Rewolucja mrówek

Cykl: Trylogia mrówcza (tom 3)
Wydawnictwo: Sonia Draga
La révolution des fourmis
9788379992010
Ag2S

Czego mogą nam zazdrościć mrówki? Humoru, miłości, sztuki. Czego mrówkom mogą zazdrościć ludzie? Harmonii z naturą, nieświadomości istnienia uczucia strachu, porozumienia absolutnego? Czy po tysiącleciach niewiedzy dwie najbardziej rozwinięte cywilizacje naszej planety wreszcie spotkają się i porozumieją? Zwieńczenie bestsellerowej trylogii o niezwykłych mrówkach. Całość odniosła fenomenalny...

Czego mogą nam zazdrościć mrówki?
Humoru, miłości, sztuki.
Czego mrówkom mogą zazdrościć ludzie?

Zwieńczenie bestsellerowej trylogii o niezwykłych mrówkach. Całość odniosła fenomenalny światowy sukces.
Nastolatka, Julie Pinson, znajduje w lesie Fontaineblau tajemniczą walizeczkę. Jej ojciec trafia z kolei na przedziwną piramidę ustawioną na samym środku jednej z leśnych polanek. Co zawiera owa walizeczka? Jaką rolę pełni piramida?
Imperium mrówek to książka o spotkaniu, Dzień mrówek – o konfrontacji dwóch światów. Rewolucja mrówek to książka o zrozumieniu problemów ich obu.

To fascynująca powieść przygodowo-filozoficzna, zachęcającą nas do wkroczenia w rzeczywistość, która nie jest być może jedynie produktem science-fiction.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

'' W leśnym świecie śmierć jest zawsze uzasadniona . Zabija się , by zjeść . Zabija się , by się bronić . Zabija się , by powiększyć terytorium polowań . Zabija się , by zdobyć gniazdo . Lecz Palce zachowują się absurdalnie . Eksterminują mrówki ....bez powodu ! ''

Chyba tym razem muszę zgodzić się z większością przedmówców , ten tom jest zdecydowanie słabszy niż pierwsze dwa . Nie wiem skąd takie moje odczucie , ale tak właśnie jest . Może zbyt duża była przerwa między drugim a ostatnim tomem , może to nie był dobry czas akurat na taką książkę , nie umiem odpowiedzieć , faktem jest jednak to , iż ta część mnie tak mocno nie wciągnęła i nie poruszyła , była jakaś taka '' dziecinna '' , może to przez wątek Julii i jej kolegów z zespołu , którzy '' robią '' mrówczą rewolucję , barykadując się w budynku szkoły ? Zresztą ten wątek podobał mi się najmniej . Mniej też było ciekawych wiadomości o zwierzętach , trochę o ślimakach i w sumie tyle . Chociaż wątek mrówki 103 , która poprzez...

Krzysztof Baliński | 2013-04-20
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Kontynuując to czytelnicze zamieszanie zwana trylogią mrówczą dotarłem do ostatniego tomu, zatytułowanego „Rewolucja mrówek”, a po przeczytaniu, tak jak mam w zwyczaju recenzuję. Ponieważ co do faktu, że ta książka jest wyjątkowa, nie mam najmniejszych wątpliwości, to uznałem, że warto o niej napisać i zachęcić was drodzy czytelnicy do jej przeczytania. Siłą rzeczy musi paść pytanie: co my mamy ciekawego w tej książce?

Tutaj jest kłopot tej natury, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi o czym jest ta książka? Bo przecież nie jest to książka tylko i wyłącznie o mrówkach, choć słowo mrówka, w różnych kontekstach pada niemal na każdej stronie. Oczywiście, tak jak pozostałych dwóch częściach tej trylogii mamy mrówki i opisane funkcjonowanie mrówek w przyrodzie. Ale tak naprawdę książka nie sprowadza się do mrówek, ale też są to rozważania o nas ludziach, przy tym jest to książka o nas ludziach, przy zastosowaniu mrówczych metafor. I to działa na wyobraźnie, daje do...

macierzanka | 2017-09-04
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 września 2017

Wciągała mnie trochę mniej niż poprzednie części i może to dobrze - dzięki temu nie będę narzekać, że to ostatni tom.
Mój podziw dla mrówek rósł systematycznie w miarę czytania (i zupełnie mi nie przeszkadza, że z tomu na tom powieść jest coraz bardziej fantastyczna, a coraz mniej naukowa). W tym samym tempie malał mój podziw dla ludzi.

Kasia b | 2017-07-25

Obustronny przykład, jak może się skończyć próba adaptacji i skopiowania zachowań kultury całkowicie odmiennej od naszej. Trochę zbyt wyidealizowane i czarno-białe postacie, niekiedy naiwność akcji, ale jako całość polecam. I najcenniejszy element twórczości Werbera: kolejny tom "Encyklopedii Wiedzy Relatywnej i Absolutnej"!

