Pod jednym niebem

Tłumaczenie: Jan Hensel
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
7,63 (103 ocen i 21 opinii) Zobacz oceny
10
9
9
13
8
33
7
33
6
9
5
6
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Under the same sky
data wydania
ISBN
9788380694132
liczba stron
424
słowa kluczowe
Jan Hensel, historia
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
Ag2S

Ściskająca za gardło opowieść o głodowaniu i sztuce przetrwania w Korei Północnej, o dramatycznej ucieczce i o nowym życiu w Stanach Zjednoczonych, o wierze i odwadze. W zamkniętym i mało znanym świecie Korei Północnej Joseph Kim żył jak każdy zwyczajny chłopiec. Kiedy jednak skończył pięć lat, nadeszła pierwsza fala Wielkiego Głodu, przedłużająca się, upokarzająca i wyniszczająca klęska,...

Ściskająca za gardło opowieść o głodowaniu i sztuce przetrwania w Korei Północnej, o dramatycznej ucieczce i o nowym życiu w Stanach Zjednoczonych, o wierze i odwadze.

W zamkniętym i mało znanym świecie Korei Północnej Joseph Kim żył jak każdy zwyczajny chłopiec. Kiedy jednak skończył pięć lat, nadeszła pierwsza fala Wielkiego Głodu, przedłużająca się, upokarzająca i wyniszczająca klęska, która spowodowała śmierć milionów ludzi, także jego ojca, a wielu innych Koreańczyków, tak jak jego matkę i jedyną siostrę, zmusiła do rozpaczliwej ucieczki za chińską granicę, do godzenia się na życie w upodleniu, do sprzedawania dzieci lub do ich porzucania. Joseph znalazł się sam na ulicy w Korei, gdzie nauczył się żebrać i kraść, odarty ze wszystkiego oprócz silnego instynktu przetrwania. Wreszcie zdesperowany, on również przekroczył granicę i uciekł do Chin.

Tam przygarnęła go chrześcijanka, która ukryła go przed władzami poszukującymi zbiegów. Wkrótce, poprzez podziemną siatkę pomocy, został przemycony do konsulatu amerykańskiego. Wraz z garstką Koreańczyków Północnych trafił do Stanów Zjednoczonych jako uchodźca. Dobroć jego amerykańskiej rodziny zastępczej odmieniła jego życie. Stał się nowym człowiekiem, opanował język angielski i dostał się do college’u, gdzie teraz, dzięki swojej wierze i hartowi ducha, radzi sobie jak najlepiej. „Pod jednym niebem” to przejmująca opowieść o cierpieniu, samotności i nadziei.

 

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (375)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1021

Niesamowicie wstrząsająca, łamiąca wszelkie bariery człowieczeństwa historia życia i ucieczki z Korei Północnej młodego chłopca Josepha Kima spisana przy współautorstwie doświadczonego amerykańskiego dziennikarza Stephana Talty.
Hermetycznie zamknięty , z systemem totalitarno - militarnym , uważnie strzegący jakichkolwiek informacji świat Korei Północnej nie pozwala światu na swobodne poznanie życia jego mieszkańców.
Książka , po lekturze której trudno swobodnie przejść do utartych, codziennych zajęć wiedząc, że w XXI wieku są miejsca na globie, gdzie ludzie walczą o przetrwanie każdego dnia, cierpią niewyobrażalnie, umierają długo i boleśnie śmiercią głodową , dzieci są sprzedawane czy zmuszone do przeżycia na ulicy.
Jest to również książka o uczuciach, poczuciu osamotnienia, kiedy los szczęśliwie odwraca się, niemożności okazywania pozytywnych emocji czy odruchu przytulenia bliskiej osoby . Ten stan, mimo relacji reporterskiej autor poddaje analizie zarówno w...

książek: 1181
Izabela Pycio | 2016-12-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 12 grudnia 2016

"Nawet jeśli twojemu ciału udało się przetrwać, pewnego dnia dowiadywałeś się, że twoja dusza została naznaczona w sposób, którego wcześniej nawet się nie domyślałeś. Tak było z wieloma ludźmi, których poznałem w tamtych czasach. Tak było i ze mną."

Ze względów emocjonalnych bardzo trudno czytało mi się tę książkę, musiałam robić przerwy, aby odseparować się od opisywanej historii, Sugestywny, obrazowy i szczegółowy styl narracji silnie intensyfikował uczucia, wyzwalał mnóstwo zrozumienia, współczucia, empatii. Mocno wczuwamy się w losy głównego bohatera, jednej z setek tysięcy osób w Korei Północnej, której ścieżki przybrały podobny kierunek, bolesny, dotkliwy, przejmujący. Dramatyczne wydarzenia, cierpienie, udręka, katusze, zawiedzione nadzieje i pragnienia. W pewnym momencie liczy się tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb, przetrwanie kolejnego dnia, zdobycie czegokolwiek do jedzenia i picia.

