Anka Pióro

Anka Pióro (tom 3)
Wydawnictwo MD
2015-10-01
2015-10-01
rosiek barbara anka pióro uzależnienie narkotyki

Zacznę od tego,że dwie poprzednie części cyklu ,,Anka Pióro" był zdecydowanie lepsze. Może dlatego,że był napisane jako Anka i dzięki temu lepiej się czytało? Ogólnie nie najlepsza,ale da się czytać. Większość książki ukazuje ból jaki czuje matka Anki po jej zniknięciu.

Bardzo dobrze przedstawia współczesne problemy. Świetnie przedstawiona historia nie tylko głównej bohaterki ale także otoczenia. Skłania do przemyśleń.

"Anka Pióro" to ostatnia z części składającej się na opisy losów życia młodej, zagubionej dziewczyny. Ten tekst jest swego rodzaju dopełnieniem poprzednich publikacji, ukazuję skalę problemu i tego, że nie dotyczy on jedynie osoby uzależnionej, ale także jej rodziny.
Barbara Rosiek szuka przyczyn i odpowiedzi na pytanie, czy można było tego uniknąć? Skupia się na rodzicach, opisując ich emocję, problemy i troskę o dziecko, bądź zaniedbania, jakich się dopuścili.

Autorka wciela się w osobę, której ufała uzależniona dziewczyna i która usiłowała jej pomoc. Odważnie rzuca światło odpowiedzialności na rodziców Anki, którzy, jej zdaniem, nie kochali dziecka tak, jak ono tego oczekiwało. Obarcza ich współwiną za jej zachowanie, a wszystko to opiera na swoim doświadczeniu, jako osoba, która wyszła z nałogu, a także jako psycholog.

Ciekawe i zaskakujące, ale raczej smutne zwroty akcji. Książka trafnie scala problemy i historię współczesnej młodzieży, dzięki przedstawieniu problemu z kilku stron, czytelnik ma szansę pojąć więcej i zrozumieć zachowania bohaterów.

Arcydzieło! Pierwsze zaskoczenie pojawiło się, gdy zobaczyłam,że historia jest opowiadana przez Baśkę eR, a nie Ankę. Zakończenie nie jest niczym nadzwyczajnym,niestety,bo Anka zapisała się w moim sercu. Wiem,że muszę przeczytać Ćpunkę,bo znam tylko historię choroby bohaterki. Stwierdziłam już wcześniej, po przeczytaniu Skazanej, że to powinna być lektura szkolna,dlaczego? Bo to ten problem dotyka młodzieży i to jak sądzę w minimum 50%. To nie jest rodzaj kodeksu,w stylu,pamiętaj, że to jest złe.... ble ble itd. Są przykłady aktualne, książka jest komentarzem dla dzieci,rodziców, nauczycieli i terapeutów. Do naszych głów przemawia konkretny przykład, niestety, nie alegoria pięknych klasyków literatury.... Polecam z czystym sumieniem :-)

• 2016
  • Polskie