Próżna

Wydawnictwo: Muza
literatura piękna
LubimyCzytać

Kluczem w dążeniu do szczęścia jest zrozumienie tego, czego naprawdę się pragnie. Bohaterki książki są ambitnymi i zdeterminowanymi prawniczkami. Chcą spełnić swoje marzenia i z impetem wkraczają w atrakcyjny świat warszawskiej korporacyjnej kancelarii prawnej.  Los bywa jednak przewrotny. Okazuje się, że sukces, który tak bardzo chciały osiągnąć, ma wyjątkowo gorzki smak. Mozolne budowania...

Los bywa jednak przewrotny. Okazuje się, że sukces, który tak bardzo chciały osiągnąć, ma wyjątkowo gorzki smak. Mozolne budowania kariery, skomplikowane związki miłosne i zakręty losu... Przyjaciółki odrzucają nieoczekiwanie standardowe kanony sukcesu, rezygnują ze wszystkiego, czemu z takim uporem starały się sprostać i zamieniają się życiowymi rolami...

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 665

Nieprzewidywalność życia

To proste zdanie z okładki książki Sylwii Zientek pt. „Próżna”, mówi o czymś z pozoru banalnym, ale jednocześnie szalenie trudnym. O czymś, co dotyka każdego z nas, choć w różnych momentach życia. Bo tak naprawdę rzadko kiedy jesteśmy w stu procentach pewni tego, czego pragniemy. Tego, czego od życia, innych i siebie samych wymagamy. Tego, co ma nam przynieść spełnienie i pełne zadowolenie z życia oraz poczucie jego sensu.

Jak bardzo jest to skomplikowane, autorka książki ukazuje na przykładzie młodych kobiet ‒ Diany i Penelopy (Penny) ‒ energicznych prawniczek, którym przyszło robić karierę w jednej z uznanych kancelarii. Diana łaknie sukcesów zawodowych, z uporem dąży do upragnionego celu, nierzadko kosztem własnej rodziny. Penny zaś nie czuje się najlepiej w świecie rasowych prawników, w którym liczą się duże sprawy zapewniające potężny zysk i uznanie w środowisku. Żyje lekko, nie myśląc o ustatkowaniu się, dzieciach. Nie odmawia sobie za to przygodnego seksu. Jednak życie jest nieprzewidywalne i w przypadku tych młodych dam pokazało to dobitnie, wywracając ich codzienność do góry nogami.

W uporządkowanej codzienności jednej zagości totalny chaos i brak stabilizacji, u drugiej pojawią się dawno niewidziane zobowiązania i odpowiedzialność. Ich losy pokażą im to, czego doświadczamy wszyscy – nieprzewidywalność. Między innymi o tym opowiada powieść Sylwii Zientek – tak naprawdę nigdy nie możemy być niczego pewni. Nie powinniśmy uznawać, że coś, co jest dla nas codziennością od dawna, będzie nią zawsze. Życie to kalejdoskop.

„Próżna” mile zaskoczyła mnie także obrazem prawniczego świata, bowiem zazwyczaj ukazywany jest z tej gorszej strony, jako taki, w którym liczy się tylko zysk i pięcie się po drabinie kariery. Tutaj również można dostrzec ten aspekt, ale nie rzuca się on w oczy aż tak bardzo. Bohaterowie mają swoje życie intymne, zainteresowania, chodzą do opery, teatru. Słuchają dobrej gatunkowo muzyki, czytają wartościową literaturę i interesują się sztuką. Nie są ukazani jako bezduszne maszynki do zarabiania pieniędzy. Są zwyczajnie ludzcy.

Całość historii opowiedziana jest w sposób dość charakterystyczny. Styl pisarki jest wyjątkowo stonowany, z niewieloma dialogami, ale bardzo bogaty w detale, począwszy od opisów ubioru bohaterów, a skończywszy na zarysowaniu miejsc, w których toczy się akcja (wiele z nich zostało opisanych w sposób bardzo klimatyczny i realistyczny). Fani dynamicznej akcji, która podnosi ciśnienie, raczej nie będą zachwyceni „Próżną”, ale ci, którzy szukają powieści idealnej na sezon urlopowy, w której można się zanurzyć na dłużej, a dodatkowo to i owo dzięki niej przemyśleć… Będą bez wątpienia zauroczeni.

