Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat?

Okładka książki Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat? Chris Taylor
Okładka książki Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat?
Chris Taylor Wydawnictwo: Znak Horyzont film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
How Star Wars Conquered the Universe: The Past, Present, and Future of a Multibillion Dollar Franchise
Znak Horyzont
2015-11-30
2015-11-30
2014-01-01
Agnieszka Bukowczan-Rzeszut
Star Wars

Książka ciekawa, ale w wielu momentach zbyt rozwlekła i szczegółowa, tylko dla prawdziwych fanów Gwiezdnych Wojen.

Książka, jak można się domyślać, o powstawaniu fenomenu Gwiezdnych Wojen. Ogólnie dość ciekawa i ma swoje momenty, jednak są momenty nudnawe i męczące, szczególnie końcówka. Sporo o życiu Georga Lucasa i oczywiście tworzeniu Star Warsów, przeplatane opisami wyczynów fanów (przykładowo Legion 501) i powstawaniu "expanded universe". Z procesu tworzenia filmów chyba najciekawsze są streszczone opisy wczesnych wersji scenariuszy. Książka wydana przed "Przebudzeniem Mocy" więc pod koniec jest "gdybanie" o nowym, nadchodzącym wtedy filmie.
Dzięki tej książce nie kupię i nie przeczytam biografii Lucasa. Wychodzi na to, że jest ona strasznie nudna, a on sam jest strasznie nudnym facetem. W ogóle opisy tworzenie filmów Star Wars wyglądają tak, jakby to był jeden wielki ból i męczarnia wszystkich zaangażowanych osób - aktorów, ekipy i reżyser. Nie ma żadnych ciekawostek technicznych odnośnie efektów specjalnych czy anegdotek z planu. Wychodzi trochę na to, że filmy udały się tak przez przypadek bo nikt nie był zadowolony. Lepiej oglądać Gwiezdne Wojny niż czytać jak powstawały.
Do tego moje wydanie chyba korekty nie widziało, albo była ona robiona w tempie ekspresowym. Ilość błędów w tekście jest olbrzymia. Jeden jest chyba nawet w tytule rozdziału napisany wielkimi, tłustymi literami: "Dodatek Specjalny". Rozdział jest o edycji specjalnej czyli ktoś przeczytał "Special Edition" jako "Special Addition" i tę drugą wersję przetłumaczył na polski.
Książka ciekawa, a jednak sprawiła mi zawód, choć pewnie powinienem napisać, że to proces tworzenia uniwersum Gwiezdnych Wojen sprawił mi zawód. Tak, jak napisałem wcześniej, lepiej oglądać filmy (seriale, czytać książki, komiksy i grać w gry) Star Wars, niż czytać o ich powstawaniu.

Mam wrażenie, że jest to książka, która spodobałaby mi się znacznie bardziej, gdybym ją czytała w oryginale. Bardzo nie podszedł mi polski przekład (może też za bardzo jestem przyzwyczajona do gwiezdnowojennego świata po angielsku),nie trafiła też do mnie redakcja/korekcja, bo podczas lektury wychwyciłam sporo literówek itp. Jeśli pominąć jednak polskie wydanie, a skupić się na samej treści, to "Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat?" okazują się bardzo wciągającą lekturą. Jestem też chyba właściwym odbiorcą, bo wydaje mi się, że książkę skierowano do osób, które "Gwiezdne wojny" oglądały, ale nie są zakręconymi fanami śledzącymi wszystko związane z sagą. Tacy fani raczej niewiele nowego z lektury wyniosą, zaś ci, którzy nie wiedzą nawet o co w "Gwiezdnych wojnach" chodzi, mogą się tu trochę pogubić... Ale czy tacy naprawdę istnieją? ;) Taylor zaczyna swoją książkę od stwierdzenia faktu, że nawet jak nie wszyscy oglądali filmy, to "Gwiezdne wojny" są już na tyle istotną częścią popkultury, że i tak każdy co nieco kojarzy. Imiona bohaterów, powiązania pomiędzy nimi, kto był dobry a kto zły... Lucas stworzył ponadczasowe dzieło i to właśnie o nim jest ta opowieść - od początków działalności artystycznej "Stwórcy", aż po sprzedaż Lucasfilmu Disney'owi...
W książce przeplatają się dwa rodzaje opowieści. Pierwsza to biografia Lucasa - jak doszło do tego, że stworzył "Gwiezdne wojny" i jak trudny był to proces. Druga część (rozdziały przeplatają się ze sobą) to świat wokół filmów - fani, tłumaczenia na mniej znane języki, producenci rekwizytów, sprzedaż gadżetów związanych z filmem... Niby sporo ciekawostek, ale te rozdziały mnie jakoś wynudziły. Mnie najbardziej fascynowało to, jak Lucal wymyślił "Gwiezdne wojny", jak potem doszedł do trylogii prequeli, którą wielu starych fanów znienawidziło, aż po ten moment, gdy reżyser postanowił usunąć się w cień i pozwolił Disney'owi zająć się nową trylogią. Te rozdziały wręcz pochłaniałam, w przerwach oglądając w internecie różne filmiki spod hasła "Star Wars". Książka Taylora pozwala lepiej zrozumieć fenomen serii, która zmieniła oblicze kina, a fanów "Gwiezdnych wojen" znów zaciągną przed ekrany, bo w sumie "dawno tego nie oglądałam, dlaczego nie...?" ;)

