Ściema

Wydawnictwo: Media Rodzina
giovanna

Dziennikarz na tropie mrocznej zagadki z przeszłości. Kto zabił studenta na przystanku tramwajowym? Choć o morderstwo podejrzewano byłych funkcjonariuszy ZOMO, proces sądowy nie udowodnił ich winy. 28 lat później do sprawy wraca Patryk Chromy, młody dziennikarz śledczy. Będąc coraz bliżej rozwiązania mrocznej zagadki z przeszłości, spostrzega, że ktoś go śledzi. Zanim Chromy zrozumie, co...

28 lat później do sprawy wraca Patryk Chromy, młody dziennikarz śledczy. Będąc coraz bliżej rozwiązania mrocznej zagadki z przeszłości, spostrzega, że ktoś go śledzi. Zanim Chromy zrozumie, co stało się w stanie wojennym, odkryje jeszcze inną ponurą historię. Ile jest gotów poświęcić, by ją opisać?

„Ściema” to trzymająca w napięciu powieść sensacyjna pełna nawiązań do nieodległej jeszcze rzeczywistości stanu wojennego w Polsce.

źródło opisu: http://mediarodzina.pl/prod/1202/Sciema

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/prod/1202/Sciema

Krzysztof Górecki | 2019-05-09
Przeczytana: 09 maja 2019

Niestety książka dużo słabsza od "Biegacza" Czarno-białe, "papierowe" nie pogłębione postacie, a terściowo wątek rozliczeń z PRL. To akurat dobre, plus - znów praca "psiarni" ukazana w negatywnym świetle. I to mi sie podoba. Bardzo podoba!

Pablito | 2018-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2018

Zapis reporterskiego śledztwa współczesnego dziennikarza z czasów PRL. Dosyć przewidywalna. Czyta się lekko i przyjemnie.

książek: 1929
Tomek | 2018-06-29
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 28 czerwca 2018

Kiedy jestem już po lekturze „Ściemy” nieznanego mi dotąd Piotra Bojarskiego mogę stwierdzić, że dobrze dzieje się kiedy pisarz na temat swojej powieści obiera mroczny okres historii Polski związany z czasami PRL-u i stanu wojennego. Należy kultywować pamięć o tym niechlubnym okresie w dziejach naszej historii, szczególnie o jego ofiarach.

Mam taką nadzieję, że właśnie taki cel przyświeca Piotrowi Bojarskiemu. Lubię zaczytywać się w takich książkach. Przypominają mi czasy mojego dzieciństwa i choć sam niewiele pamiętam z samego stanu wojennego, to z przejęciem wczytuję się w wydarzenia, które jego dotyczą. Niestety, tej lektury wcale nie przeżywałem. Uważam, że całkowicie zabrakło w niej emocji. W pewnej chwili pomyślałem także, że jej akcję autor spokojnie mógł umiejscowić w całkiem innych warunkach i okolicznościach i właściwie wyszłoby na to samo. W żadnym wypadku nie dało się odczuć klimatu opisywanego okresu. W prawdzie akcja rozgrywała się współcześnie, ale czas, którego...

Lucek | 2018-02-28
Przeczytana: kwiecień 2017

To dobrze, że ktoś pisze powieść sensacyjną nawiązującą do zbrodni PRL-u. Dobrze, że nie ma złudzeń, że tamten okres został już zamknięty. Bo oczywiście nie został zamknięty. Szkoda, że ta powieść jest dość kiepska. Że prosta historia to pół biedy. Najgorsza jest przeraźliwa naiwność głównego bohatera. To ma być dziennikarz (jeszcze, można powiedzieć, śledczy)? To niby taki chwyt: ktoś w powieści wyjaśnia jakiś banał bohaterowi, a de facto ma być to lekcja historii dla młodszych czytelników. No może, ale słabe to. Niemniej plus za dobre chęci.

"Ściema" autora Piotra Bojarskiego dzieje się w czasach PRL-U.Dziennikarz śledczy Patryk Chromy powraca po 28 latach później,żeby rozwiązać mroczną zagadkę z przeszłości zbadać morderstwo
młodego studenta,który został zabity na przystanku tramwajowym o to morderstwo byli podejrzewani funkcjonariusze ZOMO, lecz nie udowodniono im winy,że są winni.
Bardzo dobrze napisana powieść sensacyjna,świetna fabuła,zawrotne tempo akcji i trzyma w doskonałym napięciu.
Naprawdę dobry,intrygujący....wciągający kryminał przeczytany jednym tchem pasjonujący wywarł na mnie olbrzymie wrażenie.

