Polana

Okładka książki Polana Marcel Moss
Okładka książki Polana
Marcel Moss Wydawnictwo: Filia Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Mroczna strona
Filia
2024-04-10
2024-04-10
literatura polska

"Polana" to najnowszy kryminał jaki wyszedł spod pióra @marcelmoss.autor . Pomimo kilku morderstw, które tu były i wielu tajemnic książka okazała się być dla mnie takim średniaczkiem. Fabuła była trochę pokręcona. Większość akcji toczy się we wsi Runowo. Gdy pewnego dnia znika Artur Krynicki, podejrzanym staje się lokalny biznesmen, a to dlatego , że mężczyzna ten miał u niego dług do spłacenia. Po jakimś czasie z rzeki wyłowiono zwłoki kobiety, Lilii, która okazała się być siostrą Sambora Malczewskiego, byłego Policjanta. Mężczyzna po bardzo długim czasie wraca w rodzinne strony aby dowiedzieć się co stało się z jego siostrą. Czy te dwa zaginięcia mają coś ze sobą wspólnego? Tego Wam nie zdradzę.

#polana była dla mnie lekkim kryminałem, z powoli rozwijająca się akcją. W książce występuje motyw rodzinnej tragedii. Stopniowo poznawaliśmy historię rodziny Malczewskich. Sporo było tajemnic i sekretów, które powoli wychodziły na jaw. Początkowo nie mogłam się wkręcić w tą historię, miałam wrażenie, że występowały tu opisy, które nie wiele wnosiły do tej książki. Jednak, gdy autor dotarł do najważniejszych i kulminacyjnych elementów zaczęło się robić coraz ciekawiej. Wtedy z wielkim zainteresowaniem śledziłam postępy w śledztwie. Ciekawe były też retrospekcje, które jak się okazało miały wiele wspólnego z aktualnymi wydarzeniami.

Pojawiły się tu także elementy wierzeń i legend. Tego wątku byłam bardzo ciekawa jak zostanie poprowadzony. W drugiej połowie książki Marcel zaserwował nam sporo zaskakujących zwrotów akcji. Jak dla mnie zakończenie było otwarte i autor zostawił sobie furtkę na jakąś kontynuację, przynajmniej tak to wygląda 😏 A że polubiłam postać Sambora, chętnie bym jeszcze poczytała o jego dalszych losach.

Świetna!

Świetna!

Takiego Mossa nie znałam, taki mi się podoba bardziej. Kryminał z elementami wierzeń, legend, dziecięcych sennych mar, wspomnień. Nieoczywisty, niespieszny (nie mylić z nudą),niepokojący.
Do tej pory Moss kojarzył mi się z brutalnością i elementem mocnego zaskoczenia.
Tutaj zaskoczenie również było, ale zupełnie inaczej poprowadzone.
Dobre to było! Chciałabym jeszcze kiedyś spotkać Sambora.

Tutaj zaskoczenie również było, ale zupełnie inaczej poprowadzone.
Dobre to było! Chciałabym jeszcze...

Czasami jest tak,że rany zadane przez najbliższych nigdy się nie zagoją. Nawet po latach uraz pozostaje. Tak było w przypadku Sambora, który
nie miał zbyt dobrych relacji ze swoją siostrą a tragedia,która się wydarzyła w ich życiu tylko utwierdziła w przekonaniu,że z rodziną tylko dobrze na zdjęciach. Los nie szczędził jego życia. Miał chwile zwątpienia i wyrzuty, które go dręczyły. Jednak gdy dowiedział się o śmierci siostry chciał już zakończyć pewien rozdział lecz najpierw musiał dowiedzieć się co tak naprawdę się wydarzyło. Czy las rzeczywiście miał coś z tym wszystkim wspólnego i ten,który w tym lesie panuje. Pamiętał bardzo dokładnie historie o tym, co się tam działo. Wie co widział i słyszał ale jak zareaguje na to wszystko po latach?
Jego siostra nie cieszyła się dobrą sławą w miejscu, w którym żyli jednak on nie chciał mieć nic z nią wspólnego i ciężko będzie mu tam wrócić. Jedno jest pewne, ciał będzie więcej.

