W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu

Wydawnictwo: Sic!
9788361967842
Eljot

Jest początek lat 40., Niemcy zajmują Francję, a Bunin obserwuje to z Grasse na Riwierze. Za sobą ma wszystko, co kiedyś dawało mu siłę: starą Rosję; miłość; sukces literacki. Odkrywamy jego dawne i obecne tajemnice: autorka sugestywnie przedstawia rozwijany wewnątrz małżeństwa z Wierą Muromcewą romans Bunina z poetką Galiną Kuzniecową, która w końcu opuściła go dla kobiety; towarzyszy mu w podróży do Szwecji po Nagrodę Nobla; pokazuje go, jak rozebrany do naga i głodny pracuje nad prozą miłosną z tomu Ciemne aleje, klnie jak matros i rzuca się z nożem rzeźnickim na André Gide'a.
"W lodach Prowansji" to pierwsza w Polsce książka o życiu Iwana Bunina - pisarza, wokół którego narosło mnóstwo nieporozumień. Jego miłość do Galiny Kuzniecowej i późniejszy związek Kuzniecowej z Margaritą Stiepun; co się stało z pieniędzmi z Nagrody Nobla; prawdziwy stosunek Bunina do Rosji po drugiej wojnie światowej; nagonka na niego prowadzona przez agenturę sowiecką we Francji i Stanach Zjednoczonych - to tylko niektóre z wielu tematów poruszonych w tej fascynującej książce. Nie jest ona biografią w klasycznym sensie, to raczej pełna przygód i odkryć podróż przez życie Bunina na wygnaniu, którą autorka - wyposażona, oprócz wiedzy literaturoznawczej, także we wrażliwość i pamięć historyczną - odbyła w roku 2013 i 2014, w czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej.
W tej wielowarstwowej opowieści często słychać głos samych bohaterów - przede wszystkim za sprawą dzienników Kuzniecowej, Muromcewej i Bunina, których obszerne fragmenty można tu przeczytać po raz pierwszy.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/w-lodach-prowansji/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/w-lodach-prowansji/

beata | 2017-04-08
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Na okładce przeczytałam, że jest to „pierwsza w Polsce książka o życiu Iwana Bunina”, pierwszego rosyjskiego laureata Literackiej Nagrody Nobla (1933), uhonorowanego za „surowe mistrzostwo, z którym rozwija tradycje klasycznej literatury rosyjskiej", poety, prozaika, porewolucyjnego emigranta. Co skłoniło mnie do sięgnięcia po tę pozycję? Przecież:
a) niespecjalnie lubię biografie,
b) Bunina nie znałam,
c) nie znam również autorki,
d) tytuł z Prowansją lekko zniechęcał…

Przeczytałam o książce w jakimś artykule o nominacjach do ubiegłorocznej Nagrody Literackiej „Nike”. Tytuł wrzuciłam na półkę z moimi planami czytelniczymi. A teraz, po kilku miesiącach, mogę skonfrontować moje odczucia z ochami i achami, które zapamiętałam z artykułu o nominacjach do „Nike”.

Książka Renaty Lis nie jest typową biografią pisarza. Czasami czyta się ją, jak beletrystykę, a czasami jak esej lub reportaż.

Tego, że niespecjalnie lubię biografie, ta książka nie zmieniła.

Po twórczość Bunina sięgnę,...

Okładka interesująca, taka letnia przyciągnęła mój wzrok i oczy będąc w swojej księgarni zajrzałam na stoisko wiedziałam, że muszę tą książkę mieć dlatego kupiłam ją.
Otrzymała zasłużoną nagrodę literacką Nike, bardzo zasługuje na nią powieść.
Styl autorki bardzo świetny, fajnie napisana książka ze znakomitą fabułą wartką akcją, trzyma w napięciu od początku do końca.
Jestem zachwycona książką,intryguje, wciąga bezgranicznie, że chce się czytać.
Jest to super,zaskakująca lektura, od której ciężko mi było się oderwać.

Lissa | 2016-08-14
Przeczytana: czerwiec 2015

Nasycenie refleksją czyni z "Lodów Prowansji" coś więcej niż biografię - to raczej rozbudowany esej, dotykający różnych uniwersalnych tematów: losu, przemijania, miłości, emigracji...

Trup przeszłości, czyli rozważania na temat losu

Opowieść o życiu rosyjskiego noblisty nie rozwija się w porządku chronologicznym, ale - by tak rzec - w rytmie istotnych wydarzeń i miejsc, które są tej biografii esencją. Niekiedy przypomina ona bardziej narrację filmową niż literacki dyskurs (może dlatego, że pamiętamy obrazami?), o czym świadczy już pierwsza scena, której akcja rozwija się we wspomnieniu Bunina z 1918 roku. Oto upalny dzień nad Dnieprem. Ludzie kąpią się, śmieją rozpalają ogniska i pieką kiełbaski. Nagle tę atmosferę pikniku zakłóca ... napęczniały trup w garniturze. Ów trup zabitego w wojnie domowej mężczyzny jest zarazem symbolem - trupem przeszłości, od którego Bunin całe życie próbuje się bezskutecznie uwolnić.

Renata Lis podejmuje równocześnie z opowieścią o losach swojego...

Saszen | 2017-11-11
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 listopada 2017

"W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" to esej biograficzny, opisujący czas, który Iwan Bunin spędził na emigracji, szczególnie skupiający się na latach 1929-1945. Lis nie napisała klasycznej biografii, pozwoliła sobie na momentami dość odważne rekonstruowanie życia pisarza na podstawie skąpych przesłanek, trochę zabawiała się z chronologią zdarzeń. Ta ryzykowna forma wyszła bardzo dobrze.
Lis nie próbuje się ukryć, pozwala sobie na ostre opinie o swoim bohaterze i ludziach w jego otoczeniu, nie unika trudnych momentów w życiu Bunina i nie próbuje przedstawić jego postaci tak, by wyszedł na człowieka szlachetniejszego niż był w rzeczywistości. Od czasu do czasu autorka pozwala sobie na luźno związane z bohaterem dygresje, żywot Bunina jest dla niej także podłożem dla ogólniejszych refleksji.
Książka napisana z dużym wyczuciem i erudycją, pełna dowodów na rzetelne zapoznanie się z wszelkimi dostępnymi źródłami. Znajomość twórczości Bunina nie jest wymagana przed lekturą, ale...

alak | 2016-11-01
Przeczytana: 26 października 2016

Zimny Iwan B.
Zanim sięgnęłam po tę książkę, minęło sporo czasu. Na początku pojawiły się zapowiedzi i od razu zawładnęło mną uczucie zainteresowania. Znajomy gorąco polecał, by przeczytać i napisać o niej kilka zdań. Inaczej się złożyło, zapomniałam, plany zmieniły się, korespondencja ustała. Dopiero po roku od momentu wydania książki, zaczęłam ją czytać. „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu” Renaty Lis jest podróżą do rewolucji w Rosji, wybuchu II wojny światowej i czasów powojennych, ujętą w wyimkach z życia, pisarza - uchodźcy. Przez kolejne karty książki przelewa się uczucie tęsknoty za dawnymi chwilami, kiedy spokojne życie nie zakłócało porządku dnia i myśli skupionych na pisaniu kolejnych opowiadań, bo ojczyzna jest tam, gdzie dom rodzinny i kości przodków. Ale tamtej Rosji już nie było, więc Bunin nie wrócił tam, dokąd z utęsknieniem ulatywały jego myśli. Każdy emigrant nosił w swoich wspomnieniach różne cząstki ojczyzny, podkreślając tym osamotnienie w obcym sobie...

turdus | 2017-03-23
Przeczytana: 22 marca 2017

Przyznaję, nie słyszałem wcześniej o Buninie, nie przeczytałem żadnego z jego utworów. Do lektury "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" zachęciły mnie jednak pozytywne recenzje, zachwyty nad autorką, nagrody czy też nominacje do nagród, a przede wszystkim temat książki. Nie trzeba znać artysty i jego twórczości, aby zainteresować się jego życiem. Przyznaję również, że "W lodach Prowansji" czyta się po prostu dobrze, chociaż trzeba uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość wobec autorki. Od czasu do czasu wtrąca bowiem, moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie, nawiązania do aktualnej sytuacji politycznej, dydaktyzujące uwagi lub komentarze, które nijak mają się do tematu książki odnosząc się jedynie do światopoglądu autorki, w tym jej fobii. Fragment, w którym zestawia ze sobą podróż Bunina do Sztokholu przez nazistowskie Niemcy w 1933 roku z odczuciami, których sama doświadcza przejeżdżając autostradą przez dzisiejsze Niemcy uważam za groteskowy w najgorszym tego słowa znaczeniu....

hydriola | 2016-07-23

trzymam kciuki za przyznanie tej książce nagrody literackiej Nike i całego szeregu innych

lajt | 2016-08-03
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone