Oskarżona: Wiera Gran

Miałam okazję osobiście poznać piękną, mądrą i roztańczoną Panią Agatę Tuszyńską i były to bardzo przyjemne towarzyskie okoliczności. Dlatego pewnie moje zdanie o książce nie będzie obiektywne. Jednak ciężko znaleźć mi cokolwiek złego w tej lekturze. To niezwykle wnikliwa i czuła opowieść o wielkiej damie piosenki – osobie niezwykłej urody, wielkiego talentu, o jej wielkopańskich fumach i przeciężkim charakterze. Ale przede wszystkim to historia całego życia Wiery Gran i jej domniemanej kolaboracji z Niemcami w latach czterdziestych w wojennej Warszawie. Nie ostały się żadne świadectwa potwierdzające związki Gran z nazistami, ale zła sława i nienawistne oskarżenia towarzyszyły jej przez całe dziesięciolecia dosłownie wszędzie gdzie się pojawiała – od Izraela, przez Paryż, Stany Zjednoczone czy Caracas. Oskarżało ją wielu Żydów cieszących się po wojnie ogromnym autorytetem – niesłychana jest rola dobrze znanego dzięki Polskiemu Radiu i filmowi Polańskiego, Władysława Szpilmana – który jako bliski współpracownik Gran w czasach muzykowania w getcie mógł wiedzieć o niej wiele, ale który ograniczył się tylko do kategorycznego stwierdzenia, że Gran kolaborowała, a potem… „zamilczał” ją niemal na śmierć. Nie podał żadnych konkretów na temat tej niechlubnej współpracy; zresztą zeznania wielu oskarżających Gran świadków opierały się na słowach – słyszałem…, podobno…, znajomy mówił…. Nieliczni twierdzą, że widzieli gwiazdę w kompromitujących ją okolicznościach. Dokumentów pisanych – brak. Zła sława – istniała jak najbardziej realnie. Prawda – tkwi gdzieś pomiędzy faktycznymi wydarzeniami a wersją samej artystki, która w miarę upływu lat popadała w coraz większą obsesję uwolnienia się od plotek, urojenia, zakamieniała się w nienawiści do Żydów i poczuciu krzywdy. Czy byłoby jej lżej gdyby nie jej ekstrawagancja, oziębłość, wzgardliwy stosunek do ludzi, absolutne przekonanie o własnej genialności, egotyzm (charakterek zupełnie jak posągowej „dobrze ożenionej” Niny Andrycz)? Może kiedyś wzgardziła jednym mężczyzną o raz za dużo, może uśmiechnęła się do kogoś o raz za mało, nie zadbała o dobre relacje z otoczeniem. Do tego może doszła zwyczajna ludzka zawiść o jej talent, zarobki, młodość, urodę – i nieszczęście gotowe. Tak czy inaczej, ta książka to kolejne ziarenko do polskich niełatwych losów. Tak, dotyczy Żydów, ale moim zdaniem jeśli jakaś grupa żyje gdzieś od setek lat, tam pracuje, cierpi i umiera – to tworzy historię swego miejsca tak samo, jak rdzenni jego mieszkańcy

Dość pozytywne wrażenie zabił ostatni rozdział. Bardzo niekomfortowo się go czytało, uważam, że istnieją granice intymności których nawet w biografiach należy przestrzegać. Mam wrażenie, że autorka zbyt mocno związała się z bohaterką emocjonalnie i na siłę próbuje ją wybielić, chociaż zgromadzony materiał powinien mówić sam za siebie

Efekt niezwykłej pracy jaką wykonała autorka - zebranie swiadectw, dokumentow, skrawków pamieci, historii, relacji czesto sprzecznych. A poza tym wiele, wiele rozmów z Wierą Gran- nielatwą rozmówczynią. Przejmujący zapis ludzkiego, bardzo trudnego losu, w moim odczuciu kogos bardzo skrzywdzonego. Najbardziej zadziwiające jest okrucieństwo innych, ktorzy przeżyli, którzy niezwykle łatwo i chyba chętnie wierzą w pogłoski i plotki bo to na nich opiera sie cale oskarżenie. Bardzo nieladny udział Szpilmana - od "Pianisty" w calej historii.

Ta książka to niezwykle przejmująca biografia słynnej śpiewaczki z warszawskiego getta Wiery Gran To smutna opowiesc o życiu w getcie warszawskim i cenie jaka Wiera Gran płaciła po wojnie za oskarżenia o kolaborację z wrogiem.

