Piękny drań

Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Piękny drań
Christina Lauren
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Beautiful Bastard (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Beautiful Bastard (tom 1)
Beautiful Bastard
Katarzyna Krawczyk
literatura amerykańska erotyk namiętność miłość Katarzyna Krawczyk
Inne

Zrywając figi

Przeczytałam już jedną książkę autorki, która bardzo mi się spodobała. Optymistycznie nastawiona, sięgałam po kolejną książkę Pani Lauren. Niestety bardzo się zawiodłam. Płytka, infantylna, bez fabuły, bohaterzy nijacy...

Dla tej książki zarwałam nockę. Było warto.

Dla tej książki zarwałam nockę. Było warto.

Zarwalam nocke z ta ksiazka.
Przyznam szczerze, iz moje osatnie ksiazkowe podboje w zakresie literatury erotycznej, sa srednio satysfakcjonujace. Do "Pieknego drania" podeszlam zatem ze spora dawka sceptyzmu.
A tu, takie mile zaskoczenie.
Zaciekawil mnie dosyc mocny poczatek- pierwsza scena erotyczna jest goraca i wywoluje rumieniec podniecenia.
Potem jest tylko lepiej, i choc w miare uplywu stron, ksiazka staje sie bardzo przewidywalna, nie przeszkadzalo mi to. Wzgledem utworow erotycznych, nie mam wygorowanych oczekiwan.
Zakochalam sie w Bennecie- gburowatym, zimnym i nieprzeniknionym Pieknym Draniu, a jego kolejne odslony dolewaly tylko oliwy do ognia.
Glowna bohaterka, Chloe, jest inteligentna, cyniczna i arogancka. Dzieki nadaniu tych cech, jest postacia ciekawa. W miare uplywu powiesci ujawnia sie w niej dusza romantyczki, staje sie kobieta ulegla i ciepla, nie zatraca swojej niezaleznosci i pewnosci siebie.

W ksiazce dzieje sie niewiele, jak to w erotyku.
Na glowny plan wysuwa sie chemia laczaca glownych bohaterow. Czytelnik wyraznie ja wyczuwa i to ma pozytywny wplyw na odbior ksiazki, stanowi jej zalete.

Polecam te ksiazke serdecznie, jako mily przerywnik wsrod natloku codziennych spraw

Zarwalam nocke z ta ksiazka.
A tu, takie mile zaskoczenie.
Potem jest tylko lepiej, i...

Książki czyta się bardzo szybki. Przyjemna i lekka lektura.

Książki czyta się bardzo szybki. Przyjemna i lekka lektura.

Zazwyczaj nie sięgam po literaturę erotyczną. Zachęciły mnie liczne dobre opinie i wiedza, że książka była nominowana w plebiscycie Książka Roku 2015 Lubimy Czytać.
Piękny drań jest zlepkiem zbliżeń erotycznych, bez większego ładu i składu. Akcji w książce właściwie nie ma. Postacie poboczne są wprowadzone tylko po to by uzupełniać relację między dwojgiem głównych bohaterów. Główni bohaterowie mają niezarysowane charaktery, mimo że są kreowani na mocne postacie, a relacja między nimi opiera się wyłącznie na seksie i kłótniach.
Autorka znacząco przerysowuje napięcie seksualne, które jest niemal niegasnące i zaślepia wszystkie inne aspekty życia. A czytanie o niesłabnącej erekcji głównego bohatera brzmi po prostu głupio.
Może to po prostu nie literatura dla mnie.

Chloe jest utalentowana i doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Jej szef, Bennet, jednak zdaje się tego nie zauważać, bezustannie źle ją traktując. Gdy jednak pewnego dnia zostają po spotkaniu sam na sam, dzieje się coś, czego kobieta kompletnie się nie spodziewała.