Piotr Bojarski "Ściema": kryminał/sensacja
Książka Piotra Bojarskiego to takie krótkie, reporterskie rozliczenie się z przeszłością (trochę mamy skojarzenia ze sprawą Cieślewicza). Kanwą powieści jest zabójstwo młodego człowieka w czasach PRL-u, pobity do nieprzytomności umiera w szpitalu. Milicja tuszuje sprawę, ZOMO-wcy obwinieni o śmierć zostają na procesie uniewinnieni. Po latach młody dziennikarz rozpoczyna śledztwo w tej sprawie. Mamy sporo informacji o ZOMO, jego strukturach, sposobach "załatwiania" pewnych spraw, w obliczu młodego dziennikarza starzy ZOMO-wcy udowadniają w sposób przekonujący swoje zasady, to co nimi kierowało, nie widząc żadnego problemu w tym co robili. (Opornik wpięty w klapę - oznaka przeciwstawiania się władzy ludowej, poparcie dla protestów.) Dobra pozycja dla chcących poczuć atmosferę tamtych dni, z punktu widzenia nie encyklopedycznego. Współczesne czasy, to zamiatanie spraw pod dywan, a Ci co chcą to wyjaśnić znikają. Wciąga. A końcówka, no cóż...

emindflow | 2016-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

To jeszcze jedna książka nawiązująca do mrocznych czasów stanu wojennego.
Młody dziennikarz śledczy próbuje wyjaśnić kulisy zagadkowej śmierci poznańskiego studenta sprzed 28 lat. Oskarżonych o dokonanie tej zbrodni funkcjonariuszy ZOMO sąd uniewinnił z braku wystarczających dowodów.
Mogłoby się wydawać, że po tylu latach od tych wydarzeń i po odsunięciu od władzy komunistów, tego typu śledztwo to już tylko spokojne zajęcie dla historyków.
Okazuje się, że nic bardziej mylnego...
Książka jest napisana prostym językiem, utrzymana w klimacie fabularyzowanego reportażu i początkowo może drażnić powierzchownością, ale z upływem czasu zaczyna coraz bardziej wciągać.
Trzeba oddać autorowi, że bardzo umiejętnie stopniuje napięcie, którego kulminacją jest poruszające zakończenie.
Jeszcze w połowie lektury nie przypuszczałem, że ta książka zrobi na mnie takie wrażenie.
Warto przeczytać.

Annie_28 | 2016-03-18
Przeczytana: 18 marca 2016

Lubisz powieści pisane prostym, dziennikarskim stylem? Interesujesz się historią i z chęcią przeczytałbyś o funkcjonariuszach ZOMO? Cenisz sobie wątki detektywistyczne i zaskakujące zwroty akcji? Nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus" "Ściema" Piotra Bojarskiego, to książka idealna dla Ciebie!

Tajemnicza śmierć studenta na przystanku autobusowym. Podejrzani - czterej funkcjonariusze ZOMO. Na skutek procesu sądowego, mężczyźni zostali uznani za niewinnych. Patryk Chromy, dziennikarz śledczy, postanawia wrócić do tego wydarzenia sprzed 28 lat i zrozumieć, co tak naprawdę wydarzyło się tamtego dnia.

"Ściema" to jedna z tych historii, które czyta się z zapartym tchem. Gdy rozpoczyna się lekturę - świat znika. Nie ma nic wokół, tylko książka i zafascynowany nią czytelnik. Pożar, katastrofa kolejowa czy walący się budynek - nic nie byłoby w stanie oderwać mnie od powieści Bojarskiego. O ile na początku powieści dawałam radę oprzeć się kuszącemu stylowi pisania i...

allison | 2016-03-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 12 marca 2016

"Ściema" Piotra Bojarskiego wstrząsnęła mną do głębi.

Zaczęło się niewinnie - poznański dziennikarz szuka śladów z przeszłości i próbuje rozwiązać zagadkę zamordowania studenta podczas stanu wojennego. Niby nic nowego, a jednak...
A jednak akcja stopniowo się zagęszcza i budzi w czytelniku coraz większy niepokój. Emocje podsycają fragmenty opisujące tajemniczego menela, który systematycznie pojawia się w opowieści. Kim jest? - to pytanie odbiorca zadaje sobie od początku, próbując wraz z głównym bohaterem rozwiązać zagadkę. Na rozwiązanie trzeba jednak poczekać niemal do zakończenia, przy czytaniu którego siedzi się jak na szpilkach.
Ostatnie strony dosłownie zapierają dech. Odkłada się książkę i nie można o niej zapomnieć.

"Ściema" to nie tylko powieść kryminalna. To również (a może nawet przede wszystkim) próba zmierzenia się z nierozliczonymi zbrodniami czasów peerelu. Na myśl od razu przychodzi zamordowany przez milicjantów Grzegorz Przemyk, dramat jego rodziny,...

Bilbo | 2016-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Piotr Bojarski rozkręca się na całego. "Ściema" to książka trochę inna od pozostałych w dorobku pana Bojarskiego, w których głównym bohaterem był Zbiniu Kaczmarek. W "Ściemie" przenosimy się w mroczne czasy stanu wojennego, które chociaż mijają lata, cały czas są obecne.
Czytałam z wypiekami na twarzy, a pod koniec książki napięcie sięgnęło zenitu. Nie spodziewałam się takiego zakończenia. Jeszcze do teraz jestem w lekkim szoku. Polecam gorąco!