Proroctwo pszczół

Sonia Draga
2023-11-22
2023-11-22
Marta Turnau

To świetna lektura przygodowa. Przy okazji - zależnie od wiedzy czytelnika – daje sporą dawkę wiedzy historycznej lub też ową wiedzę poszerza i porządkuje. Pokazuje nam też, jak mało wiemy o możliwościach naszego mózgu.
Poszukiwanie tajemniczego proroctwa przez dwóch zawadiackich, francuskich historyków z towarzyszeniem córki jednego z nich toczy się wartko od czasów najdawniejszych po współczesne, a nawet przyszłe. Może pod koniec troszkę nużą kolejne wątki, przeszkody czyhające na poszukiwaczy i kolejne szczęśliwe wyjścia z największych kłopotów, ale to specyfika gatunku. Do czego zresztą autor nawiązuje wspominając choćby Indianę Jonesa.
Poznajemy m.in. genezę i pierwsze lata działalności templariuszy oraz innych zakonów – np. krzyżackiego i szpitalników. Obok głównej akcji mamy opowieść o czasach najdawniejszych – od starożytnego Egiptu począwszy. A wszystko po to, by wyjaśnić, skąd wziął się naród żydowski i dlaczego jest wciąż przeganiany z miejsca na miejsce.
Wracając do tytułowej przepowiedni… Może coś przegapiłam, bo nie bardzo rozumiem, dlaczego Rene tak desperacko chce przeczyta owo proroctwo, skoro sam je jego autorowi, Salvinowi dyktował... Rozczarowało mnie też zakończenie tak świetnie, dowcipnie opowiadanych przygód. Jakby autor stracił nagle pęd i pomysły mu się urwały. Nie spodziewałam się pięknej i jakoś niewiarygodnej utopii.
A swoją drogą, warto pamiętać o tym, od czego się wszystko zaczęło – jak zginą pszczoły to po czterech latach w oczy ludzi na Ziemi zajrzy głód. Jesteśmy na dobrej drodze do tego. Żadne, poodejmowane już sposoby zapylania upraw nie dają takich rezultatów, jak praca tych pracowitych owadów.

Hipnotyzer Rene Toledano który, przez swoje nierozważne posunięcie zrujnował sobie życie, ma nadzieje, że los się do niego uśmiechnie. Przenosi się on jednak do niedalekiej przyszłości i poznaje przyczynę zagłady cywilizacji. Jako jedyny posiadacz tej wiedzy, wykorzystuje hipnozę regresyjną by wracać do swoich poprzednich wcieleń i zmieniać bieg historii. „Proroctwo pszczół” to fantastyka fabularna autorstwa Bernarda Werbera. Przenosimy się w niej do współczesnego Paryża, by wraz z grupą wykładowców na uniwersytecie w Sorbonie odbyć zarówno podróż zarówno w pojęciu geograficznym jak i historycznym. Fabuła jest stonowana bez większych zrywów, pomimo jednak wolnego tępa opowieść jest bardzo wciągająca i mogę śmiało polecić tę pozycję.

12/52/2024 ig: @Liber.tinea

Nie będę ukrywać, że do “Proroctwa pszczół” nakładem Wydawnictwa Sonia Draga przyciągnęła mnie okładka. Nazwisko Autora, Bernard Werber, gdzieś dźwięczało mi z tyłu głowy, ale nie byłam pewna w którym kościele bije ten dzwon. Po przeczytaniu opisu na okładce, stwierdziłam, że to może być ciekawa przygoda, choć całkowicie odbiegająca od gatunków, w których czuję się komfortowo. Moja intuicja co do tej pozycji się nie pomyliła!

Książka napisana przez francuskiego pisarza science fiction to nie jest jedynie ciekawie skonstruowana fantastyka, ale także ogrom informacji historycznych, geopolitycznych, naukowych oraz oczywiście poruszenie mnóstwa kwestii związanych ze zmianami klimatycznymi. “Proroctwo pszczół” łączy w sobie futurystyczną wizję świata, przygodówkę i… powieść historyczną. Zapytacie jak to wszystko możliwe? Już spieszę z wyjaśnieniem.

Były wykładowca historii, Rene Toledano, aktualnie para się zawodem hipnotyzera. Po pewnym incydencie mającym miejsce w czasie jego występu przed publicznością, postanawia wybiec w swoich wizjach w przyszłość, zamiast jak dotychczas w przeszłość. Rzeczywistość, która ukazuje się jego oczom napawa go przerażeniem. Panują wszechobecny głód, przeludnienie i globalne ocieplenie. Powodem tej sytuacji jest całkowite wyginięcie pszczół, co jak wiemy prowadzi do braku zapylania roślin, stanowiących fundament życia.

Rene podczas swojej podróży w przyszłość dowiaduje się o “Proroctwie pszczół”, przepowiedni podyktowanej jednemu z templariuszy, mówiącej co się wydarzy w tej bliższej, jak i dalszej przyszłości. Jak się okazuje to proroctwo ma również przewidzieć wydarzenia, które i dla Rene są jeszcze nieznane... Czy historykowi uda się odnaleźć tę księgę i odmienić los ludzkiego świata?

Tak jak wspomniałam wcześniej “Proroctwo pszczół” jest nietypową książką, w której wiele nieoczywistych wątków i gatunków łączy się w intrygującą i - muszę zaznaczyć - niezwykle spójną całość. Sięgałam po tę publikację z niejakimi obawami, ale były one całkowicie niepotrzebne. W ogólnym rozrachunku mogę polecić tę książkę. Przez zdecydowaną większość bardzo mnie ciekawiła, ale warto też być przygotowanym na momentami zbyt obszerne opisy.

Powieść czyta się bardzo szybko, sama akcja niezwykle wciąga, a dodatkowo fabuła traktująca o przygodach René i jego kompanów (zarówno w teraźniejszości jak i seansów hipnotycznych) jest przeplatana notami historycznymi opowiadającymi dzieje narodu wybranego, Jerozolimy i Chrześcijaństwa od najwcześniejszych znalezionych na nie dowodów i zapisów. Dzięki tej książce można bardzo wiele dowiedzieć się o religii chrześcijańskiej i Starym Testamencie Biblii. Nie nakłania ona do praktykowania wiary, a traktuje wydarzenia z tej Księgi jako czystą historię. To z pewnością nie jest ostatnia książka Autora, którą przeczytam!

12/52/2024 ig: @Liber.tinea

Co sprawia, że sięgacie po daną książkę? Okładka, opis, znany autor, a może lubicie, jak ja, wziąć w ciemno, tylko dlatego, że spodobała Wam się okładka, grzbiet książki albo po prostu w księgarni z daleka wołała aby kupić właśnie tę?

Bernard Werber to pisarz, po którego książkę sięgnęłam kiedyś właśnie dlatego, że spojrzałam na okładkę i nie obchodziło mnie już co znajdę w środku, chciałam dać się zaskoczyć i był to strzał w dziesiątkę. Teraz czytam każdą kolejną z zapartym tchem, żeby dowiedzieć się czy znów mnie nie zawiedzie.

Pszczoły skazane na wyginięcie, a ludzkość na zagładę. Tak wygląda przyszłość, w którą wybiera się profesor historii za pomocą hipnozy. Kiedy przed oczami ma ten makabryczny obraz, który może jeszcze dopełnić wojna światowa, postanawia zmienić bieg historii. Okazuje się, że już templariusz przewidział, że coś takiego się stanie, ale czy zmiany w przeszłości są dobrym pomysłem? Zawsze mówiono aby ich nie ruszać, bo można naruszyć ład świata. Jednak Rene postanawia wybrać się nie raz do przeszłości i spróbować naprawić nasz świat.

Rene to bohater skrajności. Z jednej strony szalenie inteligentny, a jego wiedza może powalić na kolana. Z drugiej jednak nieco naiwny i nieco zaślepiony tym, że mógłby naprawić świat. Mimo to od razu obdarza się go sympatią i mknie wraz z nim ku przygodzie i przeciwnościom. A przemierzamy z nim cały świat, kontynenty i cofamy się w przeszłość, która jest opisana nie tylko jak typowe sci-fi, bo w książce znajdziecie cały ogrom naukowej wiedzy.

Właśnie dlatego, że to nie tylko sci-fi, ale także pełna niesamowitych informacji opowieść, wpada się w nią i przepada na kilka godzin. Jak już wspomniałam wyżej, uwielbiam powieści Werbera i jest to kolejna zachwycająca historia.

Na plus także to, że research zrobiony został bardzo dobrze. Autor nie wymyśla, nie daje ponieść się wyobraźni, tylko opiera się na faktach, do których sami możemy się dokopać.

Zatem, czy to jest wizja świata, jaki nas czeka? Bez pszczół nie pożyjemy długo, a ich jest coraz mniej... przerażające i fascynujące zarazem.

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Sonia Draga.

„Proroctwo pszczół” to pozycja nie dla każdego. Książka zawiera dużą dawkę wiedzy naukowo-historycznej.
Tym, co mi się spodobało, jest motyw hipnozy, który stanowi istotny element powieści i spina w całość wszystkie opowiadane historie.

Bohaterem książki jest Rene - profesor historii, który za pomocą hipnozy potrafi przenieść się w czasie. W trakcie odbywania jednej z tego rodzaju podróży trafia on do przyszłości, która okazuje się bardzo mroczna. Oto bowiem ludzkość czeka trzecia wojna światowa. Co jednak wspólnego ma z tym wszystkim wyginięcie pszczół? Rene stara się rozwikłać zagadkę. Swoje kolejne podróże odbywa głównie do przeszłości. Od templariuszy dowiaduje się o pewnej owianej tajemnicą przepowiedni, która została spisana w księdze. Ponoć to właśnie ta księga może pomóc zmienić przyszłość. Czy uda mu się odmienić bieg historii?

Naprawdę dobra, momentami nawet bardzo dobra książka. Początkowo do książki podchodziłam z lekkim dystansem. Nie wiedziałam czego się spodziewać. Zostałam bardzo mile zaskoczona, a lektura zabrała mi kilka godzin.
Sednem książki są motyw hipnozy, tego co w życiu naprawdę się liczy oraz spora porcja wiedzy historycznej i naukowej, wszystko bardzo ciekawie opakowane i zaserwowane. Autorowi z pozoru nie pasujące do siebie elementy, udało się zręcznie połączyć i stworzyć bardzo ciekawa i wciągająca książkę.
Atutem są także bardzo ciekawi i wyraziści bohaterowie. Mamy wśród nich np. profesora historii, który potrafi przenosić się w czasie. Jedna z podróży przenosi go do przyszłości, gdzie poznaje przyszłość nas, ludzi, naszej planety. Jak łatwo się domyśleć nie jest to ciekawa przyszłość. Profesor Reno postanawia zrobić wszystko żeby tę przyszłość zmienić.
Czy mu się to uda? Co mają z tym wspólnego tytułowe proroctwo pszczół oraz rycerz biorący udział w XI wieku w zdobyciu Jerozolimy? Odpowiedż na te i wiele innych pytań znajdziecie w tej bardzo ciekawej i godnej polecenia książce.
Uwielbiam podróże w czasie, kocham książki historyczne, ale mądre, ciekawie przedstawiające problem. Autorowi udało się całość świetnie ukazać, wpleść w treść wątki historyczne oraz to co moim zdaniem teraz najważniejsze, czyli problem zagłady do jakiej zmierza nasza planeta. Barnard Werber odmalowuje przed czytelnikiem przerażającą wizję zagłady ziemi i ludzi. Jest to o tyle tragiczniejsze, że sami do tego doprowadzamy swoim bezmyślnym, konsumpcyjnym, zachłannym stylem życia.
Proroctwo pszczół to bardzo ciekawa, dobrze napisana i bogato udokumentowana naukowo książka. Zręczne pióro autora, świetna fabuła, ciekawi bohaterowie i bogate źródłoznawstwo. Polecam.

„Proroctwo pszczół” to książka, która zabrała mi cały wolny czas. Podchodziłam do niej trochę z dystansem i nie spodziewałam, że aż tak będzie mi się podobać. Znajdziemy tutaj ciekawy motyw hipnozy oraz spora dawkę wiedzy naukowo-historycznej. I jako całość uważam, że jest to bardzo dobra lektura. Książka posiada nie tylko ciekawą i niebanalną fabułę, ale również świetnie wykreowanych bohaterów. Są to barwne, silne charaktery, które potrafią dostarczyć wielu emocji. Do tego autor posiada swój, specyficzny styl pisania, który łatwo jest polubić i dzięki któremu książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie.
Rene to dość ciekawa postać. Jest zarówno profesorem historii jak i osobą, która za pomocą heptozy przenosi się w czasie. W trakcie jeden z takich podróży przenosi się do przyszłości i rozmawia ze samym sobą. Przy okazji przekonuje się jaka przyszłość go czeka: przerażająca i zatrważająca. Ludzkość czeka głód, zamęt oraz trzecia woja światowa. Tylko co z nią ma wspólnego wyginięcie pszczół?
Rene podróżuje głównie do przeszłości. Do czasów templariuszy, gdzie dowiaduje się o tajemniczej przepowiedni spisanej w księdze. Księga ta ma pomóc zmieniać losy świata. Czy Rene i Alexandre uda się uratować zarówno ludzkość jak i pszczoły? Co oprócz tajemniczej księgi znaleźli jeszcze w skoku w przeszłość? Przekonacie się sami.
Jeśli lubicie podróże w czasie, które są pełne przygód oraz książki, w których cały czas cos się dzieje i nie ma mowy o nudzie, to bardzo polecam „Proroctwo pszczół”.

Były nauczyciel historii Rene Toledano w wieku trzydziestu trzech lat wreszcie czuje się dobrze w roli hipnotyzera. Wraz z Opale Etchegoyen prowadzą teatr Puszka Pandory. Zaintrygowany własną inicjatywą przeżycia czegoś nowego i doświadczenia wizyty w przyszłości, postanawia sam poddać się sugestii i poznać osobę, którą będzie za trzydzieści i więcej lat. Wymyślił nową technikę, swego rodzaju hipnozę predykcyjną. To jak maszyna do podróżowania w czasie, która nic nie kosztuje i której każdy może używać do wykorzystywania zaawansowanych technologii, jedynie dzięki umysłowi. W trakcie jednego z seansów sprawy przybierają bardzo nieoczekiwany obrót a Rene musi ponieść surowe konsekwencje swoich działań. Wraz ze swoją partnerką Opale są zrujnowani a ich teatr zostaje zamknięty.

Rene nie ma innego wyboru niż wrócić do tego czym zajmował się wcześniej. Jednak hipnoza znów bierze górę. Musi działać w trybie pilnym i naprawić to, co stało się w wyniku jego braku świadomości i pozwolenia by ktoś zobaczył przyszłość. Na świecie panuje przeludnienie, temperatura sięga czterdziestu stopni, ludzie umierają z gorąca, głodu i pragnienia a na dodatek trwa trzecia wojna światowa. Wszystko zaczęło się, kiedy pszczoły całkiem wyginęły. Efekt pszczoły i wymarcie jednego gatunku powoduje światową klęskę. Istnieje książka, która mogłaby mieć pewien wpływ na czas pt. "Proroctwo pszczół". Rycerz krzyżowy, biorący udział w zdobyciu Jerizolimy w 1099 roku spisał swoje proroctwa aż do roku 2101. Ta przepowiedź ma odmienić losy świata. Rene musi odnaleźć książkę, która jest nie do odnalezienia. Musi odkryć wielką tajemnicę, choć będzie czekać na niego wiele niebezpieczeństw.

Jeżeli lubicie podróże i przenoszenie w czasie ta książka na pewno Wam się spodoba. Przerażający obraz naszej przyszłości odmalowany przez autora wcale mnie nie dziwi. Łatwo sobie wyobrazić co może przydarzyć się w odległej przyszłości jeżeli będzie działo się to, co dzieje się teraz wokół nas. Podoba mi się również zamysł ukazania tego, co stanie się po wyginięciu pszczół. Jest to kawał porządnej literatury z fachowym przygotowaniem w każdej z omawianych dziedzin. Poruszono w niej mnóstwo wątków, które zostały bardzo skrupulatnie rozpracowane.

W tej książce dzieje się bardzo wiele. Nie nudziłam się ani przez chwilę. Nie mogłam oderwać się od lektury! Jest tutaj wszystko, czego potrzebuje dobra książka: nieoczywista zagadka, dynamiczna akcja, zwroty akcji, bohaterowie z krwi i kości. Świetna książka. Teoretycznie fikcja literacka, praktycznie jedna z możliwych wersji historii. Nie wiadomo do końca w jaki sposób rozwinie się akcja, nie mówiąc już o całym zakończeniu. Autor ma ciekawy styl pisania przez co książkę czyta się naprawdę szybko.

• CZERWONA okładka książki
  • Science fiction, dystopia, postapo
  • Fiction - My Library
  • Legimi - chcę przeczytać

Dodaj cytat z książki Proroctwo pszczół