Pod jednym niebem

Under the same sky
Jan Hensel, historia
literatura faktu
Ag2S

Ściskająca za gardło opowieść o głodowaniu i sztuce przetrwania w Korei Północnej, o dramatycznej ucieczce i o nowym życiu w Stanach Zjednoczonych, o wierze i odwadze. W zamkniętym i mało znanym świecie Korei Północnej Joseph Kim żył jak każdy zwyczajny chłopiec. Kiedy jednak skończył pięć lat, nadeszła pierwsza fala Wielkiego Głodu, przedłużająca się, upokarzająca i wyniszczająca klęska,...

W zamkniętym i mało znanym świecie Korei Północnej Joseph Kim żył jak każdy zwyczajny chłopiec. Kiedy jednak skończył pięć lat, nadeszła pierwsza fala Wielkiego Głodu, przedłużająca się, upokarzająca i wyniszczająca klęska, która spowodowała śmierć milionów ludzi, także jego ojca, a wielu innych Koreańczyków, tak jak jego matkę i jedyną siostrę, zmusiła do rozpaczliwej ucieczki za chińską granicę, do godzenia się na życie w upodleniu, do sprzedawania dzieci lub do ich porzucania. Joseph znalazł się sam na ulicy w Korei, gdzie nauczył się żebrać i kraść, odarty ze wszystkiego oprócz silnego instynktu przetrwania. Wreszcie zdesperowany, on również przekroczył granicę i uciekł do Chin.

Tam przygarnęła go chrześcijanka, która ukryła go przed władzami poszukującymi zbiegów. Wkrótce, poprzez podziemną siatkę pomocy, został przemycony do konsulatu amerykańskiego. Wraz z garstką Koreańczyków Północnych trafił do Stanów Zjednoczonych jako uchodźca. Dobroć jego amerykańskiej rodziny zastępczej odmieniła jego życie. Stał się nowym człowiekiem, opanował język angielski i dostał się do college’u, gdzie teraz, dzięki swojej wierze i hartowi ducha, radzi sobie jak najlepiej. „Pod jednym niebem” to przejmująca opowieść o cierpieniu, samotności i nadziei.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

mangusta | 2019-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2019

Książka o ucieczce z Korei Północnej, opis walki o przetrwanie, głodu i utraty rodziny.
Poruszająca historia chłopca, który musi stać się mężczyzną i walczyć o swoje przetrwanie i o swoją rodzinę.
Świadomość, że ktoś przeżył taką historie wywołuje łzy u mnie, nie potrafię zrozumieć dlaczego na świecie są takie miejsca, że ludzie przestają być ludźmi i stają się zwierzętami. Książka opisuje piekło na ziemi.

Katarzyna | 2019-01-22
Przeczytana: styczeń 2019

Wstrząsająca relacja chłopca, ktoremu udało się przeżyć. Czytając o wszechobecnym głodzie nie mogłam uwierzyć, że dzieje się to w tych czasach. Coś strasznego, nieludzkiego.

Agusja | 2019-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2019

To chyba trzecia biografia osoby ktorej udalo sie wydostac z Polnocnej Korei jaka przeczytalam . Nie spodziewalam sie ze dostane cos zupelnie innego/nowego niz udalo mi sie dowiedziec z poprzednich. Swietnie napisana, łatwo i szybko sie czyta, opowiesc przetrwania dziecka

Anettet | 2018-11-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 11 listopada 2018

Cały czas miałam wrażenie, że ta historia nie mogła wydarzyć się naprawdę.

Julia | 2018-02-23
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Niesamowita książka, a historia prawdziwa. Napisana w bardzo prosty sposób, ale mimo to wzrusza do łez i wciąga.

Smuggler | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Czytałem wiele książek opowiadających historię ludzi z Korei Północnej, którym udało się uciec z tego "raju". Ta jest jedną z tych, które uczyniły na mnie największe wrażenie. Nie koncentruje się bowiem na opisie samej ucieczki a na opisie tego, jak wygląda w Korei życie - życie dziecka, początkowo w typowej rodzinie, a potem bezdomnego żebraka i złodzieja, osadzonego w domu poprawczym przypominającym raczej obóz karny. Sama akcja rozgrywa się bowiem w czasie gdy w Korei Północnej, odciętej od pomocy ZSRR, zapanował wielki głód. I nagle więzi rodzinne przestają się liczyć, matki porzucają dzieci (nie mogąc ich karmić), krewni nie poznają swych bliskich (bo musieliby ich nakarmić) itd.

Krótko mówiąc - książka robi wrażenie, także przez to że te wydarzenia oglądamy oczyma dziecka.

..."Głód w Korei Północnej odebrał życie setkom tysięcy ludzi. Mogiły niektórych wciąż widać na niskich pagórkach Hoeryŏngiem. Ale głód dokonał także ukrytych szkód. Niszczył więzi rodzinne, jakby zanurzono je w kwasie solnym (moja rodzina była, niestety, dobrym przykładem); doprowadzał do zerwania głębokich, szczerych przyjaźni z powodu tak drobnego jak ciasto z kaszy kukurydzianej"...

Tytułowy "Maczek"urodził się w kraju, gdzie dzieci zamiast normalnej nauki są uczeni dyscypliny wojskowej. Kiedy na zachodzie dzieci marzyły by zostać aktorem czy też piosenkarzem koreańskie dzieci pragną być szpiegiem albo żołnierzem, by bronić kraju przed nieprzyjacielem.
"Pod jednym niebem" skupia się przede wszystkim na klęsce głodu, która wybuchła w połowie 90 lat XX wieku w Korei Północnej. Były przerwy w dostawie prądu, a jedzenie które do tej pory spożywali było nie do zdobycia. Z powodu głodu byli w stanie zjeść wszystko - szczury, psy, żaby, ślimaki i różne chwasty. Z powody wygłodzenia...

almos | 2017-05-19
Przeczytana: 15 maja 2017

Kolejne wspomnienia uciekiniera z Korei Północnej przynoszące opis wielkiego głodu który zaczął się w połowie lat 90. Dostajemy porażający zapis rozpadu moralności i więzi międzyludzkich: autor wychowany w normalnej rodzinie kończy jako samotny żebrak i złodziej, nie wiedząc nic o losie siostry i matki. Mimo dłużyzn to ważne świadectwo piekła życia w ostatnim bastionie realnego socjalizmu.

Książka przedstawia szczegółowy opis wieloletniego głodu w Korei Północnej, który zaczął się w połowie lat 90. gdy autor był jeszcze dzieckiem. Wychowany w normalnej rodzinie czcicieli reżimu widział jak wieloletni głód niszczy moralność, rozbija więzi rodzinne, czyni z ludzi egoistów myślących jedynie o napełnieniu własnego żołądka, prowadzi wręcz do kanibalizmu. A bohater książki w wieku 7 lat zaczyna kraść kukurydzę z pól, żeby przeżyć samemu i ratować rodzinę. Opisy jego cierpień są wstrząsające: „Robiłem się coraz bardziej głodny. Ból rozdrapywał mi żołądek. Miałem wrażenie, jakby w całym...

B_asia | 2017-04-30

wciągajaca.

eliza | 2017-03-14
Przeczytana: 14 marca 2017

Ciekawa książka ,dobrze napisana. Brakuje mi tylko opisu wrażeń jakie bohater musiał przeżywać gdy pojawił się w Ameryce wśród tych "krwiożerczych,wielkookich i wielkozębnych amerykanów" (wiedza ze szkoły w Korei).