Pakt z diabłem

Wydawnictwo: Marginesy
Black Mass: Whitey Bulger, the FBI, and a Devil's Deal
literatura faktu
Ag2S

Historia największego skandalu w historii Federalnego Biura Śledczego. W październiku ekranizacja w kinach. John Connolly i James Whitey „Siwy” Bulger dorastali razem na brutalnych ulicach Bostonu Południowego. Kilkadziesiąt lat później, w połowie lat siedemdziesiątych, spotkali się ponownie. Connolly był już ważną postacią w bostońskim oddziale Federalnego Biura Śledczego, Bulger został...

Connolly był już ważną postacią w bostońskim oddziale Federalnego Biura Śledczego, Bulger został ojcem chrzestnym lokalnej irlandzko-amerykańskiej mafii. Kierował się zasadą „Jeśli nikt nie widział, nic się nie wydarzyło”. Brudny układ mający na celu doprowadzenie do ruiny włosko-amerykańskiej mafii w zamian za ochronę, której udzielano Bulgerowi – wymknął się spod kontroli i sprowokował serię zabójstw, przejęcia przez Bulgera kontroli nad handlem narkotykami w dzielnicy, zarzutów o wymuszenia haraczy, a ostatecznie do największego skandalu wywiadowczego w historii FBI.

Dick Lehr i Gerard O’Neill, dwaj byli dziennikarze, którzy zajmowali się tą sprawą od samego początku, ukazują samo serce spisku i opisują nie tylko skandal, ale też mroczne osobowości dwóch starych przyjaciół, którzy wybrali strefę cienia.

Książka przez 48 tygodni znajdowała się na listach bestsellerów „New York Timesa”
i „Boston Globe’u”, zdobyła także Edgar Award.

16 października do polskich kin wejdzie ekranizacja w reżyserii Scotta Coopera (Zrodzony w ogniu, Szalone serce) – brawurowe role zagrają Johnny Depp i Joel Edgerton, a także Benedict Cumberbatch, Dakota Johnson, Kevin Bacon i Peter Sarsgaard. Światowa premiera będzie miała miejsce 4 września br. podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie film zostanie pokazany poza konkursem. O roli Deppa mówi się, że jest murowanym kandydatem do Oscara.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

marcia | 2016-09-26
Przeczytana: 25 września 2016

Do tej książki podeszłam z wielkim entuzjazmem, byłam zachwycona zwiastunem ekranizacji, dobrymi recenzjami, a także samą fabułą książki.
Niestety jestem trochę rozczarowana, mimo że fabuła mnie bardzo ciekawiła to samo czytanie topornie mi szło. To chyba dlatego, że jest to w formie dziennikarskiego śledztwa...

"Pakt z diabłem" brzmi groźnie i w sumie to prawda. Jest to bowiem historia o chorym do szpiku kości, skorumpowanym świecie bostońskiego oddziału FBI oraz bezwzględnym świecie mafii, w którym każdy dba o własne dobro, nie patrząc na potrzeby innych.

Ta książka przedstawia stawianie swoich zachcianek jako coś najważniejszego, a także bezwzględną walkę o przetrwanie. Ostatecznie jest w niej także wypieranie się swoich zachowań, aby tylko uratować reputację, bo przecież ona jest najistotniejsza w życiu, prawda?
Ta książka to ZAKŁAMANIE i FAŁSZ władzy, a raczej ludzi, którym ona uderzyła do głowy...

"Protekcja zmieniła się w korupcję."

astaldohil | 2016-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2016

Pod względem narracji "Pakt z diabłem" jest wyjątkowo nieatrakcyjną lekturą, która porusza jednak na tyle wstrząsające tematy, że paradoksalnie nie sposób się od niej oderwać. Od samego początku do końca czuć tutaj dziennikarką nieustępliwość w dochodzeniu do faktów i rzetelność w relacjonowaniu wydarzeń. Być może dlatego, w związku z potrzebą zachowania daleko idącej wiarygodności, ucierpiała dynamika prowadzenia "akcji", bardzo nieliterackie rozłożenie wątków i nieumiejętne budowanie dramaturgii (naprawdę szkoda, że o najbardziej istotnych "stratach pobocznych" współpracy FBI z "Siwym" Bulgerem dowiadujemy się dopiero w epilogu!).

