Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat?

Wydawnictwo: Znak Horyzont
How Star Wars Conquered the Universe: The Past, Present, and Future of a Multibillion Dollar Franchise
Star Wars
Oceansoul

BIBLIA DLA FANÓW GWIEZDNYCH WOJEN MOC SILNA W CHRISIE TAYLORZE I W KSIĄŻCE TEJ JEST! W 1973 roku George Lucas nabazgrał w swoim notatniku pierwsze zdania o walce galaktycznego Imperium z rebeliantami. Cztery dekady i 37 miliardów dolarów później gadżetów związanych z uniwersum Gwiezdnych wojen było więcej niż mieszkańców ziemi, a wiara rycerzy Jedi stała się oficjalnie uznawaną...

BIBLIA DLA FANÓW GWIEZDNYCH WOJEN
MOC SILNA W CHRISIE TAYLORZE I W KSIĄŻCE TEJ JEST!

W 1973 roku George Lucas nabazgrał w swoim notatniku pierwsze zdania o walce galaktycznego Imperium z rebeliantami. Cztery dekady i 37 miliardów dolarów później gadżetów związanych z uniwersum Gwiezdnych wojen było więcej niż mieszkańców ziemi, a wiara rycerzy Jedi stała się oficjalnie uznawaną religią.
Dzieło Lucasa wyrwało się z ram kina. Dziś jest jedną z najbardziej lukratywnych i wpływowych marek. Kompletna historia fenomenu Gwiezdnych wojen nie została jednak nigdy opowiedziana. Aż do dziś. Trzymasz ją w ręku.
Chris Taylor – dziennikarz tygodnika „Time” i redaktor portalu „Mashable” – podąża śladami gwiezdnej sagi: od jej trudnych narodzin, poprzez burzliwe losy marki, aż po kontrowersje wokół najnowszego filmu. Dociera do ludzi, którzy pomogli przekuć pomysł Lucasa w legendę. Spotyka fanów i ludzi od marketingu, dla których Gwiezdne wojny stały się sposobem na życie. Stacza walki ze współczesnymi rycerzami Jedi i majsterkuje z konstruktorami droidów.
Taylor szuka odpowiedzi na pytanie, jak Gwiezdne wojny przyciągnęły i zainspirowały miliony i dlaczego będą rozpalać naszą wyobraźnię i zarabiać gigantyczne pieniądze przez kolejne pokolenia.

„Nie sposób wyobrazić sobie fana Gwiezdnych wojen, który nie pokocha tej książki…” — Booklist
„Niezwykle zabawna opowieść. Taylor śledzi fenomen Gwiezdnych wojen od narodzin pomysłu do szczytu popularności i mówi nam: »Spójrz tylko, jakie to ogromne!«” — Simon Pegg, aktor i fan GW

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Gator | 2019-07-05
Przeczytana: marzec 2019

Ta książka ma ponad siedemset stron, ale tak mnie wciągnęła, że przeczytałam ją chyba w cztery dni. Została tu przedstawiona cała historia "Gwiezdnych Wojen" od początku do 2015 roku. Były elementy biografii George'a Lucasa, czym się inspirował tworząc film, cały proces tworzenia filmów, liczne przedsięwzięcia fanów, o których wcześniej nigdy nie słyszałam i wiele więcej. Poza tym książka jest dobrze napisana i bardzo dobrze mi się ją czytało.

Jarek Zawisza | 2019-02-26
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 29 marca 2018

Książka dość spójna nie powiem, a i wiele informacji ze świata Star Wars zawierająca.
Tylko... tylko że czegoś innego się spodziewałem, miałem nadzieję na coś co faktycznie będzie analizą zjawiska (pop)kulturowego zwanego Gwiezdne Wojny.
A dostałem, hmmm... cóż wyliczankę faktów, dat, zdarzeń i anegdot z tzw franczyzy.

W swej części biograficzno-historycznej opowieść Chrisa Taylora jest dobrym uzupełnieniem opisywanej jakiś czas temu przeze mnie książki "George Lucas: Gwiezdne Wojny i reszta życia" autorstwa Briana Jaya Jonesa (jeśli interesuje Was ten temat, przejrzyjcie moje wcześniejsze wpisy).
Taylor dotarł do rzeczy których Jonesowi nie udało się wydłubać w ogródku życia Lucasa i chwała mu za to.
Ale, niestety serwuje nam te fakty w sposób równie zajmujący i porywający jak pani w okienku informacji PKP.

Jak już wspomniałem powyżej tytuł: "Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat?" mnie osobiście sugerował iż autor pokusi się o jakąś analizę zjawiska GW i jego wpływu na...

Lorn | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Należałoby ją podzielić na dwie części, tą która opisuje historię przed premierą pierwszego z filmów i ciąg dalszy. Następnie część pierwszą należałoby wyrzucić. Pierwszych 150-200 stron to historia o tym jak Lucas kształtował się jako "Stwórca", jak dochodził do pomysłu stworzenia Gwiezdnych Wojen. Historia opowiedziana z kronikarską dokładnością i kronikarską nudą. Zabawa zaczyna się gdy docieramy do pierwszych szkiców scenariusza Nowej Nadziei, od tego momentu warto zapiąć pasy, bo fan Gwiezdnych Wojen znajdzie tam wiele smaczków i mniej lub bardziej znanych faktów.

