Melanże z żyletką

Wydawnictwo: Jirafa Roja

Wszystko w tej książce rozgrywa się w niezwykłym tempie upadek i degradacja młodej dziewczyny, która decyduje się na życie pod jednym dachem ze znacznie od siebie starszym alkoholikiem. Melanże z Żyletką to świat kłamstw, złudzeń i niespełnionych pragnień. W tej opowieści nie ma miejsca na normalną miłość, gdyż przestrzeń pomiędzy kochankami wypełniona jest toksycznym uzależnieniem. W powieści nie brakuje scen drastycznych, opisów seksualnych zbliżeń, libacji i narkotykowych transów, ale jest też nuta sentymentalnej pogoni za lepszym życiem, za wolnością, potrzebą akceptacji... wreszcie i miłości, cóż że niespełnionej. Miłości, która wyraża się przez potrzebę zawładnięcia, posiadania całkowitej kontroli... ale i pełnej obaw, wycofania. Bo obydwoje szukają miłości idealnej, wszechzaspokajającej, nie znajdując jej popadają w coraz większą degradację. Miłość przykryta jest tu perwersją. Magnetyzuje ogromna siła pragnień bohaterów, którzy chcą wszystkiego, a zostają z niczym. Druga powieść w dorobku łukasza Gołębiewskiego, chyba znacznie bliższa niż poprzednia prozie Charlesa Bukowskiego, z którym autor już po Xennie mojej miłości był porównywany. Okładka: miękka, Rok wydania: 2008,

Ania | 2015-07-06
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 06 lipca 2015

Historia alkoholowego ciągu, który ściąga na samo dno.
Zaskakuje sposób przedstawienia nałogu i związanego z nim upadku. Bohaterowie ukazani są jako ludzi, którzy świetnie się bawią, prawdziwą miłością kochają tylko alkohol, dlatego póki miłość jest w zasięgu ręki lub portfela, nie ma powodu do żalów i smutków.
Prosta, oszczędna i dobitna forma.
Początek mnie zainteresował, ale potem było już gorzej. Do znudzenia czyta się o kolejnych popijawach i stosunkach seksualnych, zmieniają się tylko miejsca i czasem rodzaj trunków.
Miałam dać 6 gwiazdek, ale odejmuję dwie za chore (to chyba najlepsze określenie) zakończenie.

aleksnadra | 2014-09-20
Przeczytana: 20 września 2014

Czy istnieje miłość idealna? Czy mamy szansę spotkać na swojej drodze partnera, który spełni nasze oczekiwania w każdej dziedzinie życia? A może miłość to utopia, do której nie warto dążyć za wszelką cenę?

Takiej miłości poszukują bohaterowie powieści Łukasza Gołębiewskiego "Melanże z Żyletką", dojrzały mężczyzna- uzależniony od alkoholu i dobrej zabawy oraz młoda dziewczyna poszukująca jeszcze własnego ja. Czy postacie z tak skrajnie różnych światów mają szansę odnaleźć wspólną drogę?

Główny bohater jest zauroczony niewinnym obliczem nastolatki Zuzy Pogrzebacz, zwanej Żyletką, zgadza się na wspólne mieszkanie . Dziewczyna powinna przygotowywać się do matury, ale zafascynowana niezależnym, starszym od siebie mężczyzną, do tego pisarzem odpuszcza sobie naukę i pogrąża się w alkoholowych libacjach. Zuza z każdym dniem coraz bardziej angażuje się w nietypowy związek, popada w uzależnienie od alkoholu i odreagowuje brak zainteresowania okaleczając swoje ciało. Tych dwoje ludzi...

Karolina Futyma | 2014-01-30

Od niej zaczęłam Gołębiewskiego i zadurzyłam się w tych książkach ładnych parę lat temu. Seks, alkohol, bunt, wyzwiska, rzucanie talerzami, wyprowadzki, seks, alkohol, więcej alkoholu, wycieczki, alkohol, seks.
Tak. Lubię Gołębiewskiego.

AniaD | 2015-12-22
Przeczytana: 17 grudnia 2015

"Melanże z żyletką"... słowo klucz: alkohol, a właściwie hektolitry napojów alkoholowych. Taki świat przedstawia nam autor. Świat, w którym każdy dzień przypomina poprzedni. Nic się nie zmienia. Cały czas, bez chwili odpoczynku, bohaterowie wlewają w swój organizm alkohol. Poznajemy świat alkoholika.

