Ucząc psa czytać

Tłumaczenie: Jacek Wietecki
Wydawnictwo: Rebis
Teaching the Dog to Read
literatura współczesna

Niezwykła opowieść stanowiąca kwintesencję pisarstwa Jonathana Carrolla: zaskakująca, zabawna, pełna nieoczekiwanych i zaskakujących zwrotów akcji. Najpierw pojawił się zegarek na rękę za dziewięć tysięcy dolarów. Potem stalowoszare porsche wraz z dowodem rejestracyjnym wypisanym na jego nazwisko. Jakby tego było mało, Tony Areal zdobył serce kobiety, o której śnił skrycie od wielu lat. Co...

Niezwykła opowieść stanowiąca kwintesencję pisarstwa Jonathana Carrolla:
zaskakująca, zabawna, pełna nieoczekiwanych i zaskakujących zwrotów akcji.

Najpierw pojawił się zegarek na rękę za dziewięć tysięcy dolarów. Potem stalowoszare porsche wraz z dowodem rejestracyjnym wypisanym na jego nazwisko. Jakby tego było mało, Tony Areal zdobył serce kobiety, o której śnił skrycie od wielu lat. Co sprawiło, że skromny urzędnik, będący pośmiewiskiem kolegów z pracy, stał się z dnia na dzień wybrańcem losu?

Przenikanie się świata realnego i świata marzeń sennych stawia głównych bohaterów tej historii wobec zaskakujących wyborów i dylematów, ale daje im też niewyobrażalne możliwości. Tylko Jonathan Carroll umie tak uchwycić „to coś”, co wymyka się chłodnej obserwacji, a Ucząc psa czytać dorównuje jego najlepszym opowieściom.

źródło opisu: http://katedra.nast.pl

źródło okładki: http://www.empik.com

Oficjalna recenzja
Róża_Bzowa książek: 6072

Śniąc życiem

Wyobraź sobie, że pewnego zwykłego dnia spełnia się Twoje marzenie – dostajesz obłędnie drogą rzecz, o której marzysz od lat. Nadawca jest nieznany, a prezent przychodzi pocztą i jest jeszcze piękniejszy niż sobie wyobrażałaś/-eś. Co czujesz? Radości, dumę, zaskoczenie, niedowierzanie, a może masz poczucie winy, że nie zasłużyłaś/-eś na takie wyróżnienie? W takie sytuacji niespodziewanie znalazł się Anthony Areal, główny bohater najnowszej książki Jonathana Carrolla, noweli „Ucząc psa czytać”. Zaskakujący uśmiech losu okazuje się być pierwszym z szeregu dziwnych wydarzeń, które całkowicie odmienią jego życie i zmienią relacje z innymi.

W tomie odnajdziemy to, do czego autor przyzwyczaił nas od dawna: przeciętnego człowieka, któremu przydarza się coś nadzwyczajnego, niesamowite zdarzenia, psy a nawet nosorożce oraz zaglądanie pod podszewkę rzeczywistości. Nazwisko bohatera jest znaczące, pojawiają się także, w miarę rozwoju akcji, coraz bardziej surrealistyczne wydarzenia, które stopniowo przejmują całkowitą kontrolę nad jego życiem. Tony staje się człowiekiem zadowolonym z życia, ale postawionym wobec decyzji czy sytuacji, do których nie był się w stanie wcześniej przygotować. Stając się kimś wyjątkowym dowiaduje się jednocześnie, że w istocie nie jest wcale taki nadzwyczajny ani unikatowy. Wszystko zmierza w dziwnym kierunku, a on ma coraz mniejszy wpływ na bieg zdarzeń, zaś ster przejmują sny. Jak to się skończy?

Miłośnicy książek Jonathana Carrolla z przyjemnością...

Miłośnicy książek Jonathana Carrolla z przyjemnością przeczytają jego najnowsze dzieło. Nie jestem jednak pewna czy zaintryguje ono nowych czytelników i zachęci do sięgnięcia po inne utwory tego pisarza. Nowela nie jest bowiem reprezentacyjnym przedstawicielem walorów jego twórczości. Talent autora uwodzi nas doskonale dzięki powieściom i krótkim opowiadaniom, wydawanym z zbiorach, zaś formy pośrednie (takie jak nowela) nie pozwalają mu odpowiednio skomplikować fabuły (jak w powieściach) z jednej strony, ani zastosować niecodziennych pomysłów w skondensowanej formie, jak to ma miejsce w opowiadaniach. Polecając zatem czytelnikom rozpoczynającym znajomość z tym pisarzem sięgnięcie raczej do jego najstarszych powieści (szczególnie „Krainy Chichów”) pozostaję, zapewne wraz z innymi jego wiernymi fanami, z nadzieją na przeczytanie wkrótce jakieś niesamowicie obszernej powieści. Ciekawe czy autor może nas jeszcze czymś zaskoczyć?

Jowita Marzec

Roland | 2015-04-28
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Jonathan Carroll w pigułce. Tymi słowami można określić najnowszą nowelę „Ucząc psa czytać”. Znajdziemy w niej wszystkie charakterystyczne dla tego autora elementy, m.in. świetnie opisaną relację damsko-męską, wkradającą się w życie bohaterów magię, lekki, ale zamierzony chaos czytelniczy oraz zaskakujące zakończenie. Jednakże cała nowela mogłaby być jednym, dużym opowiadaniem umieszczonym w jakimś zbiorze. Po przeczytaniu czytelnik będzie miał nieodparte wrażenie niedosytu, ponieważ historia wyraźnie nie została zakończona. „Ucząc psa czytać” bardziej przypomina szkic konceptualny jakiejś dłuższej powieści, lecz na tak ograniczonym polu Jonathan Carroll wykreował wciągającą opowieść.

