Dudziak

Seria: Autobiografie, Skrzywdzone
Wydawnictwo: Amber
Nobody Came
Ag2S

Przerażająca historia braci okrutnie maltretowanych i molestowanych w domu dziecka spisana przez autorkę bestsellerowych autobiografii Tylko nie mów mamie i Kiedy tata powraca Zaalarmował ich hałas. Wybiegli z pokoju i zobaczyli tatę. Zwisał na sznurze nad schodami… Robbie ma pięć lat, kiedy jego ojciec po samobójczej próbie trafia do szpitala psychiatrycznego. Matka, już wcześniej zajęta...

Robbie ma pięć lat, kiedy jego ojciec po samobójczej próbie trafia do szpitala psychiatrycznego. Matka, już wcześniej zajęta wyłącznie kolejnymi kochankami, teraz znika na dobre. Starszy brat Robbiego zostaje umieszczony w domu dziecka Haut de la Garenne, a Robbie i jego trzyletni braciszek - w Sacre Coeur, sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne.

Ogromny, ponury gmach przeraża chłopców od pierwszej chwili. Ale gorsze jest to, co dzieje się za jego murami. Bicie, chłostanie pejczem, ciemny kurnik, w którym za karę zamyka się dzieci jak w karcerze. Okrucieństwo zakonnic jest niewyobrażalne. Uderzony w głowę brat Robbiego doznaje nieodwracalnego urazu mózgu…

Kiedy Robbie zostaje przeniesiony do Haut de la Garenne, myśli, że to koniec horroru. Tu są książki, telewizor, ogród… i pokoje kar, gdzie wychowawcy znęcają się nad chłopcami. I jeszcze bardziej koszmarne miejsca...

Robbie spędził w sierocińcach dziesięć lat. I przez dziesięć la nikt nie przyszedł bezbronnym dzieciom z pomocą.

Prawda o tym, co działo się za murami domów dziecka na wyspie Jersey, wyszła na jaw, dopiero kiedy Robbie był już dorosły. Skandal poruszył opinię publiczną, ale nie zwrócił dzieciństwa tym, którzy stracili je bezpowrotnie. Ludziom takim jak Robbie Garner.

Jego wstrząsające wspomnienia spisała Toni Maguire - ofiara molestowania w dzieciństwie i autorka bestsellerowych autobiografii Tylko nie mów mamie i Kiedy tata powraca. Po sukcesie swoich książek dostawała tysiące listów od ludzi krzywdzonych w dzieciństwie. Postanowiła wykorzystać swoje tragiczne doświadczenia i swój wyjątkowy talent literacki, spisując traumatyczne wspomnienia innych w bestsellerowych biografiach.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1428/nikt-nie-przyjdzie

chrispu | 2014-11-07
Na półkach: Przeczytane, Różne

Albo się uodporniłem, czytając książki z serii "Skrzywdzone" albo ta książka nie jest wystarczająco wstrząsająco napisana, bo po jej skończeniu jakiegoś uszczerbku na psychice nie doznałem. Może to za sprawą początku i zakończenia tej opowieści - które są w miarę optymistyczne. Bo czytanie tego co jest pomiędzy, u osób o "słabych nerwach" może spowodować, że "nóż się w kieszeni otworzy" i człowiek pójdzie "w miasto" komuś przyłożyć (np. zakonnicom lub komuś z pomocy społecznej). To oczywiście przesada, ale w niektórych momentach naprawdę ma się takie myśli.
Cała ta opowieść pokazuje bardzo dobitnie jaka była mentalność i umysłowość ludzi (w Anglii) zaraz po II wojnie światowej i jaki był status dzieci w społeczeństwie (szczególnie dzieci biednych). I nie jest to wesoły obraz.
Jedynym jasnym elementem w powieści, jest przedstawiona niesamowita w moim odczuciu, braterska więź łącząca głównych bohaterów, która dawała im siły do życia i nie poddawania się. No, łezka może się w oku...

Anna | 2016-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2016

Nie ma nic okrutniejszego i bardziej wstrząsającego, czego nie można absolutnie wybaczyć, jak krzywda wyrządzona dziecku. Zwłaszcza wówczas, gdy tę krzywdę wyrządza się z premedytacją w placówkach, które mają dzieciom zapewnić właściwą opiekę, rozwój, uchronić przed traumatycznym dzieciństwem.

Opowiedziana przez Robbie'go Garnera, a opisana przez Toni Maguire, historia z pobytu jego samego i jego dwóch braci w domach dziecka na wyspie Jersey, jest wprost nieprawdopodobna, przeszywająca bólem każdą cząstkę ciała i duszy, przekraczająca wszelkie ludzkie wyobrażenia. Przeżywałam z bohaterami każdy dzień, każdą chwilę, każdą wykonywaną na nich upodlającą "karę", która bardziej przypominała tortury, niż dyscyplinowanie niesfornych wychowanków, ich maltretowanie, poniżanie i molestowanie, milczący strach i przerażenie.
Najgorszym w tym wszystkim było to, że te dzieci - ofiary nie miały do kogo zwrócić się o pomoc, nie miały komu zaufać, na kim się wesprzeć. Jak wielkie piętno poczucia...

Madi | 2014-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2014, Na faktach
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Po przeczytaniu tej książki ,aż chce się krzyczeć ze złości i bezradności na okrucieństwa jakie dzieją się wokół nas.
Książa jest pełna emocji,bardzo wstrząsająca,a już fakt ,że takie straszne rzeczy działy się w sierocińcu u sióstr zakonnych,które to powinny być wcieleniem dobroci i miłości,to po prostu nie mieści się w głowie.
Uważam,że w tego typu instytucjach powinny być przeprowadzane kontrole ,a dzieci powinny mieć dostęp do "błękitnej linii".
Powieść nie tylko opisuje okrutny los jaki spotkał trzech braci,ale pokazuje ich mocną więź ,oddanie i miłość do siebie.
Mnie za każdym razem wzruszał Robbie-główny bohater,który martwił i bał się o swojego, o dwa lata młodszego braciszka , a sam miał zaledwie 5lat.
Mam też duże uznanie do chłopaków ,że po tym wszystkim wyszli na prostą ,prowadzą normalne życie,że nie stoczyli się na dno jak to zrobili inni wychowankowie

Marta Świć | 2014-03-07
Przeczytana: 07 marca 2014

Arcydzieło w sensie rzetelności, chociaż nie ma się czym cieszyć. Książka, która fascynuje i przeraża jednocześnie. Przeraża fakt, że to autobiografia.
Mówi się, że " dzieci i ryby głosu nie mają". Nie tylko u nas, w Wielkiej Brytanii też nie. W sierocińcu prowadzonym przez zakonnice wszystko jest grzechem: śmiech, płacz, zabawa, łzy. Karą jest nieludzkie bicie i praca małych dzieci ponad siły. Opuszczają ów dom w wieku lat piętnastu, z ulgą... nie wiedzą jeszcze, że trafiają do gorszego piekła. Robbie Gardner nie chciał opowiadać o swoim "dzieciństwie", ale kiedy zobaczył w TV odkrywane szczątki swych kolegów- wszystko wróciło.
To książka, która powinna otworzyć oczy wszystkim pracownikom instytucji społecznych, policji, sąsiadom w lokalnym środowisku. Dzieci są krzywdzone, okrutnie krzywdzone i trzeba słuchać, by im pomóc. Książka pod patronatem Fundacji Dzieci Niczyje. Pozostaje niestety pytanie: czy te traumatyczne przeżycia, to już przeszłość, czy jest gdzieś jeszcze...

mclola20 | 2015-02-03
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2015

nie trzeba się zbytnio rozpisywać na temat tej ksiązki. ją po prostu trzeba przeczytać.. mimo że akcja rozgrywa się po wojnie temat w pewnie niejednym przypadku byłby aktualny i w dzisiejszych czasach..

tajemniczeksiazki | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Za każdym razem, kiedy zasiadam do napisania postu o tego typu książce jest mi niezwykle ciężko napisać cokolwiek sensownego, bo i jak można oceniać kogoś życie, w dodatku tak okrutne? Uważam jednak, że każda historia pochodząca z serii "Skrzywdzone" zasługuje na to, aby o niej mówić. Jak najwięcej i jak najgłośniej.

Życie Robbiego, jak również jego rodzeństwa nigdy nie było usłane różami. Patologiczna matka, wielu ojców i wujków ciągle odwiedzających ich dom, głód, brud, i ogólna beznadzieja to ich smutna rzeczywistość. Przyzwyczajeni do ciągłej monotonii nie spodziewają się,że to dopiero początek ich trudnego i okrutnego dzieciństwa. Ich prawdziwe problemy zaczynają się w momencie trafienia do dwóch różnych i przerażających sierocińców. W tym miejscu bicie, molestowanie, psychiczne znęcanie się nad dziećmi, surowe i bardzo bolesne kary to "normalka", z którą chłopcy będą musieli się zmierzyć...

"Nikt nie przyjdzie" to nic innego, jak przerażająca i bardzo smutna opowieść o...

Robbie Garner jest już dorosły, ma dobrą prace, podróżuje w dalekie kraje zwiedzać i poznawać kulturę innych miejsc, w wolnych chwilach popija filiżankę kawy. Można powiedzieć, że wiedzie spokojne i szczęśliwe życie. Ale czy na pewno jest ono spokojne i szczęśliwe?
Mężczyzna przez wszystkie lata wypierał dramatyczne wspomnienia z dzieciństwa. Nie chciał pamiętać tego co było, zdarzeń, które sprawiły, że jego życie zamieniło się w piekło. Jednak pewnego dnia oglądając wiadomości musi stanąć oko w oko z przeszłością. Prawda wychodzi na jaw co działo się w domu dziecka w Haut de la Garenne.
Robbie spędził dzieciństwo na Devonshire Place w St Helier. Mieszkał tam z rodzicami i trójką rodzeństwa: starszym bratem Johnem, młodszym Daviem i małą siostrzyczką Denise. Starszy brat John bardziej troszczył się o rodzeństwo niż matka. Zajęta wyłącznie kolejnymi romansami i zaglądaniem do kieliszka nie miała specjalnie czasu dla własnych dzieci. Ojciec , który poświęcał się pracy, również nie...

Lenka | 2015-02-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 04 lutego 2015

„Przerażająca historia braci okrutnie maltretowanych i molestowanych w domu dziecka” napisano na okładce i z każdym słowem muszę się zgodzić, szczególnie ze słowem przerażająca…dodałabym jeszcze makabryczna i to taka lektura, którą trzeba czasem odłożyć, bo są chwile, że trzeba odpocząć, żeby nie czytać, jak dzieci są maltretowane, bite, molestowane i krzywdzone…Napisana również w taki sposób, że nie można się od niej oderwać, ale czasem wręcz zmuszałam się, żeby nie czytać dalej danego fragmentu, który był zbyt przerażający…Bardzo smutna książka, od której trudno się oderwać

aleksnadra | 2013-06-26

Odważ się uchylić drzwi przedsionka do piekła. Poznaj Robbiego i inne dzieci, którym odebrano głos, prawo do szczęśliwego dzieciństwa i godnego życia.

Robbie wraz z rodzicami i trojgiem rodzeństwa mieszkał na Devonshire Place w St Helier, stolicy Jersey. Matka chłopca była zajęta wyłącznie kolejnymi kochankami. Nie dbała o swoje potomstwo, o dom, o jedzenie, wychowanie. Ojciec z kolei zajęty pracą zarobkową także nie poświęcał rodzinie zbyt wiele uwagi. Z czasem życie go przerosło i podjął próbę samobójczą. Został uratowany i zamknięty w szpitalu psychiatrycznym. W tym samym czasie matka porzuciła swoje dzieci skazując je tym samym na sierociniec.

Katolicka ochronka Sacre-Coeur, prowadzona przez siostry zakonne oraz wiktoriański budynek domu dziecka Haut de la Garenne na wyspie Jersey, miał stworzyć bezpieczną przystań dla dzieci porzuconych, opuszczonych, maltretowanych, cierpiących, które "bardziej niż inne potrzebowały miłości, zrozumienia i ochrony". Niestety, nie...

Kasia | 2014-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2014

Każdy powinien sięgnąć po tą książkę i wcielić się w postaci tych chłopców. Z każdym słowem przeżywać to wszystko co czuli oni. Wstyd,złość i słone łzy,które musieli przełykać.
Wstrząsające jest to,że osoby,które SŁUŻĄ BOGU traktowały tak bezbronne dzieci. Niczemu niewinne.Po przeczytaniu książki to wszystko zostaje,gdzieś w naszej świadomości.
Może dzięki temu z większą uwagą będziemy się przyglądać sierocińcom i domom dziecka.