- Chcę cię kochać.
- Śpij Zuzka, śpij, już niebawem świt.
- Ale ja chcę prawdziwej miłości.
- Przecież ty nawet nie wiesz, czym jest prawda.
- Prawdy nie ma. Sami ją tworzymy. Stwórzmy więc razem prawdziwą miłość.
- Czego ty chcesz?
- Zrozumienia.

Co miałem zrozumieć? Że chleje od rana do wieczora? Że kłamie? Że bawi się życiem swoim i innych?
Trzydziestoparoletni mężczyzna pewnego dnia na swojej drodze spotyka młodą dziewczynę- Zuzkę, która wprowadza się do jego mieszkania. Oboje mają problemy z alkoholem. Każdego dnia staczają się na samo dno. Wraz z innymi znajomymi codziennie piją, parę godzin śpią i znowu imprezują. Czy można w ten sposób długo wytrzymać?

- Czemu się nie...

Alicja | 2012-08-20
Przeczytana: 2011 rok

Podobna do "Xenny.." ale ma swój własny urok. A ten koniec! Musiałam go przeczytać kilka razy, bo nie mogłam uwierzyć. Czułam się jakbym dostała w łeb metalową rurką i dopiero co się ocknęła nie świadoma niczego. Beton :D

Izabela | 2010-08-22

Książkę czyta się bardzo szybko ale ilosc opisanej patologii (przynajmniej dla mnie) dosc ciezkostrawna. Świetne, zupelnie niespodziewane zakończenie. Polecam tym, ktorzy lubia takie klimaty.

Dzisiaj wraz z Łukaszem Gołębiewskim udamy się w podróż w czasie do moich (nie tak odleglych zresztą) zbuntowanych i punkowych czasów. Po raz pierwszy z jego warsztatem spotkałam się w... mojej szkole. Łukasz przyjechał tam w celu prezentacji swoich książek. Było dosyć wesoło, a owa książeczka dzierżona przeze mnie była podarunkiem od Łukasza dla mnie i mojej świty, wraz z dedykacją :). Niedawno, po raz wtóry gościł w mojej mieścinie z wieczorkiem autorskim. Oczywiście nie mogłam tego przegapić.

Książki tegoż autora, jakże i prezentowana w nich tematyka były impulsem do mojej pracy maturalnej, która, nota bene mimo swojej kontrowersyjności, ewidentnie odniosła zwycięstwo (ech, te szalone czasy liceum... :)).
Wspomnę też, że ów tytuł należy przeze mnie do ścisłego grona książek wielekrotnie czytanych. Cóż, posiada swój punkrockowy urok :).

Słówko o autorze: Gołębiewski zdaje się być człowiekiem wszechstronnym. Jest świadomy, iż samego pisania nie wyżyje, a więc prowadzi własne...

retrezed | 2015-09-13

O zatraceniu słów kilka, czyli Melanże z żyletką.
Czasami kiedy w czymś się zatracamy, nie zdajemy sobie z tego sprawy od razu. Tak samo było z głównymi bohaterami tej książki. Zatraceni w życiu, nałogu, sobie. Substytut miłości i uczucia - alkohol, a nawet narkotyki dawały chwilowe ciepło. Książka przepełniona kolokwializmami, wulgaryzmami i erotyką może na pozór wydawać się płytka, ale to tylko płaszcz, pod którym kryje się prawdziwe oblicze problemu. Esencją okazało się być zakończenie - zaskakujące, skłaniające do przemyśleń. Zdecydowanym plusem są wtręty w postaci cytatów kultowych, punkowych zespołów.

Kamilkaa21 | 2015-01-31

Szybko się czyta, wciągająca, dużo seksu oraz picia alkoholu. A zakończenie ? Centralny szok. Bez kitu... nawet sobie takiego nie wyobrażałam.... za co dostaje o 1 gwiazdkę więcej. I chyba skuszę się kiedyś na inne książki tego autora.

Marcin | 2013-07-12
Przeczytana: 27 czerwca 2013

Jestem pozytywnie zaskoczony tą powieścią Gołębiewskiego. Polecił mi ją kolega podczas jednej z libacji jakich też nie brakuje w tej książce. Tak się zaczytałem, że w półtorej dnia została pochłonięta w całości :)