Bieg po życie

Sine Qua Non
2015-06-17
2015-06-17
Regina Kołek
sport bieganie olimpiada USA lekkoatletyka igrzyska olimpijskie
Inne

Okładka książki Gigi Buffon. Numer 1 Gigi Buffon, Roberto Perrone
Gigi Buffon. N... Gigi Buffon, Robert...
Okładka książki Przegrany Grzegorz Król, Paweł Marszałkowski, Maciej Słomiński
Przegrany Grzegorz Król, Pawe...
Okładka książki Sven Hannawald. Tryumf. Upadek. Powrót do życia Sven Hannawald, Ulrich Pramann
Sven Hannawald... Sven Hannawald, Ulr...

Mimo, że uwielbiam bieganie ta książka nie wywarła na mnie wrażenie. Napisana bardzo prosto, bez polotu. Gdyby nie autentyczna historia, powiedziałbym bajeczka.

W warstwie technicznej, to kolejna amerykańska, nieco pewnie podkręcona "succes story". W pewnym ujęciu, gatunek wręcz szkodliwy, rozpowszechniający nieprawdziwy mit, mówiąc wprost, kłamstwo, pozwalające uważań niektórym USA za najwspanialszy kraj świata. (Jeśli ktoś nie wie, czemu tak nie jest, odsyłam chociażby do opiniowanego ostatnio głodu:)
Pewnie głownie taki byłby mój odbiór tej książki gdyby nie znalazła się w mojej biblioteczce na koniec swoistego acz przypadkowego "cyklu afrykańskiego" [Goniąc czarne jednorożce, Głód ...].
Szczególnie ta ostatnia książka pozwala zrozumieć ogrom cierpienia kryjący się za pierwszą częścią biografii biegacza. Jego historia, zgodnie z misją którą sam sobie narzucił stała się świadectwem tragedii wydarzającej się każdego dnia, nie tylko w Sudanie Południowym, ale w obrębie całej Afryki Równikowej. Przybliża zjawisko tzw. Sudańskich Chłopców. to zdecydowanie po tej stronie, upatrywałabym w tym dziele wartości. Peany na temat naszego ulubionego sojusznika(;) można pominąć.

Pewnie głownie taki byłby...

"Marzenia zazwyczaj brzmią nierealnie dla wszystkich oprócz tego, kto je snuje. Potrzeba jedynie chociaż jednej osoby, która w nie uwierzy i pomoże ci je zrealizować."

Niezwykle pasjonująca i wzruszająca autobiografia. Wprost nie można się od niej oderwać, tak mocno wciąga swoim dramatyzmem, ale jednocześnie daje nadzieję, że nawet w najgorszym scenariuszu, jaki napisał dla nas los, znajdzie się miejsce na szczęście. Joseph Lopez Lomong, nie ukrywa, że jednym z celów napisania i wydania książki jest pozyskanie funduszy dla założonej przez niego fundacji, starającej się uzdrowić warunki życia w Sudanie Południowym, poprzez dostęp do czystej wody, edukacji, opieki medycznej i żywności. Pokazuje nam ona szeroką skalę problemów mieszkańców tego afrykańskiego kraju. Jako światowej klasy biegacz Lomong wykorzystuje swój sportowy sukces, aby nieść pomoc rodakom. Wystarczy kilka osób, czasem właśnie jedna, aby dać impuls do zmian na lepsze. Szczerze mogę polecić tę książkę.

Najlepsza jak dotąd przeczytana biografia. Wciągająca, ciekawa i prawdziwa.

Mały Lopez jako sześcioletek został zabrany od rodziców. Razem z innymi dziećmi przewieziono go do obozu sudańskich imigrantów, a dokładnie do małej chaty bez okien. Musiał jeść pożywienie zmieszane z piaskiem i patrzeć jak umierają jego towarzysze. Razem z swoimi "Aniołami Stróżami", czyli trójką starszych chłopców, wydostał się stamtąd biegnąc trzy doby, tylko po to by trafić do obozu uchodźców, gdzie aby uprawiać swój wówczas ulubiony sport - piłkę nożną - musiał przed każdym meczem przebiec 30km. Po 10 latach, dzięki swojej determinacji, został wysłany do Stanów Zjednoczonych, do rodziny zastępczej. Tam spełniło się jego marzenie z obozu - pobiegł w igrzyskach olimpijskich.

Najciekawsze jest to, że mimo początkowych tragedii w jego życiu, nie przestał wierzyć w Boga i się nie poddał. Polecam :)

Najlepsza jak dotąd przeczytana biografia. Wciągająca, ciekawa i prawdziwa.

Zaczęłam czytać bo myślałam, że będzie to historia biegacza, który został Mistrzem Świata. Po przeczytaniu kilku stron zdałam sobie sprawę, że będzie to nietylko opowieść o utalenowanym sportowcu ale także o tym jak usiec przed śmiercią.Jest to opowieść o wytrwałości, dążeniu do celu jakim jest życie, o miłości do siebie i bliźniego, o niesieniu pomocy. O tym jak spełniają się marzenia i jak w jednej chwili może odwrócić się los.

Niesamowita opowieść! Czytałam ją jednym tchem! Dała mi wiele motywacji :)

Niesamowita opowieść! Czytałam ją jednym tchem! Dała mi wiele motywacji :)

Wspaniała książka, czyta się jednym tchem. Niesamowita historia biegacza olimpijskiego, porwanego w wieku 6 lat przez rebeliantów z biednej wioski w Sudanie Południowym. Czytam ją jeszcze raz, tym razem moim dzieciom. Rewelacja.

Bardzo ciekawa i inspirująca historia chłopca, który osiągnął sukces, mimo niesamowicie niesprzyjających warunków. Polecam nie tylko biegaczom, ale chyba tylko biegacze zrozumieją, jaką siłę dawało bieganie bohaterowi tej książki.

Mimo trudnego tematu i średniej formy.. przeganialnie się czyta.

Mimo trudnego tematu i średniej formy.. przeganialnie się czyta.

„Bieg po życie” to autobiografia człowieka niezłomnego. Lopez Lomong dziś znany jest na całym świecie jako jeden z najlepszych sportowców – biegaczy. Jednakże gdyby nie jego głęboka wiara w Boga, duża doza szczęścia i ogromne samozaparcie byłby nikomu nieznanym chłopcem z biednego, targanego wojnami domowymi i różnego rodzaju chorobami cywilizacyjnymi Sudanu. Dane mu jednak było zaznać szczęścia…

W wieku sześciu lat zostaje uprowadzony przez afrykańskich rebeliantów i trafia do specjalnego obozu dla dzieci. Wraz z trzema innymi uprowadzonymi chłopcami udaje mu się niepostrzeżenie zbiec z „wiezienia”. Niepohamowana chęć ucieczki, fizyczne możliwości do podjęcia długotrwałego wysiłku mimo skrajnego wyczerpania i wiara we własne siły sprawiła, że po wielokilometrowym biegu dotarł do miejscowości Kakum w Keni. Tu Lopepe w obozie dla uchodźców spędza dziesięć kolejnych lat swego życia. Z dala od rodziców, domu, braci oraz sióstr. W pewnym momencie dostaje niesamowitą szansę od losu. Szansę wyjazdu do Ameryki i możliwość rozpoczęcia życia na nowo. Udaje mu się wykorzystać tą sytuację, dzięki której zostaje zaadoptowany przez pewną amerykańską rodzinę. W Ameryce powoli, niestrudzenie dąży do spełnienia swych najskrytszych marzeń… Jak się okazuje nie ma dla niego rzeczy niemożliwych.

Biografia Lomonga to opowieść niesamowita. To nie tylko historia człowieka, któremu udało się wyrwać z piekła i osiągnąć światowy sukces, ale jest to przede wszystkim opowieść o wielu ludziach dobrej woli, którzy umożliwili mu „danie” tego typu szansy. Rewelacyjna. Polecam ;)

• Sport
  • Biografie