Z jednej strony jestem pod ogromnym wrażeniem pracy wykonanej przez autora przy gromadzeniu źródeł i zbieraniu informacji, z drugiej strony w kilku miejscach Taylor tak skacze po linii czasowej i wydarzeniach z ostatnich 40 lat, że osoba nieobeznana z tematem może się zgubić. W pewnym momencie z tekstu wynika, że najpierw otrzymaliśmy papierową serię Dziedzictwo, a...

karpatkadobra | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

Głośne fanfary rozbrzmiewają. Dwadzieścia sekund charakterystycznego dźwięku "20th Century Fox", a potem doznanie z najwyższej półki. Zza widza, jakby wprost z nieskończonej przestrzeni Galaktyki, ku miriadom jasnych punkcików niczym rozległym światom, mknie emblemat "Star Wars". Tych czarnych lekko rozciągniętych liter z żółtymi obwódkami dookoła, nie da się zapomnieć. Gdy logo znika pogrążone w dalszej wędrówce ku otchłani kosmosu, ekran wciąż pozostaje w rozległej płaszczyźnie Wszechświata, otoczony multum gwiazd. Po chwili kamera zjeżdża lekko w dół. Serce podchodzi widzom do gardła, ciśnienie wzrasta. W powietrzu czuć uniesienie, ekstazę, skrajne emocje. Wspaniała Space Opera właśnie się zaczyna. Gwiezdny Niszczyciel ścigający rebeliancki statek "Tantive IV". Świst wiązek laserowych wystrzeliwanych z działek obu mechanizmów. Poznanie niezdarnych droidów i wysokiego, sapiącego przez respirator mrocznego dowódcy, który przebija się przez gródź i ukazuje swe majestatyczne...

Sebastian Janek | 2017-11-01

Pamiętam, kiedy na studiach kolega wybrał sobie do pracy mgr dwa tematy, do tego dość skomplikowane, gdzie naprawdę nie musiałby się wielce wysilać. Ale jednak… mógł pójść po linii najniższego oporu, a jednak wybrał ciężką przeprawę przez Himalaje. To samo zrobił Chris Taylor. Jego książka to bardzo kompletne zestawienie z wielu dziedzin, które dotknął fenomen Gwiezdnych Wojen. Ale od początku…

Autor tłumaczy czym jest fenomen Gwiezdnych Wojen. Gdzie dotarł, w jaki sposób i jak zmienił życie każdego człowieka, nawet tego najmniej nieświadomego. Jego opracowanie jest nadpisanie w formie felietonu, który przeplata wywiadami, wspomnieniami, anegdotami, ciekawostkami i faktami ż planu i życia gwiazd.

Za dużo? No tak, tu jest niemal wszystko, ale za to bardzo ciekawie i sensownie poukładane, zatem czyta się to naprawdę lekko i z zainteresowaniem. Materiał, który przygotował na potrzeby książki opisuje dość dokładnie, stąd tak duża rozpiętość chronologiczna. Autor nie ogranicza się...

Karson | 2017-10-19

Chciałem dać ocenę 8/10. Niestety tłumaczenie i korekta zaniżają ją znacząco. Szkoda...

Aga Rabe | 2017-09-14

Lubię "Gwiezdne Wojny", jednakże nie jestem jakąś szczególnie oddaną fanką serii. Z ciekawości więc sięgnęłam po tą książkę, jednak mnie ona nie zachwyciła. Jak dla mnie jest przydługa, momentami nudna, zawiera dużo niepotrzebnych szczegółów i nic nie wnoszących informacji, dlatego też dość ciężko mi się ją czytało. Widać też, że polskie wydanie opracowywane było na szybko, gdyż można zauważyć sporo błędów, zarówno merytorycznych, o czym wiele osób już wspomniało, jak też literówek.

stachi | 2017-08-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Film

Treść w miarę ok, chociaż dosyć nudnawo, ale tłumaczenie i redakcja tej książki woła o pomstę do nieba.

Woocash | 2017-03-25
Przeczytana: 22 marca 2017

„Sprzymierzeńcem moim jest Moc. I potężnym sprzymierzeńcem ona jest.” – Mistrz Yoda

To prawda, trudno o potężniejszego sojusznika. Moc sprzyjała jednak nie tylko Yodzie, ale z całą pewnością również Georgowi Lucasowi, który może wpisać sobie do życiorysu, że dokonał niemożliwego.

Kiedy tylko „Gwiezdne Wojny” przeszły do mainstreamu, czyli zaraz po premierze w 1977 roku, stały się zjawiskiem nie tylko filmowym, ale również społeczno-kulturowym. Dziś wszechobecne są nawiązania do tej serii. Nawet ci nieliczni ludzie, którzy samego filmu jeszcze nie widzieli, orientują się jako tako w uniwersum, potrafią rozpoznać czołowych bohaterów, czy sztandarowe cytaty, takie jak „Niech Moc będzie z tobą”, albo „Jestem twoim ojcem”. Zasypywani jesteśmy memami, parodiami, żartami, itd. Wielu ludzi przyjęło kodeks zakonu Jedi jako swoje życiowe credo. Wszechobecne nawiązania do sagi są widoczne gołym okiem na każdym kroku. Trudno jest więc w dzisiejszych czasach oprzeć się i zlekceważyć potęgę...

ryszpak | 2016-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć, jak układało się życie George'a Lucasa przed premierą Epizodu IV, jak ewoluowały jego pomysły, kto i co go inspirowało, jak kształtowały się jego relacje z fanami, co to jest Legion 501, dlaczego w końcu Lucas oddał Wszechświat firmie Disney - niech sięgnie po tą opasłą książkę.

Bardzo dobra pozycja dla fanów "Star Wars". Niestety, przez swoją ogromną szczegółowość prawie wyłącznie dla fanów, dlatego jedna gwiazdka mniej. A może nie dlatego. Ocena jest, jaka jest.

p.s. Ha, a bałem się, że nie zdążę przeczytać w roku bieżącym ;)