Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego

Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
ksiądz, Jan Twardowski, biografia
Ag2S

Głośny debiut Magdaleny Grzebałkowskiej. Bestsellerowa biografia „księdza od biedronek”. „Można powiedzieć o nim przeciwstawne rzeczy i wszystkie okażą się prawdą”. Wszyscy znamy księdza Jana Twardowskiego, ale niewiele o nim wiemy. Jaki był naprawdę? Autorka dotarła do nieznanych zapisków księdza Jana. Dzięki nim poznajemy człowieka pełnego sprzeczności. Dlaczego czuł się samotny? Skąd...

„Można powiedzieć o nim przeciwstawne rzeczy i wszystkie okażą się prawdą”.

Wszyscy znamy księdza Jana Twardowskiego, ale niewiele o nim wiemy. Jaki był naprawdę? Autorka dotarła do nieznanych zapisków księdza Jana. Dzięki nim poznajemy człowieka pełnego sprzeczności. Dlaczego czuł się samotny? Skąd brała się u niego wielka potrzeba przyjaźni z kobietami? Czy wieloletnie kontakty z oficerem SB są rzeczywiście rysą na jego wizerunku?
Ksiądz Paradoks to niezwykła historia człowieka, który wymyka się wszelkim schematom. Poznaj jego młodość, początki niezwykłej popularności oraz ostatnie, najbardziej tajemnicze lata jego życia.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2015

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

jolasia | 2019-03-27
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 27 marca 2019

Świetna robota Magdaleny Grzebałkowskiej. A pomyśleć, że to był jej debiut! Postać ks. Jana Twardowskiego nigdy mnie szczególnie nie interesowała, jednak książka Grzebałkowskiej to nie tyle biografia księdza-poety, co raczej rozprawa na temat czym jest biografia, jak się ją komponuje, na ile w ogóle jest możliwa. Czy biograf opisuje postać swojego bohatera, czy raczej go kreuje? Grzebałkowska stara się podejść jak najbliżej. Lubi szczegół, detal. Zbiera okruchy, z nich składa obraz księdza. Książka jest bardzo misterna. I na dłuższą chwilę podczas lektury daje nam poczucie, że dowiadujemy się jakim człowiekiem był ksiądz Twardowski, by pod koniec zrobić woltę i zostawić nas z przekonaniem, że dystans okazał się nie do pokonania. Że mamy do czynienia jedynie z jakimś bladym cieniem. Że nie wiadomo co było prawdą. A czego w ogóle nie było. Świetna książka!

Agape | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Przeczytałam przed chwilą i nie mogę wyjść z szoku w jaki wprowadziła mnie końcowa część książki. Z szoku bo tylko w ten sposób potrafię to wyrazić ale niestety nie mogę napisać dlaczego, mogę Was tylko zachęcić do przeczytania Tej konkretnie biografii Jana Twardowskiego i tej konkretnie autorki. Dlaczego? Sami zobaczycie, co potrafi zrobić człowiek! W imię czego? To prosta odpowiedź ale sami sobie na nią odpowiecie

Przed przeczytaniem książki, niewiele wiedziałam o Janie Twardowskim. Miałam nadzieję, że lektura mnie oświeci. Jednak początek był rozczarowujący, ale postanowiłam dać autorce szansę i jak to się mówi, brnęłam dalej. I nie żałuję :) Pani Grzebałkowska naprawdę starała się "wygrzebać" informacje o życiu ks.Twardowskiego skąd tylko się dało.
Ale w sumie, to niewiele tego, jak na tak popularną osobistość jaką był ksiądz. Dlaczego? Ot, i w tym cały smak tej biografii.

RZia | 2018-09-12
Przeczytana: 07 września 2018

Wypożyczyłam tę książkę ze względu na świetnie odebrane przeze mnie inne pozycje p. Magdaleny Grzebałkowskiej,…Beksińscy, 1945,…bardzo ciekawe, interesujące, a także przez sympatię i „zauroczenie”, które narodziło się podczas spotkania z pisarką w bibliotece. Postaci księdza ani jego twórczości nie znałam wcześniej i po przeczytaniu jego biografii stwierdzam, że nic mnie w niej specjalnie nie urzekło, nie zafascynowało. Przeczytałam do końca ale kompletnie bez emocji. Książka jest dobra ale wydaje mi się, że jest to jednak pozycja dla miłośników księdza.

Audrey60 | 2018-09-08
Przeczytana: 03 września 2018

Po raz pierwszy sięgnęłam po książkę tej autorki, bo lubię biografie. Przeczytałam i muszę powiedzieć, że nie dostrzegam tego tytułowego paradoksu. Ot, człowiek, człowiek ksiądz, którego każdy z ludzi wierzących chciałby mieć w swojej parafii.

