Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego

Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
ksiądz, Jan Twardowski, biografia
Ag2S

Głośny debiut Magdaleny Grzebałkowskiej. Bestsellerowa biografia „księdza od biedronek”. „Można powiedzieć o nim przeciwstawne rzeczy i wszystkie okażą się prawdą”. Wszyscy znamy księdza Jana Twardowskiego, ale niewiele o nim wiemy. Jaki był naprawdę? Autorka dotarła do nieznanych zapisków księdza Jana. Dzięki nim poznajemy człowieka pełnego sprzeczności. Dlaczego czuł się samotny? Skąd...

„Można powiedzieć o nim przeciwstawne rzeczy i wszystkie okażą się prawdą”.

Wszyscy znamy księdza Jana Twardowskiego, ale niewiele o nim wiemy. Jaki był naprawdę? Autorka dotarła do nieznanych zapisków księdza Jana. Dzięki nim poznajemy człowieka pełnego sprzeczności. Dlaczego czuł się samotny? Skąd brała się u niego wielka potrzeba przyjaźni z kobietami? Czy wieloletnie kontakty z oficerem SB są rzeczywiście rysą na jego wizerunku?
Ksiądz Paradoks to niezwykła historia człowieka, który wymyka się wszelkim schematom. Poznaj jego młodość, początki niezwykłej popularności oraz ostatnie, najbardziej tajemnicze lata jego życia.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2015

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

eduko7 | 2017-02-26
Przeczytana: 21 lutego 2017

Jako naukowca urzekła mnie skrupulatność, dociekliwość, dążenie Autorki do poznania i opisania prawdy. Konfrontowała stanowiska, oceny. Nie bała się podejmować trudnych tematów, a jednocześnie nie zniekształciła wizerunku Księdza. Pokazała Go jako człowieka, który był wielki w swej prostocie, człowieka o niezwykłej wrażliwości a jednocześnie poczuciu humoru i dystansie do samego siebie, o czym może świadczyć opowiadana przez Niego anegdota: "W jednej ze szkół podstawowych, które noszą moje imię, uczeń poproszony o wypowiedź na temat pana Twardowskiego, bohatera ballady Mickiewicza Pani Twardowska, powiedział - Na początku jadał, pił, hulał, ale potem nawrócił się i zaczął pisać wiersze". Nota bene, ks.Jan Twardowski był przeciwnikiem nadawania szkołom patronatu osób żyjących.
Dla mnie, jako dla przedstawicielki pokolenia, które zdobywało tomy poezji
ks. Jana Twardowskiego, przepisywało je, cytowało fragmenty nie dla popisu, lecz z przekonania, smutne jest to, co zdarzyło się po...

BetiFiore | 2014-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Poezje księdza Twardowskiego przepisywałam do moich licznych "zeszytów z poezją" w czasach liceum, kiedy księgarnie świeciły raczej pustkami. I tak już pozostał on dla mnie kimś szczególnym, kogo stawiałam obok Szymborskiej, na liście poetów ulubionych, piszących w chcraktrystyczny sposób, tak prosto a zarazem tak mądrze. W książce znalazłam nawet takie porównanie, w którym jako różnicę między twórczością noblistki - atesistki - a utworami księdza wymienia się tylko "brak Boga". Pierwsze rozdziały książki czytałam bardzo powoli, analizując zdjęcia, nazwiska, daty. Potem czytało się już coraz lepiej. Wiele faktów mnie zdziwiło, niektóre negatywnie, często też sie zaśmiewałam i pozwalałam popłynąć łezce wzruszenia. Gratuluję autorce odwagi tego przedsięwzięcia, gdyż nie było łatwo napisać biografię osoby, której "jedyna, słuszna spadkobierczyni" tak bardzo utrudnia publikację jakichkolwiek wspomnień. Może jednak kiedyś uda się poznać zawartość slynnego sztambucha księdza... Na razie...

chiara | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

Ta świetna biografia księdza Twardowskiego przybliża postać najpopularniejszego poety polskiego końca XX wieku. Ksiądz był samotnikiem, kolekcjonował przyjaciół spośród oczarowanych jego twórczością czytelników, byli jego najbliższą rodziną. Niszczył pamiątki, zachowywał tylko te, które pasowały do jego akceptowanej wersji życia. Magdalenie Grzebałkowskiej udało się dotrzeć do wielu osób spośród rodziny i znajomych księdza, napotkała jednak na opór ze strony osób, które otaczały księdza w ostatnich latach, czerpiąc korzyści z wydawania jego wierszy.

anek7 | 2011-09-25
Przeczytana: 23 września 2011

Czy zastanawialiście się kiedyś jakie cechy powinien mieć pisarz zajmujący się literaturą biograficzną? Wiadomo, powinien być skrupulatny, dokładny i systematyczny bo grzebanie w archiwach, przerzucanie tony korespondencji w poszukiwaniu pojedynczych perełek czy wertowanie całej spuścizny i dzieł przeróżnej jakości (to w przypadku biografii wszelkiej maści artystów) takich właśnie cech wymaga.