Jakkolwiek opowieść o ciągnącej się przez kilkadziesiąt lat, wychodzącej daleko poza granice prawa i kompetencje agentów, korupcji w szeregach bostońskiego FBI, jest warta poznania. "Pakt z diabłem" nie wzbija się może na wyżyny literatury faktu i daleko jej od bycia arcydziełem reportażu ale jako dokumentacja - poparta skrupulatnym dziennikarskim...

Fuzja | 2016-02-17

Oglądając amerykańskie filmy i seriale sensacyjne, zachodziłam i nadal zachodzę w głowę na jakich zasadach opierają się tamtejsze struktury władzy. Jak to się dzieję, że FBI, policja stanowa i lokalna, a nawet CIA i inne instytucje rządowe wchodzą sobie non-stop w drogę?

Moja wiedza w tym temacie wciąż jest niekompletna, jednak za sprawą genialnej reporterskiej książki Pakt z diabłem co nieco się wyjaśniło, choć konflikt interesów między komórkami odpowiedzialnymi za utrzymywanie porządku w miastach wszystkich amerykańskich stanów, to jedynie mała część problemów społecznych podjętych w tej publikacji.

Pakt z diabłem zrelacjonowali dwaj dziennikarze śledczy, jednak historię stworzyło życie oraz ludzie, których losy splotły się pewnego letniego dnia 1948 roku. Johna Connolly i Jamesa Siwego Bulgera dzieliło kilka lat, jednak obydwaj wychowywali się w tej samej dzielnicy w Bostonie. Siwy od najmłodszych lat pracował na reputację twardziela. Connolly będący dzieckiem zapatrzył się...

Bartosz | 2016-05-16
Przeczytana: 14 maja 2016

Ciekawie napisany dokument pokazujący świat przestępstw zorganizowanych w Bostonie w latach 1970-2000. Duża ilośc informacji podana w bardzo przystępny sposób, w postaci biografii "Siwego". Kim był "Siwy" i dlaczego gdy FBI nawiązało z nim współpracę jako informatorem to podpisało pakt z diabłem - przeczytajcie sami. Gorąco polecam.

Maja | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

W zeszłym roku wszedł do kin film Pakt z diabłem. Mękoliłam Panu Mężowi, żeby mnie na niego zabrał, ale nie było zmiłuj, nie zgodził się. W sumie do tej pory nie widzieliśmy tego filmu. Nie wiem, czy mamy żałować, czy nie. Przeczytałam za to książkę. Jakie są moje wrażenia?

Pakt z diabłem to historia o największym skandalu w historii FBI. John Connolly i James Whitey „Siwy” Bulger dorastali razem na brutalnych ulicach Bostonu Południowego. Kilkadziesiąt lat później, w połowie lat siedemdziesiątych, spotkali się ponownie. Connolly był już ważną postacią w bostońskim oddziale Federalnego Biura Śledczego, Bulger został ojcem chrzestnym lokalnej irlandzko-amerykańskiej mafii. Kierował się zasadą „Jeśli nikt nie widział, nic się nie wydarzyło”. Brudny układ mający na celu doprowadzenie do ruiny włosko-amerykańskiej mafii w zamian za ochronę, której udzielano Bulgerowi – wymknął się spod kontroli i sprowokował serię zabójstw, przejęcia przez Bulgera kontroli nad handlem narkotykami w...

| 2015-11-01
Przeczytana: 31 października 2015

W 1988 roku do redakcji „Boston Globe” zaczynają trafiać dziwne informacje. Dzwoniąca kobieta oznajmia swojemu rozmówcy, że ma dowody na nielegalną działalność gangu Bulgera. Jednak większą sensację wywołuje, gdy wyjawia, że ten dotychczas świetnie wymykający się spod karzącej ręki prawa gangster ma w kieszeni całe FBI.

