Szturmując niebo

Okładka książki Szturmując niebo Felix Baumgartner, Thomas Becker
Okładka książki Szturmując niebo
Felix BaumgartnerThomas Becker Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Himmelsstürmer
Sine Qua Non
2015-06-16
2015-06-16
Renata Pol
skok z kosmosu adrenalina szaleństwo Baumgartner niebo sporty ekstremalne skoki spadochronowe

Okładka książki Felix Baumgartner. Szturmując niebo Felix Baumgartner, Thomas Becker
Felix Baumgart... Felix Baumgartner, ...

Czasami musisz wejść bardzo wysoko, żeby się przekonać, jak mały jesteś…. Książka „Felix Baumgartner. Szturmując niebo” przedstawia historie tytułowego bohatera, którego działania z pewnością są niesamowite. Skok z Petronas Towers, skok ze Statuy Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, czy wreszcie skok ze stratosfery z wysokości 38 969,4 metrów to tylko wybrane osiągnięcia Felixa. Książka była bardzo ciekawa, barwna, jednak zabrakło mi w niej więcej emocji, w końcu realizowane projekty były naprawdę bardzo nietypowe i interesujące. Serdecznie polecam książkę!

Ciekawy temat i potencjał na naprawdę dobrą książkę, ale... ostatecznie wykonanie nie wzbudza takiego zachwytu. Książka to tak naprawdę relacja z życia i przygód autora. Przygód, w których nie brakuje dużej dawki adrenaliny i wywołujących spore wrażenie. Opisy i zastosowane słowa, zwroty nie oddają jednak tych wszystkich emocji. Czytelnik pozostaje z dozą rozczarowania.

Pewnie wszyscy znają Pana, który skakał ze stratosfery?
Niesamowicie barwna postać, która stała się sławna dzięki potężnemu projektowi Red Bulla. Ale czy wiecie czym zajmował się Felix nim został znany ze skoku?
Warto się zagłębić bo wcześniejsze jego szaleństwa wcale nie są gorsze od skoku ze stratosfery!

Pewnie wszyscy znają Pana, który skakał ze stratosfery?

Przeciekawa książka o karierze spadochronowej Baumgartnera i jego skoku na Ziemię. Felix świetnie opisuje swoje przeżycia (akcja z Twin Towers w Malezji to prawdziwy majstersztyk) i wszystkie nawiedzające go myśli. To drugie szczególnie ważne jest w przypadku Strasa - wszystko wyglądało tak łatwo i lekko. Kto by pomyślał, że Baumgartner miał aż takie problemy?
Zdecydowanie polecam.

Zdecydowanie...

Felix Baumgartner to wariat, dosłownie. Bo kto normalny decyduje się na skok ze spadochronem wykonany z granicy kosmosu (z wysokości 39 kilometrów). 14 października 2012 roku ta wiadomość ogarnęła cały świat, podobnie jak to było przy lądowaniu na księżycu. Baumgartner znany jest również z innych wyczynów. Oddał nielegalny skok z najwyższego wówczas budynku na świecie w Kuala Lumpur, czy też podjął próbę z pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio. Wszystko to doprowadziło go do największego z wyczynów - skoku z kosmosu, podczas którego przekroczył prędkość dźwięku. Dokonując rzeczy niemożliwych i będąc na ustach całego świata Felix postanowił wydać książkę o sobie i swoich wyczynach. Jak mu to wyszło?

Pierwszą wartą do zaznaczenia kwestią jest fakt, że "Szturmując niebo" nie jest autobiografią Baumgartnera, gdyż brak tu typowych wyznaczników dla tego rodzaju powieści. W "Szturmując niebo" nie przeczytamy o dzieciństwie autora, o jego nauce i powolnym dążeniu do sławy. Felix stawia sprawę jasno i zabiera nas do pracy w wielkim koncernie Red Bull. Na kartach książki odkrywa kolejne etapy bycia skoczkiem BASE oraz przygotowywania do finalnego wyczynu - skoku ze stratosfery.

Książka Baumgartnera jest napisana bardzo przyjemnym i przystępnym dla czytelnika językiem. Z łatwością wciąga, co sprawia, że tą niespełna 200-stronnicową opowieść wypełnioną zdjęciami czyta się góra dwa dni. Mimo przeważającej lekkości z jaką Felix opowiada nam o swoim życiu, jego język jest prosty i zbyt ludzki. Brakuje w nim tego zacięcia w opowiadaniu historii przez co "Szturmując niebo" zamiast cały czas odkrywać coraz to nowsze fakty nuży i wyrzuca wszystko na inny tor.

Przyznam, że trochę się zawiodłem. Po opisie oraz fragmencie zacytowanym na skrzydełku książki spodziewałem się większej ilości wewnętrznych przeżyć i przemyśleń autora. Tego co czuł stojąc na dłoni Chrystusa w Rio, jakie odczucia towarzyszyły mu podczas najważniejszych skoków w życiu. Otrzymałem prosty opis tysiąca przygotowań: "Zrobiłem to. Zrobiłem tamto. Wypiłem kawę. Bałem się. Pojechałem tam. Skoczyłem koniec.". Nie. Nie tego chciałem, nie tego oczekiwałem po człowieku, który tak wiele dokonał.