Marcel Moss nie traci formy. Polana to thriller, który nie da się odłożyć. Rodzine tragedie, sekrety i zemsta. Ta mieszanka wybuchowa sprawia,że historia czyta się sama. Jest to pisarz, którego książki biorę w ciemno i wiem,że się nie zawiodę. Z oczekiwaniem czekam na następną książkę i mam nadzieję ,że nie będę musiała czekać zbyt długo. Jeśli więc chcecie miło spędzić wieczór z książką tym bardziej,że teraz pogoda nie dopisuje to polecam sięgnąć po „Polanę” by umilić sobie czas.

Życie Sambora Malczewskiego nie jest idealne. Po rodzinnej tragedii, która wydarzyła się ponad trzydzieści lat temu nadal nie utrzymuje kontaktu z Lilą, jego siostrą bliźniaczką...
Malczewski nie chce wracać do Runowa, nie chce aby przeszłość powróciła, a zwłaszcza jego siostra Lila...

Co mają ze sobą wspólnego te dwie sprawy?
Czy Sambor wróci do Runowa, aby dowiedzieć się o co tak naprawdę chodzi?

Muszę przyznać, że dawno nie czytałam nic z twórczości autora. Sięgając po "Polanę" wiedziałam, że będzie to coś co trzymać będzie w napięciu, i tak też było. Książka wciągnęła mnie od samego początku, chociaż wydawało mi się, że fabuła zbyt szybko poszybuje do przodu to tak się nie stało i mogłam powoli zanurzyć się w tej historii. Krok po kroku odkrywałam kolejne puzzle, które łączyły się w całość. Powoli na światło dzienne wychodziły kolejne tajemnice. Oczywiście doskonale zostały wplątane w czasy obecne te wydarzenia z dzieciństwa głównego bohatera co mogło wyjaśnić zaistniałą sytuację.
Przyznaje, że Sambor Malczewski świetnie sobie poradził z rozwiązaniem tych spraw, ale czy były one ze sobą połączone tego Wam nie zdradzę 🤭
To zakończenie troszkę było takie dwuznaczne, chociaż na ostatniej stronie pojawił się napis KONIEC... 🤔

Oczywiście polecam 😉

Pewnego dnia Sambor otrzymuje telefon od Alberta, starego znajomego. Informacje jakie mu przekazuje nie są zbyt mile, zwłaszcza ta co stało się z jego siostrą oraz , że Artur Krynicki zaginął....

„Wycofaj się, póki czas. Zostań, a wchłonie cię las...”

W mrocznych zakamarkach Puszczy Gorzowskiej, gdzie szepty drzew mieszały się z odgłosami ukrytych tajemnic, rozgrywa się historia, która wstrząśnie fundamentami spokojnego życia mieszkańców wsi Runowo. Zaginięcie Artura Krynickiego, wiodącego lokalnego przedsiębiorcy, staje się iskrą zapalną, która rozpali płomień niepewności i obaw. Wkrótce do tego opuszczonego zakątka przybywa Sambor Malczewski, były policjant i brat bliźniak Lilii Malczewskiej, kobiety od dawna uznawanej za wyobcowaną i niezrównoważoną psychicznie. Ale w tym spokojnym pozornie miejscu, gdzie cisza ukrywa mroczne sekrety, nic nie jest takie, jakim się wydaje. Czy Sambor będzie w stanie rozwikłać zagadkę śmierci swojej siostry? I jakie tajemnice skrywa polana w mrocznym lesie, którego ludzie tak bardzo się boją?

Marcel Moss w swojej najnowszej powieści pt. "Polana" prezentuje mistrzostwo gatunku kryminalnego, prowadząc czytelnika przez labirynt tajemnic i napięcia. Ta książka to nie tylko fascynująca historia, ale także głęboki przekaz poruszający trudne tematy społeczne i psychologiczne.

