Urodzeni bohaterowie

Galaktyka
2015-09-20
2015-09-20
Jacek Żuławnik
Grecja Kreta bieganie wytrzymałość sport trening

Trudno się do niej odnieść krótko. Najważniejsze, że jest interdyscyplinarna - historyczna, sportowa, trochę jakby etnograficzna. Jest też przede wszystkim fabuła, elementy napięcia - akcji - wszystko, co powinno się znaleźć w dobrej książce.

Zaczyna się ciekawie, po czym autor zbacza z głównego tematu i meandruje po często mało interesujących danych i faktach teoretycznie nawiązujących do sedna, niemniej niezmiernie nudnych... W zasadzie końcówka książki dopiero wciąga i przypomina, dlaczego w ogóle po nią sięgnąłem ("Urodzeni biegacze" dla mnie stoi kilka poziomów wyżej, choć i tam wiele technicznych czy statystycznych wtrętów autora do fabuły wytrącało czytelnika ze strefy uniesienia).

To pogranicze historii i sportu zwyczajnie do mnie nie trafiło. W książce panuje chaos. Ciekawe, ale za mało rozwinięte są idee filozofii treningu, opartego na naturalnym ruchu, nadzwyczajnej wytrzymałości oraz efektywnym żywieniu.

Książka którą powinien przeczytać każdy. Wspaniała historia o kreteńskim ruchu oporu i o tym do czego jesteśmy zdolni my ludzie i jak cywilizacja zabija w Nas to co naturalne. Naprawdę polecam 🙂

Bardzo ciekawa pozycja. Sport i historia. Dla fanów biegania i historii jak znalazł.

Dzisiaj ćwiczenia, sport istnieją dla czystej rywalizacji, poprawienia wyglądu. W tej książce autor przypomina, że sport, ruch wynikał z instynktu przetrwania. Ludzie zrobili z tego rozrywkę i zapomnieli o rzeczywistej funkcji ruchu i być może dlatego zmieniło się też postrzeganie ludzkiego ciała - imponują olbrzymie mięśnie, które w większości sytuacji egzystencjalnych tylko by przeszkadzały. Zapomniano także jakie pożywienie jest dla człowieka najbardziej wartościowe, ale na szczęście są publikacje takie jak ta, które o tym przypominają. Irytowało mnie trochę, częste nawiązywanie do teorii ewolucji w sposób, z którego wnioskować trzeba, że jest to potwierdzony fakt, a przecież nie ma żadnych przekazów sprzed milionów lat i nikt tego potwierdzić nie może. Zwłaszcza, że teoria ta w gruncie rzeczy nie ma związku z ukazanymi w książce treściami.

trochę zagmatwana

ale pobudza mnie do działania
podoba mi sie jej przekaz,
ruch ruch ruch ruch i jeszcze raz ruch najlepiej w jak naturalniejszej postaci

PS Książka sprawdziła sie doskonale do usypiania brzdąca TW Mieszka- ciekawe jakie on ma odczucia po jej wysłuchaniu . ha

trochę zagmatwana

ale pobudza mnie do działania
podoba mi sie jej przekaz,
ruch ruch ruch ruch i jeszcze raz ruch najlepiej w jak naturalniejszej postaci

Główny wątek sprytnie przeplatany wieloma ciekawymi historiami początków takich sportów jak crossfit, parkrun czy Metody Naturalnej oraz anegdot o morsującym Roosevel'cie. Obnaża kłamstwa wielomiliardowej branży klubów fitness, sztucznego "pompowania" ciała sterydami anabolicznymi i monotonnym squat'em. "Cały czas spotykam facetów potrafiących wycisnąć sto osiemdziesiąt kilogramów, ale nie umiejących wejść przez okno, żeby ocalić człowieka z płonącego budynku" - nasze społeczeństwo staje się fizycznie ułomne, chociaż wydaje nam się, że dbamy o swoją sprawność i zdrowie jak jeszcze nigdy wcześniej w historii ludzkości. Trzonem książki jest jednak wspaniała historia porwania niemieckiego generała przez kilku "antyżołnierzy" Churchill'a. Akcja toczy się na Krecie, której mieszkańcy udowadniają swoją genetyczną bohaterskość i ponadprzeciętną wytrzymałość. Podczas drugiej wojny światowej Kreteńczycy napsuli krwi Hitlerowi opóżniając atak na Rosję o co najmniej dwa miesiące. Umiejętności herosa i "sztuki bycia bohaterem", a także wykorzystywanie sprężystości powięzi ukazują nam coś o czym współczesny człowiek jakby zapomniał. Chapeau bas Panie McDougall, dawno z nikim się tak bardzo nie zgadzałam.

Po świetnych "Urodzonych biegaczach", miałem wrażenie że sięgam po kontynuację tejże książki. Może nie bezpośrednią, bo czas i miejsce akcji są znacznie odleglejsze od domów Tarahumara. Cóż, nie jest to ani kontynuacja, ani nawet książka o bieganiu, które wprawdzie pojawia się, ale nie gra zbyt dużej roli. Jest to opowieść o porwaniu niemieckiego oficera z Krety w czasie wojny. Do samej warstwy historycznej nie można się przyczepić, inaczej jest jednak w tematach sportowych które przeplatają się z fabułą. Rozumiem że bieganie naturalne jest nadal popularne, jednak nie jestem w stanie w żaden sposób zgodzić się z takimi cudownymi informacjami jak stosowanie diety paleo jako remedium wszelkich problemów z kontuzjami. Informacje iż średni wzrost człowieka maleje od spożywania diety pszennej (według autora niezależnie od rodzaju zbóż) jest absurdalny. Jeszcze bardziej niedorzeczna jest historia o niewidomym chłopaku który mlaskając, lokalizuje przedmioty, ponieważ wraca do niego odbite echo. Dzięki temu, jest ponoć w stanie zjeżdżać ze wzgórz na pełnej prędkości, określać swoje położenie i unikać wszystkich przeszkód... tak, mlaskając. Rewelacji iż wschodnie sztuki walki (karate, kung fu itp) narodziły sie w Grecji, nie potrafię kupić. "Urodzeni bohaterowie" to wielki miszmasz dziesiątków niezwiązanych ze sobą tematów, nazwisk i sytuacji. Jeśli ktoś chce pogłębić wiedzę na temat sportu tą pozycją, może się poczuć rozczarowany.

Po przeczytaniu tej publikacji miałem wrażenie jakbym odkrył Kretę, a przy okazji także odebrał kilka niezwykle ważnych wskazówek. Niesamowity tekst.

• Sport
  • Bieganie
  • Posiadam - drukowane
  • Przeczytane w 2023

Dodaj cytat z książki Urodzeni bohaterowie