Kim była Wiera Gran? Czy tylko obdarzoną wielkim talentem piosenkarką? Ostracyzm, który ją dotknął, zarzuty powielane w jej środowisku niejednego by zabiły lub przynajmniej doprowadziły do głębokiej depresji, wycofania się w cień. A ona jednak przez to wszystko przeszła z podniesioną głową. Siła charakteru? Gra "na litość" czy wyrachowanie? Mogę tylko wczuć się w jej położenie, gdy minęła wojna i faktyczne zagrożenie życia wywołane antysemityzmem faszystów, znalazła się pod obstrzałem swoich, wydawałoby się, równie doświadczonych przez los. Tymczasem zamiast rozwijać swój talent ona musi odpierać ataki i udowadniać, że nie jest zdrajczynią. Dziwne w tym wszystkim są postawy tych, którzy tego ataku sie podjęli. Czy chodziło o ich prywatne porachunki, zawiść, niespełnione ambicje, zawiedzioną miłość? Książka, trzymająca w napięciu, nie daje ostatecznej odpowiedzi na nurtujące pytania, podobnie jak nie dały akta sądowe w tej i setkach podobnych spraw opartych na pomówieniach. Błotem łatwo kogoś obrzucić, ale to błoto gdy przylgnie, choć z czasem wyschnie, wciąż nie daje się zmyć. A przecież podobny los spotkał Eugeniusza Bodo, którego oczyszczenie honoru możliwe było po upadku ZSRR i udostępnieniu akt związanych z jego aresztowaniem i śmiercią. Czy ujrzą światło dzienne jakiekolwiek dokumenty przesądzające o niewinności Wiery Gran? Bo ja nie do końca przekonana jestem o jej nieskazitelnym życiu, choć jej nieskazitelnie czysty głos już przeszedł do historii muzyki.

Jestem pod wrażeniem ilości rozmów, które autorka przeprowadziła oraz ilości dokumentów i listów, które przeczytała aby dać czytelnikowi jak najszerszy obraz problemu. Bardzo rzetelnie.

poruszająca ... takich książek się nie recenzuje ... takie książki się przeżywa ...

Przyznam, że nie przeczytałam tej książki, a wysłuchałam audiobooka, ale szczerze mówiąc nie żałuję. Choć zwykle przedkładam formę drukowaną nad dźwiękową, to w tym przypadku interpretacja (tak, interpretacja, a nie czytanie) Anny Polony powaliła mnie na kolana. Miałam wrażenie, jakbym słuchała samej Wiery Gran, która opowiada mi swoją historię. To jest mistrzostwo starej szkoły aktorskiej.
Wiera Gran była niezwykle utalentowaną pieśniarką, której karierę brutalnie przerwała wojna. Jak każdy kto trafił do getta, próbowała przeżyć. Później została oskarżona, czy raczej pomówiona o kolaborowanie z okupantem. W niesławie tułała się po świecie, mimo uniewinnień wielu instytucji i sądów. Łatka kolaborantki i zdrajczyni pozostała z nią do końca życia.
Biografia piosenkarki jest wnikliwa i szczegółowa. Oparta na dokumentach oraz na osobistej relacji schorowanej już mocno bohaterki. Nie ma tu oceny jej działań, nie ma usprawiedliwień. Jest smutna historia życia niezwykłej kobiety, której przyszło żyć w strasznych czasach.
Zawsze, kiedy przechodzę obok kamienicy, w której Wiera Gran mieszkała jako dziecko, zerkam na tablicę upamiętniającą tę wyjątkową artystkę. Myślę o tym, jak wielką cenę przyszło jej zapłacić za to, że miała wielki talent. I myślę, jak wielką moc mają słowa. Wypowiedziane przeciwko komuś mogą zrujnować jego życie, tak w czasach wojny, jak i dzisiaj.

Piękna. Trudna i wzruszająca. Kolejny raz okazuje się, że życie pisze najciekawsze scenariusze. Czasem tragiczne.

Smutna to biografia smutnej artystki, żyjącej wspomnieniem swojej przedwojennej sławy, talentu i fortuny, która (jak się za chwilę okaże) rzeczywiście kołem się toczy. Niczym Gloria Swanson w 'Bulwarze zachodzącego słońca'. Gwiazda przedwojennej Warszawy, której karierę przerwała okupacja, a złamała plotka o kolaboracji z Niemcami, co jako Żydówkę mieszkająca w getcie napiętnowało ją po wielekroć. I niechlubna tu rola - według Wiery - samego Szpilmana 'Pianisty'.

Agata Tuszyńska z pieczołowitością bada historię Gran, sięga do wielu źródeł, spędza dużo czasu ze swoją bohaterką. Czasami jednak jest zbyt agresywna. Obnaża bezsilność starej kobiety, ujawnia prywatność i intymność artystki, dziewięćdziesięcioletniej schorowanej kobiety. To akurat niefajne fragmenty.
Ważna, uniwersalna opowieść.

• Biografie