Książka opowiada jak powstały Gwiezdne Wojny. Sposób przedstawienia postaci które występują w poszczególnych częściach Uniwersum są dobrze pokazane . Polecam do przeczytania

Książka jest dobra. Zbiera informacje i fakty o filmie, które można znaleźć w internecie. Doskonale je opisuje i przedstawia. Reportaż dla każdego fana sagi, ale problemem jest okropne tłumaczenie - zrobione na szybko przed premierą 7 części. Pełno w niej błędów, przeinaczeń itp. Polecam tylko komuś, kto te informacje zna, ponieważ inaczej może poczuć się okłamany.

Na półkach: , , , , , , ,

Ta książka ma ponad siedemset stron, ale tak mnie wciągnęła, że przeczytałam ją chyba w cztery dni. Została tu przedstawiona cała historia "Gwiezdnych Wojen" od początku do 2015 roku. Były elementy biografii George'a Lucasa, czym się inspirował tworząc film, cały proces tworzenia filmów, liczne przedsięwzięcia fanów, o których wcześniej nigdy nie słyszałam i wiele więcej. Poza tym książka jest dobrze napisana i bardzo dobrze mi się ją czytało.

Książka dość spójna nie powiem, a i wiele informacji ze świata Star Wars zawierająca.
Tylko... tylko że czegoś innego się spodziewałem, miałem nadzieję na coś co faktycznie będzie analizą zjawiska (pop)kulturowego zwanego Gwiezdne Wojny.
A dostałem, hmmm... cóż wyliczankę faktów, dat, zdarzeń i anegdot z tzw franczyzy.

W swej części biograficzno-historycznej opowieść Chrisa Taylora jest dobrym uzupełnieniem opisywanej jakiś czas temu przeze mnie książki "George Lucas: Gwiezdne Wojny i reszta życia" autorstwa Briana Jaya Jonesa (jeśli interesuje Was ten temat, przejrzyjcie moje wcześniejsze wpisy).
Taylor dotarł do rzeczy których Jonesowi nie udało się wydłubać w ogródku życia Lucasa i chwała mu za to.
Ale, niestety serwuje nam te fakty w sposób równie zajmujący i porywający jak pani w okienku informacji PKP.

Jak już wspomniałem powyżej tytuł: "Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat?" mnie osobiście sugerował iż autor pokusi się o jakąś analizę zjawiska GW i jego wpływu na współczesną kulturę (przynajmniej tę popularną). Liczyłem na to że poczytam o tym, co takiego ta historia w sobie ma, że pociągnęła za sobą tak wielu...
Niestety biograf naszkicował nam jedynie: sylwetkę Lucasa, narodziny pomysłu, początki historii, problemy, efekty specjalne, fandom, geeków, świrów i cała resztę.

Owszem z niekłamaną ciekawością czytałem o szaleńcach rozbijających namioty i koczujących w wielodniowych kolejkach po bilet do kina.
Chętnie jednak dowiedziałbym się co ich do tego skłaniało?
Jakie były ich motywacje?
Czego nie odnajdują we współczesnym świecie, a zapewnia im to Star Wars?

Jak już kiedyś wspominałem przy okazji innej książki ze świata GW, jestem z tą opowieścią już od premiery "Nowej nadziei".
Siedziałem na niej z wypiekami na policzkach, a kiedy tylko pojawiły się napisy końcowe zanurkowałem pod fotele, żeby tylko móc zobaczyć to jeszcze raz!

