Rzeka zbrodni

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
literatura polska
literatura faktu
karollllllla

Śmierć nadeszła nocą... Cztery ofiary połączone więzami krwi... Styczeń 1920 roku to dla Bydgoszczy gorący czas. Na mocy traktatu wersalskiego miasto ma przejść w ręce polskie. Niemiecka administracja stopniowo przekazuje władzę, wojsko wycofuje się na zachód. Cały czas uwidaczniają się jednak napięcia między Niemcami i Polakami. W tej atmosferze, krótko po oficjalnym przekazaniu Polakom...

Śmierć nadeszła nocą...

Cztery ofiary połączone więzami krwi...

W tej atmosferze, krótko po oficjalnym przekazaniu Polakom kluczy do miasta, dochodzi do strasznej zbrodni. Zamordowana zostaje rodzina Blochów z barki "Annelise". Ciała ułożone na wzór fontanny "Potop", napis krwią na ścianie kajuty - wszystko to stanowi zagadkę, którą usiłują rozwiązać bydgoscy policjanci. Dla komisarza Leona Gajewskiego to pierwsza tak poważna sprawa kryminalna. Śledczy muszą się ścigać z czasem – od szybkiego zakończenia dochodzenia zależy uspokojenie nastrojów w mieście. Czy im się uda?

Weź głęboki oddech. Daj się ponieść ciemnej rzece...

źródło opisu: http://www.sklep.zysk.com.pl/rzeka-zbrodni.html

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/rzeka-zbrodni.html

Monika | 2019-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2019

Kupiłam, bo zainteresował mnie zarys fabuły. Dodatkowo, lubię powieści rozgrywające się w konkretnych miejscach, które się zna lub można odwiedzić. Bydgoszcz, rok 1920 i brutalne morderstwo pewnej rodziny wydały mi się wystarczającym powodem by sięgnąć po tę pozycję.
Czytało się całkiem dobrze, a wątek kryminalny na prawdę mnie wciągnął. Jednak były też słabe strony, autor jakby na siłę pisał archaicznym językiem, który brzmiał nienaturalnie i jakoś sztywno w ustach postaci. Irytowało mnie zbyt częste użycie pewnych słów bez sięgania po ich synonimy, zupełnie jakby autor nie wiedział, że nie należy w kółko powtarzać tego samego.
W powieści jest też poruszonych mnóstwo wątków, zupełnie niepotrzebnych, które nic nie wnoszą do książki, a tylko niepotrzebnie ją rozwlekają.
Samo rozwiązanie zagadki też może rozczarować, brak w nim spójności...niby wszystko na końcu zostaje wyjaśnione, ale zaangażowanie sił nadprzyrodzonych uważam, za sporą przesadę.
Mimo różnych braków, poleciłabym jako...

Całkiem niezły kryminał, wciągający, napisany fajnym językiem. Porównanie jej do książek Marka Krajewskiego nie jest bezpodstawne. Autor nakreślił Bydgoszcz w taki sposób że bardzo łatwo ją sobie wyobrazić, i tym którzy miasto znają słabo, ale ma jeszcze więcej walorów dla tych którzy miasto znają bardzo dobrze. ZAGADKA jest zaskakująca, główny bohater całkiem uroczy. Polecam gorąco :)

Jacekkz | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Bydgoszcz, styczeń 1920 r. Władzę w mieście nad Brdą przejmuje polska administracja. Nowym władzom zależy na unikaniu zadrażnień i na ułożeniu poprawnych stosunków z niemieckimi sąsiadami. Stąd też wiele uwagi poświęcają problemowi zapewnienia bezpieczeństwa. Niestety, pełną niepewności i napięcia atmosferę podsyca tragiczne wydarzenie. Na cumującej przy Fischmarkt barce „Annelise” zostają odkryte zwłoki czterech osób. Ofiary, rodzice z dwóją dzieci padły ofiarą brutalnego morderstwa. Z ich okaleczonych ciał ułożono makabryczną kompozycję w kształcie słynnej bydgoskiej fontanny „Potop”. Na zakrwawionych ścianach kajuty morderca pozostawia tajemniczy, również krwią wykonany napis. Ofiary zbrodni to niemiecka rodzina Blochów.
Dobrze nakreślone, krwiste postacie bohaterów i to nie tylko pierwszoplanowych, dosyć nietypowa, frapująca intryga kryminalna, umiejętne stopniowanie napięcia pozwalają uznać tą powieść kryminalną za bardzo udaną.

