Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności

Okładka książki Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności Yeonmi Park, Maryanne Vollers Patronat Logo
Patronat Logo
Tomasz Wyżyński
Tomasz Wyżyński Korea Północna literatura faktu
Inne

Okładka książki I będę żyć... Jerri Nielsen, Maryanne Vollers
I będę żyć... Jerri Nielsen, Mary...

Nowa Malala

Lubicie reportaże? A może interesuje was życie w Korei północnej? Ta książka myślę, że może w pewnym stopniu zaspokoić ciekawość 🥰
Krótko o treści: Yeonmi Park jeszcze do niedawna była wzorową córką północno – koreańskiego reżimu. Kochała przywódcę, nie zadawała niewygodnych pytań i nie rozmyślała nad sensem dyktatury w jej rodzinnym kraju. Jej życie zmieniło się nieodwracalnie, kiedy pirackie płyty DVD nie tylko pokazały jej inny świat, ale spowodowały ciąg tragicznych zdarzeń w życiu jej bliskich.
W 2007 r. matka Yeonmi uciekła do Chin, zabierając z sobą czternastoletnią wówczas córkę. Tak rozpoczęły się długie poszukiwania lepszego życia młodziutkiej Koreanki. Dziś Yeonmi Park ma 22 lata i jest jedną z najsłynniejszych kobiet, walczących o prawa mieszkańców Korei Północnej.
Przeżyć to dramatyczna historia podróży do wolności. Uwalnianie się od propagandy reżimu trwa do dziś – choć autorka uciekła przed nieszczęśliwym życiem w totalitarnej Korei, to jej dramatyczne wspomnienia nie znikną nigdy.

Od zawsze ciekawiło mnie jak wygląda życie w Korei Północnej, czy rzeczywiście jest tak jak pokazują to media zagraniczne? Może tym ludziom tam wcale nie żyje się tak źle. Dzięki Yeonmi Park trochę dowiadujemy się o tym jak wygląda rzeczywistość Koreańczyków. Przez większość książki nie mogłam uwierzyć, że takie rzeczy dzieją się jeszcze na świecie. Okazuje się, że nie tylko w kraju mają ciężkie życie, w chwili ucieczki z kraju są traktowaniu bardzo źle, często wykorzystuje się takie osoby, a często odsyła spowrotem do kraju, w którym wiadomo, że skończą tragicznie (nie tylko uciekinierzy, wręcz cała rodzina). Jest to ciekawe źródło informacji o tym kraju, jednak warto nadmienić, że autorka stała się swoistą celebrytką opowiadającą często nie zbyt prawdziwe historie. Dlatego z jednej strony czuć, że historia jest prawdziwa, z drugiej część faktów może mijać się z prawda… jednak jeśli interesuje was ten temat to naprawdę polecam ❤️

Przeżyć” Yeonmi Park to autentyczne i przekonujące świadectwo warunków społeczno-ekonomiczno-politycznych panujących w Korei Północnej. Bazując na własnych wspomnieniach, Park stworzyła chłodny w swej wymowie i rzeczowy zapis warunków panujących w jej ojczyźnie.
Byłam mile zaskoczony tym, jak ta została napisana ta książka. Sama historia jest bardzo dobra , pozwala zrozumieć jak wiele rzeczy w naszym życiu Ty i ja mamy. Historia jest skupiona, uderza w punkt, jest szczera, mówi o rzeczach o których być może nie chcemy wiedzieć i wypieramy z głowy. Prawdziwa i autentyczna historia prawdziwego życia

Przeczytałam w dwa wieczory. Niezwykle wciągający, smutny, chwilami przerażający raport. Jeden z najciekawszych reportaży, jakie czytałam w życiu. Polecam gorąco.

Bohaterkę książki poznałem dzięki filmikom z Internetu i zainteresowałem się jej historią. Ta książka to bardzo ciekawa i wartościowa opowieść nie tylko o ucieczce z Korei Północnej oraz jak wygląda tam życie. To także opowieść o sile charakteru, woli walki i nie poddawaniu się nawet jeśli wszystko jest przeciwko nam.

Świetna książka! Warto po nią sięgnąć! Zwłaszcza jak się lubi dalekowschodnie klimaty.

„Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności” opowieść o swoim życiu snuje Yeonmi Park, północnokoreańska uciekinierka. Jest to bardzo trudna historia młodej dziewczyny, która miała bardzo ciężkie dzieciństwo i wczesną młodość. Autorka opowiada jak duży wpływ na życie obywateli ma pochodzenie. Bardzo liczą się wpływy, pieniądze i rodzina. Nie liczy się indywidualność, a grupa w której się żyje. Jedno „przewinienie” lub „podejrzenie” członka rodziny może obniżyć poziom życia całej rodziny, a nawet całej społeczności czy znajomych „winnego”. Najważniejsza jest wierność reżimowi i traktowanie dyktatora niemal jak Boga. Obywatele żyją w przeświadczeniu, że reżim zna każdą ich myśl. Koreańczycy zdobywają uznawana za nielegalne w ich kraju filmy z zagranicy. Za znalezienie takich nagrań grożą surowe konsekwencje. Tak samo się ma sytuacja z ucieczką, za którą grozi nawet kara śmierci. Zorganizowanie ucieczki z kraju zamkniętego na świat jest ciężka, a realizacja jeszcze trudniejsza. Kobieta opisuje swoje wyzwolenie ze sposobu myślenia jakie wpoiło jej wychowanie w Korei Północnej. Autorka opisuje również swoją drogę do zdobycia wykształcenia. W swojej historii przedstawia również punkt widzenia Koreańczyków z Północy. Książka jest trudna ze względu na jej prawdziwość i brutalność. Ciężko uwierzyć, że w XXI wieku ludzie muszą okazać wierność swojemu nieskazitelnemu i wszechwiedzącemu wodzowi. Mieszkańcy muszą zmagać się z biedą, głodem i śmiercią. Obywatele nie mają szans na awans społeczny czy znalezienie lepszej pracy.
Narracja prowadzona jest pierwszoosobowo, dzięki czemu bardzo dobrze się czyta. Jest to druga książka, którą przeczytałam o życiu w Korei Północnej. Lektura była dość ciekawa, ponieważ autorka poruszyła i wyjaśniła wiele aspektów życia w państwie odciętym od świata zewnętrznego. Mimo braku dostępu do świata mieszkańcy chcący zdobyć „nielegalne” filmy, muzykę i inne materiały wykazują się sprytem i dużą kreatywnością. Dla mnie bardzo ciekawym aspektem jest sposób myślenia i zachowania ludzi wychowanych w kraju komunistycznym, gdzie wódz postrzegany jest na równi z Bogiem. Od dziecka każdemu obywatelowi wpaja się posłuszeństwo reżimowi. Losy Yeonmi Park zasługują na ekranizację. Wg mnie z tej historii powstałby wspaniały film. Książka jest godna polecenia nie tylko tym, którzy interesują się tematem, ale też tym którzy chcieliby się czegoś dowiedzieć o Korei Północnej. Polecam.

Kolejna historia z cyklu ucieczka z Korei Północnej. W tym przypadku czytelnik poznaję historii Yeonmi Park, która powoli wyzwala się z kurtyny absurdu jakim jest życie w Korei Północnej. Główna bohaterka stopniowo dochodzi do wniosku, że już więcej nie chce być trybem w fasadowej rzeczywistości i dojrzewa do tego, aby uciec z kraju. Ciekawa fabuła, świetnie napisana książka, bardzo wciąga. Polecam.

Opowieść o sile charakteru oraz determinacji młodej Koreanki, która uciekła z Korei Północnej. Autorka opisuje początki życia w Korei Południowej, gdzie podporządkowanie reżimowi i rywalizacja z polną myszą o ziarno zostały zamienione na prawo do podejmowania decyzji i dostęp do nauki.

Historia jest wstrząsająca, nawet jeśli niektóre fakty zostały podkoloryzowane, niestety napisana stylem, który nie porywa i nie ułatwia czytania.

Potworna historia. Nie mieści mi się w głowie, że takie rzeczy wciąż dzieją się na świecie w XXI wieku. Czyta się to conajmniej jak opowieść sprzed minimum 100 lat… Głęboko wstrząsające.

Niegdyś śledziłam Yeonmi Park na platformie YouTube i gdy zobaczyłam, że wydała swoje książki to stwierdziłam, że muszę jakąś kupić.
Historia jest bardzo ciekawa i mimo, że znam historię autorki, w paru momentach się wzruszyłam.

• Literatura faktu
  • Korea Północna

Maryanne Vollers Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności Zobacz więcej