Być szpiegiem

historia
szczepan

Gavrilo | 2019-04-06
Przeczytana: kwiecień 2019

Naprawdę niezła pozycja skupiająca się "polskim wkładzie" w historię szpiegostwa w latach 70 i 80-tych XX w. Podzielona na kilkadziesiąt rozdziałów poświęconych zarówno polskim szpiegom na Zachodzie, jak i w większości losom polskich "zdrad" i "ucieczek" i generalnie infiltracji zachodniej w naszym kraju i sukcesom w tym zakresie polskiego kontrwywiadu.
Mamy tu zatem opowieści o losach Zacharskiego, Kuklińskiego, Pawłowskiego ale też wielu innych mniej znanych bohaterów szpiegowskiego fachu. Opowiadane przez autorów historie uzupełniane są w umiejętny sposób sporą ilością wspomnień byłych polskich pracowników SB, jak również gen. Kiszczaka i gen Pożogi, komentujących niejako ówczesne wydarzenia. Autorzy próbują również rozprawić się z kilkoma "białymi plamami" w najsłynniejszych szpiegowskich historiach generałów Zacharskiego i Kuklińskiego, jednak pozostawiając je bez jednoznacznej odpowiedzi. Należy jednak zwrócić uwagę, iż pozycja ta wydana w 1994 r. czyli dość krótko po...