Mój pierwszy maraton

sport
Buk Rower
2011-10-11
2011-10-11

Polecam tę książkę bardzo bardzo początkującym biegaczom. Myślę jednak, że więcej wiedzy i konkretów zdobędziecie na internetowych portalach czy w podkastach o bieganiu. Autor bardzo często się powtarza, mam wrażenie, że można byłoby zmieścić to co miał do przekazania w połowie lub nawet 1/3 objętości.

No nie wiem, mam ambiwalentne wrażenia. Z pewnością książka dla początkujących, ale nawet dla biegaczy od zera myślę, że można było sklecić coś fajniejszego. Dużo powtórzeń w tej i tak krótkiej lekturze, sporo ominięć (np. zupełny brak dokładniejszego info na temat pronacji i supinacji). Można przeczytać, ale fajerwerków nie ma.

Książka raczej dla tych, którzy chcą "od zera" (lub prawie) przygotować się do maratonu. Niemniej jednak zawarte w niej porady, szczególnie te dotyczące diety lub spraw organizacyjnych, przydadzą się również bardziej doświadczonym biegaczom.
Przydatną rzeczą jest cały 30-tygodniowy plan treningowy, a także instrukcja rozciągania.

Coraz więcej osób uprawia biegi, gdyż z punktu widzenia medycyny sportowej są one jedną z najbardziej zdrowych i efektywnych dyscyplin sportowych. Nie ulega wątpliwości, iż w dzisiejszych czasach są one czymś więcej niż tylko sezonową modą a osoby korzystające z takiej aktywności fizycznej nie tylko podnoszą sprawność swojego organizmu, ale także chronią go przed różnymi chorobami.

Chcesz biegać? Nie wiesz, od czego zacząć? Może już biegasz a Twoim największym marzeniem i wyzwaniem jest ukończenie maratonu? Dla wszystkich zaawansowanych i początkujących pasjonatów biegania Tim Rogers stworzył poradnik zatytułowany "Mój pierwszy maraton".

Książka składa się z czternastu rozdziałów, w których autor bardzo przejrzyście i czytelnie przedstawia nam jak najlepiej przygotować się do biegania, aby uniknąć różnorodnych kontuzji już na samym początku przygody z owym sportem. Skierowana jest przede wszystkim do osób, które nie brały jeszcze udziału w maratonie a chciałyby się dobrze przygotować do tego biegu. Jest przeznaczona także dla osób, które nie biegają wcale lub miały niewielką styczność z owym sportem oraz dla wszystkich, którzy kiedykolwiek marzyli, aby przekroczyć metę najdłuższego biegu świata. Jeśli jesteś taką osobą to dobrze trafiłeś kupując tę książkę.

"Mój pierwszy maraton" to dokładny opis podstaw i porady, których powinniśmy się trzymać, aby nie nabawić się kontuzji a biegi sprawiały przyjemność. Autor już na samym początku uświadamia nam jak wielkie zmiany nastąpią w naszym życiu. Ile czeka nas poświęceń i wyrzeczeń abyśmy mogli dotrzeć do naszego celu, którym jest meta maratonu. Stawia sprawę jasno – przygotowanie do maratonu wymaga poświęcenia kilku miesięcy na trening.

„W maratonie nie ma drogi na skróty. Aby ukończyć bieg musisz przygotować swój organizm na pokonanie dystansu 42,195 km.” (s.14)

Tim Rogers strona po stronie wprowadza nas szczegółowo w tajniki odpowiedniego przygotowania do biegu. Doradza zakup odpowiedniego sprzętu, obuwia, ubioru. Zachęca do prowadzenia dziennika oraz udziału w zawodach na krótkich dystansach. Pokazuje jak ważna dla osiągnięcia celu jest odpowiednia dieta i systematyczny trening.

"Mój pierwszy maraton" to doskonały poradnik dla osób chcących przekroczyć linie mety biegu maratońskiego, ale również dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biegami. Znajdziemy w niej wiele podstawowych informacji, co konieczne i potrzebne każdemu biegaczowi. Wszystko opisane w bardzo czytelny sposób z podziałem na rozdziały i bez zbędnych definicji. Książka to swoiste kompendium wiedzy niezbędne w biblioteczce każdego biegacza.

Recenzja opublikowana na:

książka przede wszystkim dla początkujących biegaczy, szybko się czyta, zawiera trochę cennych wskazówek, które może i mnie pomogą ;)

świetna książka która zawiera bardzo fajne rady dla osób debiutujących na królewskim dystansie jakim jest dystans maratoński :) Polecam

Niska ocena, bo autor uważa , że powinno się biegać z pięty (??!!).

Niska ocena, bo autor uważa , że powinno się biegać z pięty (??!!).

lekka i przyjemna pozycja dla początkujących biegaczy i mających marzenie przebiec maraton i nie tylko.

• Sport
  • Bieganie
  • Poradniki, Popularnonaukowe
  • ♦ 2011
  • Fitness i Dieta

Dodaj cytat z książki Mój pierwszy maraton