I takimi cechami charakteryzuje się z pewnością pani Magdalena Grzebałkowska, autorka najnowszej biografii księdza Jana Twardowskiego. Ale oprócz tych wymienionych wyżej przymiotów musiała się jeszcze autorka uzbroić w anielską wprost cierpliwość. Postawiła sobie zadanie zdawałoby się niewykonalne - począwszy od niechęci głównej spadkobierczyni księdza, która odmówiła jakiejkolwiek pomocy, poprzez liczne utrudnienia natury prawnej (np. na teczkę z IPN-u musiała czekać prawie rok) na kłopotach w kontaktach z krewnymi i znajomymi Jana Twardowskiego kończąc - wszystko jakby się sprzysięgło...

maradiego | 2016-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2016

Doskonale sie złożyło. Ksiazkę przeczytałem teraz, dopiero po "1945 Wojna i Pokój". Polecam taki sposób, taką kolejnosc, naprawdę warto po poznaniu Dzieła, wrócic i poczytac, "jak to się pisało", drzewiej, autorowi/autorce. Nadmiernym fanem poezji "Księdza Paradoks", co wyznaję chowajac sie za kotarą ze wstydu, nie byłem nigdy, gwoli prawdy i zaiste : "...Śpieszmy sie kochać ludzi" to jedyny cytat z jego poezji który potrafię zidentyfikować. No, sorry, przepraszam zza kotary; znaczy, nie te klimaty. Dlatego czytałem ksiażke p.Grzbałkowskiej bardziej dla stylu autorki, jej warsztatu, niż po co kolwiek innego. I tutaj dziwna historia, tomisko grube, bohater średnio interesujacy, a ja to w dwie noce łyknąłem, pod sam koniec żałując, że to koniec.
Na komplementy wobec autorki nie zamierzam sie sadzić. Ale jezeli jeszcze nie czytaliscie, naprawdę duzo tracicie.

Alicja | 2012-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2012

Dość długo biografia księdza od biedronek patrzyła na mnie z półki naszej biblioteczki. Do tego, by ją przeczytać dojrzewałam powoli...bardzo lubię czytać wszelkiego rodzaju biografie, autobiografie czy dzienniki, ale nie wiedziałam czy ta aby pozycja przypadnie mi do gustu.

A poza tym co to za tytuł-"Ksiądz Paradoks"? Wydawało mi się, że autorka będzie szukać tanich sensacji, będzie się starała umniejszyć czy ośmieszyć postać księdza-poety.

Jakże wielkie okazało się moje zdumienie, gdy biografia już od pierwszych stron biła doskonałym przygotowaniem, czytało się świetnie...strona po stronie wyjawiał się obraz tego niezwykłego człowieka, ukazany wielostronnie, podparty cytatami jego wierszy, fragmentami listów, rozmów, wywiadów, dzienników, opowieściami wielu ludzi, których spotkał na swojej drodze. Gratuluję Pani Magdalenie świetnego przygotowania, bowiem udało jej się stworzyć ciekawą opowieść o kim, kto mógłby wielu ludziom wydać się zupełnie nieciekawy.

Zachwycały mnie...

Ziraelka | 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Do książki podchodziłam z dużą dawką sceptycyzmu. Bo oto książka o Janie Twardowskim, poecie, ale prywatnie przecież księdzu katolickim, autorstwa dziennikarki „Wyborczej”. Muszę przyznać, że przed lekturą bałam się, co dziennikarka związana z GW zrobi z biografią księdza Jana. Autorka wielokrotnie przywołuje fragmenty rozmów, w których różni bliscy księdza odmawiali z nią współpracy, nie chcieli rozmawiać, dzielić się wspomnieniami, pamiątkami, ba… nie chcieli się nawet spotkać. Prawdę mówiąc, ja się im nie dziwię, na ich miejscu też bym była ostrożna.
Przez wszystkie te lata pielęgnowałam obraz poety zbudowany na fundamencie jego poezji, zawsze uważałam, że był po prostu taki, jak jego wiersze, bezpretensjonalny, skromny, prostolinijny, ciepły, melancholijnie uśmiechnięty. Magdalena Grzebałkowska rozwiała nieco moje złudzenia, choć w gruncie rzeczy krzywdy chyba księdzu nie zrobiła. Z książki wyłania się postać wrażliwego i karykaturalnie wręcz nieśmiałego mężczyzny, który...

książek: 1998
Marta | 2011-11-28
Na półkach: Przeczytane, My Precious!