Najpierw pojawił się zegarek na rękę za dziewięć tysięcy dolarów. Potem stalowoszare porsche wraz dowodem rejestracyjnym wypisanym na jego nazwisko. Jakby tego było mało, Tony Areal zdobył serce kobiety, o której śnił skrycie od wielu lat. Co sprawiło, że skromny urzędnik, będący pośmiewiskiem...

Nina | 2017-01-22
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Hmmm... Cóż.... Wielbicielom autora pewnie się narażę ale ta nowelka nie wzbudziła we mnie żadnych emocji. Do przeczytania w pół godziny i zapomnienia. Ja już prawie zapomniałam...

8_oclock | 2015-06-06
Na półkach: Przeczytane, A_Wo, 2015
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Próba odpowiedzi na filozoficzną zagadkę, czym jest sen i kim jest śniący, czy jest podmiotem, czy tylko tak mu się wydaje. Nie wiem, czemu okładka jest tak nieprzyjemna, na okładce sen przypomina koszmar. Treść, choć w miarę rozwoju akcji zmienia koloryt na ciemniejszy, nie zrobiła na mnie przykrego wrażenia, może dlatego, bo autor nie odwołuje się do emocji, tylko stawia pytanie.

Aleksandra | 2016-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Króciutka mini-powieść z charakterystycznym dla Carrolla przenikaniem się fikcji i realu, podane w charakterystyczny dla pisarza sposób. Pozostaje w pamięci. Intrygujaca okładka.

anika | 2015-06-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook, 2015
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Książka, w której nie odnalazłam "mojego" Carrolla, chociaż nie do końca wiem dlaczego, bo właściwie jest w tym opowiadaniu wszystko co u niego lubię - magia, marzenia senne, miłość. Za dużo jednak w tej fantazji dosłowności, jakkolwiek paradoksalnie to brzmi.

Aga CM | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2015
zielonooka | 2015-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

uwielbiam carrola dlatego też oczekiwania w stosunku do tej ksiazki byly duze - nie ukrywam:) gdyby nie one dostalaby moze i gwiazdke wiecej:) ale po świetnym początku środek ciut ciut monotonny jak na Carrolla i koniec fajny ale znam duzo lepsze u tego autora - wiec calosc na 7 - mysle ze to i tak niezly wynik zwazywszy ze nie przepadam za opowiadaniami - wole zdecydowanie dluzsze formy - nie musza byś jakies ogromne ale 200-300 stron to takie minimum - ta ksiazka natomiast ma ok. 100 ale mimo tego zasługuje na polecenie - wiec polecam - przeczytajcie - i nic wiecej nie zdradze;))

Kokos | 2017-06-08
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Powieść, a właściwie mikropowieść, której bohaterowi przydarza się coś, o czym wiele osób mogłoby marzyć - jego życie pewnego dnia skręca pod bardzo ostrym kątem i zmienia się wszystko. I nie są to zmiany nieprzyjemne. A potem robi się już tylko coraz dziwniej, jak to u Carrolla. Poprzednie wcielenia, zagadkowe postaci, nosorożce znikąd i tak dalej, a w tym wszystkim relacje międzyludzkie i podróże wgłąb siebie, które są jak najbardziej realistyczne i łączą powieść z rzeczywistością bardzo silną więzią.
Nie jest to powieść przełomowa, żadne wybitne dzieło, ale jest to solidna literatura - dobrze napisana, z ciekawą fabułą, która wciąga czytelnika, po czym nagle się kończy i chociaż wiadomo, o co chodziło, to i tak zostaje się z takim "Ale że cooo?", bo historia nagle się kończy, a my mielibyśmy jeszcze tyle pytań.

tivrusky | 2015-04-25
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Nowa powiastka / mini-powieść / opowiadanie Carrolla, robi na mnie jak najbardziej pozytywne wrażenie. Od początku zaskakuje pomysłowością przenikania się różnych światów - z początku są to światy snu i jawy, po jakimś czasie dołączają do nich jeszcze inne, niedookreślone rzeczywistości. Okazuje się bowiem, że główny bohater i jego nocne alter ego nie posiadają monopolu na zniekształcanie rzeczywistości.
To trochę taka opowieść o nie-do-końca-złym-bliźniaku, o ja-dziennym i ja-nocnym, bezkonfliktowo zamieszkujących jedno ciało.

Opowieść, jak już napisałem wciągająca i zaskakująca, jednak głównym kryterium mojej oceny musi być to, jak odbieram tę pomieszaną, nierealną carrollową rzeczywistość. A ta, choć ciekawa i pomysłowa, razi mnie pewną dosłownością, brakiem subtelności. Stale nasuwało mnie się skojarzenie z twórczością Murakamiego, u którego świat w niewyjaśniony sposób jest w stanie rozwarstwić się na oczach czytelnika z takim kunsztem, że ten mimo zupełnego zaskoczenia i...

Anna | 2017-09-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 23 września 2017

Trochę o snach, o reinkarnacji, o wyborach które mogą mieć wpływ na kolejne nasze inkarnacje. Lubię takie tematy, ale nie w takim ujęciu. Trochę tak,że lubię kurczaka, ale porządnie wypieczonego, z chrupiącą skórką, a nie aldente ze sparzona skórką :)