Artur | 2016-07-01
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Ciężko mi cokolwiek napisać, ale faktycznie dawno tak niskiej oceny książce nie wystawiłem (jeśli w ogóle kiedykolwiek którąkolwiek). Ciężka lektura zahaczająca o ogromną wielowątkowość, rozproszona w wielu tematach, ciekawostkach naukowych, filozofii i świecie zwierząt. Potrafi być ciekawa a momentami nawet wciągająca, ale... właśnie, ale moim zdaniem jest po prostu rozwlekła, uciekająca zupełnie w innym kierunku niż byśmy chcieli, oczekiwali czy się spodziewali. Wydaje się, że autor najzwyczajniej przekombinował.

Na plus mogę zaliczyć wątki mrówek, które zaczynają tworzyć coś nowego w świecie owadów oraz ciekawostki naukowe, które gdzieś pośrednio są podawane (znajdzie się też tam gdzieś przepis na miód pitny). Na minus zaś zaliczam cały pomysł z utopią i rewolucją, który (przynajmniej dla mnie niestety) gra główną rolę.

Waww | 2018-09-14
Na półkach: Przyroda, Przeczytane
Przeczytana: 14 września 2018

Przeczytałem! Chciałbym rzec w końcu, nareszcie! Okropna pozycja. Okropna dla osób, które tak jak ja oczekiwały pozycji o przyrodzie w nurcie książek z ostatnich lat. To co dostałem do ręki to pomieszanie z poplątaniem kilku gatunków literackich, co jest (dla mnie) niezjadliwe, nieciekawe a często głupie. Pierwszy raz krytykuję książkę, właściwie całą serię ponieważ zapowiadała się na coś totalnie innego czym w istocie nie jest. Jeśli nie znacie tej trylogii, a spodziewacie się pięknej historii przyrodniczej o świecie mrówek to srogo się zawiedziecie. Liche zagadki kryminalne, banalne historie "ludzi", im dłużej tym gorzej i bez pomysłu. Dla mnie dramat, dno totalne - nigdy więcej!

Katarzyna Śmigowska | 2015-11-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: wrzesień 2015

Trzeci tom -najgorszy tom. Męczyłam go i męczyłam.
Ponownie książka rozkleiła i rozpadła się już na początku...

wisz | 2016-10-03
Przeczytana: 2016 rok

Książka zdecydowanie mi się nie podobała. Zrobienie z mrówki agenta Bonda i pojedynek między złym charakterem a biedną mrówką, który ma zadecydować o losie "świata" - nie to stanowczo nie jest to co było w pierwszej części. Jeżeli to jest science fiction to temat mi całkowicie nie leży, a jeżeli to sensacja to bardzo licha. Uważam, że wyobraźnia poniosła autora za daleko, a wątek z życia młodzieży "przebranej" za mrówki - też jest słabiuutki. Nie polecam nikomu.

piter_xt | 2015-11-12
Przeczytana: 05 listopada 2015

Najgorsza część na koniec serii. Można sobie darować bo nic ciekawego nie wnosi. Gruba książka napisana na siłę. Miałem ochotę odłożyć ją już po kilkudziesięciu stronach. Zdecydowanie nie polecam. Ciągnie się jak flaki z olejem.

wirydiana | 2013-08-20
Przeczytana: 10 maja 2013

Oto przed nami kolejna, ostatnia już, część mrówczej trylogii. Czekają nas spotkania z nowymi i dawnym bohaterami, pojawią się nowe wątki, a stare doczekają kontynuacji. Wszystko to doprowadzi do finału, przewidywalnego końca, który tak naprawdę niczego nie zakończy.
Julie Pinson, w wyniku dziwnego splotu wypadków, staje się właścicielką trzeciego tomu "Encyklopedii wiedzy względnej i absolutnej" Edmunda Wellsa. Wraz z grupą przyjaciół i zwolenników postanawia wprowadzić w życie zawarte w encyklopedii wskazówki. Wspólnie zajmują liceum w Fontaineblau i na jego terenie tworzą coś w rodzaju mrowiska. Każdy członek grupy ma swoje obowiązki i prawa, każdy musi pracować na rzecz całej społeczności. Mrówcza idea dość szybko przyjmuje się w skomercjalizowanym świecie, znajdują się naśladowcy i wkrótce na całym globie powstają kolejne ludzkie mrowiska.
Natomiast prawdziwe mrówki wyruszają z następną krucjatą przeciwko Palcom. Chcą powstrzymać nas przed stopniowym zniszczeniem lasu...