Gala | 2018-03-17
Przeczytana: 17 marca 2018

„ Weź głęboki oddech. Daj się ponieść ciemnej rzece …. „. No właśnie nic nie jest tym, czym się wydaje, od samego początku aż do końca. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą powieścią nie spodziewałam się po opisie na okładce, że aż tak. Okazuje się, że mamy swoich rodzimych bardzo dobrych pisarzy i nie musimy na siłę zachwycać się tymi z zagranicy, bo cudze chwalicie a swego nie znacie.
Nic wcześniej nie wiedziałam o tym autorze poza opisem w książce, który przeczytałam. Jakubowski skonstruował powieść tak, że kiedy myślałam, że już koniec i wiem, kto winny wszystko wywracał i moje domysły nadawały się do wyrzucenia. Napisał naprawdę udany kryminał retro.
W tej powieści jest wszystko. Znalazłam i niezwykle krwawą, tajemniczą zbrodnię i skomplikowanych bohaterów i odpowiednio ponurą atmosferę. Powieść snuje się konsekwentnie, wartko i emocjonująco. Autor umiejętnie operuje grubym słowem, ani nie nadużywa wulgaryzmów, ani ich nie unika tam, gdzie powinny się pojawić. Świetne...

gleism | 2018-02-21

Hmm... Nie jestem pewna co z zakończeniem. Ani ono dobre, ani złe. Na pewno nic mi nie wyjaśniło się na końcu tej historii.
Na plus zaliczam okres historyczny, w którym rozgrywa się akcja książki. Polecam - szczególnie mieszkańcom Bydgoszczy!

wuujek92 | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Książka, którą kupiłem przez przypadek. Rozkręca się powoli, ale później wciąga na całego. Opis otoczenia, dialogi bohaterów powodują, że można się przenieść w czasie, poczuć klimat lat 20, XX wieku (duży plus za to). Moje zastrzeżenie dotyczy rozwiązania zagadki, które wydało mi się bardzo surrealistyczne jak na tamte czasy.

małgosia | 2017-07-15
Przeczytana: 13 lipca 2017

Nie mogłam do niej nie sięgnąć skoro akcja toczy się w Bydgoszczy. Czytałam lepsze kryminały ale ten ma swój urok. Lata 20-te i klimat tego okresu...zajrzyjcie do niej i do dawnej Bydgoszczy :-)

Karol | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Jestem trochę zawiedziony, bo to bardzo nierówna książka.

Z jednej strony mamy naprawdę intrygującą zagadkę, która ma w sobie tonę potencjału, mamy też kilka fajnie zarysowanych postaci, jest też sporo akcji, ale w którymś momencie to wszystko zaczyna się robić trochę zbyt "szalone". Niestety momentami wątek kryminalny schodzi na drugi plan by trochę bardziej dopracować bohaterów, aczkolwiek w moim odczuciu nie było to konieczne, bo o ile poszczególni bohaterowie poradziliby sobie z utratą paru rozdziałów, tak wydaje mi się że w pościgu za mordercą jest zbyt wiele luk.

Najbardziej rozczarowało mnie zakończenie, które jest dosyć rozciągnięte, a pomimo tego wydaje się odstawać od reszty historii. Jest ono całkiem interesująco rozwiązane, ale tak jak wspomniałem zabrakło mi gdzieś wcześniej jakiś podstaw by to w pełni zaakceptować. Samo w sobie nie jest złe, ale wydaje się takie trochę... "znikąd". Jakby autor na siłę chciał zaskoczyć czytelników zwrotem akcji, ale nie do końca...

OlaPe | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

Fantastyczna książka! Musiałam czytać ją bardzo powoli by starczyla na jak najdłużej: )Polecam wszystkim,którzy lubią książki gatunku/typu fikcji historycznej, a w szczególności tym,którzy znają Bydgoszcz. Więcej książek w takim klimacie poproszę! :)

czytamcałyczas | 2017-04-09

Kocham Kryminały Retro,dlatego kiedy mogłem.Za 10 zł,kupić te książkę nie wahałem się ani sekundy.
Historia z Bydgoszczy z roku 1920,pochłaniała mnie bez liku.
Historia śmierci,pewnej rodziny.To świetna fabuła,autor doskonale ją rozbudowuje.
Dużo,tu się dzieje fajnego.
Powolne,bez mozolne śledztwo.
Opis życia w Bydgoszczy,gdzie w tle.Nacierają wojska radzieckie.

Mamy,też opisy topografii miasta.
Dla mnie możliwość obcowania z to literaturą była czymś bardzo przyjemnym.