Skazana

Cykl: Anka Pióro (tom 2)
Wydawnictwo: Mawit Druk
Poetka

"Skazana" - kontynuacja "Ćpunki" czyli dalsze losy Anki Pióro. Skazanej bez sądu, bez świadków, adwokatów. Skazanej na nałóg, chorobę, cierpienie, samotność i wreszcie skazanej na śmierć. Dostała wyrok, który odebrał jej wszystko - rodzinę, młodość, marzenia, plany. Proszę Wysokiego Sądu, w czym zawiniłam i jaką mam ponieść karę? Nie rozumiem dlaczego mój świat runął, zostałam zgwałcona,...

"Skazana" - kontynuacja "Ćpunki" czyli dalsze losy Anki Pióro.

Proszę Wysokiego Sądu, w czym zawiniłam i jaką mam ponieść karę?
Nie rozumiem dlaczego mój świat runął, zostałam zgwałcona, umieram i jeszcze mają o to do mnie pretensję.

Nawet nie wiem, jakie przestępstwa popełniłam, kogo zabiłam oprócz siebie i dlaczego muszę umrzeć.

Śmierć podobno nie boli, tylko to, co przed nią. Ale Anka nie znajduje w tym żadnego pocieszenia. Ludzie zabijają, dostają karę śmierci i Anka już potrafi wczuć się w taką rolę, tylko nie zna jeszcze ostatecznej daty. Wszystko co za nią, zdaję się być nierealne.
Już nie ma marze.
Ostatnie życzenie? Zniknąć.

źródło opisu: Mawit Druk, Warszawa 2015

źródło okładki: http://datapremiery.pl/barbara-rosiek-skazana-premiera-ksiazki-9659/

ms_m | 2016-09-04
Na półkach: Przeczytane, 2016., Obyczajowe.
Przeczytana: 03 września 2016

Nie mogę ocenić pozycji, która opisuje prawdziwe problemy, prawdziwe przeciwności, prawdziwe życie osoby uzależnionej od narkotyków.
Nie da się ocenić tej książki, bo to tak jakbym oceniła czyjeś życie, a kim ja jestem by to robić?

"Skazana" przedstawia dalsze losy poznanej w "Ćpunce" Ani Piórko, która od czternastego roku życia boryka się ze swoim uzależnieniem od narkotyków. Jest to dziennik pisany przez samą uzależnioną, która z dnia na dzień coraz bardziej nie radzi sobie ze swoim życiem.
Jest niezrozumiana przez otoczenie, własna matka traktuje ją jak obcą osobę, zwłaszcza po śmierci ojca. Na dodatek Ania choruje na AIDS, a także na raka.
Za dużo problemów jak na zwykłą osiemnastolatkę.

Literatura poświęcona nałogom to ciężki orzech do zgryzienia. Tutaj nie ma miejsca na fikcje, czasami nawet niemożliwy jest tak wyczekiwany przez nas happy end. Ta literatura posiada jednak coś czego nie ma większość książek - jest to prawda. Prawdziwe są emocje osób uzależnionych, które...

erin97 | 2016-07-28
Przeczytana: lipiec 2016

Nie wiem od czego zacząć. Ciężko jest zrecenzować tę książkę, bo uważam, że nie powinno się jej oceniać. Nawet nikt nie ma prawa tego robić. Dlaczego? Bo książka ta to pamiętnik, wewnętrzna rozmowa bohaterki z samą sobą i otaczającym ją światem. Tego osądzić nie można.

Jest to lektura smutna, mocna, ale prawdziwa. Do szpiku kości przesiąknięta emocjami. Nie mogłam koło niej przejść obojętnie. Lubię powieści o nałogach. Te o narkomani szczególnie przypadają mi do gustu. Wydaje mi się wtedy, że czytam o rzeczach odległych. Mogę pomyśleć "mnie to nie dotyczy". Historia Anki pokazuje, że problem narkotyków, może dotknąć tak na prawdę każdego. Nie trzeba pochodzić z patologicznej rodziny by wpaść w szpony nałogu. Czasem w życiu może zdarzyć się jedna tragedia, która odciśnie piętno na psychice.

W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że narkomanii to menele, wyrzutki społeczeństwa. Skreślamy ich z listy ludzkich istnień, wolimy nie wiedzieć, że są gdzieś obok nas i lubimy patrzeć...