"Czasami musisz wejść bardzo wysoko, żeby przekonać się jak mały jesteś."

"Szturmując niebo" to lekka i pozytywna historia, na której lekturę nie poświęcimy zbyt dużo czasu. Pomimo całej tej wciągającej konwencji język powieści jest dość prosty i momentami aż nie pasuje do tak wysoko postawionego sportowca. Są tu jednak momenty, dla których warto sięgnąć po "Szturmując niebo". To uczucie wiatru na twarzy, który czujemy przed skokiem oraz ciężki, problematyczny kombinezon ściskający nasze ciało.

Mimo najszczerszych chęci książka dostaje tylko szóstkę. Miło się przy niej bawiłem, lecz już najprawdopodobniej nigdy do niej nie wrócę.

Granice ludzkich możliwości przesuwane są cały czas przez śmiałków napędzanych siłą dziecięcych marzeń. Jednym z takich śmiałków jest Felix Baumgartner – człowiek, który skoczył ze spadochronem ze stratosfery.

Książka Szturmując niebo opowiada przede wszystkim o przygotowaniach do tego wiekopomnego wydarzenia. Jednak autor opowiada też, jak przebiegała jego droga do tego, aby zostać skoczkiem marki Red Bull.

Baumgartner snuje opowieść w sposób bardzo ciekawy, niczym nowoczesny bajarz – nie sposób jest się oderwać od historii, jaką opowiada. Bardzo mi się spodobał sposób narracji tej książki. Jest ona ciekawa pod wieloma względami – przede wszystkim dlatego, że opowiada o czymś, co dla przeciętnego człowieka jest niepojęte i niedoścignione. Przy czym trzeba zaznaczyć, że autor cały czas podkreśla, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa przy każdym z przedsięwzięć, których się podejmował. A było ich wiele, a każde kolejne bardziej „szalone” od poprzedniego. Felix skakał między innymi z Petronas Twin Towers w Kuala Lumpur, pomnika Chrystusa w Buenos Aires oraz w głąb jaskini w Chorwacji. To ostatnie wyzwanie było o tyle wyjątkowe, że skoczek nie mógł polegać na własnym wzroku – musiał zdać się na sygnał dźwiękowy, aby wiedzieć kiedy otworzyć spadochron. Wydawać by się mogło, że takie skoki, to tylko „głupie” popisy człowieka uzależnionego od adrenaliny, który nie wie, co zrobić z własnym życiem. Jednak nie jest to do końca prawda. Dzięki pracom w czasie misji Stratos dopracowano technologie, które z czasem będą wykorzystane w czasie lotów kosmicznych.

Co do samej misji Stratos to było to ogromne wydarzenie, którego powodzenie zależało od wielu czynników. Najmniejsze ziarnko piasku mogło zaważyć na tym, czy przygotowywana przez kilka lat akcja w ogóle dojdzie do skutku.

Jest to książka, po którą warto sięgnąć, bo zapewnia dobrą rozrywkę i pozwala dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy. Z pewnością powinny sięgnąć po nią osoby zafascynowane ekstremalnymi sportami. Autor pokazuje tutaj jak niebezpieczna to pasja i ile uwagi trzeba przyłożyć do tego, aby wszystko, nawet najmniejszy drobiazg był dopięty na ostatni guzik. Od tego, czy wszystko zostanie dokładnie sprawdzone zależy życie. Wszystko trzeba sprawdzić po dziesięć razy, a przed samym skokiem i tak warto jeszcze spojrzeć na spadochron, nawet jeśli samemu się go pakowało. To w połączeniu z pokorą, rozwagą, trzeźwym myśleniem i dystansem do samego siebie jest gwarancją sukcesu i sposobem na przeżycie w tym „interesie”.

Na uwagę zasługuje również szata graficzna książki. W tekst wplecione zostały kolorowe fotografie przedstawiające dokonania Baumgartnera. Większość z nich zapiera dech w piersiach. Oprócz tego, na końcu książki znajduje się aneks z kolejnymi fotografiami i wypowiedziami o projekcie Stratos oraz samym skoczku.

Kiedy w październiku 2012 roku FB oddawał swój historyczny skok, nie śledziłem tego jakoś z wyjątkową uwagą - przeczytałem jakiś krótki tekst, obejrzałem migawkę telewizyjną i tyle. Na książkę też nie nastawiałem się specjalnie - dość powiedzieć, że wypożyczyłem ją, bo inna, na której mi zależało, została chwilę wcześniej zarezerwowana. Ale cieszę się, że po nią sięgnąłem. Bo nie tylko na spokoju zostałem przeprowadzony krok po kroku po kulisach tego wiekopomnego wydarzenia, lecz także zapoznałem się na spokoju z perypetiami, jakie towarzyszyły, wcześniejszym projektom Austriaka - m.in. skokom z Petronas Tower, figury Jezusa w Rio czy do jaskini Mamet w Chorwacji. Po raz kolejny upewniłem się także, że bardzo chcieć to znaczy móc. Nawet mimo chwilowych słabości i wątpliwości. Na plus trzeba także zapisać liczne zdjęcia, które zgrabnie uzupełniały opisywane przedsięwzięcia. Na mały minus za to na pewno zapisałbym zbyt częste wzmiankowanie pewnego koncernu produkującego popularny napój energetyczny - ale cóż, takie są nieubłagane prawa rynku...

