Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach

Krzysztof Dubiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Iskry
Witkacy Stanisław Ignacy Witkiewicz armia carska I wojna światowa wielka wojna Carska Rosja
biografia, autobiografia, pamiętnik
2015-10-01

Niby wszyscy wiedzieli, że Witkacy i rewolucja 1917 mają że sobą wiele wspólnego, ale trzeba było tej książki, aby dowiedzieć się, że Staś trafił w samo jądro rewolucji lutowej w Piotrogrodzie. To sołdaty jego roty wykonały uwerturę: otworzyli ogień do policji strzelajacej do demonstrantów. Choć nie na jego rozkaz, niestety. W ogóle szczegółów nie znamy wiele, tyle że był...

Dla Witkacofili pozycja obowiązkowa.
Tematem jest bardzo ciekawy okres Witkacego w mundurze.
Przypadkowego czytelnika może nużyć i męczyć nazewnictwo wojskowe którego w książce jest mnóstwo. Dla "szwejów" natomiast, praca bardzo ciekawa, napisana bardzo przejrzyście jak na tematykę wojskowo-historyczną.
Książkę wręcz pożarłem, w jeden wieczór.
Podsumowując. Wielbiciele...

Pierwsza wojna światowa, zwana również Wielką Wojną wywarła wielki wpływ na biografię Stanisława Ignacego Witkiewicza. Książka pt. „Wojna Witkacego” obejmuje lata 1914-1918, a więc właśnie I wojnę światową.
Wojna ta mimo, że była straszna i pochłonęła setki ludzkich istnień, uratowała życie Witkacemu i stworzyła go jakby na nowo jako malarza, dramaturga i filozofa. Witkacy...

Stanisław Ignacy Witkiewicz - pisarz, dramaturg, malarz, filozof. Wybitny artysta, postać niezwykle oryginalna i tajemnicza. W biografii Witkacego okres I wojny światowej jest niczym terra incognita, ląd czekający na swoich odkrywców, teraz owiany mnóstwem nie do końca sprawdzonych informacji. To wynik między innymi nikłej wiedzy na ten temat, wynikającej także z niechęci...

• Biografie
  • Sztuka