KasiaCzyta | 2016-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Smutna, ale jednocześnie tak prawdziwa książka. Nie miałam zamiaru jej czytać, szczerze- nawet nie wiedziałam o jej istnieniu, ale jak zobaczyłam ją na półce w bibliotece i przeczytałam opis, nie mogłam przejść obojętnie. Żal, rozpacz, mnóstwo uczuć. Człowiek nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, ile osób wokół nas bierze narkotyki, dopalacze i po co? By umrzeć?? Polecam tę książkę, szczególnie młodym osobom, które dopiero w wkraczają w życie. Nie zmarnujcie swojej szansy.

Przeczytana: 25 lipca 2015

Ciąg dalszy przygód Anki Pióro, czyli "Ćpunki". Opis życia z wyrokiem, jakim jest HIV i uzależnienie z którego człowiek nie potrafi się wyrwać. Opisy tego co przeżywa główna bohaterka szokują, jeśli po takich książkach ludzie nadal sięgają po narkotyki, to chyba jest coś z nimi nie tak...a może po prostu każdy myśli, mnie to nie spotka, ja kontroluję swój nałóg?

Stella Murano | 2015-11-21

Wstrząsające świadectwo uzależnienia i jego wyniszczających, druzgocących konsekwencji.
Ku przestrodze.

julka | 2015-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2015

Szczerze to chyba nie za bardzo można komentować to, co zostało napisane w tej książce. Język jednak mogę ocenić i jest on naprawdę świetny,bardzo młodzieżowy i na topie,dzięki czemu książka przemawia do rozumu. Los głównej bohaterki Anki mną bardzo wstrząsnął,ale nie odtrącił od ludzi ,którzy ulegają nałogom i przez to niszczą sobie życie.Nie znam całej historii,bo zaczęłam od środka.Ani mi po prostu szkoda,bo to była ambitna dziewczyna,która się pogubiła i nie miała kogoś na tyle silnego,aby jej pomógł,bo ona liczyła tylko na miłość rodziców i chłopaka,który zagwarantował jej bolesny koniec końców,a ojciec nie wytrzymał,a raczej jego serce,a matka całkowicie odrzuciła córkę,nie wiem dlaczego,bo nie czytałam Ćpunki.Załamała mnie informacja,że w MONAR-ze są zgłaszane przypadki AIDS u rocznika 2000-czyli mojego.........Ale książkę polecam,bardzo hm........mądry pamiętnik....

PATRYCYJKA | 2015-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

Nie czytałam ćpunki więc zastanawiałam się czy w ogóle sięgnąć po tą lekturę. Nie żałuję. Mocna, prawdziwa historia młodej,18-letniej dziewczyny, która umiera na HIV. Bolesna i poruszająca powieść o zaprzepaszczonych marzeniach Anki na zostanie lekarzem, o studiach, o normalnym życiu. Młoda dziewczyna, która nigdy nie czuła się kochana i akceptowana przez swoją matkę a którego uczucia tak bardzo pragnęła. Warto przeczytać...

Małgorzata Jasek | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Dalsze losy nastoletniej ćpunki. HIV, AIDS, rak szyjki macicy i nadal ciągłe ćpanie. Śmierć ojca na zawał, udar dziadka, obojętność matki, niesamowita huśtawka nastrojów, od miłości, wiary, nadziei po nienawiść, obwinianie świata, dążenie do samounicestwienia. ( 23 / 52 )

Joanna | 2016-11-01

"Skazana" to dalszy ciąg "Ćpunki", opowieści o dziewczynie, która popadła w szpony uzależnienia i wydała na siebie wyrok, bez sądu, świadków i ławy przysięgłych.
Anka Pióro, kontynuuje swoją walkę z nałogiem, walkę ze sobą o normalne życie, co opisuję pieczołowicie w swoich dziennikach. Bywa przy tym infantylna i zagubiona. Pełna żalu wobec rodziny i pełna niepokoju o swój los. Niestety, brakuję jej motywacji, a świadomość wirusów HIV i HCV, z którymi musi się zmierzyć, pogłębiają jej depresję i obojętność wobec życia. Dziewczyna skupia się głównie na śmierci i wyczekuję jej, bo uważa, że jest ona jej jedynym wybawieniem z sytuacji.

To smutna historia, ze smutnym finałem, realnie osadzona w świecie młodzieży. Może być przestrogą, gdyż postępowanie Anki obrazuję skutki sięgnięcia po substancję psychoaktywne i efekty uzależnienia.

Autorka wykazała się ogromną wyobraźnią i empatią w budowaniu kreacji psychiki młodej, uzależnionej osoby, jej emocji oraz huśtawek nastroi, które...

mirabelka166 | 2018-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2018