Oglądając na żywo w październiku 2012 skok Felixa z prawie 39 km uznawałam to za coś niesamowitego i ogarnęła mną fascynacja tym wydarzeniem. Ale moja wyobraźnia nie sięgnęła tak daleko aby zastanowić się nad przygotowaniami do tego wyczynu.
Na ekranie widzieliśmy głównie Felixa, i to o nim się w większości pisało i mówiło.A za tym wyczynem stało mnóstwo innych osób tak samo poświęcających się i zaangażowanych w ten jakże odlotowy projekt, i o tym możemy dowiedzieć się z tej książki.
Do takich rzeczy nie dochodzi się przez przypadek a jedynie gdy ma się niezaprzeczalną pasje.
Świetna książka opatrzona zdjęciami,dla każdego zainteresowanego tym wydarzeniem czy osobą Felixa.Przybliżenie widowiskowego wyczynu gdzie wszytko musiało zgrać się perfekcyjnie.

Przeczytamy o Felixie i jego pasji.O wielu innych jego skokach i wyczynach które w rezultacie doprowadziły go to tego największego wyzwania i zapisaniu się w historii na.Zdamy sobie sprawę iż ten człowiek nie jest tylko skaczącym z czego się da ryzykantem ale zawsze jest perfekcyjnie przygotowany,rezolutny,ostrożnym i o żadnym uchybieniu nie ma mowy.I tak jak inni ludzie miewa chwile załamania.
Poznamy przebieg 5 letnich przygotowań do skoku z całymi trudnościami i występującymi problemami.Precyzyjnie działającą machine najlepiej przygotowanych ludzi do poszczególnych zadań i ich oddaniu projektowi.

A organizacja wyczynu nie była łatwa,plan na początku uważany był za niemożliwy,poszczególni ludzie i instytucje podchodziły do niego z nieufnością;
"Oto ten wytwórca napojów gazowanych z Austrii chce nagle polecieć w kosmos"

Polecam

Felix Baumgartner bohater książki, który opowiada ile poświęcił dążąc do swoich marzeń, ile kosztowało go to wyrzeczeń i jak trudno było je spełnić.

Książka "Sztormując niebo" to prawdziwa historia napisana przez jej bohatera. Baumgartner jest debiutującym pisarzem, jego autobiografia jest „wisienką na torcie” dla każdego, kto lubi sporty ekstremalne, wyzwania oraz historie zapierające dech w piersiach. Zawsze lubił ryzyko, jego słowa:
„Czasami musisz wejść bardzo wysoko, żeby się przekonać, jak mały jesteś”
pokazuje, że osiągając wszystko, zobaczył jak tak naprawdę nie wiele zrobił. Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych, swoją ciężką pracą i dążeniem do celu osiągnął wszystko na co tak długo pracował, o czym marzył i czego pragnął.

Austriak zdradza jak długą i trudną drogę musiał przejść aby dokonać tego historycznego wydarzenia. Wyjaśnia jak ryzykowne jest to zajęcie, jak o życiu i śmierci decydują ułamki sekund. Obecnie Felix najbardziej znany jest z projektu Red Bull Stratos, kiedy wznosząc się na wysokość prawie 39 kilometrów, pobił jednocześnie trzy rekordy – najwyższego lotu załogowego balonem, najwyższego skoku spadochronowego i największej prędkości swobodnego lotu (spadając przekroczył barierę dźwięku). Zafascynowany spadochroniarstwem zwykłe skoki nie były już wystarczające, chciał coraz więcej i więcej. Zaczął interesować się skokami BASE bardziej niebezpiecznymi, jego historia rozgrywa się na wyższym poziomie ryzyka, ale według tych samych zasad. Próbował uczyć się na cudzych błędach, sam nie chciał ich popełniać.

Moim zdaniem książka jest interesująca, zawiera wiele ciekawych faktów których nie można się dowiedzieć z prasy czy internetu, napisana jest łatwym do zrozumienia językiem, przystępna dla każdego odbiorcy. Wciągnie ona pasjonatów przygód ekstremalnych, lubiących adrenalinę i podejmowanie ryzyka.
Ola, lat 16
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

Bardzo napędzająca do działania książka, z pewnością nie pozostanie ona bez echa w życiu każdego, kto choć trochę chciałby dokonać niemożliwego. Pokazuje, że jeśli tylko czegoś się chce, to można to osiągnąć, ciężko przy tym walcząc.

• Biografie
  • Sport