Książka ta pokazuje też, że księża mają obok życia religijnego, życie prywatne. I nie ma w tym nic dziwnego. I ksiądz Twardowski niczym nie odbiegał też od zwykłego nieduchownego. Każdy z nas ma drobne dziwactwa, pragnienia i marzenia.

Chcemy, aby duchowny był jak żona cezara, poza wszelkim podejrzeniem. I to się nie zmienia. Są rzeczy, których im nie wybaczymy, ale nie możemy generalizować i nie możemy też nadinterpretować. Ta zasada dotyczy z resztą postępowania każdego z nas. Nie ma odpowiedzialności zbiorowej, jeśli nie ma ku temu podstaw.

Z ksiażki wyniosłam obraz skromnego człowieka, zbliżonego swym myśleniem i postępowaniem do św. Franciszka, który stworzył na pięterku u sióstr wizytek w Warszawie swój mały świat i przeżył tam...

ChristinaL | 2018-08-05

'Ksiadz Paradoks' jest opowiescia o probie napisania biografii Poety. Autorka chciala oddac glos jak najwiekszej liczbie osob, jednak zarowno bliscy jak i ci, ktorzy Ksiedza znali nie chcieli o nim rozmawiac. Na spotkania decydowali sie nieliczni.
Jan Twardowski mial ludzkie wady i cechy marzenie. Byl dobry, pokorny, skromny i madry.
Niewiele wiecej dowiemy sie z ksiazki o Poecie. To raport z tego jak trudno bylo zebrac do niej materialy. Zasmucajacy jest watek pani doktor filologii polskiej, ktorej Ksiadz powierzyl autorski spadek. Ponoc wykazuje sie ona bezwzgledna i bezduszna dbaloscia o prawne aspekty zwiazane z jego tworczoscia. Samemu Ksiedzu zas pozwolila pod koniec zyc nedznie.
Pewne jest, ze dopoki wspomniana osoba zarzadza wszystkim co zostalo po Janie Twardowskim, nikt nie bedzie mogl napisac pelnej biografii Autora franciszkanskich wierszy.

Falbala | 2018-05-25

Grzebalkowska potrafi! Swietny warsztat, dobrze sie czyta. W kolejce czeka “Komeda”. Sam ksiadz, jego poglady na wiele spraw i sposob bycia... coz, nie tyle wzbudzil moje wspoczucie co rozczarowanie. Slowo “paradoks” jest tu bardzo trafne.

Olena | 2018-05-13
Przeczytana: 13 maja 2018

Poezja ks. Twardowskiego od lat bije rekordy popularności – bez obaw można zaryzykować twierdzenie, że każdy jest w stanie przywołać z pamięci jakiś cytat, choćby ten: „Śpieszmy się kochać ludzi / tak szybko odchodzą…”. Gdyby jednak zapytać o jakieś szczegóły z życiorysu autora, trzeba by było nieźle się nagłowić. I nie jest to tylko wina naszej wybiórczej, czytelniczej pamięci. Część faktów przeinaczyły media, część osoby, które same przyznały sobie miano bliskich przyjaciół poety, wreszcie wiele zamętu wprowadził sam zainteresowany, plącząc wydarzenia ze swojego życia. Stąd wiele niedomówień. Dobrze więc, iż znalazł się ktoś taki jak Magdalena Grzebałkowska. Biografka z detektywistyczną precyzją i cierpliwością oraz zacięciem badacza (ale bez krztyny nudziarstwa!) przybliża czytelnikom postać człowieka pełnego sprzeczności. I robi to fenomenalnie! Za co największe ukłony? „Ksiądz paradoks” nie zmienił się w dzieło hagiograficzne pisane ku czci, bez poruszania niewygodnych...

cynamonowazyta | 2018-05-10
Przeczytana: luty 2018

Podziwiam twórczość ks. Twardowskiego. Katolicki poeta potrafił doskonale oddać uczucia, używając zaledwie kilku słów. Książka pani Magdaleny jest moim zdaniem bardzo dobrym źródłem do czerpania informacji na temat ks. Jana. Bywały momenty, w których trochę się nudziłam podczas czytania. Ale ogólnie jestem na tak.

Kawika | 2018-03-20
Na półkach: Przeczytane, Biografie, 2018
Przeczytana: 25 lutego 2018

Niezwykły człowiek, skromny i wielki, silny i rzeczowy. Trudno scharakteryzować taką osobę. Grzebałkowskiej się to udało. W subtelny sposób dawkowała informacje o życiu kapłana, który strzegł swojej prywatności. Autorka nie ocenia, nie jest wśbiska, nie komentuje zachowań księdza i jego znajomych. Czytelnik może sam sobie wyrobić zdanie.