Nowa Malala

Ewelina Tondys Ewelina Tondys
09.11.2015
Okładka książki Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności Yeonmi Park, Maryanne Vollers Logo Patronat

Yeonmi Park nie marzyła o wolności, kiedy w 2007 roku wraz z matką uciekła z Korei Północnej. Wówczas nie wiedziała nawet, czym jest wolność. Przez prawie czternaście lat życia w Pustelniczym Królestwie (jak sama określa swój kraj pochodzenia) nie miała możliwości, by skonfrontować się z tym pojęciem. O jednym była jednak przekonana, podejmując pomyślną, choć niezwykle dramatyczną próbę ucieczki z Korei Północnej. Yeonmi Park doskonale zdawała sobie sprawę, że ona i jej rodzina wkrótce zginą: jeśli nie z głodu i nie w wyniku choroby, to na skutek państwowego wyroku i związanej z nim egzekucji.

W swojej książce przetłumaczonej na wiele języków 22-letnia Koreanka Yeonmi Park relacjonuje własną walkę o przeżycie w jednym z najbardziej represyjnych reżimów współczesności oraz odtwarza koleje swojej bolesnej drogi do wolności. Przerażająca odyseja prowadząca przez chiński półświatek pełen przemytników i handlarzy ludzkim towarem doprowadziła młodą kobietę do Korei Południowej, a w ostatecznym rozrachunku do zaskakującej drogi aktywistki walczącej o prawa człowieka.

„Przeżyć” Yeonmi Park to autentyczne i przekonujące świadectwo warunków społeczno-ekonomiczno-politycznych panujących w Korei Północnej. Bazując na własnych wspomnieniach, Park stworzyła chłodny w swej wymowie i rzeczowy zapis warunków panujących w jej ojczyźnie. Z jej poruszającej historii wyłania się obraz odciętego od świata reżimu, w którym wszechobecna ideologia oraz rozpowszechniony system kastowy opierający się na lojalności wobec władzy (songbun) doprowadzają swoich obywateli na skraj szaleństwa.

Tym, co Yeonmi Park niewątpliwie udało się w jej książce, jest imponujące połączenie własnej, momentami tragicznej rodzinnej historii z losami jej kraju. W konsekwencji czytelnik otrzymuje wysokiej klasy reportażową relację z miejsca, w którym wszystko zbudowane jest na strachu. Strachu, który ludzie odczuwają przed reżimem, a reżim przed ludźmi. Do tego dochodzi strach przez światem zewnętrznym, który zagraża władzy. Temu strachowi, towarzyszącemu Koreańczykom z Północy od pierwszych dni do końca życia, przeciwstawiła się z powodzeniem młoda kobieta.

Dziś Yeonmi Park mieszka w Nowym Jorku. Ukończyła tam studia i zaczęła pracować dla Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest jedną z nielicznych na świecie kobiet publicznie walczących o prawa mieszkańców Korei Północnej, a jej artykuły poświęcone realiom życia Północnych Koreańczyków oraz jej spektakularnej ucieczce ukazały się w postaci licznych artykułów publikowanych między innymi przez: „Daily Mail”, „Telegraph” czy „Independent”. Sylwetka Yeonmi Park wykazuje niewątpliwe podobieństwa do Malali Yousafzai, młodziutkiej pakistańskiej działaczki na rzecz praw kobiet (zwłaszcza prawa do wykształcenia) oraz laureatki Pokojowej Nagrody Nobla z 2014 roku. Tym, co zdaje się łączyć obie kobiety, jest nadzwyczajne zaangażowanie młodych aktywistek (połączone niejednokrotnie z narażaniem własnego życia), by udzielić głosu wykluczonym i zastraszonym mieszkańcom ich krajów.

„Przeżyć” Yeonmi Park to książka, w wypadku której walory literackie odgrywają rolę zdecydowanie drugorzędną. Wstrząsająca, a zarazem zdystansowana relacja młodej Koreanki to przede wszystkim rodzaj hołdu złożonego wszystkim politycznie prześladowanym na świecie. To świadectwo, które powinno ciemiężonym współcześnie dodać odwagi i zachęcić do wytrwania w walce o wolność. Z kolei dla tych wszystkich, którym wiedzie się dobrze, gdziekolwiek żyją, jest to dokument napisany ku przestrodze.

Ewelina Tondys