Już od pierwszych stron autor wciąga nas w skomplikowaną intrygę związana z zaginięciem Artura Krynickiego i śmiercią skonfliktowanej z mieszkańcami wsi Lilii Malczewskiej. Moss nie boi się sięgać po kontrowersyjne tematy i ukazywać mroczne oblicze ludzkiej natury, co nadaje powieści niezwykły realizm.

Jednym z najbardziej intrygujących elementów książki jest zabieg narracyjny, w którym autor zręcznie splata teraźniejszość z przeszłością, odsłaniając stopniowo coraz to nowe fakty i związki między bohaterami. To sprawia, że czytelnik jest nieustannie zaskakiwany i prowadzony przez historię z zapierającym dech w piersiach tempem.

"Polana" to także książka, w której nie brakuje emocji i napięcia. Moss wplata w fabułę liczne wątki przemocy i zła, co dodaje powieści głębi i autentyczności. Zakończenie, jak zawsze u tego autora, jest porywające i nieoczekiwane, zostawiając czytelnika z głodem kolejnych przygód.

Ale to postać Lilii Malczewskiej staje się prawdziwym klejnotem tej powieści. Początkowo uważana za niezrównoważoną psychicznie, odsłania się jako postać pełna tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji. Autor z wielką wirtuozerią rysuje jej portret, prowadząc czytelnika przez emocjonalną podróż od wątpliwości do zdumienia.

W "Polanie" Marcel Moss udowadnia, że jest mistrzem gatunku kryminalnego, który potrafi poruszyć czytelnika nie tylko zagadką kryminalną, ale także głębokimi refleksjami nad ludzką naturą. To książka, która nie tylko wciąga, ale także zostawia trwały ślad w pamięci czytelnika.

Zakończenie, (jak zawsze bywa u tego autora),nie tylko wstrząsa, ale także prowokuje do głębszych przemyśleń. Pozostawiając nas z niedosytem i chęcią na więcej, Moss ukazuje, że tajemnice ludzkiej psychiki są równie zagmatwane jak najgłębsze zakamarki Puszczy Gorzowskiej.

Czy książkę polecam? Oczywiście, zdecydowanie polecam "Polanę" Marcela Mossa. To nie tylko genialny kryminał, ale także fascynująca podróż przez ludzką psychikę, wypełniona napięciem, tajemnicami i zaskakującymi zwrotami akcji. Autor nie boi się poruszać trudnych tematów i zręcznie bawi się czasem i narracją, tworząc książkę, która trzyma czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Zakończenie pozostawi Cię z głodem kolejnych przygód i refleksji nad ludzką naturą.

„Wycofaj się, póki czas. Zostań, a wchłonie cię las...”

"Polana" to kryminał Marcela Mossa, w którym Autor pokazał się z całkiem innej strony. Tym razem nie jako specjalista od brutalnych scen i zaskakujących zwrotów akcji, ale jako twórca skoncentrowany na rozbudowie napięcia, przedstawienia skomplikowanego śledztwa zakończonego rewelacyjnym rozwiązaniem. I dalej – wciąż nie jestem fanką stylu Marcela Mossa, ale poznać Autora od tej strony, było czystą przyjemnością.

Marcel Moss w swojej historii potrafił zawrzeć nie tylko wiele wątków, ale także kapitalny klimat, który stał się dla mnie największą zaletą Polany. Ciemny, tajemniczy las, przekazywane sobie legendy na temat Borowego, działalność sekty, a do tego kreacja Lilii – siostry bliźniaczki głównego bohatera – to coś, co nadało śledztwu rewelacyjnej atmosfery i doskonale je uzupełniło.

Z kolei samo śledztwo rozwijało się początkowo powoli. Marcel Moss postawił na przedstawienie czytelnikom Sambora, choć całą prawdę o nim będziemy poznawać stopniowo. A że intryga toczy się wokół jego przeszłości, a ofiarą okazała się jego siostra, to było tutaj też wiele emocji oraz retrospekcji. Ponadto wątków w śledztwie było wiele i warto zważać na każdy jego szczegół.