John Connelly miał kilka lat, gdy na jego drodze po raz pierwszy stanął James Bulger, wtedy nastoletni członek miejscowego gangu. Zwykły, miły gest ze strony chłopaka, wywołało na Johnie spore wrażenie, które nie zostało zatarte przez kolejne kilka dekad. I gdy ich drogi przecięły się znowu, Connelly z chęcią odwdzięczył się Bulgerowi. Co nikomu nie wyszło na dobre.

W 1975 roku John Connelly pracuje dla FBI i jest dobrze zapowiadającym się agentem. Brak mu tylko informatora, dzięki któremu mógłby dokonać spektakularnych czynów, na przykład zlikwidować na terenach rodzimego Bostonu mafię włosko-amerykańską. Do tego celu zamierza wykorzystać gangstera Jamesa...

Demismo | 2017-02-26

O bostońskim świecie zła w ostatnim czasie w literaturze (jak i w kinie) robi się coraz głośniej. "Spotlight" – film jak i książka opowiadające o zmowie milczenia dotyczącej molestowaniu dzieci przez księży. Dziennikarze z Boston Globe opisali tę sprawę i pozwolili ofiarom po raz pierwszy przemówić. Molestowanie dzieci przez księży nie jest jednak jedynym grzechem Bostonu. Wojny gangów, mafii i współpraca FBI z "Siwym", jednym z najgorszych gangsterów w historii USA to kolejny grzech tego miasta. Historia współpracy, która pozwoliła (a zarazem przyczyniła się) do śmierci wielu osób. I po tę opowieść sięgają dziennikarze Boston Globe, tym razem Dick Lehr i Gerard O'Neill. Prawdziwa, porażająca historia – zarówno w wersji filmowej jak i książkowej. "Pakt z diabłem" – tytuł mówi chyba już wszystko, prawda?

John Connolly i James "Siwy" Bulger dorastali razem na brutalnych terenach południowego Bostonu. Kilkadziesiąt lat później, w połowie lat siedemdziesiąt, spotkali się ponownie,...

Nieortodoksyjny Kamil | 2015-10-22

"Brudny układ między FBI i "Siwym" Bulgerem, jednym z najgorszych gangsterów w historii USA"- głosi wytłuszczony tekst na odwrocie książki. O "Pakcie z Diable" prawdopodobnie nigdy bym nie usłyszał, gdyby nie film sygnowany nazwiskiem Johnnego Deppa. Nie usłyszelibyście również i Wy, bo książka, chociaż oficjalnie swoją premierę miała kilkanaście lat temu, to w Polsce dostępna stała się dopiero na początku października tego roku za sprawą ekranizacji. Filmu jeszcze nie widziałem (chociaż jego obejrzenie mam w planach), przeczytałem za to książkę, która jak się okazało, przedstawia prawdziwą historię, która wydarzyła się w ubiegłym wieku. Jak wypadła w ogólnym rozrachunku?

No cóż, wychodzę z założenia, że skoro jakaś historia przeniesiona zostaje na duży ekran, to ma w sobie coś, co przyciągnie widzów i będzie generować (duże) zyski, jednak do "Paktu z Diabłem" nie miałem zbyt wielu oczekiwań. Pragnąłem...

Tomaszinho | 2015-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Bardzo ciekawa godna uwagi historia, której głównym bohaterem jest gangster z południowego Bostonu o pseudonimie "Siwy".
"Siwy" o nazwisku Bulger, wraz z wspólnikiem Flemmim trzymali cały Boston w ryzach a do tego mieli zielone światło z FBI.- jak to się skończy ?
Książkę dobrze się czyta i z powodzeniem można polecić.

bengalus | 2016-11-10

dla lubiących tematykę.