Okładka książki Oskarżona: Wiera Gran

Wiera Gran, Żydzi,
typ
papier
kayutek
7.15 (427 ocen i 65 opinii)

Opis książki

Biografia żydowskiej śpiewaczki z warszawskiego getta, Wiery Gran, to druga strona - nieopowiedziana - historii Władysława Szpilmana, słynnego Pianisty z filmu Romana Polańskiego. To opowieść o cenie przeżycia i cieniu, jaki rzuca na dalszy los. Szpilman grał na fortepianie w tej samej kawiarni na Lesznie 2, w centrum żydowskiego Broadway'u, gdzie Wiera Gran śpiewała swoje piosenki. Ona była gwiazdą, on akompaniatorem. O nim po latach powstał film oklaskiwany przez cały świat z podziwem za niezwykłą siłę trwania i męstwo w znoszeniu cierpienia, ją oskarżono o współpracę z nazistami, okrzyknięto kolaborantką i unicestwiono za życia.

Wiera Gran mieszkała w dziennicy zamkniętej od wiosny 1941 do lata 1942. Całe jej dalsze życie było konsekwencją tych kilku miesięcy.
Miała wszystko, czego potrzeba wschodzącej gwieździe - egzotyczną urodę, piękny niski kontralt, i muzykę we krwi. Była tak nieśmiała, że pierwsze piosenki śpiewała zza sceny obawiając się zetknięcia z publicznością. Do lata 1939 nagrała kilkadziesiąt piosenek o wszelkich barwach miłości.

Uniewinniona w warszawskim procesie Centralnego Komitetu Żydów Polskich opuściła Polskę w 1950 roku.
Wielokrotnie i na kilku kontynentach wzywano do bojkotu "gestapowskiej kurwy".
A jednak trwała. Występowała w paryskim hotelu Lutetia i w kabarecie Dinarzade, w sali Pleyel i Carnegie Hall, śpiewała gościnnie w Sztokholmie i Londynie, wyjechała na tournee po Ameryce Północnej. Koncertowała u boku Charlesa Aznavoura.
W Izraelu widzowie grożą przebraniem się w obozowe pasiaki, jeśli ośmieli się wystąpić na scenie, uciekła do Francji, stamtąd do Wenezueli, ale i tam dosięgła ją przeszłość - pomówienie, znieważenie, zniesławienie, szkalowanie.

Czuła się pogrzebana za życia.
Zmarła w Paryżu 19 listopada 2007 roku.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Olala | 2010-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2010

Właściwie to nie wiem jak ocenić tą książkę. Bo bolą niesprawiedliwość i oskarżenia,które życie bohaterki zamieniły w piekło na ziemi. I zachwyca jej walka o przywrócenie godności i dobrego imienia. To wszystko dzieje się na tle wydarzeń wojennych, i tych powojennych które nierzadko bywały jeszcze gorsze..Do tego pojawia się plejada ówczesnych "gwiazd" tych bardziej i mniej znanych (z nieodgadnioną postawą Szpilmana)
Autorka zbierała materiały potrzebne do napisania tej książki przez kilka lat-jestem pełna podziwu dla jej pracy.

Ewa | 2011-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2011

Agata Tuszyńska odkopała Wierę Gran wśród rupieci jej paryskiej krypty, w której się zamknęła przed światem. I przed sobą. Przed ścigającą ją wybuchową mieszanką rzeczywistego i nierzeczywistego. Doznanych i domniemanych krzywd. Prawdziwych i imputowanych win. Skradzionego i zgubionego szczęścia.

Ale to nie jest książka o Wierze Gran. To jest książka o losie. O jego bezrozumnej potędze. O słabości tego, kto się z nim zmaga. Los i bezsilność to Wiera Gran. Los sprawił, że urodziła się Żydówką u progu epoki, w której oznaczało to śmierć. Na to nic nie mogła poradzić. Mogła najwyżej (bez trudu) ukryć się po aryjskiej stronie. Ale bez jej talentu i bez jej pieniędzy matka i siostry nie dałyby rady. To była jej decyzja. A los sprawił, że nie umiała nic poza śpiewaniem. Więc w getcie też śpiewała. Była gwiazdą, gdy obok ludzie umierali z głodu. Było w tym dużo losu i mało wyboru. Pomagała. Uratować nie mogła.

Więcej pod adresem http://www.polityka.pl/kultura/aktualnoscikulturalne/1509606,1...

Alfalfa | 2012-10-04
Na półkach: Przeczytane, Biograficzne
Przeczytana: 04 października 2012

Książka bardzo poruszająca. Nie jest to typowa biografia w rodzaju "urodziła się..żyła tu i tam...robiła to i tamto... w końcu zmarła" - jest to raczej historia przeżyć osoby, artystki, która przeżyła koszmar zagłady, getta, wreszcie niesłusznych i opartych na plotkach oskarżeń o kolaborację. Historia osoby, która walczyła o swoje dobre imię i walkę tę przypłaciła depresją, samotnością, a u schyłku życia paranoją i manią prześladowczą.
Książka nie odpowiada na pytanie, czy Wiera Gran zdradziła, czy nie, nawet nie uzurpuje sobie prawa do ferowania wyroków. Autorka przeprowadza solidne śledztwo, poparte wspomnieniami ludzi współczesnych Wierze, dokumentami, wyrokami sądowymi. Nakręcono również film dokumentalny o Wierze Gran.
Czytałam wiele niepochlebnych opinii o książce i o samej p. Tuszyńskiej - że wykorzystała biedną, schorowaną kobietę, że żerowała na jej historii. Nie odebrałam tego w ten sposób. A może właśnie autorka rehabilituje ją w oczach świata? Może uzmysławia nam, którzy n...

Paula | 2011-02-28
Przeczytana: 22 lutego 2011

Wiosną 2003 roku Agata Tuszyńska, autorka książki "Oskarżona: Wiera Gran" po raz pierwszy spotkała się ze swoją bohaterką w jej paryskim mieszkaniu niedaleko wieży Eiffela. W maleńskim, zagraconym, zakurzonym miszkaniu Agata Tuszyńska poznała się ze starą, samotną, zgorzkniałą, złośliwą, chorą, ogarniętą manią prześladowczą kobietą - Wierą Gran! Zarówno to pierwsze jak i kolejne, następujące po nim spotkania z legendą przedwojennej Warszawy, pozwoliły nie tylko autorce tej książki, ale również jej czytelnikom poznać siłę zawiści i pomówienia, które nie mają litości nad człowiekiem nimi dotkniętym, niszcząc go całkowicie, dogłębnie i na zawsze...

Agata Tuszyńska napisała genialną biografię fascynującej, silnej kobiety, która przez całe życie nie wyzwoliła się spod wpływu plotki i pomówienia, która przez całe życie walczyła o swoje uniewinnienie i którą te wszystkie działania (zarówno innych jak i swoje) zniszczyły i wpędziły w chorobę psychiczną.

Wiera Gran urodziła się prawdopodobni...

Evita | 2013-04-16

Agata Tuszyńska spędziła z Wierą Gran kilka ostatnich lat jej życia. Z początku rozmawiały telefonicznie, później na wycieraczce przed drzwiami paryskiego mieszkania śpiewaczki. W końcu Tuszyńska zapukała do drzwi, a Wiera nieśmiało je uchyliła i zaprosiła pisarkę do środka. Były to emocjonalne, niełatwe spotkania. Autorka stopniowo, krok po kroku zdobywała zaufanie starszej kobiety, próbowała się do niej zbliżyć, poznać naprawdę. Przez ostatnie lata życia Wiera Gran nie opuszczała swojego mieszkania, swojej kryjówki. Ogarnięta manią prześladowczą, podejrzliwa, nieufna, w pretensji do ludzi, do świata. Nie włączała światła. Dobrowolnie żyła w mroku, w cieniu wojny, obawiając się swoich wrogów, rzeczywistych i wyimaginowanych.

Z okładki patrzy na nas piękna kobieta. Jej uroda zachwycała każdego. Czarowała pięknym głosem, niski kontralt wypełniał przestrzeń miejsc, gdzie występowała żydowska śpiewaczka Wiera Gran. Muzykę miała we krwi. Uwielbiała scenę, kochała sławę, spragniona blask...

Katarzyna | 2013-11-27
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Czym jest plotka? Czym jest pomówienie? Nie jest konieczne odwoływanie się do definicji słownikowej, aby wiedzieć, że te dwa zjawiska to przyczyna wielu ludzkich nieszczęść i tragedii. Wypowiedzianego słowa nie da się zawrócić ani wymazać. Tak też stało się z Wierą Gran. Książka Agaty Tuszyńskiej to nie zwykła biografia (te z reguły są nudne i sztampowe - w całym swoim życiu przeczytałam dwie dobrze napisane: "Edward Stachura. Biografia i legenda" oraz "Gabriel Garcia Marquez"), ale historia zmagań z losem, zmagań których przyczyną była właśnie plotka. Opowieść snuta przez Tuszyńską przedstawia nie tylko walkę o dobre imię, ale zachowanie człowieczeństwa, tak w getcie, jak i poza nim, a szczególnie poza nim (zwłaszcza po zakończeniu wojny). Autorka owej biografii-niebiografii przywołuje wydarzenia i nazwiska odległe, a jednak bliskie - bo znane powszechnie - nazwiska lekarzy, aktorów, tancerek, kabareciarzy będących ikonami polskiej kultury XX stulecia. Na kartach książki pojawiają s...

