, choćbyś żyła nie wiem jak długo.
[...]
Teraz stało się dla mnie zupełnie jasne, że już od bardzo dawna dążyłem w twoją stronę, a ty w moją… Przez wszystkie te lata, przez całe nasze życie szliśmy ku sobie...
[...]
Pamiętam wszystko. Twój zapach i to, że smakowałaś latem. Czuję twoją skórę przy mojej i słyszę twój szept, kiedy cię kochałem. Robert Penn Warren powiedział kiedyś: „świat, który wydaje się opuszczony przez Boga”. Niezłe, i mniej więcej tak właśnie ja się czasami czuję. Ale nie mogę przez cały czas żyć wspomnieniami. Kiedy stają się zbyt dotkliwe, ładuję rzeczy w Harry’ego, zabieram Strada i ruszam w drogę.
Nie lubię użalać się nad sobą. To nie w moim stylu. I przez większość czasu nawet się tak nie czuję. Wręcz przeciwnie, jestem wdzięczny losowi, że pozwolił mi spotkać ciebie. Bo przecież mogliśmy się minąć jak dwa odpryski kosmicznego pyłu.

𝗠𝗔𝗚𝗜𝗖𝗭𝗡𝗔 𝗜 𝗣𝗥𝗭𝗘𝗣𝗘Ł𝗡𝗜𝗢𝗡𝗔 𝗠𝗢𝗖Ą - 𝗣𝗢𝗖𝗛𝗪𝗔Ł𝗔 𝗠𝗜Ł𝗢Ś𝗖𝗜 !
To jedna z tych pozycji, które pozostawiają w czytelniku niezatarte piętno siły i piękna miłości.
Zdecydowanie warto przeczytać 😉
GORĄCO POLECAM !

[...]
Pamiętam wszystko. Twój zapach i to, że smakowałaś latem. Czuję twoją...

• Literatura amerykańska