Ksiądz Twardowski jest moim ulubionym poetą już od wielu lat. To on uczył mnie wrażliwości. Znam niemal wszystkie jego wiersze, czytałam niezliczoną ilość kazań, anegdot i innych tekstów podpisanych nazwiskiem księdza-poety. W domowej biblioteczce mam kilkadziesiąt tomików jego utworów i ta liczba nieustannie się powiększa, a ponadto gromadzę materiały prasowe z rzadka ukazujące się w różnych gazetach.
Moje uwielbienie dla księdza Jana niektórzy nazywają obsesją. Dla wielu ks. Jan Twardowski jest po prostu cukrowym księdzem z biedronką na ramieniu i ćwierkającymi ptaszkami latającymi nad głową. Jednak lektura „Księdza Paradoksa" pomaga zrozumieć go przede wszystkim jako zwyczajnego człowieka bez lukrowanej osłonki. Już w jego wierszach wnikliwy czytelnik może dostrzec nie tylko zachwyt nad pięknem otaczającego nas świata i szczególną sympatię do dzieci, ale i przeraźliwą samotność, która aż piszczy.
Biografia autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej ukazuje przede wszystkim...

książek: 2050
Vianne | 2016-01-20
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Kiedy na początku książki napisanie tej biografii porównano do dochodzenia Sherlocka Holmesa, pomyślałam że to niezły chwyt reklamowy. A potem okazało się, że to wcale nie marketing, tylko najprawdziwsza prawda. Nie miałam pojęcia, że ksiądz Twardowski to postać tak tajemnicza i niejednoznaczna, pełna tytułowych paradoksów. Wcześniej wiedziałam o nim bardzo niewiele (także z powodu mojego nikłego zainteresowania poezją) i cieszę się, że mogłam nadrobić braki.

Grzebałkowska wykonała kawał fantastycznej roboty - ze strzępków rozmów, starych dokumentów, zdjęć i publikacji stworzyła rzetelny portret nietuzinkowego człowieka. Opisała swojego bohatera ze wszystkimi zaletami i wadami, nie uciekała od tematów niewygodnych, ale i nie oceniała - przedstawiła jedynie fakty, oddając głos rozmówcom.

Historia zaciekawia od pierwszych stron i pozwala każdemu wyrobić sobie własne zdanie na temat księdza, piszącego wiersze. Naprawdę wartościowa lektura dla miłośników biografii, poezji, księdza...

mag | 2011-10-28

„Biografia staje się ciekawa dopiero po śmierci poety, jeżeli okaże się, że był naprawdę poetą” – powiedział ks. Jan Twardowski, gdy rozmawiał z Markiem Zielińskim, dziennikarzem „Nowych Książek”. To dlatego nie lubił o sobie opowiadać, niszczył osobiste dokumenty, uciekał od mediów, nie lubił się fotografować. Najważniejsze były przecież wiersze. I człowiek. Ale sławy uniknąć nie sposób, gdy pisze się poezję niosącą nadzieję, przesiąkniętą ciepłem, w której roi się od bożych krówek, biedronek, zielonej trawy i uśmiechniętych aniołów.
Ksiądz Twardowski w powszechnym mniemaniu uchodził za uroczego człowieka, serdecznego duszpasterza i poetę od patyków i patyczków. Wielu ludzi go poznało, a po tym jak zyskał sławę, jego mieszkanko było niemalże cały czas pełne wielbicieli jego poezji. Przyjeżdżały do niego wycieczki i choć to mogło być męczące dla poety - zazwyczaj nie odmawiał przyjęcia gości. Na pewno był człowiekiem z dużą charyzmą. Z czasem zaczął udzielać wywiadów, pojawiło się...

Obejrzyj wywiad z Magdaleną Grzebałkowską

Z zaproponowanych przez Was pytań do Magdaleny Grzebałkowskiej wybraliśmy trzy, które nagrodzimy kompletami książek. Jedno spośród nich (o dystans do swojego bohatera) zadaliśmy autorce podczas wywiadu, który w Studiu Dużego Formatu przeprowadził Włodzimierz Nowak. Sprawdźcie, co odpowiedziała!

Zadaj pytanie Magdalenie Grzebałkowskiej i wygraj pakiet książek

Do 4 kwietnia czekamy na Wasze propozycje pytań do Magdaleny Grzebałkowskiej, autorki m.in. biografii „Beksińscy. Portret podwójny” i „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”. W maju na księgarskie półki trafi jej najnowsza książka – „Komeda. Osobiste życie jazzu”.