Pod jednym niebem

2016-07-12
2016-07-12
Jan Hensel
Jan Hensel historia

Historia Koreańczyka, który w latach głodu stracił ojca, potem siostrę, która wywieziona przez matkę do Chin zniknęła bez wieści, w końcu de facto również matkę, która ratując samą siebie, nie myślała o synu. Zupełnie przypadkiem udało mu się przekroczyć granicę chińską i tam, dzięki pomocy chrześcijan, wyjechał do USA. Nieprawdopodobna, bolesna, ale i dobrze kończące się historia.

Poruszająca opowieść Koreańczyka z Korei Północnej. Narracja 1 osobowa sprawia że bardziej jest to opowieść - świadectwo niż reportaż. Poruszająca. Mimo narracji 1 osobowej postać głównego bohatera nie jest wyidealizowana, wybielona, dostajemy taki obraz jaki narrator zaje się pamiętać z wszystkimi odcieniami informacji dotyczącymi jego samego
Ciężko ocenia się tego typu literaturę z racji wagi poruszanego tematu, ale do pełni szczęścia zabrakło mi jakiegoś komentarza np w ostatnim rozdziale, który nadały by może szerszy kontekst ?
Mimo to polecam

Ciężko ocenia się tego typu...

Bardzo smutna opowieść o chłopaku z Korei Północnej, który w młodym wieku musiał walczyć z głodem i bezdomnością. Prawdziwa i zapadająca w pamięć.

Joseph Kim - Pod jednym niebem

To historia głodu, cierpienia, nędzy, upodlenia...
Opowieść o życiu w Korei Północnej, gdzie na porządku dziennym jest sprzedawanie własnych dzieci dla garści jedzenia, gdzie normą jest oddawanie własnego ciała dla kubka ryżu, czy przymieranie, ba nawet śmierć z powodu głodu.
Joseph Kim (imię przybrane) przeżywa falę Wielkiego Głodu, co należy uznać za niebywaly sukces,gdyż głód dziesiątkuje ludność Korei Północnej.
Jospeph nie ma dzieciństwa, bo o jakim dzieciństwie można mówić, kiedy brzuch rozdyma mu z głodu, kiedy jest się tak osłabionym, że nie jest się w stanie normalnie funkcjonować, kiedy jest się zmuszonym jeść szczury i chwasty, by przeżyć?!
Jednak i po burzy wychodzi słońce...chociaż tęsknota i gorycz wspomnień pozostaje. Nie będę więcej zdradzać. Książka zapada w pamięć. Jest druzgocącym swiadectwem uciekiniera z Korei Północnej. Warto po nią sięgnąć!

Joseph Kim - Pod jednym niebem

To historia głodu, cierpienia, nędzy, upodlenia...
Joseph Kim (imię przybrane) przeżywa falę Wielkiego Głodu, co...

Jedna z wielu dostępnych na rynku opowieści o ucieczce z Korei Północnej. Moim zdaniem akurat tę historię wyróżnia uwypuklenie głodu. Oczywiście w zasadzie w każdej tego typu książce on występuje, ale odniosłem wrażenie, że Joseph Kim to najbardziej zapamiętał. Z resztą wspomina o nim nawet będąc w USA. Większą część historia toczy się w kraju Kim Ir Sena, Kim Dzong Ila. Ukazuje jak życie głównego bohatera zmieniło się z chwilą nastania wielkiego głodu w kraju, jak z pozornie normalnego życia, nagle stało się walką o przetrwanie każdego dnia, o zdobycie czegoś do jedzenia. Oprócz samej historii autor dzieli się z czytelnikiem swoimi wyrzutami sumienia spowodowanymi niektórymi uczynkami, tęsknotą za rodziną, a w szczególności za siostrą

Wieloletni głód, walka o życie, zniewolenie, paranoja i absurd totalitarnej rzeczywistości. Są ludzie, którzy mają tak potężną wolę przetrwania i mądrość życia, że nic dosłownie nic nie jest w stanie ich pokonać. Prawdziwe piekło na Ziemi porównywalne z hitlerowskimi obozami koncentracyjnymi.

Temat opowieści, oczywiście, jest straszny i bardzo bolesny. Korea Północna jawi się jako piekło, kraj stracony, pełny ludzi, którzy walczą tylko o przetrwanie. Ile jest takich krajów wokół nas? Jak wiele ludzi wciąż tak cierpi?
Bardzo mi się podoba, że bohater nie wybiela się i nie usiłuje stwarzać wrażenia lepszego od ludzi, którzy go otaczają.
Przy takiej tematyce, ciężko mi krytykować książkę, niemniej jednak muszę odnotować, że moim zdaniem, pod względem literackim nie jest to dzieło wybitne. Prosty język, proste zdania, niezbyt głębokie refleksje. Raczej świadectwo niż literatura.

Przy takiej tematyce,...

Trudno mi było przejść przez tą historię ze świadomością, że jest to prawdziwa opowieść. Jak dla mnie to głównym tematem tej powieści to głód. Głód, który rządzi człowiekiem sprowadza życie do egzystencji, w której liczy się tylko zdobycie pożywienia. Wiele rzeczy, które nie są i nie powinny być akceptowane społecznie, ale są, ponieważ normy społeczne nie obowiązują kiedy człowiek musi robić wszystko, żeby przeżyć.

Obserwujemy w tym świecie naszego bohatera, Josepha Kima, najmłodszego członka rodziny, który musi sobie poradzić sam w tym reżimowym kraju. Joseph pomimo wielu ciężkich lat otrzymuje swoją szansę na przeżycie. Ma szczęście. Udaje mu się dzięki ciągowi dobrych ludzi, których spotkał na swojej drodze. Dzięki nim przeżył i dostał szansę, żeby podzielić się ze światem swoją historią.
Jemu się udało, ale jest on jednym z niewielu, który miał tyle determinacji i szczęścia. Co z resztą mieszkańców Korei Północnej, którzy wciąż są zmuszeni do życia w państwie gdzie nie ma wolności? Jak to możliwe, że przez tyle lat ludzie nie mogą opuścić tego kraju i żyją zamknięci przed resztą świata?

Historia życia przeciętnej rodziny w Korei Płn. podczas wielkiego głodu i o tym do czego jest zdolny człowiek by przetrwać. Narracja książki jest prowadzona z perspektywy małego chłopca i w tym tonie utrzymana przez większą cześć, dzięki temu podczas czytania można zauważyć, jak bohater dojrzewa. Co rzuca się w oczy to ogrom szczegółów które autor zawarł w tej książce i obrazowe przedstawienie realiów tamtego okresu. Przerażające, ale jednocześnie romantyczne wspomnienia młodego człowieka kochającego swój kraj, który podczas wielkiego kryzysu odwraca się od własnych obywateli zostawiając ich na pastwę losu.

Żałuję, że tak późno natrafiłam na tę pozycję.

To wstrząsająca opowieść o Korei Północnej, reżimie, głodzie i walce o przetrwanie. Dramatyczne dzieje ucieczki głównego bohatera i nowego życia w USA. Książka powstała we współpracy z amerykańskim dziennikarzem.

W rozważaniach zarysowano tło społeczne i polityczne Korei Północnej.

Polecam.

Żałuję, że tak późno natrafiłam na tę pozycję.

W rozważaniach zarysowano tło społeczne i polityczne Korei Północnej.

Polecam.

• Korea Północna