Nigdy jednak nie zapełniałem półek w domu gadżetami i innym badziewiem, po prostu lubiłem historię samą w sobie. Dlatego zaskakującą informacją był dla mnie fakt istnienia czegoś takiego jak legion 501 w świecie realnym?!
Zarejestrowana religia Jedi? Serio?
Zaskakują mnie również opisane w książce antagonizmy pomiędzy fanami Star Wars i Star Trecka. Dla mnie zarówno jedno jak i drugie uniwersum jest równie ciekawe :)

Reasumując:
Czy z książki można dowiedzieć się czegoś o Georgu Lucasie? Zdecydowanie tak!
Czy można dowiedzieć się czegoś o powstawaniu i historii GW? Zdecydowanie tak!
Czy autor pokusił się o analizę kulturową, antropologiczną i socjologiczną zjawiska GW? Nawet jeśli, to bardzo pobieżnie :(
Czy autor posiada dar snucia opowieści i dar słowa? Niespecjalnie.

Odnoszę wrażenie iż Chris Taylor skupił się w swym dziele, na biznesowym aspekcie GW i stąd chyba tak często (nad)używane przez niego słowo franczyza. Franczyza która uczyniła z Lucasa miliardera a milionom ludzi na całym świecie zmiksowała mózgi.
Współczesny świat jest miejscem wręcz akumulującym problemy i myślę że zaangażowanie dziesiątek (może nawet setek) tysięcy zdrowych, młodych ludzi w legion 501, to trochę taka para w gwizdek...
Dobrze że choć Lucas wspomaga instytucje dobroczynne.

Aha... i niech Moc będzie z Wami

Mimo wszystko poczytać warto :)

W swej części biograficzno-historycznej opowieść...

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Należałoby ją podzielić na dwie części, tą która opisuje historię przed premierą pierwszego z filmów i ciąg dalszy. Następnie część pierwszą należałoby wyrzucić. Pierwszych 150-200 stron to historia o tym jak Lucas kształtował się jako "Stwórca", jak dochodził do pomysłu stworzenia Gwiezdnych Wojen. Historia opowiedziana z kronikarską dokładnością i kronikarską nudą. Zabawa zaczyna się gdy docieramy do pierwszych szkiców scenariusza Nowej Nadziei, od tego momentu warto zapiąć pasy, bo fan Gwiezdnych Wojen znajdzie tam wiele smaczków i mniej lub bardziej znanych faktów.

Z jednej strony jestem pod ogromnym wrażeniem pracy wykonanej przez autora przy gromadzeniu źródeł i zbieraniu informacji, z drugiej strony w kilku miejscach Taylor tak skacze po linii czasowej i wydarzeniach z ostatnich 40 lat, że osoba nieobeznana z tematem może się zgubić. W pewnym momencie z tekstu wynika, że najpierw otrzymaliśmy papierową serię Dziedzictwo, a później premierę miała Zemsta Sithów. W trakcie czytania znalazłem też kilka błędów merytorycznych i dat które nie mają prawa być prawdziwe. Słyszałem, że jest to w pewnym stopniu kwestia rodzimego wydania i błędów popełnionych przy tłumaczeniu, jednak oceniam książkę taką jaka jest.

Przy wszystkich tych ułomnościach jest to równocześnie pozycja którą warto przeczytać. Rzuca wiele światła na historię Gwiezdnych Wojen, na to jak mogłaby wyglądać Oryginalna Trylogia gdyby Lucasowi nie pomogło kilka osób dzisiaj nieco już zapomnianych. Warto przeczytać jaki wpływ na Sagę ma nastawienie fanów, jak Lucas podchodził do swojego dzieła i co było dla niego najważniejsze przy Oryginalnej Trylogii, co przy Trylogii Prequeli a dlaczego w ogóle pomyślał o epizodach VII-IX. Przede wszystkim warto z dzisiejszej perspektywy zastanowić się czy przejęcie marki przez Disney'a to na prawdę taki zły pomysł? Bo wbrew obiegowej opinii, być może właśnie ten ruch uratował Gwiezdne Wojny dla nas i kolejnych fanów, bo może gdyby nie to, to innych Gwiezdnych Wojen by nie było w ogóle?

Książka jest rarytasem, jednak porusza wiele kwestii, które mnie znacznie mniej interesowały. Mogły one jednak fascynować kogoś innego i na pewno każdy fan Star Wars znajdzie tu coś dla siebie. Jest w niej wszystko, czego fan chciałby się dowiedzieć, ale jednocześnie jest tutaj tyle faktów, nazwisk i dat, że ciężko cokolwiek zapamiętać. Jest to wspaniała, aczkolwiek niełatwa lektura.

• Star Wars
  • Star Wars