Monika | 2011-03-10
Przeczytana: 09 marca 2011

Nie wiem, co mam napisać. Pierwsze wrażenie jest takie, że Agata Tuszyńska musiała namordować się jednak nad ta książką, która tak sprawnie i lekko się czyta. Raz że Wiera Gran była już u schyłku życia i miała manie prześladowczą, więc wyobrażam sobie jak trudno było z nią rozmawiać. Dwa, że poszukiwanie dowodów, dokumentów, jakichś pieczątek na słowa, które potwierdzą ich prawdziwość, nie dały oczekiwanych rezultatów. Mamy słowa przeciwko słowom. I te pisane i te wypowiadane tylko.
To, o czym jest ta książka, można poczytać niemal wszędzie. Ale ta książka wg mnie ma jeszcze jedno dno. To jest rzecz o mocy słowa, o zawziętości i nienawiści. I o tym, że prawda ma różne oblicza

orchisss | 2013-11-02
Przeczytana: 18 września 2013

Stos przeczytanych książek czeka na wzmiankę i kilka słów na blogu. Totalna niemoc do pisania musi mieć wiele wspólnego z przesileniem jesienno-zimowym. Sporo czasu spędzam na dojazdach z pracy do domu, co sprzyja słuchaniu audioksiążek. "Oskarżona: Wiera Gran" znalazła się wśród nich nieprzypadkowo - wiele pochlebnych opinii spowodowało, że bardzo chciałam zapoznać się z reportażem Agaty Tuszyńskiej. Opowieści o żydowskiej słuchaczce słuchałam, czytając jednocześnie "Morfinę" Szczepana Twardocha - jakże odmiennego obrazu II wojny światowej. Obie lektury niełatwe, wybitne.

Osoba Wiery Gran znana jest przede wszystkim ze swojego wkładu w polską kulturę - jest to popularna piosenkarka, artystka filmowa i kabaretowa. Nie to jest jednak tematem reportażu Agaty Tuszyńskiej. Wiera Gran została po wojnie oskarżona o kolaborację z gestapo. Artystka dobrowolnie zgłosiła się na prokuraturę, aby oczyścić się z zarzutów, to jednak nie osłabiło ataków na jej osobę. Jej osobowość nie ułatwiała tej...

Joasia | 2014-02-28
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2014

To jedna z tych szczególnych książek, które pozostają na długo w pamięci i które czyta się jednym tchem... Wnikliwie opisana historia życia gwiazdy przedwojennej sceny...życia, które tragiczne naznaczyła plotka... tylko, czy to była rzeczywiście tylko plotka? Na to pytanie już nie znajdziemy odpowiedzi, ale książkę Agaty Tuszyńskiej warto przeczytać, bo to także obraz przedwojennych i powojennych realiów. Polecam!!

Beata | 2011-03-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 2011 rok

Ksiazka o najbardziej znanej artystce warszawskiego getta,ktora wiele przeszla i doswiadczyla zlego w swoim zyciu. Do konca swoich dni walczyla o swoja godnosc i niewinnosc ,ktora probowala udawadniac wszelakimi drogami. Prawdziwa stygmatyczka. Duza kontrowersje wzbudza wsponienie Wiery o Wladyslawie Szpilmanie ,ktory byl jej akompaniatorem. Obydwoje czuja wyrazna do siebie niechec. Szpilman nota bene rozsylal plotki na temat wspolpracy Wiery z niemcami. Ona rowniez nie zostaje dluzna Szpilmanowi tyle ze Wiera z cala stanowczoscia zakalina sie,ze wszysko widziala na wlasne oczy,a nie uslyszala z plotek jak Szpilman. Szpilman w licznych przesluchaniach za kazdym razem przyznawal ze wszystkie wiadomosci na temat wspolpracy Wiery z niemcami posiada z zrodel plotkarskich. Nie posiadal zadnych dowodow obciazajacych Wiere .Uwazam ta tragiczna biografie za bardzo dobre dzielo. Polecam.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto