Hotel Varsovie. Królewski szpieg

Okładka książki Hotel Varsovie. Królewski szpieg Sylwia Zientek
Okładka książki Hotel Varsovie. Królewski szpieg
Sylwia Zientek Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Hotel Varsovie (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Hotel Varsovie (tom 3)
W.A.B.
2019-09-18
2019-09-18
literatura polska hotel varsovie

Na półkach: , , , , , ,

Genialna książka. Tym razem poznajemy nieco bliżej Jana Sobieskiego, towarzyszymy bohaterom mieszkającym w Warszawie w czasach sejmu czteroletniego i szalonych lat dwudziestych.
Nadal jestem pod wrażeniem talentu pisarki. Uważam, że to obecnie najzdolniejsza polska autorka. Tokarczuk przy niej jest mdła. Co za wiedza! Czytanie tej serii było pasjonującą przygodą.

Oczarowana poprzednią częścią sagi pani Zientek z wypiekami na twarzy czekałam na premierę ostatniego tomu serii. I jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, mocno się rozczarowałam.

Książkę czytałam ponad pół roku - zupełnie nie mogłam się przekonać do tej opowieści i za żadne skarby nie potrafiłam się w nią wciągnąć. Mam wrażenie, że wszystko zaczęło się rozkręcać i nabierać kolorów dopiero pod koniec.

Zbyt dużo uwagi zostało poświęcone życiu erotycznemu Warszawy za czasów króla Augusta. Czasami zastanawiałam się, czy na pewno czytam nadal książkę obyczajową, czy już jakiś średniej klasy erotyk.

Ogólnie mówiąc pani Zientek udowodniła wcześniej, że stać ją na więcej. Zaliczyła tutaj ewidentny spadek formy.

Oczekiwałam pojawienia się tej ksiażki odkąd skończyłam czytać jej drugą część. Warto było. Historia rodziny Żmijewskich i Szpakowskich wpleciona w barwne dzieje Warszawy. Widać, że każdy szczegół historii był dokładnie sprawdzony i poznany przez autorkę. Jakże ciekawie jest odkryć inne oblicze naszych dawnych władców, to, którego nikt nam nie przedstawi ani w szkole, ani gdy będziemy zwiedzać muzeum.
Ale...
Jest jedno olbrzymie ALE, które już w poprzednich częściach "Hotelu Varsovie" bardzo negatywnie wpływało na odbiór książki i również w tej aż gryzło w oczy. Korekta!
Wysyp literówek, błędów składniowych, przekręconych wyrazów... każdy może sobie wybrać do woli w tak karygodnie niedopracowanej pod tym względem książce.
Dlatego zamiast 9 gwiazdek wystawiam tylko 5. Szkoda, wielka szkoda, bo książka zasługuje na bardziej znających się na swojej pracy korektorów.

Wystawiam tę opinię z wielkim bólem serca. Posiadam dwa poprzednie tomy Hotelu Varsovie, czekałam bardzo na zakończenie cyklu. P. Sylwia Zientek potrafi przykuć uwagę czytelnika, pisze ciekawie, ale... Właśnie to wielkie ale zaważyło na mojej ocenie, bo już dawno nie miałam w ręce książki tak naszpikowanej wszelakimi błędami (literówki, błędy składniowe itd.) Miałam z czytania więcej zdenerwowania niż przyjemności. Przykłady? "Ela poczuła niezwykłą ulgę. Ten chłopak bardzo ją męczył - nieustannie domagał się pocałunków i obietnic ślubu, a poza wieczorami, gdy można było tańczyć tango - a tych teraz ich już nie organizowano - jedynie przeszkadzał w czułej relacji z przyjaciółką, na której Eli zależało nieporównanie bardziej niż na zwalistym mężczyźnie. " lub" Oschły w sposobie bycia, boleśnie prostolinijny, na sprawiał wrażenia osoby, która byłaby w stanie zaopiekować się choćby kotem". Szkoda, że zakończenie serii pozostawi we mnie taki niesmak.