Głodujący mieszkańcy kraju, skazani przez monsunowe ulewy, które wypłukały...

książek: 26261

..."Głód w Korei Północnej odebrał życie setkom tysięcy ludzi. Mogiły niektórych wciąż widać na niskich pagórkach Hoeryŏngiem. Ale głód dokonał także ukrytych szkód. Niszczył więzi rodzinne, jakby zanurzono je w kwasie solnym (moja rodzina była, niestety, dobrym przykładem); doprowadzał do zerwania głębokich, szczerych przyjaźni z powodu tak drobnego jak ciasto z kaszy kukurydzianej"...

Tytułowy "Maczek"urodził się w kraju, gdzie dzieci zamiast normalnej nauki są uczeni dyscypliny wojskowej. Kiedy na zachodzie dzieci marzyły by zostać aktorem czy też piosenkarzem koreańskie dzieci pragną być szpiegiem albo żołnierzem, by bronić kraju przed nieprzyjacielem.
"Pod jednym niebem" skupia się przede wszystkim na klęsce głodu, która wybuchła w połowie 90 lat XX wieku w Korei Północnej. Były przerwy w dostawie prądu, a jedzenie które do tej pory spożywali było nie do zdobycia. Z powodu głodu byli w stanie zjeść wszystko - szczury, psy, żaby, ślimaki i różne chwasty. Z powody wygłodzenia...

książek: 1415
almos | 2017-05-19
Przeczytana: 15 maja 2017

Kolejne wspomnienia uciekiniera z Korei Północnej przynoszące opis wielkiego głodu który zaczął się w połowie lat 90. Dostajemy porażający zapis rozpadu moralności i więzi międzyludzkich: autor wychowany w normalnej rodzinie kończy jako samotny żebrak i złodziej, nie wiedząc nic o losie siostry i matki. Mimo dłużyzn to ważne świadectwo piekła życia w ostatnim bastionie realnego socjalizmu.

Książka przedstawia szczegółowy opis wieloletniego głodu w Korei Północnej, który zaczął się w połowie lat 90. gdy autor był jeszcze dzieckiem. Wychowany w normalnej rodzinie czcicieli reżimu widział jak wieloletni głód niszczy moralność, rozbija więzi rodzinne, czyni z ludzi egoistów myślących jedynie o napełnieniu własnego żołądka, prowadzi wręcz do kanibalizmu. A bohater książki w wieku 7 lat zaczyna kraść kukurydzę z pól, żeby przeżyć samemu i ratować rodzinę. Opisy jego cierpień są wstrząsające: „Robiłem się coraz bardziej głodny. Ból rozdrapywał mi żołądek. Miałem wrażenie, jakby w całym...

książek: 570
DomowaKsięgarnia | 2016-08-11
Na półkach: Przeczytane

Pod jednym niebem to historia małego chłopca, który cierpi głód i niedostatek. By przeżyć musi pracować, a nawet kraść. Jego organizm jest niezwykle silny i nie poddaje się wszechobecnemu głodowi i śmierci.

Ten ogólny opis moglibyśmy dopasować do wielu okresów w historii świata. Jednak ta powieść jest szczególna. Dotyczy dziecka urodzonego na przełomie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku. Chłopca pochodzącego z Korei Północnej. Fala głodu, jaka zabrała ogromne żniwo wśród obywateli tego kraju, oszczędziła tego małego człowieka, który, choć nie zawsze uczciwymi metodami, starał się za wszelką cenę przeżyć. Jego wieloletnie zmagania i kilkuletnia tułaczka zaprowadzą go w końcu do Chin.

Opowieść Josepha Kima jest wstrząsająca, pełna tragedii i bólu. Jednocześnie niesie nadzieję i daje wiarę w lepsze jutro. Czytając jego wspomnienia nie sposób oprzeć się wciąż nawracającemu uczuciu niedowierzania. Ciężko uwierzyć, że w dwudziestym pierwszym wielu istnieje państwo o tak...

książek: 1272
Anna | 2016-09-28
Przeczytana: 27 września 2016

„Pod jednym niebem” to historia chłopca, któremu przyszło urodzić się i dorastać w Korei Północnej. Joseph Kim miał pięć lat, kiedy w jego ojczyźnie nadeszła fala głodu, wielkiego głodu.
Od tej pory zarówno jego rodzice jak i on wraz ze starszą siostrą stopniowo popadają w skrajne ubóstwo. Ojciec sprzedaje meble, garnki, w końcu dom z którego był tak dumny. Choć niezbyt okazały postawił go kiedyś własnymi rękoma. Matka ryzykując życie i wolność kilka razy przedostaje się do Chin. Pewnego razu zabiera ze sobą córkę. Od tej pory ślad po siostrze zaginie.
Joseph Kim zwany przez rodzinę Maczkiem dorasta w opuszczeniu i osamotnieniu. Gdy umiera ojciec zostaje mu tylko ulica. Jego egzystencja najpierw dziecka, później nastolatka polega na ciągłej walce o skórkę chleba, albo raczej garstkę ryżu. Jego myśli cały czas krążą wokół jedzenia, którego nigdy nie jest dość. Często zaś nie ma go w ogóle. Chłopak ma jednak ogromną determinację, żeby przetrwać. Żebrze, kradnie,...