Sama mile będę wspominać śledzenie losów Diany i Penny oraz liczę, że Sylwia Zientek jeszcze nie raz uraczy mnie równie klimatyczną i dystyngowaną powieścią, bo właśnie to czyni autorkę rozpoznawalną na naszym wydawniczym rynku.

Ewa Szczeoańska

nina_tetra | 2019-01-03

Błagam...
Przeczytałam tylko dlatego, że umówiliśmy się ze znajomymi, że ją przeczytamy.
Naszpikowana pseudoartystycznymi wypowiedziami.

Jestem prawnikiem i mogę zapewnić, że życie prawnika (przynajmniej takiego normalnego) tak nie wygląda.

Nie podobała mi się. Pełno rozważań nad "miałkością życia" i innych melodramatycznych wypowiedzi.
Główna bohaterka nie ma kręgosłupa moralnego i nie potrafi się zdecydować czego chce.

Dżizas! Co to miało być? Nie zawsze udawało mi się kończyć rozpoczęte książki ale nigdy nie poddałam się po zaledwie kilku stronach. A tak było w tym przypadku. Mój czytnik pokazywał 3% a ja już więcej nie mogłam znieść. Nie wiedziałam o czym czytam, język egzaltowanej licealistki. Miałam zamiar przytoczyć kilka cytatów na potwierdzenie moich słów ale stwierdziłam, że nie będę Was narażać :)

magdalena | 2018-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2018

Ta książka to tęsknota za prostym życiem, chęcią wypisania się z wyścigu szczurów i pokazaniem, że gonienie za materialną stroną życia nie ma wiele sensu. Rozumiem zamysł, ale wykonanie bardzo, bardzo średnie.

Mbombolona | 2017-11-28

Ogromne rozczarowanie! Zachęcona opiniami na portalu, nie mogłam się doczekać tej powieści. Niestety, nie spełniła moich oczekiwań. Dobrnęłam do końca, ale po kilku poważnych zamiarach jej odłożenia na dobre. Czytając cały czas miałam wrażenie, że jest to powieść dla nastolatków a nie dla dorosłych. Bardzo prosty język, wręcz za prosty jak na zapowiadającą się poważnie powieść. Banalne, łatwe do przewidzenia sytuacje. Charakterystyka postaci wymuszona, nienaturalna. Dużo powtórzeń, te same rzeczy opowiedziane innymi słowami pokazują, że autorka nie miała pomysłu na budowanie postaci. Miałam wrażenie, że na siłę stara się pomieszać style - trochę powieści erotycznej rodem z Greya (sporo wulgarnych wstawek, które jednak nie podgrzały atmosfery powieści), trochę powieści psychologicznej. Wyszło miałko.

ArtMagda | 2017-08-03

Rozczarowanie tym większe, że zachwycałam się jej "Podróżną w stronę czerwieni" i tak łasa byłam na następną lekturę tej autorki. Powieść jest tak źle napisana, że czułam się zażenowana podczas lektury. Tylko ja widzę te mankamenty? Tę niespójność akcji, przegadanie wielu wątków (które redaktor Muzy powinien po prostu wywalić) i przekarmienie czytelnika? Tylko ja dostrzegam, jak autorka męczyła się, budując główną postać? Ciekawe przesłanie powieści zatonęło pod złą formą książki. Niestety.

Najwidoczniej miałam zbyt duże oczekiwania. Szkoda wielka, choć wierzę, że autorka się rozwija - "Podróż w stronę czerwieni" jest kolejnym tytułem po "Próżnej" i już znacznie lepszym. A teraz na rynku pojawił się następny i liczę, że autorka utrzymuje tendencję wzrostową. Wierzę, że rozwija swój warsztat, wyciąga wnioski i z każdym tytułem staje się coraz lepszą pisarką.

Proza Sylwii Zientek ma potencjał. Ma szansę stać się kultową. Tylko potrzeba szlifu. W "Próżnej" go zabrakło....

Carmen | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

Czegoś mi w tej książce zabrakło. Nie wiem czego, ale męczyłam się podczas czytania.
Wielki plus za opisy Warszawy.

izabela81 | 2016-09-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016 rok
Przeczytana: 09 września 2016

"Odczuwanie więzi z drugim człowiekiem to jak nawiązanie kontaktu z inną galaktyką - nie sposób wytłumaczyć, dlaczego się udało."

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Po "Próżnej" tak naprawdę nie wiedziałam czego się spodziewać. Myślałam że dostanę kolejną typową kobiecą powieść obyczajową, ale tu zostałam kompletnie zaskoczona. Zaskoczył mnie zarówno styl autorki, jak i sama treść.

Rozpoczynając czytanie "Próżnej" zastanawiałam się nad tytułem, jakie ma on znaczenie. Przy pierwszych stronach nawiązywał jedynie do nazwy ulicy zlokalizowanej blisko miejsca pracy bohaterek, ale ku mojemu zaskoczeniu, im dalej w fabułę, tym zyskiwał nowe, głębsze znaczenie. Słowo "próżna" ma tu bardzo wymowny charakter. Odnosi się bowiem do stylu życia bohaterów tej książki, do ich egoizmu, do zapatrzenia w swoje "ja".

Akcja osadzona została w polskiej rzeczywistości. Widzimy tu samo życie, realia takimi, jakie są. Autorka nie stara się upiększać niczego na siłę, nie koloryzuje, nie...

Fantasmagoria | 2016-09-08
Przeczytana: 2015 rok

„Próżna” to powieść, która wywarła na mnie wrażenie prawdziwości i brutalnej codzienności, autorka nie wacha się bezwzględnie wskazywać, że sens życia bohaterów ucieka, a oni sami ciągle poszukują rozwiązania. Sylwia Zientek rzuca nas w środowisko prawników, zdominowane przez obraz bogatych, dobrze wykształconych, pracujących w prestiżowej kancelarii osób, noszących dobrze skrojone garsonki, czy garnitury i często podróżujących po świecie. Czytając kolejne kartki powieści, ma się wrażenie, że nie polubimy się z bohaterami, odczuwamy pewien dystans i to zarówno wynikający z samych kreacji bohaterów, którym daleko do nieskazitelnych, nieomylnych charakterów, ale także ze względu na niedostępność i chłód bijący od budowanej w utworze atmosfery.

Fabuła utworu opiera się na historii dwóch kobiet, przyjaciółek, które pomimo wielu różnic, zarówno fizycznych, jak i charakterologicznych zawiązują między sobą więź, która na przestrzeni lat, w miarę jak bohaterki zmieniają się i...

cloisters | 2016-03-21

Nie da się tego czytać. Pretensjonalne.

Kaś | 2016-02-26
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Dynamiczny świat młodych, ambitnych prawników, którzy dążą do sukcesu i głównie temu poświęcają czas oraz uwagę. Czym jest szczęście w ich rozumieniu? Czy są w stanie osiągnąć je na każdej możliwej płaszczyźnie? Jak mogą odnaleźć siebie w gąszczu zadań i zawrotnym tempie życia?

Podczas lektury poznajemy życie dwóch bohaterek, które łączy przyjaźń i pozycja zawodowa, jednak wszystko inne – dzieli. Jedna z nich jest znacznie ładniejsza, druga z kolei dużo bardziej kompetentna; jedna wie, że na sukces trzeba zapracować, druga przywykła, że bez wysiłku dostaje wszystko, czego tylko chce; jedna zaczyna przykładne życie rodzinne i godzi je z pracą, druga natomiast woli szybkie przygody, które przynoszą jej mniejszą lub większą korzyść. Problem tkwi w tym, że żadna z nich nie jest zadowolona z sytuacji życiowej, w której się znajduje, a to, co uważały za element własnej tożsamości, okazało się być ich przekleństwem. Obie będą musiały spojrzeć na swoje życie z dystansu, zweryfikować...