Steven Gerrard. Serce pozostawione na Anfield. Autobiografia legendy Liverpoolu

Wydawnictwo: Sine Qua Non
My Story
0tommy

Starali się o niego najbogatsi. Odmawiał Realowi Madryt, Bayernowi Monachium i Chelsea. Odrzucił nawet opiewającą na 13,5 miliona euro ofertę z Kataru. Wszystko po to, by pozostać wiernym Liverpoolowi. Nawet jeśli miało to oznaczać brak upragnionego mistrzostwa Anglii... Dzięki tej postawie stał się symbolem The Reds i zyskał dozgonny szacunek kibiców na całym świecie. W tej książce Steven...

Dzięki tej postawie stał się symbolem The Reds i zyskał dozgonny szacunek kibiców na całym świecie. W tej książce Steven Gerrard opowiada historię swojego życia i podsumowuje 17 sezonów spędzonych przy Anfield.

Błędy transferowe Rafy Beníteza. Spóźnialstwo Mario Balotellego. Nakłanianie do pozostania w klubie Luisa Suáreza i Fernando Torresa, derby Liverpoolu z wstydliwą kontuzją i wyjście na miasto, które skończyło się dobą spędzoną w areszcie.

Nieważne, czy kibicujesz Manchesterowi United, Arsenalowi, czy FC Barcelonie. Autobiografia TEGO piłkarza to pozycja obowiązkowa każdego fana futbolu.

***

To ostatni Mohikanin współczesnego futbolu. Wielki charakter, wielka ambicja i wielkie serce bijące od zawsze tylko dla Liverpoolu. Za to należy mu się ogromny szacunek.
Jerzy Dudek

FRAGMENT

Siedziałem z tyłu samochodu i czułem, że łzy spływają mi po twarzy. Nie płakałem od lat, ale w tym momencie, w drodze do domu, nie mogłem się powstrzymać. Łzy ciągle napływały mi do oczu podczas tego słonecznego wieczoru w Liverpoolu. Było bardzo cicho, a my oddalaliśmy się od Anfield. Nie pamiętam, ile trwała podróż. Nie jestem w stanie wam nawet powiedzieć, czy ulice były pełne samochodów, czy nie. W środku coś mnie dobijało.

Godzinę wcześniej chciałem zniknąć w czarnej dziurze. Graliśmy u siebie mecz, który mógł zadecydować o tytule mistrzowskim. Wcześniej pokonaliśmy u siebie Manchester City, bezpośrednich rywali do mistrzostwa. Mieliśmy na koncie 11 zwycięstw z rzędu. Tylko jedna wygrana dzieliła nas od tego, żeby Liverpool mógł być prawie pewny pierwszego mistrzostwa Anglii od maja 1990 roku. (...)

Wydarzenia z tego popołudnia ciągle rozgrywały się w mojej głowie.

W ostatniej minucie pierwszej połowy meczu przeciwko przebiegłej Chelsea, którą José Mourinho nastawił tak, by przerwać nasz marsz ku chwale, coś się stało. To było proste podanie w moim kierunku w pobliżu połowy boiska. Pozornie nic nieznaczący fragment meczu, chwila ciszy w czasie naszej pogoni za tytułem. Ruszyłem do piłki. Prześlizgnęła mi się pod stopą.
Wtedy nastąpił ten moment. Poślizgnąłem się. Upadłem na murawę.
Znałem dobrze smak zwycięstwa – tak samo jak poznałem gorycz porażki.

źródło opisu: www.labotiga.pl

źródło okładki: www.labotiga.pl

Karol | 2018-12-17

Witam,

Bardzo dobra książka.Dużo faktów,trochę mniej anegdot ale ogólnie bardzo fajnie i szybko się czyta.Steven jeden z najlepszych pomocników ligi angielskiej opisuje jak cholernie ciężko jest utrzymać taki dobry poziom przez tyle sezonów.ps.plusem też jest opis kilku z najważniejszych meczów w karierze Gerrarda. POLECAM

Geralt | 2018-10-10

Trzeba być mega fanem Steviego G i LFC, chociaż to rozumie się samo przez się, (nie można być kibicem LFC nie będąc fanem Gerrarda i na odwrót) by przeczytać tę książkę z zainteresowaniem od początku do końca. Bardzo brakowało mi w niej luzu, wszystkie "kontrowersje" podane na pięknej tacy z porcelanową zastawą.

Oczywiście znajdziemy tu parę ciekawostek, kilka ostrych przypraw, jednak całokształt daje dość mizerny efekt.

barwu | 2018-06-26
Przeczytana: lipiec 2017

Obowiązkowa książka dla każdego fana Liverpoolu. Dużo ciekawostek dotyczących byłego kapitana i piłkarza Stevena Gerrarda. Można spojrzeć na różne sytuacje w zupełnie innej perspektywie. Nie wszystko wydaje się takie kolorowe, jak wydawało się na początku - co dodatkowo dodaje smaczku z każdą przeczytaną stroną. Szybko się to czyta, na weekend, nad wodą - dobry wybór.

Piczi | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

Niestety, jakby kompletnie brakowało tu pomysłu. Nie jest to na pewno autobiografia. Książka jest za bardzo przegadana. Połowa to właściwie wspomnienie sezonu 2013/2014. Do tego zbyt długie opisy poszczególnych meczów, akcji (z dokładnością, którą nogą przyjmował Daniel Sturridge i czy pierdnął). Co chwilę wspomina tragedię na Hillsborough, zamiast poświęcić na to jeden, osobny i specjalny rozdział. Kilka ciekawych wątków, jak relacja ze Suarezem, zainteresowanie Chelsea, kontuzja członka, czy samo pożegnanie, ale nie ma tu koncepcji, niewiele jest życia Gerrarda.

Mateusz | 2017-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Autobiografia wieloletniego kapitana Liverpoolu rozczarowuje. Przez ponad 440 stron wieje - poza kilkoma smaczkami - nudą.

Maciej Mazurkiewicz | 2017-01-29
Przeczytana: 28 listopada 2016

Przyjemna w odbiorze autobiografia, choć jednak nieco rozczarowuje. Przede wszystkim zdradza niewiele szczegółów życia prywatnego, z których część jest znana fanom piłki. Głównie jest to opis jego finalnego okresu w Liverpoolu F.C. (z naciskiem na szczegółowy opis poszczególnych spotkań), który nie skończył się po jego myśli. Stąd wynika dość smutny ton narracji niedawnych zdarzeń przeplatanych wspomnieniami z całej jego kariery. Prywatnie oceniam ją jako dobrą, jednak myślę, że dla osób, które czytały jego poprzednią autobiografię oraz dla osób nie sympatyzujących z L.F.C., może być rozczarowaniem.

marcinzp6 | 2016-12-08
Przeczytana: grudzień 2016

Obowiązkowa lektura dla każdego kibica czerwonej części Liverpoolu. Złożyło się, że ja takowym jestem i nie przeszedłem obok tej pozycji obojętnie. Kapitan mego ulubionego zespołu napisał autobiografię. Musiałem ją mieć!
Nie, nie zawiodłem się. Najobszerniejszy opis dostaliśmy tego sezonu w którym Stevie popełnił ten pamiętny błąd w meczu z Chelsea.
Oczywiście rozumiem, że to był jeden z ważniejszych sezonów w karierze Gerrarda, lecz mimo wszystko brakowało mi w pewnym stopniu historii z odleglejszych lat. Lat w których wprowadzał się stopniowo do zespołu, lat które zostały pominięte.
Jestem pewien, że nie oceniam tej książki obiektywnie - nie jestem w stanie ocenić jej niczym wytrawny krytyk kulinarny podczas kolejnej degustacji w restauracji.
Czytałem ją niczym napalony kibic LFC, oczekując na kolejne mecze Steviego w drużynie Liverpoolu.
Przypadła mi do gustu, darzę ogromnym szacunkiem wieloletniego kapitana angielskiej drużyny i szczerze mogę powiedzieć że kupując tę oto...

killersteward | 2016-10-16

Bardzo dobra i emocjonalna książka. Chyba najlepiej napisana autobiografia piłkarska do tej pory.

hestion | 2016-06-15

Warto przeczytac historię piłkarza który grał dla pasji, rodziny i ludzi, a nie tak jak dzisiaj, dla pieniędzy i sławy. W swojej książce jest szczery, nie udaje, nie musi. Niektóre rozdziały sa naprawdę zaskakujące, chodzi mi o samą tematykę. Momentami książka jest troche chaotycznie napisana, co moze troche zniechęcić do dalszego czytania, jednak nie warto rezygnować.

Emilka | 2016-06-01

Przystępując do czytania tej książki właściwie nie miałam żadnych wielkich oczekiwań. Chciałam poznać swojego idola i byłego już kapitana mojej ulubionej drużyny piłkarskiej. Nie nazwę tej autobiografii arcydziełem czy czymś wybitnym, stąd otrzymuje ona ode mnie 8 gwiazdek, ale nie o to tutaj chodzi. Książka ta według mnie jest pewną formą rozliczenia się Stevena Gerrarda ze wszystkim tym, co zostawił w Anglii. Być może nie każdy rozumiał powody, dla których zdecydował się on opuścić klub, w którym zaczął karierę, wobec czego cieszę się, że Gerrard przekazał to w swojej książce, rzucając światło na to, co działo się i w nim samym i w klubie, w momencie kiedy faktycznie zdecydował o tym, że odejdzie. Czytam opinie niektórych o tym, że nie tego oczekują od piłkarskiej biografii, ale jest to na pewno ciekawa lektura mimo wszystko. Podoba mi się sposób, w jaki się zaczyna (od tego dramatu w meczu z Chelsea), a następnie, jak prowadzi nas przez poszczególne etapy życia. Pisze o swoich...