Drogi Przywódca

Wydawnictwo: Albatros
DEAR LEADER
literatura faktu
Ophelia

NIGDY WCZEŚNIEJ ŻADEN CZŁONEK ELITY NIE OPISAŁ W TAKI SPOSÓB WEWNĘTRZNEGO FUNKCJONOWANIA TOTALITARNEGO PAŃSTWA I JEGO MACHINY PROPAGANDOWEJ Spojrzenie w głąb najbardziej skrytego i represyjnego reżimu na świecie – współczesnej Korei Północnej. Wysoko postawiony oficer kontrwywiadu opisuje swoje życie jako prominentnego poety na dworze Kimów i brawurową ucieczkę z opresyjnej ojczyzny. Jako...

Spojrzenie w głąb najbardziej skrytego i represyjnego reżimu na świecie – współczesnej Korei Północnej. Wysoko postawiony oficer kontrwywiadu opisuje swoje życie jako prominentnego poety na dworze Kimów i brawurową ucieczkę z opresyjnej ojczyzny. Jako laureat narodowej nagrody poetyckiej Jang Jinsung wiódł wygodne życie. Miał spore zapasy żywności, zezwolenie na swobodne podróżowanie, dostęp do objętych cenzurą informacji, możliwość audiencji u samego Kim Dzong Ila. Jednak gdy pożyczony koledze magazyn, którego posiadania zabroniła cenzura, rozpłynął się w powietrzu, Jang Jin-sung, by ocalić życie, musiał uciekać z kraju.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

emindflow | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Trudno uwierzyć, że w XXI wieku w najlepsze funkcjonuje takie państwo jak Korea Północna. To co wydaje nam się, że wiemy na ten temat to jedynie wyobrażenie skonstruowane przez świat zewnętrzny. Tymczasem w rzeczywistości istnieją jeszcze dwie inne Koree Północne - ta prawdziwa oraz fikcja wykreowana przez reżim na użytek jej mieszkańców.
I o tym jest ta książka, a właściwie opowieść człowieka, któremu udało się wyrwać z samego środka totalitarnego reżimu. Opowieść wstrząsająca, przerażająca orwellowskim klimatem.
Poza poruszającym obrazem codziennego życia w tym nieludzkim zakątku świata, autor przedstawia zupełnie mi nieznane wcześniej kulisy objęcia władzy przez drugiego z dynastii Kimów - Kim Dzong Ila. Okazuje się, że nie była to, jak mogłoby się wydawać, naturalna sukcesja.
Momentami książkę czyta się jak powieść sensacyjną, a przecież jest to niestety literatura faktu.
Warto przeczytać, warto wiedzieć.

almos | 2015-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2015

Historia życia członka elity północnokoreańskiej, który najpierw był nadwornym poetą dyktatora kraju, a potem przejrzał na oczy i uciekł z 'komunistycznego raju'. Najciekawsze w książce są opisy kastowości i zmilitaryzowania reżimu: nędzy towarzyszy skrajna dyscyplina. Historia ucieczki z Korei Płn. i tułania się po Chinach to materiał na film sensacyjny. Dostaliśmy kolejne ważne świadectwo życia w realnym komunizmie.

Ciągle nieodmiennie ciekawią mnie świadectwa uciekinierów z Korei Płn., te nieliczne relacje z życia w tym 'komunistycznym raju'. W tym tomie dostajemy ciekawe wspomnienia nadwornego poety byłego dyktatora Korei Kim Dzong Ila. Autor, pochodzący z elity (jego ojciec był lekarzem najwyższych władz) zrobił oszałamiającą karierę: w wieku 27 lat stał się ulubionym poetą Generała (tak nazywano dyktatora) i dostąpił przywileju dla nielicznych: spotkał tyrana osobiście (świetny opis tego spotkania); od tego czasu miał status Dopuszczonego, co czyniło go nietykalnym i...

chiave | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Trudno jest oceniać taką książkę. O Korei Północnej świat wie wciąż tak niewiele, że każda relacja stamtąd jest na wagę złota, a zwłaszcza taka jak ta, pochodząca od kogoś, kto w reżimie Kimów zajmował uprzywilejowaną pozycję i miał wgląd w wiele spraw niedostępnych zwykłym obywatelom. Przerażający i fascynujący zarazem jest obraz funkcjonowania machiny państwowej i administracyjnej, a także zinstytucjonalizowanego kultu obu Kimów – rzeczy nie do wyobrażenia w świecie, w jakim sami żyjemy. Wobec przytłaczającej wagi podanych przez autora faktów trudno się czepiać takich drobiazgów, jak wyraźne wybielanie własnej osoby i postawy, a także opisu samej ucieczki, wyglądającego (zwłaszcza jeśli porównać go z innymi relacjami) bardziej jak scenariusz przyszłego hollywoodzkiego filmu. Uciekinierów z Korei Północnej zwykliśmy też traktować trochę jak ocalonych męczenników, których słów nie godzi się poddawać krytyce. Takie podejście, mimo wszelkich zastrzeżeń, zasadniczo rozumiem, gdyż...

Inka | 2017-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2017

W przeciwieństwie do 'Pozdrowień z Korei', ta książka wnosi wiele do sposobu postrzegania kRLD przez człowieka z zewnątrz. M.in. sposób w jaki Kim Dzong Il przejął władzę, m.in. to jak rozbudowany jest aparat kontrolny państwa. M.in to jak daleko sięga ułuda dobrobytu Chosunu. Jest też wyjaśnionych wiele kwestii jak np. stosunki koreańsko-chińskie i chińsko-koreańskie.

Co do samej ucieczki to Jang Jin-Sung trochę irytował mnie swoimi histeriami. Jego przyjaciel w sumie zachowywał się nie lepiej. Ale z drugiej strony, chyba każdy kto uciekłby spod czujnego oka reżimu takiego jak KRLD zachowywałby się jak rozhisteryzowana panienka. To wynika też chyba z mentalności Azjatów jako ogółu. Posłuszni, wierni i lojalni, a jak nie to płacz i zgrzytanie zębów.

Podzielam też zdanie innych czytelników co do tego, że trochę zbyt sensacyjnie to wygląda, ale z drugiej strony, facet pisze o SWOICH doświadczeniach i przeżyciach, co daje mu pewne prawo do wyolbrzymiania niektórych sytuacji i...

Capo | 2016-06-23
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Świetnie napisana książka, która odsłania gospodarcze, społeczne i polityczne kulisy działania reżimu północnokoreańskiego oraz czysto ludzkie spojrzenie uciekiniera, który pełnił ważne stanowisko w ramach struktur władzy KRL-D. Należy docenić zarówno jej walor merytoryczny jak i bardzo poruszającą, osobistą narrację autora. Pierwsza książka na naszym rynku, która prezentuje Koreę Północną nie tylko jako ewenement gospodarczy i polityczny, ale kraj pełen ludzi, którzy niesamowicie cierpią - jako jednostki oraz społeczeństwo. Jest to również pierwsza książka w języku polskim, która dostarcza w miarę świeżych informacji o codzienności życia w KRL-D (najbardziej aktualna i szczegółowa książka w tej materii to "North Korea Confidential", ale nie jest chyba jeszcze dostępna w języku polskim). Polecam!

Pati | 2015-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2015

Ta książka jest niesamowita. Pełna bólu, cierpiania ale i prawdy. Historia człowieka który miał wszystko ale musiał uciekać przez jeden błąd. Niezwykłe jest to że mu się udało. Znalazł szczęście i nowy dom.

Marta | 2016-01-31

Książkę dostałam w prezencie. Właściwie ucieszyłam się na widok takiego prezentu , bo sytuacja na półwyspie koreańskim interesuje mnie od dawna. Sięgając po książkę myślałam, że pewnie mnie niczym szczególnym nie zaskoczy - uznałam, że o Korei Północnej wiem dość sporo. A jednak książka mnie zaskoczyła. "Drogi Przywódca" jest relacją z ucieczki do Korei Południowej. Autor pokazuje czytelnikowi w jaki sposób zaczął podejrzewać, że jego kraj nie jest taki jaki myślał, jak podjął decyzje o ucieczce, oraz jak dotarł do ambasady Korei Południowej w Pekinie.

Nie szokowały mnie tak bardzo ogólne informacje o biedzie, propagandzie, ideologii dżucze itd. Ale już szczegóły tej biedy tak - sprzedaż mydła i wody na targu czy kołdra z filtrów od papierosów? Nieprawdopodobne? A w książce autor opisał jeszcze gorsze rzeczy...

Po lekturze tej książki człowiek czuje się bogatszy w nową wiedzę. Wiele informacji szokuje. Nie chcę spoilerować, więc nie opiszę wszystkiego, co mnie skłoniło do...

Krzem88 | 2017-09-07
Przeczytana: 07 września 2017

Na książkę natrafiłem przypadkiem, ale od dłuższego czasu miałem zamiar zagłębić się w tematyce Korei Północnej, temat jak najbardziej na czasie, gdzie słowa Korea Północna budzi strach.

Książka została napisana przez jednego z uciekinierów Jang Jin- Sung, który w Korei północnej pełnił bardzo ważne stanowisko, mógłbym go nazwać nadwornym pisarzem, który zajmował się słowem pisanym ku czci wielkiego wodza. Niestety po niefortunnej historii zagubionej książki postanawia uciec z swojej ojczyzny, na szczęście ma do pomocy serdecznego przyjaciela...

Książka niesamowicie wciąga swoją historią, czyta się ją bardzo przyjemnie a samo tłumaczenie jest bardzo dobre. Historia przedstawiona przykuwa i często daje do myślenia trzymając czytelnika w napięciu.

Zdecydowanie polecam !

DonProsto | 2016-05-26
Przeczytana: maj 2016

Świetna książka na tematy najbardziej skrytego państwa świata. Książka zaskakuje i fascynuje. Dostarczy wielu ciekawych informacji i nie będzie nudziła nawet osób które interesuje tematyka reżimu Kimów i myślą, że już wszystko wiedzą. Polecam gorąco.

Ilona | 2017-01-15
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Niezwykle przejmująca opowieść o ucieczce z kraju, gdzie kontrolowane jest każde słowo, czyn, a nawet myśli swoich podwładnych, a dosadniej mówiąc - niewolników. To jedyne słowo, jakie przychodzi mi do głowy, gdy myślę o Korei Północnej. Tam pojęcie "wolność" po prostu nie istnieje, nawet w najwyższych kręgach władzy nikt nie wie i nawet nie może próbować dowiedzieć się co to znaczy. Inaczej skończy w brutalnym obozie pracy, gdzie umrze z głodu lub wycieńczenia, albo zginie przez rozstrzelanie za "myślenie rewolucyjne".
Korea Północna osiągnęła najwyższy stopień kontroli nad drugim człowiekiem, co jest tak przerażające, że aż fascynujące. Odcięci od świata, żyją w XXI wieku, nie wiedząc właściwie co to znaczy.
Mam wrażenie, że dynastia Kimów, to więksi zbrodniarze, niż był nim Hitler. Mają na koncie śmierć milionów koreańczyków, do tego dochodzi tortura samego życia w ciągłej kontroli i tego ilu codziennych udogodnień pozbawia ich izolacja od świata.
Obok tak...