To już koniec historii rodów Żmijewskich i Szpakowskich jak i Hotelu Varsovie. Na przestrzeni czterystu lat wzlotów i upadków hotelu, który widział nie jedną zdradę, słyszał nie jedno kłamstwo, dochował wielu tajemnic tym razem odkrywa sekret pani Różalskiej. Która po śmierci Stanisława Augusta postanawia wyznać córce prawdę o sobie... Lata 60-te XVIII wieku, to nowy etap hotelu. Umiera Serafin Żmijewski, jego interes przejmuje syn Antoni. Niespodziewanie dla niego samego, działalność hotelu zwraca uwagę króla. Lata 20-ste, to czas kabaretów i Apolonii Chałupiec. Varsovie opiekują się trzy siostry Żmijewskie. Polska pojawia się na mapie Europy, a Waleria poznaje swoją córkę...

Uwielbiam tę sagę. Historia Warszawskich hotelarzy wciągnęła mnie bez reszty. Wyczekiwałam ostatniego tomu jak dziecko pierwszej gwiazdki. Tym bardziej, że w toku wypadków powstały nowe wątki. Niestety bezpowrotnie pominięte przez autorkę w Królewskim szpiegu. Z żalem i bólem przyznaje, że trzecia część jest najsłabsza z serii. Nie wiem dlaczego Zientek pominęła całkowicie wątek Dany Spakowski. Owszem jest lakoniczna wzmianka, że wyjeżdża pracować za granice. Tak, tak mimo złamanego kręgosłupa(!) Ogólnie cała intryga jest dobra, pomysł był przedni, realizacja początkowo szła doskonale. Niestety w przed ostatnim rozdziale zamiast przyspieszyć akcję, nadać tempa wydarzeniom. Zientek postanawia zanudzić czytelnika opisami wydarzeń historycznych nic nie wnoszących do fabuły. Męczą nużą, ja rozumiem, że pani Sylwia w Luksemburgu tęskni za Warszawą, ale miałam wrażenie, że czytam podręcznik do historii, a, nie świetną polską powieść.

Ja wszystko rozumiem, ale pani Sylwio trzeba było zjeść snickersa, albo inne słodkości, ogarnąć się i zakończyć to porządnie. Przecież pani potrafi! Terminy goniły? Nie sądzę, bo wpleść bez celowe fakty historyczne miała pani czas, tym samym burząc dobre tempo powieści. Reasumując saga o warszawskich hotelarzach potrafi zauroczyć swoją historią i tamtejszym klimatem. Szczerze polecam serie Hotelu Varsovie. Ale zgodnie z prawdą tom trzeci Królewski szpieg oceniam najsłabiej. Kilka nie trafionych pomysłów uczyniło książkę dużo słabszą od poprzednich. http://ksiazkinaszapasja.blogspot.com/2020/01/hotel-varsovie-krolewski-szpieg-sylwia.html

Jestem zachwycona „Królewskim szpiegiem”, który jest świetnym zwieńczeniem wspaniałej serii. „Hotel Varsovie” dostarczył mi mnóstwo emocji, atrakcji, sprawił, że spojrzałam na Warszawę w zupełnie inny sposób, poczułam, jaką miłością darzy to miasto Sylwia Zientek. Jest to trylogia napisana z rozmachem, wyczuciem i pasją. Myślę, że na długo pozostanie w moim sercu, Wam również tego życzę. Bez wątpienia warto zwrócić uwagę na ten cykl!

Całość na karowisniewska.pl

Nie chciałabym skupiać się na tym co jest w książce, o tym co dalej wydarzyło się w naszych dwóch zwaśnionych rodach i jaki finał miało współcześnie doczytać możesz sam. Ja osobiście uważam, że autorka opowiadając sagę rodzinną doskonale przemyciła takie tematy, które obecne były zawsze, a wciąż budzą wiele kontrowersji. Mam tu na myśli chociażby szukanie swojej płciowości, co czuje człowiek uwięziony w ciele innej płci, lub odkrywanie swojej seksualności, która nie zawsze wpisuje się w powszechnie akceptowalną heteroseksualność. Innym zarysowanym aspektem społecznym jest rola kobiety w społeczeństwie, jej walka o równouprawnienie, o pełnię praw obywatelskich.

Całość na karowisniewska.pl

Czyta się wspaniale jak zawsze... I te smaczki historyczne- uwielbiam!!

Czyta się wspaniale jak zawsze... I te smaczki historyczne- uwielbiam!!

Konkuruje z pierwszym tomem o bycie najlepszą z części. Poza główną fabułą ogrom informacji o ówczesnej Warszawie.

Z każdą częścią, czytało mi się coraz lepiej:)

Z każdą częścią, czytało mi się coraz lepiej:)

• Ebooki

Dodaj cytat z książki Hotel Varsovie. Królewski szpieg