Samo rozwiązanie – majstersztyk! Autor zaskoczył mnie swoim pomysłem na rozwiązanie tej intrygi. Tragiczne, pełne bólu i niespełnionych nadziei. Świetnie pasowało do reszty i wyjaśniło każdy wątek, ale nie tylko, bo pozwoliło zmienić stosunek do niektórych bohaterów.

Ale to ciągle nie wszystko 😉 Bo zakończenie daje też nadzieję na to, że "Polana" Marcela Mossa to pierwsza część serii. Mam nadzieję, że rzeczywiście tak będzie, bo chętnie będę śledziła dalsze losy Sambora. Polecam!

Mała wieś Runowo, w której dochodzi do zaginięcia jednego z mieszkańców, Artura Krynickiego. Następnie miesiąc później z rzeki zostają wyłowione zwłoki kobiety. Policja podejrzewa, że tą kobietą jest skonfliktowana ze wszystkimi mieszkańcami Runowa, Lilii Malczewskiej. Przez to do wsi wraca brat bliźniak kobiety, Sambor Malczewski, który chce rozwiązać śmierć siostry. Przez to musi cofnąć się w przeszłość przez którą uciekł z Runowa.
Historia zaskakująca, nietypowa, z ciekawą fabułą. Było coś w niej innego niż we wszystkich pozostałych książkach jakie czytałam do tej pory autorstwa Marcela Mossa. Nie jest to zła książka, wręcz przeciwnie. Długo się rozwija, a na koniec wciąga, że nie można się oderwać. Ale mi w niej czegoś brakowało. Tego typowego dreszczyku dla książek tego autora. Ale i tak polecam nieprzewidywalną historię Sambora Malczewskiego.

Książki Marcela Mossa mnie nigdy nie zawodzą, więc zawsze sięgam po nowe z pewnością, że będzie to trafiony wybór. Po raz kolejny byłam zaskoczona niebanalną intrygą oraz pomysłowością autora. Z każdą kolejną przeczytaną kartką cała historia skleja się świetną całość. Bardzo polecam książki tego autora, jeśli jeszcze nie czytaliście.

Marcel Moss jak zawsze zaskakuje pomysłem i szybkim rozwojem akcji toczącej się historii. Na początku sprawy opisane w tej książce wydają się ze sobą nie współgrać, a jednak im dalej, tym wszystko nabiera głębszego sensu. Autor w swych książkach lubi zwodzić za nos, a sedno odkrywa na sam koniec.

Książka zaczyna się od zaginięcia Artura Krynickiego, który jak zwykle wychodzi z domu i już nigdy do niego nie wraca. Podejrzanym na wstępie jest lokalny biznesmen, u którego Krynicki ma dług.
Po około miesiącu od zaginięcia tego mężczyzny, zostają odnalezione zwłoki, które należą do skonfliktowanej z mieszkańcami wsi Lilii Malczewskiej. Uznawana za nawiedzoną kobietę od dawna żyjącą na uboczu i nieutrzymującą z nikim kontaktu.

O fakcie śmierci siostry, zostaje powiadomiony jej brat bliźniak, były policjant, który swej siostry nie widział od ponad 30 laty. Niechętnie podejmuje się rozwiązania zagadki śmierci siostry. Im bardziej zagłębia się w jej przeszłość, tym więcej szokujących faktów odkrywa.

Aby w czuć się w tę sytuację, poznajemy bliżej to rodzeństwo jako dzieci i ich już dorosłe życie. Czy Malczewski znajdzie zabójcę swej siostry i czemu na wstępie autor pisze o Arturze Krynickim? Co te dwie sprawy mają ze sobą wspólnego i czy mordercą jest jedna osoba?

Warto się o tym przekonać, bo historia ta bardzo wciąga, jak każda książka tego autora.

Książka zaczyna się od zaginięcia Artura Krynickiego, który jak zwykle...

• Kryminał

Marcel Moss Polana Zobacz więcej