Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
nawka

Autor, niczym detektyw, prześledził udział Stanisława Ignacego Witkiewicza w pierwszej wojnie światowej, w mundurze carskiej armii. Dotarł do archiwów, muzeów i prywatnych kolekcji, gdzie natrafił na nieznane wcześniej dokumenty i cymelia związane z tamtymi latami, a przy okazji losów Witkacego nakreślił niezwykle barwne tło historyczne Rosji sprzed, w czasie i po rewolucji.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

Zydel | 2016-05-16
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Sztuka
Przeczytana: 15 maja 2016

Dla Witkacofili pozycja obowiązkowa.
Tematem jest bardzo ciekawy okres Witkacego w mundurze.
Przypadkowego czytelnika może nużyć i męczyć nazewnictwo wojskowe którego w książce jest mnóstwo. Dla "szwejów" natomiast, praca bardzo ciekawa, napisana bardzo przejrzyście jak na tematykę wojskowo-historyczną.
Książkę wręcz pożarłem, w jeden wieczór.
Podsumowując. Wielbiciele Witkacego "temat" znać muszą. Dla ambiwalentnych "Wojna Witkacego" może okazać się historią niezbyt pasjonującą i ciekawą.
POLECAM jednak wszystkim!

dobrerecenzje | 2016-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2016

Pierwsza wojna światowa, zwana również Wielką Wojną wywarła wielki wpływ na biografię Stanisława Ignacego Witkiewicza. Książka pt. „Wojna Witkacego” obejmuje lata 1914-1918, a więc właśnie I wojnę światową.
Wojna ta mimo, że była straszna i pochłonęła setki ludzkich istnień, uratowała życie Witkacemu i stworzyła go jakby na nowo jako malarza, dramaturga i filozofa. Witkacy przybył do armii carskiej 15 września 1915 roku, kochał rysować i ze szkicowaniem nie rozstawał się nawet na froncie. Bardzo często sięgał po pastele, a bezpośrednim wzorem dla niego był płk. Potocki. Witkacy bez skrępowania przyznawał się do strachu. Czy to może źle świadczyć jako o oficerze? Czy był oficerem bojowym? Te i inne pytania zadaje autor książki i wyczerpująco na nie odpowiada. W książce autor na podstawie polskiej i rosyjskiej dokumentacji wojskowej, oraz bogatej literatury pamiętnikarskiej i opracowań historycznych dokładnie odtwarza cały przebieg służby Witkacego w armii carskiej. Z wielkiej...

scream | 2015-12-23
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Stanisław Ignacy Witkiewicz - pisarz, dramaturg, malarz, filozof. Wybitny artysta, postać niezwykle oryginalna i tajemnicza. W biografii Witkacego okres I wojny światowej jest niczym terra incognita, ląd czekający na swoich odkrywców, teraz owiany mnóstwem nie do końca sprawdzonych informacji. To wynik między innymi nikłej wiedzy na ten temat, wynikającej także z niechęci samego Witkacego do dzielenia się szczegółami swoich przeżyć z tego okresu. Okresu o którym Witkacy nie chciał ponoć mówić nawet „po wódce”. Opowieść zaczyna się nieoczekiwanie od podróży Witkiewicza do … Australii w charakterze dokumentalisty wyprawy naukowej pod wodzą swojego serdecznego przyjaciela Bronisława Malinowskiego (to pierwsza, ale nie jedyna zaskakująca informacja jaką funduje nam ta publikacja). Potem zaś rozwija się już historia oficerskiej (tak, oficerskiej !) kariery Witkacego w armii carskiej.
Krzysztof Dubiński przez cztery lata pracował nad swoją książką tworząc wojenną historię...