Literatura erotyczna bez wątpienia nie jest tą, po którą standardowo sięgam, dlatego jej świat jest dla mnie czymś dość nowym. Nic więc dziwnego, że „Piękny drań” autorstwa duetu autorek ukrywających się pod pseudonimem Christina Lauren zagwarantował mi trochę unikalnych przeżyć… choć chyba nie takich, do których chciałabym w najbliższym czasie wracać.
Zwykle gdy w moje ręce trafiały powieści kręcące się wokół erotycznych tematów, przynajmniej próbowały one zbudować jakąś podstawową fabułę. Początek często zaczyna się dość niewinnie, poświęcając przynajmniej jeden-dwa rozdziały na rozstawienie pionków na szachownicy: na wyjaśnienie kto jest kim, na opisanie relacji. Gdy zaś dochodzi do pierwszego zbliżenia pomiędzy postaciami, często ten pierwszy opis jest dość rozbudowany.
„Piękny drań” robi zaś to wszystko na odwrót. Po bardzo krótkim zarysowaniu tego, kim są bohaterowie, dostajemy scenę erotyczną, która jest nomen omen sceną co najmniej molestowania w pracy, tyle że protagonistce jakimś cudem całkiem się to podoba. Opis nie jest jednak bardzo szczegółowy i postacie dość szybko przechodzą do scenki obyczajowej, aby w kolejnej znów przejść do szybkiego numerku. I właściwie cała ta powieść zbudowana jest właśnie w ten sposób: dostajemy scenkę, w której bohaterowie się niby nie lubią, następnie pożądają siebie, nie potrafią się opanować, pojawia się raczej krótka scena erotyczna, a następnie znów się kłócą i w sumie to się nie lubią.
Biorąc pod uwagę konwencję „Pięknego drania”, nie jestem na tę książkę z tego powodu zła. Najzwyczajniej w świecie nie tego się spodziewałam. Czy tego typu budowanie erotycznego romansu mi odpowiada? Nie bardzo, nie uważam, by to była dobrze napisana książka, jednak jednocześnie nie żywię do niej jakiś wielkich, negatywnych emocji. Prędzej powieść Christiny Lauren trafia do mojej szufladki „tak złe, że aż czasem śmieszne”.
No bo jak można się nie zaśmiać, gdy człowiek odkrywa, że ta poważna firma, w której pracują protagoniści, to w sumie zajmuje się nie wiadomo czym? Oryginalny tytuł tej książki (która była publikowana jako fanfiction „Zmierzhcu”) brzmiał „The Office” i uważam, że jest bardzo trafny — to w końcu jest jak serial pod tym samym tytułem, tylko w wersji książki dla dorosłych.
Albo jak można traktować sytuację, w której męski bohater przez cały dzień wymiotuje i czuje się po prostu źle przez zatrucie pokarmowe, a jako najlepszy lek na coś takiego traktuje przespanie się z Chloe na poważnie? Przynajmniej osobiście tego zrobić nie potrafię.
„Piękny drań” to erotyk, którego celem jest przede wszystkim zaspokojenie pewnych fantazji. Ta książka w żadnym razie nie jest i nie próbuje udawać dobrej literatury. Z tego powodu akceptuje ją taką, jaka jest, nawet mimo przedstawienia toksycznej relacji bohaterów w dobrym świetle. W końcu to po prostu pewna konwencja, literatura dla dorosłych, która właśnie taka miała być. Czy to oznacza, że tę książkę lubię? Absolutnie nie. Ale rozumiem, jeśli realizuje czyjeś fantazje i pozwala odciąć się od rzeczywistości.

Historia niby prozaiczna, ale bardzo przemyślana.. Płynnie się rozwija. Przemyślenia bohaterów trafione i adekwatne do sytuacji z punktu widzenia każdego z nich. Podoba mi się iż rozterki co do związku są realne, oraz że nie opiera się na schemacie gonić króliczka. Osobne zachwyty kieruje do Magdy Karel. Jej wykonanie audiobooka jak zwykle wiele wnosi do odbioru książki.
Polecam z całego serduszka ❤️ Będę wracać do tej książki

"Piękny drań" obiecywał być gorącym i porywającym romansem, pełnym napięcia i pożądania. Niestety, nie spełnił on moich oczekiwań i pozostawił wiele do życzenia.

Opowieść skupia się na Chloe Mills, ambitnej studentce MBA, i jej szefie, Ryanie Bennecie. Ryan jest wymagającym i bezwzględnym mężczyzną, który nie dba o uczucia innych. Choć są oczywiste napięcia między nimi, ich relacja nie wydaje się autentyczna i przekonująca.

Problemem "Pięknego drań" jest jego schematyczność i przewidywalność. Wątek romansu między głównymi bohaterami nie oferuje nic nowego ani zaskakującego. Jest to typowy układ "on i ona, którzy nie mogą się oprzeć sobie nawzajem", który został już wielokrotnie wykorzystany w innych książkach.

Dodatkowo postacie wydają się płaskie i pozbawione głębi. Chloe, choć opisana jako uzdolniona i pracowita, nie rozwija się jako postać i pozostaje nijaka. Ryan zaś, mimo swojego drażliwego charakteru, nie wydaje się mieć żadnych ukrytych warstw czy przemiany.

Choć "Piękny drań" ma kilka momentów humoru i erotycznego napięcia, nie jest to wystarczające, aby wynieść tę książkę ponad przeciętność. Nudne wątki i irytujący bohaterowie utrudniają czytanie i nie pozwalają na większe zaangażowanie emocjonalne czy zainteresowanie fabułą.

Christina Lauren jest autorką wielu powieści romantycznych i znana jest z tworzenia lekkich i zabawnych historii. Niestety, w przypadku "Pięknego drania" nie udało się osiągnąć pełnego potencjału. Mimo to warto dać szansę innym jej książkom, które mogą przynieść większą przyjemność czytelnikom zainteresowanym gatunkiem romansu.

Podsumowując, "Piękny drań" nie spełnił moich oczekiwań jako romantyczna historia i zostawia wiele do życzenia. Jeśli szukasz czegoś bardziej intrygującego i unikalnego, prawdopodobnie warto rozważyć inne tytuły w gatunku romansu.

Czuć było napięcie, dość zarysowane charaktery. Przyjemnie się słuchało choć docyć prosty i oczywisty romans. Lekka lekturka na rozluźnienie :)

Romans który dało się przeczytać,ale nic specjalnego.Jezeli ktoś czyta głównie dla erotyki, plusem może być to,że szybko i często pojawiają się tu sceny seksu.Dla mnie minusem był taki typ relacji,przez większość czasu nie ma głębszych uczuć między bohaterami,sympatii,szacunku-jedynie niekontrolowane pożądanie.Częściej zachowują się jak zwierzęta w rui niż dojrzali,inteligentni ludzie.Namiętność mile widziana w romansach, ale brakowało mi tu emocji i innych niż seks,interakcji między bohaterami.Przeczytałam i zapomnę wkrótce.

• 2015
  • 2015