książek: 525
Klaudia | 2016-09-14
Na półkach: Przeczytane, Recenzje, Posiadam, 2016
Przeczytana: 14 września 2016

Za każdym razem, kiedy czytam książki poruszające temat Korei Północnej, nie mogę wyjść z szoku. Każdy kolejny tytuł o tej tematyce zadziwia mnie coraz bardziej i coraz mocniej dołuje. Dlaczego sytuacje polityczne i życiowe nie mogą być podobne we wszystkich państwach? Dlaczego zwykli obywatele muszą cierpieć przez fanaberie jednego wodza?

Książka Pod jednym niebem Josepha Kima jest przede wszystkim o dorastaniu. Ale nie o takim zwykłym dorastaniu, o pierwszych miłościach i kaprysach młodości. Maczek miał niewątpliwego pecha, gdyż musiał zmagać się z wielkim głodem. Musiał obserwować, jak moralność obywateli Korei Północnej zanika i tworzy się pewna przestępczość.

„Pod koniec lat 90. moralność po prostu tam nie istniała. Mój ojciec był wysoce moralnym człowiekiem, ale co moralnego jest w przyglądaniu się, jak twoje własne dzieci chodzą głodne?”

Na początku myślałam, że to będzie książka o odzyskanej wolności, o tym, jak autor książki chciał się wydostać ze swojej strasznej...

książek: 964
rudarecenzuje | 2016-08-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Walczył przez wiele lat. O pieniądze, jedzenie, lepsze jutro. Nie pragnął wiele, szczytem jego marzeń było napełnienie żołądka i uśmiech na twarzy najbliższych. Próbował zrozumieć swój kraj i dopasować się do panujących warunków. Zgadzał się na życie w nędzy i godził z nieszczęściami, które spadały na jego barki. Pewnego dnia zrozumiał, że dłużej już nie może. Postanowił uciec do Chin.

Z pewnością każdy z nas co nieco słyszał o życiu w Korei Północnej. Zatrważające warunki, naciski ze strony przywódców, nieograniczona władza systemu, bieda, problemy ze zdobyciem pożywienia. Ciężko dodać coś więcej. „Pod jednym niebem” to kolejna publikacja osoby, której udało się opuścić kraj w poszukiwaniu lepszego jutra, jednak w mojej opinii dużo bardziej zatrważająca, brutalna i ściskająca za serce.

„Głód wrócił do naszego domostwa, a był niczym zwierzę, które urosło i nabrało sił. Zaczął nas pożerać”.

„Głód to poniżenie. Ale głód to także zło”.

Ani przez chwilę nie spodziewałam się...

książek: 82
Smuggler | 2018-02-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2018

Czytałem wiele książek opowiadających historię ludzi z Korei Północnej, którym udało się uciec z tego "raju". Ta jest jedną z tych, które uczyniły na mnie największe wrażenie. Nie koncentruje się bowiem na opisie samej ucieczki a na opisie tego, jak wygląda w Korei życie - życie dziecka, początkowo w typowej rodzinie, a potem bezdomnego żebraka i złodzieja, osadzonego w domu poprawczym przypominającym raczej obóz karny. Sama akcja rozgrywa się bowiem w czasie gdy w Korei Północnej, odciętej od pomocy ZSRR, zapanował wielki głód. I nagle więzi rodzinne przestają się liczyć, matki porzucają dzieci (nie mogąc ich karmić), krewni nie poznają swych bliskich (bo musieliby ich nakarmić) itd.

Krótko mówiąc - książka robi wrażenie, także przez to że te wydarzenia oglądamy oczyma dziecka.

książek: 1173
Pati | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Ta historia jest niezwykła. Smutna jak większość historii uciekinierów z Korei Północnej jednak jednocześnie niesie ze sobą wiele przemyśleń głównego bohatera. Jego przemiana i niezwykła szczerość gdy sam przyznaje że był egoistycznym dzieckiem ujęła mnie. Widać że bohater nie tylko dorósł ale przede wszystkim wydoroślał po tym wszystkim co przeszedł. Miał wiele szczęścia w życiu i dobrze wiedzieć że to docenia.

zobacz kolejne z 365 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd